سئو داخلی چیست؟

برچسب‌ها: , , ,
on-page-seo

سئو داخلی یا On-page به کلیه کارهایی گفته میشود که باید در سایت خودمان جهت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو انجام دهیم. سئو داخلی یکی از شیرین‌ترین کارها در سئو است. علت این است که تمام عملیات را خودمان انجام می‌دهیم و نیاز به هیچ عامل بیرونی نداریم.

کارهایی که باید در این قسمت انجام دهیم تولید محتوا و ارتباط دادن محتوا یا همان لینک سازی داخلی و سپس انجام تکنیک های سئو در صفحات است. در این مطلب به طور کامل توضیح داده می‌شود که چطور سئو داخلی سایتتان را به عالی‌ترین شکل ممکن انجام دهید.

کارهای که باید انجام دهیم

در سئو داخلی یک سری کارها را حتما باید انجام دهیم. این کارها باید طبق اصول سئو انجام شود تا بهترین نتیجه را بگیریم. از خلاقیت های بیهوده هم پرهیز میکنیم. اصول سئو باید تا حدی که امکانش هست بدون کم و کاست انجام گیرد.

بهینه کردن لینک ها

لینک هایی که در مطالب سایت خود استفاده میکنید باید کاملا مطابق با ساختار سئویی باشد که از قبل ایجاد کرده اید. در مطلب کلمه کلیدی و استراتژی سئو در مورد ساختارسازی کلمات کلیدی در سئو توضیحات کامل داده شده است. لینکها نقش تایین کننده‌ای در سئو داخلی سایت دارند. نباید لینک هایی که در صفحات استفاده میکنید افسار گسیخته باشد. لینک هایی که در یک صفحه استفاده میشود فقط باید به مطالب مرتبط به همان صفحه مرتبط باشند.

لینک ها باید از لحاظ کدنویسی هم بهینه باشند. کد لینک ها از سه قسمت آدرس صفحه، Ttitle لینک و متن تشکیل شده اند. اگر شما مطلبی درباره ابزار باغبانی نوشته اید و می خواهید به صفحه قیچی باغبانی لینک بدهید باید به این شکل لینک را درست کنید.

link-standard-code

متاتگ ها

متاتگ ها از تکنیک‌های سئو داخلی هستند.  متاتگ‌ها متدهایی هستند که در بین تگ head به کار میروند. با متاتگ‌ها میتوانید به ربات‌های موتورهای جستجو بگویید با این صفحه چکار کنند و چه چیزی از این صفحه مهم است. در صورتی که متاتگ ها را کامل و صحیح بنویسید کار ربات‌ها را برای ایندکس کردن سایتتان راحت میکنید. در نتایج جستجو هم مطالبی که شما میخواهید به کاربران نمایش داده میشود که فوق‌العاده مهم است.

اگر از افزونه های سئو استفاده میکنید کار شما خیلی راحت است. پلاگین سئوی yoast.com افزونه ای بی نظیر در سئو است. این افزونه تمام متاتگ‌های مهم را برای صفحه شما به صورت اتوماتیک تولید میکند.

بهینه سازی تصاویر

در مطالبتان حتما باید از فرمت های مختلف رسانه‌ای استفاده کنید. استفاده از انواع فرمت‌ها کمک می کند تا مخاطبتان بهتر مطلب را درک کند و به یاد بسپارد. استفاده از تصاویر علاوه بر این که به سئو داخلی سایت شما کمک می‌کند باعث می‌شود تا با مخاطب بهتر رابطه برقرار کنید، تصاویر، صفحه شما را برای سئو نیز بهینه میکنند. حتما حداقل از ۱ تصویر مناسب در بین متن مطلب استفاده کنید.

در هر مطلب 300 کلمه ای حداقل باید از ۲ تصویر استفاده کنید. ۱ تصویر به عنوان تصویر شاخص که در بالای مطلب و بالای عنوان مطلب قرار می گیرد و ۱ تصویر راهنما درون مطلب. اگر در مطلبتان از ویدیو استفاده میکنید سعی کنید در عنوان حتما ذکر کنید و ویدیو را در جایی قرار دهید که احساس میکنید احتمال خروج مخاطب از صفحه زیاد است.

