بهترین حالت url برای سایت کدام است؟

url در سئو

یکی از سوالاتی که دوستانی که میخواهند سئو سایتشان را شروع بکنند همیشه میپرسند این است که ما url های سایت مان را بر چه ساختاری بگذاریم. پاسخ این است که url های سایت بسته به موضوع سایت فرق میکند یعنی ما یک نوع url را برای همه سایت ها نمیتوانیم پیشنهاد کنیم.

هر سایت وابسته به ساختارش باید نوع url بهینه خودش را انتخاب کند و پیاده سازی بکند در این آموزش به شما توضیح میدم چطور بهترین url را با توجه به ساختار سایتتان و برای سایتتان ایجاد کنید.

URL یا آدرس صفحه چیست؟

URL آدرس مستقیم یک صفحه از سایت است. برای دستیابی به یک صفحه از وبسایت کافی است آدرس آن صفحه را در مرورگر تایپ کنیم تا به صفحه مورد نظر هدایت شویم، بهتر است هر صفحه از وبسایت فقط یک URL داشته باشد. فرض کنید یک مطلب، یا محصول جدید به سایت اضافه کرده‌ایم و حالا می‌خواهیم آن صفحه را در اینستاگرام یا تلگرام به افراد معرفی کنیم. کافیست url آن صفحه را به اشتراک بگذاریم. مثلا آدرس همین صفحه‌ای که در حال مطالعه آن هستید به شرح زیر است.

safine.net/blog/what-is-the-best-url-form-in-seo

 

۳ نوع URL

به صورت کلی ما سه نوع URL داریم.

۱. ‏url های بی معنی – این URL  ها معنی خاصی را ندارند. مثلاً یک صفحه داریم درباره گوشی اپل و url مان ربطی به گوشی اپل ندارد. این آدرس ها معمولا تعدادی حروف، اعداد و یا پارامتر هستند که هیچ ربطی به موضوع صفحه ندارند. این نوع url پیشنهاد نمیشه.

example.com/?id=1234&c=abcd

۲. url با موضوع صفحه – بعد از آدرس سایت موضوع صفحه در url می‌آید. به صورت انگلیسی یا فارسی.

example.com/page-url

۳. ‏url های موضوع صفحه و پوشه –  ما میتوانیم url ها را طوری درست کنیم که به گوگل بفهمانیم این صفحه زیر مجموعه یک موضوع خاص است.

example.com/books/seobook

در ادامه با من همراه باشید تا این سه نوع url را توضیح بدهم و شما بتوانید بهترین نوع url برای سایتتان را انتخاب کنید.

کدام نوع URL برای سایت من مناسب است؟

اگر شما یک سایتی دارید و فقط به یک موضوع میپردازید نوع دوم مناسب شما است. پس حتماً دامنه شما هم نام این موضوع را در بر دارد مثلاً اگر فقط قصد دارید به موضوع تبلیغات بپردازید در ‏url سایتتان هم به صورت فینگلیش یا به صورت لاتین کلمه تبلیغات به کار رفته. و بعد از نام دامنه، تمام url میتوانند فقط موضوع آن صفحه و یا محصول یا مقاله باشد. مثلاً وقتی یک سایت مربوط به طراحی سایت دارین و فقط موضوع کار شما طراحی سایت است.

اگر سایت شما به چند موضوع میپردازد باید از روش سوم استفاده کنید و url های سایتتان پوشه بندی شده باشد. یعنی اگر موضوعات سایت شما مربوط به مثلاً فروش گوشی آیفون فروش گوشی اپل و یا سامسونگ هست. باید url هاتون فولدری باشد. به این صورت که کاربر وقتی میخواهد وارد آن صفحه بشود آدرس آن صفحه در پوشه قرار میگیرد. وقتی شما یک سایتی دارید وقتی یک اسلش میخورد و مینویسید اپل و دوباره یک اسلش و یک توضیحی را میدهید گوگل متوجه میشود این صفحه مربوط به اپل هست یعنی موضوع شما مربوط به اپل است و شما تمام موضوعات مربوط به اپل‌تان باید در این پوشه قرار بگیرد.

example.com/apple/iphone-6

 اما وقتی مثلاً شما موضوع دیگر سایتتان سامسونگ هست و میخواهید یک مقاله یا یک محصول در مورد سامسونگ داشته باشید بهتر است قبل از ‌‏url صفحه یک پوشه داشته باشید مثلاً example.com/samsung/page-name اینطوری گوگل متوجه میشود که سایت شما راجع به دو موضوع کار میکند اپل و سامسونگ حالا این مطالبی که من گفتم مثال بود شما میتوانید با توجه به موضوع سایتتان آن را دسته‌بندی بکنید.همانطور که گفته شد اگر به یک موضوع میپردازید لازم نیست پوشه بندی بکنید و از روش نوع دوم استفاده کنید.

