اعتبار دامنه یا domain authority چیست؟

اعتبار دامنه چیست و چگونه آن را اتقا بدهیم

اعتبار دامنه یا domain authority یکی از معیارهایی است که صاحبان سایت‌ها خیلی به آن اهمیت می‌دهند. ما همیشه فکر می‌کنیم کارهای زیادی برای سئو سایت انجام می‌دهیم ولی واقعیت این است که این کارها کافی نیست. امروزه موتورهای جست و جو و مخصوصا گوگل بیش از 200 فاکتور را برای نمایش دادن یک سایت درنتیجه اول مدنظر قرار می‌دهند که اگر مقاله جامع آموزش سئو را مطالعه کنید به تعداد بسیار زیادی از آن‌ها پرداخته‌ام. ما باید سعی کنیم هر چه بیشتر به رعایت این ۲۰۰ فاکتور گوگل نزدیک شویم و سعی کنیم فاکتورهای بیشتری را رعایت بکنیم.

بعضی از این فاکتورها خیلی کلیدی هستند. وقتی اعتبار دامنه ما یا (Domain Authority) دامنه ما مناسب باشد می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که سایت ما یک سایت با کیفیت و با ارزش برای گوگل است. در واقع این یک زنجیره است. اگر محتوای سایت شما با کیفیت باشد و به صورت کلی یک سایت باکیفیت داشته باشید باعث ارتقاع اتوریتی و اعتبار دامنه سایت شما می‌شود. و از طرف دیگر اگر اتوریتی دامنه داشته باشید ورودی های بیشتری از گوگل خواهید داشت و همین طور اتوریتی دامنه بالاتر می رود.

domain authority یا اعتبار دامنه چیست؟

قبل از ان که وارد مقاله بشویم و رجع به اعتبار دامنه صحبت کنیم و اینکه اتوریتی دامنه چطور بر نتایج جست و جو تاثیر میگذارد و چطور می توانیم اتوریتی دامنه را بالاتر ببریم اجازه بدهید در این‌باره صحبت کنیم که اتوریتی دامنه دقیقا چیست؟

اتوریتی دامنه یک استاندارد است که توسط شرکت moz.com که یکی از شرکت های پیشرو در زمینه سئو است، بنیان نهاده شده است. دقت کنید که این استاندارد مورد تایید و یا رد گوگل نیست اما تجربیات نشان داده است که موثر است. این قابلیت، توانایی رتبه‌گیری یک وب سایت را برای نتایج جست و جو و قرار گرفتن در رتبه های بالای نتایج جست و جو نشان می‌دهد.

اعتبار دامنه دقیقا چیست؟

domain authority عددی است از یک تا صد و هر چقدر این عدد به سمت صد باشد بهتر است. یعنی سایت شما یک دامین اتوریتی دارد بین یک تا صد و هر چقدر این عدد بزرگتر باشد برای دامنه شما بهتر است.

بک‌ لینک مهم‌ترین عامل افزایش اعتبار دامنه

وب سایت moz برای محاسبه اتوریتی و اعتبار یک دامنه به گفته خودش بیش از چهل عامل را مورد بررسی قرار میدهد. این بررسی‌ها مربوط به آنالیز خود دامنه و تعداد بک لینک های دریافتی یک سایت از سایت های دیگر می‌باشد. وب‌سایت‌های که ورودی لینک های زیادی را دارند و لینک های زیادی را دریافت کرده‌اند مانند سایت ویکی‌پدیا، اتوریتی دامنه بالایی دارند. وب سایت‌هایی که تازه کارشان شروع کردند و جدید هستند، قائدتا تعداد بک لینک های کمتری را دارند و معمولا اتوریتی دامنه‌شان حدود یک تا سه خواهد بود.

نکته جالبی که در بحث اتوریتی و مقدار اتوریتی وجود دارد این است که وب‌سایت‌هایی که اتوریتی‌شان بالا می‌رود و به یک حد قابل قبولی می رسند، گرفتن اتوریتی بالاتر برایشان سخت تر خواهد شد. مثلا ارتقا از ۲۴ به ۳۴، بسیار راحت‌تر از ۵۴ به ۶۴ است.