برای بهینه کردن تصاویر چند نکته خیلی مهم را رعایت نمایید.

 • نام تصویر: حدالامکان کلمه کلیدی شما باشد. اگر نشد صد در صد باید مرتبط با خود تصویر باشد. تصویر را با اعداد و کلمات بی معنی نام گذاری نکنید.
 • تولیدی باشد: تصویر را خودتان درست کرده باشید یا خودتان عکاسی کرده باشید. اگر امکانش نبود از تصاویر موجود در اینترنت استفاده کنید.
 • فرمت: اگر تصویر معمولی است از jpg, png, webp و اگر آیکون یا لوگو است حدالمقدور از svg استفاده شود. برای تبدیل تصاویر png و jpg به webp از سایت Squoosh استفاده کنید.
 • سایز: بزرگ ترین ضلع تصاویرتان بیشتر از 1100px نباشد و یعنی اگر یک عکس حالت افقی دارد در نرم افزار فتوشاپ یا با استفاده از ابزار رایگان سایتonline-image-editor.com بزرگترین ضلع تصویر را به زیر 1100px تبدیل میکنیم و ضلع دیگر هم به صورت اتوماتیک همسان میشود.
 • واکنشگرا: واکنشگرایی یعنی تصویر در کامپیوتر و موبایل که سایزشان متفاوت است صحیح نمایش داده شود. اگر از قالب های جدید و پیشرفته استفاده میکنید این مسئله در آنها رعایت شده. در غیر این صورت باید دست به کار شوید و کمی کد نویسی کنید. نکته مهم این که به جای این که به تصویر سایز پیکسلی بدهید باید سایز را به صورت درصد بدهید.
 • حجم تصویر: حجم تصویر باید حدالمقدور زیر 100kb باشد.
 • alt تصویر: باید حاوی کلمه کلیدی مطلب یا توضیح دقیق تصویر باشد.

پخش کلمه کلیدی در مطلب

در مطلب خود باید حداکثر 2 درصد از کلمات کلیدی استفاده کنید. یعنی بعد از این که مطلب را نوشتید، چک میکنید که چگالی کلمات کلیدی در مطلب رعایت شده است یا خیر. عبارت کلیدی شما باید حتما در عنوان اصلی مطلب، پاراگراف اول مطلب، لینک ها، تعدادی از عناوین فرعی، تعدادی از تصاویر و متا تگ ها به کار رفته باشد. راجع به متاتگ ها در قسمت بالا صحبت کردیم.

http و https

گوگل از صاحبان سایت ها درخواست کرده است از پروتکل امن https استفاده کنند. این پروتکل باعث میشود تمام اطلاعات بین سرور و مرورگر کاملا خصوصی و امن بماند. گوگل از جولای 2018 در مرورگر گوگل کروم، عبارت نا امن یا not secure را به ابتدای دامنه های بدون https اضافه کرد.

اگر از هاست اشتراکی استفاده میکنید برای اطلاعات بیشتر از نحوه https شدن سایت با بخش پشتیبانی هاست خود تماس حاصل نمایید.

محتوای طولانی

محتوای ما باید تا حد ممکن طولانی باشد. امروزه گوگل یکی از آیتم‌های مهم سئو داخلی را به محتوای طولانی اختصاص داده است. محتوای طولانی قدرت نویسنده را نشان میدهد. البته در تولید محتوا باید یادمان باشد به گزافه گویی نیفتیم. در سایت تحقیقاتی سفینه به صورت کامل به موضوع تولید محتوا پرداخته شده است و شما در بخش مقالات میتوانید مقالات مربوط به تولید محتوا را مطالعه فرمایید.

مطلب ما حداقل باید 300 کلمه داشته باشد. این تعداد کلمه حداقل کلمات است و ما باید بیش از این بنویسیم. محتوای ما اگر امکان دارد باید یک ویدئو داشته باشد. قراردادن حداقل 3 تصویر در محتوا الزامی است. میتوان در آن از پادکست و اینفوگرافیک هم استفاده کرد.

