فصل ۲

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند: خزیدن، ثبت، رتبه‌بندی


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

موتورهای جستجو

فلسفه به وجود آمدن موتورهای جستجو در مطلب پیشین شرح داده شده است. اما این موتورهای جستجو با سایت ما چکار می‌کنند؟ چگونه سایت ها را رتبه‌بندی می‌کنند؟ اصلا از کجا می‌فهمند یک وب‌سایت جدید به وجود آمده؟ در این مطلب به تمام این سؤالات پاسخ داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

3 عمل اصلی موتورهای جستجو

موتورهای جستجو سیستم های کاملاً اتوماتیک هستند. تمام کارهای موتورهای جستجو توسط ربات‌ها انجام می‌شود. ربات‌های موتورهای جستجو توسط برنامه‌نویسان طراحی و کد نویسی شده‌اند. فرض کنید شما نشانگر موس را الآن حرکت می‌دهید و روی یک لینک منو کلیک می‌کنید. وقتی موس روی صفحه حرکت می‌کند در واقع کدهایی در پس زمینه سیستم در حال اجرا است تا موس حرکت کند. ربات نیز دقیقاً همین کار را می‌تواند بکند حتی حرفه‌ای تر از شما؛ یعنی بدون این که حتی نشانگر موس حرکت کند، روی لینک منو کلیک می‌کند.

ربات‌ها لینک‌ها را دنبال می‌کنند یعنی همان طور که ما روی لینک‌ها کلیک می‌کنیم و وارد یک صفحه جدید می‌شویم، ربات‌ها نیز همین کار را می‌کنند؛ و صفحاتی که با کلیک بر روی لینک‌ها باز می‌شود را بررسی کرده و در گوگل ثبت یا Index می‌کند.

1. خزیدن

همان طور که در بالا توضیح داده شد، ربات‌ها با خزیدن و سپس کلیک کردن در صفحات وب‌سایت‌ها، صفحات جدید را پیدا میکنند و در گوگل ثبت می‌کنند. پس این نتیجه را میگیریم که فقط با لینک دادن است که صفحات سایت‌ها شناخته می‌شوند. حالا هر چقدر لینک‌ها از سایت‌های معتبرتری باشند ارزشمندتر هستند.

google-bot

لینک‌ها

لینک‌ها مانند پیشنهاد هستند. درست مثل اینکه شما در یک فروشگاه خیلی بزرگ هستید. شخصی به شما پیشنهاد بازدید از فلان غرفه را می‌دهد. هر چقدر شخص معتبرتر باشد، اعتبار پیشنهاد او نیز بیشتر است. اگر شخص نزد شما بی‌اعتبار باشد حتی به آن غرفه سر هم نمی‌زنید. ربات‌های گوگل هم به صفحات پنالتی دیگر سر نمی‌زنند.

صفحات سایت برای خزیدن موتورهای جستجو هموار است!؟

کاری که شما باید در مرحله اول انجام دهید این است که سایت خود را برای موتورهای جستجو هموار کنید؛ یعنی ربات‌های آن‌ها راحت بتوانند درسایت شما بگردند و از صفحه‌ای به صفحه دیگر بروند. کارهایی که در پایین گفته می‌شود را انجام دهید تا سایت شما برای خزیدن مناسب شوند.

البته توجه داشته باشید که سایت خود را ابتدا باید برای کاربرانتان طراحی کنید و سپس موتورهای جستجو. همیشه سعی کنید در طراحی سایت یک تعادلی بین کاربر و موتورهای جستجو رعایت شود.

لینک های مهم سایت را در منو قرار دهید.

مطالب سایتتان را دسته‌بندی کنید و سر شاخه هر مطلب را در منو قرار دهید. اگر سایت شما فروشگاه آنلاین است، بسته به وسعت محصولات شما منوها متغیر خواهند بود. یعنی می‌توانید هر دسته را یک آیتم منو کنید و یک منو وبلاگ هم داشته باشید تا کاربران با کلیک روی هر آیتم وارد آن بخش شوند و مطالب را به راحتی پیدا کنند.

توجه: چیدمان منوهای سایت یک مبحث کاملاً استراتژیک و مهم است. این که چطور منوهای سایت را بچینیم فقط مبحث سئو نیست. علاوه بر سئو باید موارد مارکتینگ یا بازاریابی نیز در آن رعایت شود.

لینک های سایت را مفهوم دار و کوتاه قرار دهید.