چطور اعتبار یک دامنه بالاتر از ۱۰۰ نمی‌رود

از انجایی که شرکت moz نمی تواند رتبه بیش از صد را به یک وب سایت بدهد، کاری که انجام می‌دهید این است که نمره دادن به سایت‌ها و رتبه بندی سایت‌ها را وابسته به هم انجام می‌دهد. یعنی شما بهترین سایت دنیا را اگر داشته باشید، رتبه صد میگیرید و سایت‌های دیگر با توجه به سایت شما رتبه شان را دریافت می‌کنند. یعنی آن وب سایتی که به رتبه 100 می‌رسد در واقع مرجع نمره دادن به سایت‌های دیگرمیشود و از روی آن وب سایت به وب سایت‌های دیگر نمره داده می‌شود.

چگونه متوجه شویم اعتبار دامنه‌مان خوب است؟

شما نباید اعتبار دامنه خودتان را با اعتبار دامنه‌هایی مثل ویکی‌پدیا مقایسه کنید و تصور کنید اعتبار دامنه‌تان پایین است. حتی با سایت‌های معتبر دیگر که اصلا در حوزه کاری شما نیستند هم نباید قیاس کنید.

بهترین راه برای  این که الان متوجه شوید اعتبار دامنه شما و اتوریتی دامنه شما مناسب است یا نه این است که با وب سایت‌های رقیبتان اعتبار دامنه‌تان را مقایسه کنید. اعتبار دامنه شما تقریبا باید نزدیک به رقبایتان باشد. اگر بهتر از رقبایتان باشد که عالی است.

چک کردن domain authority سایت

بهترین ابزار برای چک کردن اعتبار دامنه link explorer است که متعلق به شرکت moz است. برای استفاده از این ابزار باید در سایت moz ثبت نام انجام دهید. یک راه دیگر برای چک کردن اتوریتی دامنه این است که تولبار ماز رانصب کنید. این تولبار بر روی مرورگر نصب می‌شود. تولبار moz ابزار بسیار کاربردی است اما برای استفاده از آن باید ابتدا در سایت moz ثبت نام بکنید.

برای استفاده سریع و بدون ثبت نام با استفاده از این ابزار چک کردن اتوریتی دامنه می‌توانید به صورت آنلاین domain authority خود را چک کنید. همچنین این سایت امکانات دیگری را نیز به شما خواهد داد.

چگونه اعتبار دامنه‌مان را بالا ببریم؟

حالا سوالی که پیش میاد این است که ما چکار کنیم که اتوریتی دامنه‌مان بالا برود و قدرتش بیشتر شود. برای بالا بردن اتوریتی دامنه همان کارهای کلیشه‌ای و البته مهم سئو را باید انجام بدهید. محتوای عالی تولید بکنید و بک لینک های خوبی بگیرید.

البته برای این که همین کارهای کلیشه‌ای و مهم را به درستی انجام دهیم باید روش‌های بهینه و سریع تولید محتوا با کیفیت مطلوب را بلد باشیم. همچنین با روش‌های راحت و رایگان بک لینک گیری. در سایت تحقیقاتی سفینه در مقالات زیادی به این نکات به صورت کامل پرداخته شده. حالا یک مقدار بیشتر میخواهیم این دو مورد را بررسی کنیم و ببینیم واقعا چطور میتوانیم محتوای با کیفیت درست بکنیم و لینک های با کیفیت بگیریم.

تولید محتوای مشارکتی

یکی از الگوریتم های رتبه دهی گوگل رنک برین است. Rankbrain یک الگوریتم خیلی قوی است. در واقع یک ماشین یادگیری است و رتبه دهی را براساس مشارکت و نحوه برخورد کاربران انجام می‌دهد. حالا رنک برین از کجا متوجه مشارکت و نحوه برخورد کاربران با یک مطلب می‌شود؟ آیتم های بسیار دقیقی وجود دارد. مثل اینکه:

  • در کل ترافیک سایت چقدر است؟
  • چقدر از این ترافیک ازموتورهای جست وجو میاد؟
  • چقدر مستقیم آدرس شما را تایپ می کنند؟
  • افرادی که وارد سایت شما می‌شوند، چقدر در سایت شما وقت میگذارند؟
  • آیا وقتی وارد سایت شما می‌شوند، سریع خارج می‌شوند
  • درنتایج گوگل وقتی سایت شما نمایش داده می‌شود مخاطبانتان روی سایت شما کلیک میکنند یاروی سایت‌های دیگه کلیک می کنند
  • آیا برند شما در گوگل سرچ میشه؟
  • ایاکاربری که یک بار وارد سایت شما شده، چند روز بعد دوباره برمی گردد؟

و مواردی از این دست. این‌ها مواردی هستند که ارزش محتوای سایت شما را مشخص می‌کنند.