محتوای کاربردی

محتوای ما باید کاربردی باشد. یعنی کاربر پس از این که محتوای ما را خواند بتواند با استفاده از آن مشکلی را حل کند. نباید وقت خواننده را با محتوای بیهوده تلف کرد. سعی کنید محتوای شما درباره موضوعات تکراری نباشد و همیشه جدیدترین مطالب روز را پوشش دهید. فراموش نکنید که چیزی که کاربر از شما در سئو داخلی سایت می بیند محتوا است.

گاهی لازم است به موضوعات کمی قدیمی پرداخته شود. سعی کنید اگر مطالبتان درباره موضوعاتی است که سایتهای دیگر به ان پرداخته اند، شما از دید جدیدی به آن نگاه کنید. شما باید برای مطالبتان ارزش افزوده ایجاد کنید. مثلا سعی کنید اگر همه سایت‌ها درباره یک موضوع چند راه حل ارائه می دهند شما تحقیق کنید و بهترین راه حل آن موضوع را در اختیار کاربر قرار دهید.

محتوای خواندنی

محتوای شما علاوه بر طولانی بودن و کاربردی بودن باید خواندنی هم باشد. یعنی از اصول روز نوشتن محتوا در آن استفاده کنید تا کاربر خسته نشود. با کارهای زیر می توانید محتوا را خواندنی کنید.

 • استفاده از داستان
 • استفاده از آمار و ارقام
 • به کار بردن طنز
 • پاراگراف های کوتاه

ساختارسازی محتوا

یعنی کاربر بداند در این مطلب به چه موضوعاتی پرداخته شده است و اگر موضوعی را دوست نداشت موضوع دیگر مقاله را بخواند. مطالب موجود در یک مقاله باید تا حدالامکان بخش‌بندی شوند. هر پاراگراف باید فقط به یک موضوع بپردازد. جمله اول پاراگراف باید منظور را برساند و جملات بعد موضوع را بشکافند.

content-structure-seo

محلی نویسی

یکی از جالب ترین و جدیدترین اصول موفقیت در سئو داخلی، محلی نویسی است. محلی نویسی با سئو بسیار سازگار است. محلی نویسی را می توان به دو صورت مختلف انجام داد.

 • استفاده از واژه های محلی برای کاربران محلی
 • استفاده از نام منطقه در عنوان و متن محتوا

چنانچه شما یک رسانه محلی هستید سعی کنید حتماً در عنوان سایت و مقالاتتان از نام منطقه خود استفاده کنید. این ترفند باعث میشود کاربر منطقه خودتان اگر آن موضوع را جستجو کند سایت شما در بین رقبایتان در نتایج جستجو بالا بیاید. مثلا اگر کسی بنویسد خرید موبایل در ایلام سایت هایی که روی کلمه ایلام در عناوین و متن محتوایشان کار کرده اند در رقابت با سایر سایت ها در اولویت هستند.

البته فراموش نکنید سایت شما باید قابل رقابت با سایت های رقبایتان باشد و اگر سایت ضعیفی داشته باشید توقع نداشته باشید از سایتی مثل دیجی کالا بالاتر باشید. اما با مشاهدات من اگر 50 درصد رقبایتان هم باشید اگر روی سئوی محلی کار کنید از رقبایتان در آن منطقه جلو میزنید.

کارهایی که نباید انجام دهیم

تا اینجا کارهایی که در سئو داخلی باید انجام دهیم گفته شد. از اینجای مقاله گفته میشود چه کارهایی را در سئو داخلی نباید انجام دهیم. این کارها در بعضی موارد باعث کندی در رتبه بندی سایت در گوگل میشود و در بعضی موارد باعث جریمه شدن یا پنالتی شدن در گوگل میشود.

محتوای ضعیف و خوب

وقتتان را با تولید محتوای ضعیف و حتی خوب تلف نکنید. محتوای خوب باعث خراب شدن برند شما می‌شود و کاربر دیگر به سایت شما بر نمی‌گردد. محتوای شما باید عالی باشد. امروزه انقدر در اینترنت محتوای خوب وجود دارد که چنانچه شما هم اگر محتوای خوب تولید کنید در رده بقیه قرار می گیرید و به زودی فراموش میشوید.