آدرس‌دهی به صفحات توسط لینک ها می‌تواند به چند شکل انجام پذیرد. نمونه لینکهای زیر مربوط به یک وب‌سایت فروشگاه آنلاین است. تمام لینک های زیر به یک صفحه محصول خاص ختم می‌شوند اما همان طوری که ملاحظه می‌فرمایید نوع پیکربندی آن‌ها متفاوت است. بهترین ساختار لینک مورد اول میباشد که با رنگ سبز مشخص شده است. ساختار لینک حد الامکان کوتاه و با کلمات واقعی پرشده است و قابل‌فهم برای ربات است.

  • https://www.yoursite.com/product/productname
  • https://www.yoursite.com/products/pc?category= allinone&brand=asus&pn=something
  • https://yoursite.com/productsindex.php?product_id=69&brand=asus&sessionid=43433

برای قسمت وبلاگ و نوشته‌های سایت هم از ساختار زیر استفاده کنید. اگر از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می‌کنید این پیکربندی لینک ها از پیش تعریف‌شده هستند و شما با ورود به بخش تنظیمات -> پیوندهای یکتا می‌توانید نوع پیکربندی را انتخاب نمایید. پیشنهاد بنده این است از ساختار نام نوشته استفاده کنید.

  • https://www.yoursite.com/یک-عنوان-جذاب

لینک های خراب را ترمیم کنید

لینک های شکسته لینک‌هایی هستند که کاربر با کلیک بر روی آن به یک صفحه از سایت هدایت می‌شود که وجود ندارد و با ارور 404 مواجه می‌شود. این لینک های خراب و شکسته، برای پیمایش کاربر و ربات‌های گوگل ناامیدکننده است. وقتی کاربر روی یکی از این لینک ها کلیک می‌کند و به ناکجاآباد می‌رود بااحساس خیلی بدی مواجه می‌شود.

درصد بالایی از لینک های شکسته به علت تغییر آدرس صفحات سایت است. اگر با لینک های شکسته مواجه شدید آن را به صفحه واقعی آن مطلب ریدایرکت کنید. ریدایرکت کردن یعنی هدایت مجدد و اتوماتیک کاربر از صفحه‌ای به صفحه دیگر. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید پلاگین yoast seo این کار را به بهترین شکل برای شما انجام می‌دهد.

چطور لینک های شکسته را پیدا کنم؟

وب‌سایت brokenlinkcheck به صورت رایگان لینک های خراب شما را پیداکرده و به شما نشان می‌دهد. وب‌سایت‌های دیگری نیز هستند که این کار را برای شما با دریافت پول انجام می‌دهند که تعدادشان زیاد است و البته خدمات بهتری نیز می‌دهند. اگر ویزا کارد یا پی پال ندارید وبسایت هایی در کشور هستند که خرید شما را از وب‌سایت‌های بین المللی انجام می‌دهند و کارمزد اندکی می‌گیرند. برای پیدا کردن سایت‌های بیشتر در زمینه لینک های شکسته، عبارت broken link checker را در گوگل جستجو نمایید.

2. ثبت در نتایج جستجو (Indexing)

کار بعدی ربات‌ها ثبت کردن صفحات در دیتابیس گوگل است. دیتابیس یک مخزن است که اطلاعات در آن ذخیره میشوند. یعنی صفحاتی که ربات‌ها با خزیدن پیداکرده‌اند را باید در دیتابیس گوگل ثبت کنند. ثبت شدن در نتایج گوگل کار چندان سختی نیست. ممکن است صفحه‌ای در گوگل ایندکس شده باشد اما در صفحه 20 نمایش داده شود. اما همان طور که میدانیم فقط صفحه اول گوگل مهم است و دیده شدن یک صفحه از سایت، حتی در صفحه دوم  گوگل نیز ارزش چندانی ندارد.

طبق آمار منتشرشده در وب‌سایت moz.com حدود %52 درصد کلیلک های صفحه اول گوگل روی نتیجه اول گوگل انجام‌شده و حدود %32 روی نتیجه دوم. مابقی نتایج به ترتیب سیر نزولی دارند. البته در مطلب فوق به طور کامل نرخ کلیک روی انواع مختلف نتایج پرداخته شده است. مثلاً نرخ کلیک برای کاربری که در گوگل یک محصول را جستجو کرده است با کسی که یک برند را جستجو کرده است فرق می‌کند. نرخ کلیلک به زبان ساده یعنی مثلاً از 100 نفر که نتایج گوگل را دیده‌اند چند نفر روی آن کلیک کرده‌اند.