برای اینکه وب سایت شما پر مشارکت باشه و در واقع یک وب سایتی باشد افراد درگیرش باشند و اتارویتی دامنتون بالا بره، تنها راه واقعی بدون هزینه تولید محتوای عالی است. این روش کم هزینه و ماندگار است و البته کمی طولانی مدت است اما روش پربازدهی است.

محتوای عالی، بک لینک و اتوریتی دامنه

محتوا عالی محتوایی است که مخاطب را درگیر کند. مخاطبان نظر بدهند، پیشنهاد بدهند و با همین محتواها شما هم بک لینک های بسیار باکیفیت را در حوزه کاری خودتون ازسایت های دیگر دریافت می‌کنید. مثلا یک نوع از این محتواهای عالی که مخاطب را درگیر می‌کند و بک لینک های خوبی برای ما ایجاد می‌کند مدل محتوای داده محور است.

در این روش ما داده‌های زیادی را از سطح اینترنت و در یک موضوع خاص جمع آوری می‌کنیم. سپس یک امار ارقام، یک اینفوگرافیک یا اصلا یک مقاله متنی کامل راجب ان می‌نویسیم.

افزایش اعتبار دامنه با بک لینک

یکی از بهترین روش‌ها برای بالا بردن اتوریتی دامنه دریافت بک لینک های باکیفیت است. خب همهٔ ما می‌دانیم که باید بک لینک های باکیفیت دریافت کنیم، اما تکنیک های دریافت این بک لینک ها مهم است.

رپورتاژ خبری

یک راه این هست که در سایت‌های دیگه رپورتاژ خبری داشته باشیم . رپورتاز خبری یک مقاله است که ما می‌نویسیم و در سایت‌های معتبر با پرداخت مبلغی منتشر می‌کنیم. در مقاله‌ای که منتشر میکنیم چندین لینک به سایت خودمان قرار می‌دهیم. معمولا تا ۳ لینک را می‌توانیم قرار دهیم. این سایت‌ها به علت بالا بودن اتوریتی دامنه بک لینک‌های با کیفیتی را به ما می‌دهند.

تکنیک آسمان خراش سایت backlinko

خیلی خلاصه اگر بخواهم بگویم، در تکنیک آسمان خراش، کلمه کلیدی خودمان را در گوگل جستجو می‌کنیم و وب‌سایت اول را پیدا می‌کنیم. سپس محتوای سایت اول را بررسی می‌کنیم و یک محتوای بسیار عالی‌تر از آن سایت در سایت خودمان تولید می‌کنیم. سپس با استفاده از ابزارهای آنلاین چک کردن بک لینک مثل ahref متوجه می‌شویم این سایت از کجا بک لینک گرفته است. سپس با همان سایت‌ها ارتباط می‌گیریم و درخواست می‌کنیم به صفحه ما هم بک‌لینک بدهند.

تکنیک آسمان خراش توسط سایت backlinko ابداع شد. در سال ۲۰۱۶ این وب‌سایت از ۱۶۰ وبسایت درخواست کرد تا به یک صفحه از سایت آن‌ها لینک بدهند. این صفحه هم بسیار صفحه خوبی بود و در مورد ۲۰۰ فاکتور رتبه‌بندی گوگل مطلب را نوشته بودند. نکته جالب این است که از ۱۶۰ وبسایت، ۱۷ وبسایت درخواست را اجابت کردند. در نگاه اول ۱۷ بک لینک زیاد به نظر نمیرسد، اما اگر فقط چند وبسایت با اتوریتی بالا در این ۱۷ سایت باشند، اعتبار زیادی را به سایت bakclinko تزریق کرده‌اند.

نتیجه گیری

نکته‌ای که می‌خواهم از این مطلب شما دریافت بکنید این است که اگر می‌خواهیم اتوریتی دامنه‌مان را بالا ببریم، باید محتوای عالی تولید کنیم و روی لینک سازی و گرفتن بک لینک کار کنیم. اگر قصد داریم در کوتاه مدت به نتیجه برسیم، باید هزینه کنیم و در سایت‌های بسیار معتبر، رپورتاژ خبری داشته باشیم. اگر در مورد افزایش domain authority و اعتبار دامنه نکته دیگری به نظرتان می‌رسد لطفا در بخش نظرات مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link