معیار سنجش محتوای ضعیف خیلی ساده است. اگر محتوایی که شما نوشته اید از نظر حجم محتوا، نوع ارائه محتوا و مطالب موجود در محتوا مانند دیگر مطالب موجود در سطح اینترنت باشد محتوای شما ضعیف یا خوب است اما عالی نیست و این برای سئو داخلی سایت شما مناسب نیست. مثلا اگر همه سایت ها یک مطلب درباره معایب سیگار نوشته اند و فقط در آن از متن و عکس استفاده کرده اند، شما سعی کنید مطلبی تولید کنید که 4 ویدیو هم اضافه تر از آن و 3 راهکار عملی و توضیح راهکار عملی به صورت گام به گام داشته باشد.

دوصفحه با یک مطلب

در وب سایت شما نباید صفحاتی باشد که بیش از 95 درصد مطالبشان یکی باشد و فقط در چند کلمه با هم فرق داشته باشند. یعنی شما قبلا صفحه ای در سایت داشتید که راه های تماس با شما بوده است. حالا به یک مکان جدید اسباب کشی کرده اید و آدرس شما تغییر کرده است. دوباره صفحه ای در سایت ایجاد کرده اید و همان اطلاعات را نوشته اید و فقط آدرستان را تغییر داده اید. در حال حاضر شما دو صفحه دارید با یک مطلب.

راه حل این است که از تگ canonical استفاده کنید. یعنی در مهمترین صفحه در بین صفحات تکراری این تگ را قرار میدهید. محل قرار گرفتن این تگ در هدر سایت است. در صفحه ای که بین صفحات تکراری منتخب است این تگ را به صورت زیر قرار میدهیم.

canonical-standard-code

پنهان سازی

پنهان سازی یکی از حربه‌های سیاه و قدیمی سئو داخلی است. یعنی با استفاده از کدهای HTML کاری کنیم که قسمتی از مطالب از دید کاربران پنهان باشد و فقط برای ربات های موتورهای جستجو قابل رویت باشد. هنگامی که موتورهای جستجو متوجه این مورد بشوند صفحه را از رتبه بندی پایین میکشند.

مثلا من در تعدادی از سایتها دیده ام در صفحه اصلی خود یا صفحه لیست مقالات خود تگ h1 را مخفی میکنند. در تعدادی از سایتها هم اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی را در پشت یک عکس قرار میدهند. تمام این کارها توسط موتورهای جستجو قابل فهم است.

تزریق کلمات کلیدی

اگر در یک صفحه بیش از حد از یک عبارت کلیدی یا کلمه کلیدی استفاده شود ربات های گوگل این صفحه را به عنوان اسپم شناسایی میکنند و سئو داخلی سایت شما بی تاثیر می‌شود. ممکن است تزریق به صورت عمدی نباشد و سهوی انجام شود. مواظب باشید در مقاله بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید. در مقاله کلمه کلیدی و استراتژی سئو به موضوع کلمات کلیدی به صورت کامل پرداخته شده است.

توالی استفاده از کلمات کلیدی در صفحه تا 2% است. یعنی در یک مقاله 300 کلمه ای سعی کنید بیش از 6 بار از کلمه کلیدی استفاده نکنید. در جاهایی که بیش از این نیاز بود از عبارت کلیدی استفاده کنید سعی کنید از عبارات مترادف استفاده کنید. گوگل کلمات مترادف و حتی مرتبط را کاملا متوجه می شود. مثلا تعمیر موبایل = درست کردن موبایل

در این مطلب سعی شد به تمامی موارد مربوط به سئو داخلی پرداخته شود. با پیاده کردن این مطالب در سایتتان میتوانید مطمئن باشید که سئوی داخل صفحات سایتتان کامل انجام شده است. در فصل بعد به لینک بیلدینگ یا link building خواهیم پرداخت و به طور کامل این موضوع مهم را مورد بررسی قرار خواهیم داد. لینک بیلدینگ

لطفا این مطلب را با دوستانتان یا در رسانه‌های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید. لطفا نظراتتان را در قسمت پایین بنویسید.

 

منبع: safine.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link