3. رتبه‌بندی صفحات (Rank)

منظور از رتبه‌بندی صفحات سایت در گوگل این است که کدام سایت ها در نتایج اول تا آخر باشند. مثلاً اگر کاربری واژه خرید پنکه را جستجو کرد کدام سایت در صفحه اول در رتبه اول باشد و کدام سایت در صفحه هفتادم در رتبه سوم باشد.

گوگل برای رتبه‌بندی سایت ها الگوریتم‌های پیچیده‌ای دارد. این الگوریتم‌ها دائماً در حال بروز رسانی هستند. در هر آپدیت نکاتی برجسته می‌شوند و نکات دیگری از اهمیت کمتری برخوردار می‌شوند. مثلاً در الگوریتم کبوتر گوگل مؤلفه مکان خیلی مورد توجه قرار گرفته است. یعنی نتایج جستجو محلی شدند و اگر شخصی در یزد عبارت ساندویچی را جست‌وجو کند گوگل سعی می‌کند سایت‌هایی را نمایش دهد که صفحات خود را برای کلمه ساندویچی در یزد یا چیزی شبیه به این بهینه کرده‌اند.

تئوری رتبه‌بندی گوگل

هدف موتورهای جستجو این است که به سؤالات کاربران، دقیق‌ترین و بهترین پاسخ را بدهند. تنها چیزی که برای آن‌ها مهم است دقت نتایج جستجو است. برای اینکه سایت ما در نتایج جستجو اول باشد باید واقعاً پاسخ کسی که عبارتی را جستجو کرده است را بدهد. اما اگر 10 سایت پاسخ یک سوال را بدهند کدام باید اول باشد؟

این دلیلی بود که گوگل برای هر لینک یک رتبه در نظر گرفت (PageRank) و نتایج جستجو را بر اساس آن اولویت‌بندی کرد. برای اینکه لینک‌ها به صورت اتوماتیک رتبه‌بندی شوند الگوریتم‌هایی به وجود آمد تا هر کدام بر اساس معیاری این لینک ها را بررسی کرده و رتبه‌بندی کنند. از اینجای مطلب تا انتها به معیارهای رتبه‌بندی سایت ها پرداخته شده است.

قدرت لینک‌ها

لینک‌دادن دقیقاً مثل معرفی کردن است. تا حالا برای شما اتفاق افتاده است برای استخدام به جایی بروید و از شما معرف بخواهند؟ حالا هر چقدر معرف معتبرتر باشد احتمال استخدام بالاتر می‌رود. در موتورهای جستجو هم دقیقاً همین مصداق وجود دارد.

در بالاتر رفتن رتبه یک صفحه در گوکل یکی از مؤلفه‌های فوق‌العاده مهم این است که از کدام صفحات به سایت شما لینک داده شده است. صفحات به دو دسته داخلی (Inbound) و خارجی (Backlinks) تقسیم می‌شوند. لینک‌هایی که در داخل سایت است و به صفحه‌ای دیگر از سایت هدایت می‌کند داخلی هستند.  لینک‌هایی که از خارج سایت اشخاص را به سایت ما هدایت می‌کنند خارجی یا بک لینک هستند. واضح است که ارزش و اعتبار لینک های خارجی بیشتر از لینک های داخلی است.

ارتباط لینک به لینک

بین لینک های داخلی و خارجی حتماً باید ارتباط موضوعی باشد. اگر وب‌سایت شما در موضوعات موبایل و کامپیوتر است باید صفحات مربوط به موبایل به هم لینک باشند و صفحات مربوط به کامپیوتر به هم. بک لینک هم به همین ترتیب است. به صورت کلی بک لینک‌هایی ارزشمند هستند که از صفحاتی داده شود که با صفحات سایت شما در یک موضوع باشند.