اما مورد اول که من پیشنهاد نمیکنم در سایتتان استفاده کنید مورد پارامتری هست. موارد پارامتری برای سایت هایی هستند یا بهتر بگویم برای صفحاتی هستند از سایت که ما نیاز نداریم گوگل آن‌ها را ایندکس بکند. مثلا میتوانیم قسمت پنل کاربری سایت مان که برای هر کاربر مجزا است و احتیاج به یوزرنیم و پسورد دارد حالت پارامتری داشته باشد و گوگل نیازی نباشد که آن صفحه را با توجه به url بسنجد.

اگر URL های سایتمان پارامتری هستند چکار کنیم؟

اگر  url های سایت ما در حال حاضر پارامتری است و تغییر آن به حالت پوشه ای یا موضوعی برای ما هزینه بر است یا زمانبر هست که سایتمان را بخواهیم تغییر بدهیم . در این حالت بهتر است در قسمت سرچ کنسول گوگل، پارامتر مربوطه و تکراری را به گوگل معرفی کنیم تا گوگل آن پارامتر را در نظر نگیرد.. اگر با سرچ کنسول آشنا نیستید مقاله گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول را مطالعه نمایید.

۳ نکته مهم در مورد URL بهینه

۱. سعی کنید url هایی که برای صفحاتتان انتخاب میکنید کوتاه باشد یعنی به اندازه‌ای باشد که در صفحه مرورگر کاربر مشخص باشد. گوگل هم نکات مورد توجهی که دارد این هست ‏url کوتاه را بهتر از url طولانی مورد توجه قرار میدهد.

۲. سعی کنید url شما انگلیسی باشد اگر سایتتان حتی فارسی هست سعی کنید واژه مترادف عنوان صفحه را پیدا کنید و ترجمه انگلیسی آن را در صفحه قرار بدهید. زیرا به انگلیسی خواندن آن برای گوگل کوتاه‌تر است و خودتان هم در آنالیزهایی که در سایت‌های مختلف میخواهید انجام دهید url های انگلیسی را بهتر متوجه میشوید و url های فارسی معمولاً به صورت charactar code نشان داده میشوند.

۳. نکته دیگر این است که سعی کنید کلمات کلیدی مهم سایتتان در بیشتر url های شما تکرار شده باشد اگر سایت شما مربوط به موضوع فروش تخته وایتبرد است، سعی کنید در url های سایتتان حتماً کلمه تخته وایتبرد و فروش به کار رفته باشد و حتی در صفحات سایت. این باعث میشود که حجم کلمات کلیدی مهم سایتتان بیشتر شود و گوگل متوجه شود سایت شما چقدر به این موضوع حساس است و روی این موضوع کار میکند.

نتیجه‌گیری

پس نتیجه ای که ما از این مطلب گرفتیم این است که اگر سایت ما فقط به یک موضوع میپردازد نیازی نیست که ما سایتمان پوشه بندی شده باشد و میتوانیم فقط همان موضوع صفحه را در url مان داشته باشیم. اگر سایتمان چند بخشی هست حالت بهتر این است که برای هر موضوع یک پوشه و یا یک دسته بندی داشته باشیم که گوگل متوجه بشود این صفحه مربوط به این پوشه هست. اگر نیازی نداریم صفحات ما در گوگل ایندکس شود میتوانیم حالت پارامتری را استفاده کنیم.

البته تاکید میکنم که url تاثیر آنچنان زیادی روی سئو سایت ندارد، اما پارامتری هستش که اگر رعایت شود خیلی بهتر هست. لطفا سوال یا نظر خود را در قسمت پایین قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link