لینک سازی با افیلیت مارکتینگ

لینک سازی با افلیت مارکتینگ

یکی از پربازده ترین روش‌های گرفتن بک لینک، افیلیت مارکتینگ است که در کاربرد سئو به آن افلیت لینک بیلدینگ هم گفته می‌شود. افیلیت لینک بیلدینگ تقریبا همین فروش‌های کمیسیونی هست که شخصی برای شخص دیگر چیزی را می‌فروشد و از او کمیسیون می‌گیرد. مفهوم افیلیت لینک بیلدینگ در وب هم بسیار ساده هست. اشخاص میایند در سایت ما یک لینک مخصوص و یکتا را دریافت میکنند و در سایت یا شبکه‌های اجتماعی خود قرار می‌دهند. اگر شخصی با استفاده از آن لینک وارد سایت ما شود، اگر خریدی را از سایت ما انجام بدهد به همکار فروش ما درصدی از مبلغ سود تعلق میگیرد.

در واقع با افیلیت مارکتینگ، با یک تیر دو نشان میزنید. هم فروش سایتتان را افزایش می‌دهید و هم بک‌‌ لینک‌های مناسبی دریافت می‌کنید. در این مقاله به موضوع بسیار مهم و پولساز همکاری در فروش یا affiliate میپردازیم و تاثیر آن را در بک لینک گیری سایت بررسی می‌کنیم.

3 مزیت افیلیت لینک بیلدینگ

افیلیت لینک بیلدینگ یک راه بسیار موثر است برای اینکه ما در معرض دید بازار هدفمان قرار گیریم. و همچنین ترافیک زیادی وارد سایت ما شود. مزیت دیگرش این است که باعث می‌شود نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار ما بالا رود. به این دلیل که همکاران فروش ما از جای دیگری سفارش محصولات ما را کرده‌اند و مشتری‌های خود را برای ما فرستاده‌اند. بنابراین در افزایش فروش ما بسیار تاثیر گذار است.

اما حالا میخواهیم 3 دلیل اصلی افیلیت لینک بیلدینگ را راجب آن صحبت بکنیم و مزیت‌های آن را بشناسیم.

۱. ردیابی آسان

وقتی شما وارد بازاریابی مبتنی بر افیلیت میشوید نرم افزارهایی هستند که به شما این امکان را میدهند خیلی راحت بازاریاب‌هایتان را ردیابی بکنید. یعنی کسانی که برای شما محصولی میفروشند خیلی راحت ردیابی میشوند و مبلغشان محاسبه و به حسابشان واریز میشود.

ممکن است شما یک کمپین فروش داشته باشید و مقداری از آن را روی افیلیت مارکتینگ متمرکز کنید. این هم خیلی تاثیرگذار است و میشود روی افیلیت مارکتینگ به عنوان قسمتی از کمپین بازاریابی و فروش سایت حساب باز کرد. همچنین بعضی از نرم افزارهای افیلیت مارکتینگ هستند که گزارش‌های خیلی جامع و دقیقی را میدهند تا این حد که شما متوجه می‌شوید از روی کدام متن‌ها یا بنرها ورودی بیشتری به سایتتان داشته‌اید و یا اینکه کدام یک از افیلیت هایتان این کار را برایتان انجام داده است.

۲. تبلیغات هدفمند

شما اگر در سایت خودتان یک نرم افزار یا پلاگین افیلیت مارکتینگ داشته باشید خیلی راحت میتوانید دسترسی‌ها را مشخص کنید و به هرکدام از بازاریاب‌هایتان دسترسی مشخصی را بدهید. یعنی اگر 20 تا افیلیت مارکتر دارید و میدانید این‌ها هرکدام متخصص یک حوزه هستند میتوانید به هرکدام یکسری از محصولاتتان را بدهید که بفروشند و به آن‌ها کمیسیون بدهید.

با استفاده از همین کار میتوانید تبلیغات هدفمند داشته باشید و در نتیجه هنگامی که یک اینفلوئنسر (شخصیت معروف اثرگذار) یا شخصی که برای شما کار افیلیت را انجام میدهد برای شما یک محتوای جدیدی را تولید میکند که محصول شما را بفروشد اگر یک آدم قدرتمندی باشد میتواند بازار هدف خاص آن محصول را به سمت شما جذب بکند. مثلا شبکه‌های اجتماعی و همچنین وبسایت خودش.

۳. به صرفه بودن

استراتژی افیلیت لینک بیلدینگ میتواند خیلی پر شتاب فروش شما را افزایش بدهد و برای سایت شما بک لینک بگیرد. و این کار با حداقل هزینه و وقت انجام می‌شود.

اگر میخواهید یک سیستم افیلیت مارکتینگ را راه اندازی بکنید باید ۳ مورد را در همین ابتدا مشخص بکنید.

۱. سیستم افیلیت لینک بیلدینگ شخصی یا شبکه‌ای

باید مشخص کنید میخواهید خودتان برای خودتان کار افیلیت مارکتینگ را انجام بدهید یا اینکه میخواهید عضو یک شبکه افیلیت مارکتینگ بشوید. اگر شما برای خودتان و در سایت خودتان یک پلاگینی نصب کنید یا یک نرم افزاری بنویسید که سایتتان بتواند به صورت اتوماتیک کار افیلیت مارکتینگ را انجام بدهد خیلی هزینه بالاتری دارد ولی در عوض مدیریت آن برای شما راحت تر هست و البته زمان بیشتری را هم از شما میگیرد اما شما خوب در عوض کنترل بهتری دارید.

را ه دیگر این است که به شبکه‌های افیلیت بپیوندید. از شبکه‌های افیلیت ماکرتینگ یا همکاری در فروشی که در ایران وجود دارند میتوانیم به دیجی کالا اشاره بکنیم. دیجی به این صورت کار میکند که شما میتوانید محصولاتتان را در سایتش قرار دهید و محصولات شما را در آن جا مشتریها میخرند. اما موردی که این موضوع دارد این است که دیجی کالا یک درصدی از شما میگیرد.

پس نتیجه میگیریم اگر بخواهید در شبکهٔ افیلیتی مثل دیجی کالا عضو شوید و بخواهید محصولاتتان را در آن جا بفروشید در دراز مدت گزینه خوبی نیست چون بالاخره هزینه‌هایی رو از شما میگیرد و بنابراین بهتر است در یک پروسهٔ کوتاه مدتی این کار را انجام بدهید و وقتی فروشتان بیشتر شد، خودتان در سایت خودتان کار افیلیت را انجام دهید.

۲. در افلیت مارکتینگ باید خلاقیت داشته باشید

مورد مهم دیگر خلاقیت در افیلیت لینک بیلدینگ است. شما موقعی که برای خودتان یک سیستم افلیت دارید یا اگر عضو یک شبکه هستید باید یکسری خلاقیت‌ها را داشته باشید. خلاقیت در مورد اینکه چطور تصاویر خوبی درست کنید؟ چطور اسراتژی خوبی ایجاد کنید؟ چه متن‌هایی بنویسید؟ و تمام این‌ها باعث میشود که فروش افیلیت تان بیشتر شود.

۳. مدیر افلیت مارکتینگ مشخص کنید

اگر میخواهید خیلی سریع وارد حوزه افیلیت مارکتینگ بشوید بهتر است که یک شخصی را مخصوص این کار قرار بدهید. شخصی که مسئول و مدیریت قسمت افیلیت مارکتینگ سایت شما هست این چند مورد را باید به خوبی انجام دهد

افلیت مارکترهای خوب را استخدام کند و با آن‌ها رابطه خوبی ایجاد کند و ارتباط بگیرد.

به صورت نا محسوس و  محسوس آن‌ها را زیر نظر داشته باشد و ببینند آیا قوانین و قواعد شما را رعایت میکنند یا خیر.

باید با آن‌ها ارتباط تنگاتنگ و عمیق داشته باشد و افیلیت مارکتر های شما را تنها به حال خودشان رها نکند.

باید روی توسعه قسمت افیلیت شما کار بکند و روز به روز این قسمت را بهبود بدهد.

چطور سیستم افیلیت لینک بیلدینگ مان را اصولی درست کنیم

حتماً توجه دارید که هر تاکتیک بازاریابی راه‌های درست و نادرست دارد. برای اینکه ما هر تاکتیک بازاریابی را بخواهیم اجرا بکنیم باید مراقب باشیم که بین راه‌های درست و نادرست راه‌های درست را انتخاب کنیم. حالا که قصد داریم ما یک سیستم افیلیت راه اندازی بکنیم. چند مرحله کار را باید انجام بدهیم که در ادامه به آنها میپردازیم.

۱. طراحی پلن

اولین کار این است که باید یک پلن تعریف کنیم. طراحی پلن نباید زیاد طول بکشد. من همیشه این را میگویم که برنامه ریزی و طراحی پلن باید سریع ایجاد شود (کمتر از یک هفته) و سریع به سرانجام برسد تا کار سریع شروع شود. اما در طراحی پلن چند نکته را باید رعایت بکنیم.

تعیین بودجه

نکته مهم اول این هست شده بودجه خودمان را تعیین بکنیم. در بودجه بندی کمیسیون هایی که قرار است بابت فروش محصولات به افراد بدهیم را دقیقاً مشخص میکنیم. همچنین بودجه یک برنامه دقیق تولید محتوا را در نظر می‌گیریم. همچنین باید خلاقیت‌هایی در تولید محتوا انجام بدهیم. وقتی این کارها را انجام دادیم آماده میشویم که برویم در فاز اجرا.

به طور مداوم از ارتباط برقرار کنید

مدیر افلیت مارکتر شما باید یک ارتباط‌برقرارکن، قوی باشد اما چند نکته را نیاز است که یا خودتان یا افیلیت مارکترتان انجام دهید. اولین نکته این است که همیشه باید با انیفلوئنسرهایتان که کار افیلیت برایتان انجام میدهند در ارتباط باشید و ارتباطتان تنگاتنگ باشد. همیشه سعی کنید این را بررسی کنید که اینفلوئنسرهایتان چه کاری را انجام میدهند.

مشخص کنید که الان بهتر است کدام محصول را به کدام یک از اینفلوئنسرها پیشنهاد بدهید و از آن‌ها همیشه سعی کنید یک آمار دقیقی داشته باشید. یعنی یک دیدی داشته باشید که هرکدام از افیلیت مارکترهایتان چه کارایی دارند و هرکدام از اینفلوئنسرهایتان چه کاری را بهتر انجام میدهند.

دریافت بازخورد و پشتیبانی

مدیر افیلیت مارکتینگ مجموعه شما حتما باید بازخوردهای اینفلوئنسرهایتان را بگیرد یعنی باید راجع به مسائل مختلف با آن‌ها صحبت بکند و اگر اشکالی دارند برطرف بکند. همچنین میتوانید خودتان یک سیستم نظر سنجی راه اندازی کنید و مداوم به اینفلوئنسرهایتان ارسال کنید که آن‌ها اگر اشکالی را می‌بینند در آن نظرسنجی بگویند.

همچنین نظرسنجی‌های بله یا خیر داشته باشید که موردهایی که خودتان به نظرتان میرسد آنجا بنویسید که آیا آن‌ها هم با این‌ها موافق هستند یا در بازار چیز دیگری وجود دارد. سپس به این نکته توجه داشته باشید که کار اصلی فروش شما را در واقع اینفلوئنسرهای شما انجام میدهند پس باید خیلی مراقب آن‌ها باشید و از همه جهت آن‌ها را پشتیبانی کنید در واقع آن‌ها صدای شرکت شما هستند.

برای تغییر آماده باشید

یکی از مهم‌ترین معیارها برای اینکه بتوانید بازاریابی افیلیت تان را پیش ببرید این است که به آمار و ارقام واقعی توجه داشته باشید و نه احساساتی که خودتان راجع به بازار هدف و فروش محصولاتتان دارید. یعنی تصمیم‌گیریهایی که میخواهید انجام دهید باید بر اساس آمار و ارقامی باشد که واقعا اتفاق افتاده است. اگر ببینید یک آمار و ارقام بدی را از یک اینفلوئنسرتان دریافت کردید، باید سریعاً دست به کار شوید و تغییرات خوبی را انجام بدهید.

اگر کمپینی را برای محصولات برگزار کردید، از افیلیت‌هایتان هم بخواهید در قسمتی از این کمپین شریک باشند. باید با چشمان باز مراحل کمپین را پیگیری کنید و به نکات ریز کمپین تبلیغاتیتان به دقت نگاه کنید تا اگر نیاز به تغییر بود، سریع تغییرات را انجام بدهید.

نکته آخر اینکه اگر ما یک سیستم افیلیت مارکتینگ درست کنیم، به این معنی نیست که ما بشینیم کنار و نگاه کنیم که چطور محصولات ما فروش میرود بلکه باید خودمان به صورت کاملاً درگیرانه وارد بشویم و درگیر این ماجرا بشویم و تغییراتی که لازم هست را بدهیم.

نتیجه گیری

افیلیت مارکتینگ و لینک بیلدینگ یکی از کانال‌های بازاریابی است که به شما و کسب و کارتان کمک زیادی می‌کند. باعث می‌شود بتوانید محصولاتتان را به خوبی بفروشید و بتوانید با بازار هدفتان بیشتر آشنا بشوید.

مزیت دیگری که افیلیت مارکتینگ دارد این است که ما مشخص می‌کنیم کدام محصولمان فروش برود یا کدام قسمت کار ما باید بیشتر رونق بگیرد. سپس به اینفلوئنسرهایمان می‌گوییم روی کدام محتوا تمرکز کنند و برای ما کار لینک بیلدینگ را انجام دهند.

تمام استراتژی افیلیت مارکتینگ در واقع یک استراتژی عملکردی هست یعنی باید درگیر آن بشوید. باید برای محتوای آن تمرکز زیادی داشته باشید و بدانید که افراد تاثیر گذار یا اینفلوئنسرها کار بازاریابی شما را انجام می‌دهند و از آن طریق به شما سود می‌رسانند.

ترجمه و ایرانیزه: مهدی محمدی

منبع: searchenginejournal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link