قدرت محتوا

نکته مهم دیگر رتبه‌بندی موتورهای جستجو، محتوا است. محتوا را دست کم نگیرید. محتوا بیش از چند خط نوشته است. در واقع وقتی تمام تکنیک‌ها را به نحو احسنت انجام دادید و کاربر به سایت شما هدایت شد تازه باید با محتوا قدرت‌نمایی کنید. چنانچه کاربری یک‌بار به سایت شما وارد شود و محتوای شما را بی‌کیفیت یا حتی خوب ببیند دیگر به سایت شما بر نمی‌گردد. محتوا باید عالی باشد. اگر در نتایج جستجو هم بالا باشید تا اسم سایت شما را ببیند روی یک لینک دیگر کلیک می‌کند.

content

محتوا انواع مختلف دارد و می‌توان در فرمت‌های مختلف محتوا را ارائه کرد. محتوای ویدئویی، عکس و متن سر شاخه کلی تولید محتوا هستند. در هر 3 فرمت باید در وب‌سایتتان مطلب موجود باشد. بهتر است مطالب مهم شما حتماً هر 3 فرمت محتوا را شامل شوند. سئو و بازاریابی محتوا مکمل همدیگر هستند. در سایت تحقیقاتی سفینه به طور کامل به بازاریابی محتوا پرداخته شده است.

قدرت RankBrain گوگل

رنک برین یک ماشین یادگیری در الگوریتم اصلی گوگل است. این برنامه طوری طراحی شده است که همیشه در حال یادگیری است. یعنی رفتار کاربران را در نتایج جستجوی گوگل و صفحات وب تجزیه و تحلیل می‌کند. به عنوان مثال اگر ببیند نتیجه پنجم گوگل از نتیجه اول گوگل بیشتر کلیک می‌شود و تحلیل کند که این کلیک‌ها واقعی هستند، مطمئن باشید نتیجه اول خیلی زود تغییر می‌کند.

کسی دقیقاً همه نکات مورد توجه رنک‌برین در تجزیه و تحلیل‌ها را نمی‌داند. من در یک مطلب دیدم که پل هاهر (Paul Haahr) عضو ارشد تیم رتبه‌بندی گوگل گفته است که خود گوگل هم دقیقاً نمی‌داند RankBrain چگونه کار می‌کند. می‌توانید این مطلب کوتاه را در این صفحه بخوانید.

RankBrain

معیارهای منطقی در RankBrain

با مطالعاتی که روی رنک برین انجام‌شده معیارهایی از رفتار این ماشین یادگیری استخراج شده است. تصمیمات این ماشین برای رتبه‌دهی سایت‌ها روی دو معیار ارتباط و علیت است. منظور از ارتباط، ارتباط موضوعی بین محتوا با محتوا (یک صفحه با صفحه دیگر) است و منظور از علیت، رفتار کاربر با محتوا است. به این معنی که آیا کاربر صفحه سایت شما را سریع میبیند؟ یا مواردی از این دست.

به زیان ساده شما باید محتوایی عالی داشته باشید تا صفحات مرتبط به موضوع شما در سطح وب به شما لینک بدهند. علاوه بر محتوای عالی باید عنوان نویسی حرفه‌ای هم یاد بگیرید. اگر عنوان‌های جذابی بنویسید باعث می‌شود تا کاربران اینترنت در نتایج گوگل روی سایت شما کلیک کنند.

در قسمت زیر به چند آیتم رتبه‌بندی از نظر رنک برین اشاره شده است:

  • کلیک روی سایت شما (هنگامی که در نتایج جستجو هستید)
  • مدت زمانی که کاربر در صفحه شما می‌ماند. (Time On Page)
  • آیا کاربر سریع از سایت شما خارج می‌شود یا حداقل دو صفحه را می‌بیند. (Bounce Rate)
  • آیا کاربر بعد از این که در گوگل روی سایت شما کلیک می‌کند و وارد سایت شما می‌شود سریع به صفحه نتایج برمی‌گردد؟ این یعنی سایت شما مطلب مفیدی نداشته. (Pogo-sticking)

قدم بعدی: استراتژی سئوی سایت و کلمات کلیدی

در این مطلب به ۳ عملکرد موتورهای جستجو پرداخته شد. سپس درباره لینک‌ها و اهمیت لینک‌ها در سئو مطالبی عنوان شد. و در قسمت آخر به RankBrain پرداخته شد.

در گام بعد به ایجاد استراتژی برای سئوی سایت و کلمات کلیدی خواهیم پرداخت. توضیح خواهیم داد چطور عبارات کلیدی پیدا کنیم، بازار هدفمان را بشناسیم، چطور کلماتی که انتخاب کردیم را آنالیز کنیم که مناسب است یا نه و موارد دیگر. در گام بعد با ما همراه باشید. کلمات کلیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *