فصل ۶

آموزش لینک سازی یا لینک بیلدینگ

برای سایت خود ساختار ایجاد کنید و سایت خود را معروف و معتبر کنید.


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

لینک سازی و ساخت اعتبار برای سایت

لینک سازی یا لینک بیلدینگ به دو قسمت داخل سایت و خارج سایت تقسیم می‌شود. در واقع ساختار داخل سایت را با لینک سازی در داخل سایت انجام می‌دهیم و اعتبار سایت را با لینک بیلدینگ در خارج سایت.

بک لینک به لینک هایی گفته می‌شود که از خارج سایت ما به سایت ما داده شده است. لینک سازی هم عملیاتی است که ما برای گرفتن بک لینک انجام می‌دهیم. یعنی کاری کنیم که سایت‌های دیگر، لینک سایت ما را در صفحاتشان قرار دهند. بک لینک گرفتن یکی از چالشی‌ترین کارها برای تازه‌کارها و شیرین‌ترین کار برای وب‌سایتهای معروف است.

وقتی بک لینک های خوبی داشته باشیم، علاوه بر اینکه در گوگل رتبه بالاتری میگیریم باعث می شود ترافیک زیادی از سایت‌های دیگر وارد سایت ما شوند. بک لینک نوعی پیشنهاد شدن است. یعنی سایت ما به درجه‌ای از اعتبار رسیده است که سایت های دیگر ما را به کاربران خود معرفی می‌کنند و به ما بک لینک می‌دهند.

لینک چیست؟

لینک یک قسمتی از متن است که اگر شخصی روی آن کلیک کند به جایی هدایت می‌شود که در لینک تعریف‌شده. در فضای واقعی همان پیشنهاد شدن است. اگر این لینک ها از خارج سایت ما باشد یعنی ما بک لینک گرفته‌ایم. لینک‌ها در سئو پر ارزش‌ترین چیز هستند.

در بحث تکنیکال سئو، لینک و البته بک لینک پادشاه است. یعنی تمام مطالب عالی که ما تولید می‌کنیم در نهایت ارزشش وقتی معلوم می‌شود که به سایت ما بک لینک داده باشند. هر چقدر سایتی که به ما بک لینک داده باشد معتبرتر باشد و به موضوع سایت ما مرتبط تر باشند، بر اعتبار ما نیز افزوده خواهد شد.

E-A-T

EAT مخفف سه کلمه expert – authoritative – trustworthy و نام یکی از الگوریتم‌های گوگل هست.  معانی این سه کلمه تخصص، اعتبار و واقعی بودن است. راجع مقوله EAT خیلی صحبت شده است و واقعاً بحث طولانی است.

علت این که این مقوله را در اینجا مطرح کردم این است که ما اگر می‌خواهیم در لینک سازی قوی باشیم باید از سایت‌هایی بک لینک بگیریم که دارای این سه مولفه باشند. البته لینک گرفتن از این سایت‌ها کار بسیار دشواری است و به تولید محتوای عالی نیاز دارد.

بک لینک خطرناک

حالا که با مقوله لینک سازی آشنا شدیم باید بدانیم چکار کنیم تا سایت‌های دیگر به ما لینک بدهند. بک لینک گرفتن از دیگر سایت‌ها کار راحتی نیست. به همین علت سایت‌های زیادی هستند که از روش‌های میانبر در لینک سازی استفاده می‌کنند که زودبازده ولی خطرناک است. در این قسمت تعدادی از روش‌های خطرناک لینک سازی توضیح داده می‌شود که حدالمقدور از آن‌ها اجتناب کنید.

link-building-warnings

خرید بک لینک

یک روش قدیمی برای بک لینک گرفتن خرید بک لینک است. گوگل تلاش می‌کند تا لینک‌های خریدنی را بی تأثیر کند. برای گوگل راحت نیست تا بفهمد کدام لینک‌ها واقعی و کدام لینک‌ها خریداری‌شده‌اند اما اگر سرنخی به دست بیاورد آن سایت را پنالتی می‌کند و از نتایج جستجو حذف می‌کند.

 

یکی از مواردی که گوگل متوجه می‌شود لینک‌ها خریداری‌شده هستند این است که در یک زمان کوتاه، مثلاً در یک هفته، سایتی که تا به حال در جایی لینک نداشته در 5 سایت معتبر لینک گرفته باشد.

مبادله بک لینک

یکی دیگر از موارد خطرناک مبادله لینک است. شاید قبلاً کارساز بود اما در حال حاضر مبادله لینک یک ریسک به حساب می‌آید. البته مبادله لینک در طیف گسترده ریسک به حساب می‌آید. یعنی اگر شما با صد وب‌سایت مبادله لینک داشته باشید امکان دارد پنالتی شوید.

مبادله لینک در حد معقول موجب پنالتی شدن نمی‌شود. مثلاً این که شما با 3 سایت از همکاران خود مبادله لینک داشته باشید امری طبیعی است اما این که با صد وب‌سایت مبادله لینک داشته باشید، غیرطبیعی به نظر رسیده و موجب پنالتی می‌شود.

دایرکتوری‌های بی‌کیفیت

دایرکتوری‌ها سایت‌هایی هستند که لیست کسب و کارهای آنلاین و آفلاین را در دست بندی‌ها گوناگون ارائه می‌دهند. افرادی که کسب و کاری را دارند یکی از بهترین گزینه‌ها برایشان ثبت در دایرکتوری‌ها است. ثبت وب‌سایت علاوه بر این که کسب‌وکار ما را در دسترس عموم قرار می‌دهد باعث گرفتن بک لینک هم می‌شود. یکی از اولین دایرکتوری های کسب‌وکار در ایران کتاب اول بوده است.

اما موردی که باید از آن اجتناب کنید این است که سایت خود را در دایرکتوری‌هایی ثبت نکنید که کارشان لینک‌فروشی است. این سایت‌ها در واقع دایرکتوری نیستند و برای این بنا شده‌اند که از بک لینک درآمدزایی کنند.

بک لینک و استراتژی لینک سازی

در قسمت بالا نمونه‌هایی از لینک سازی مصنوعی را مشاهده فرمودید که تا حدی ریسکی و خطرناک هستند. اما در پایین راهکارهایی ارائه می‌شود تا لینک سازی واقعی را با آن انجام دهید. لینک سازی واقعی مبتنی بر بازاریابی محتوا است. این فعالیت کمی زمان‌بر است و علاوه بر فعالیت‌های بازاریابی احتیاج به یک استراتژی محتوایی عالی دارد. در واقع اساس و پایه لینک سازی واقعی محتوای عالی و ارزشمند است.

link-building

محتوا پادشاه است

محتوا پادشاه است. حتماً این جمله را تا کنون زیاد شنیده‌اید. قوی‌ترین و کارآمدترین راه در سئو، بازاریابی محتوا است. بازاریابی محتوا به سئو محدود نمی‌شود و یک استراتژی بازاریابی تمام‌عیار است. در سایت تحقیقاتی سفینه به طور کامل به ابعاد گوناگون بازاریابی محتوا پرداخته شده است. در مشاوره‌هایی که به کسب و کارهای گوناگون در بازاریابی محتوا داده‌ام تأثیر این مدل بازاریابی را در موفقیتشان دیده‌ام.

در سئو، بازاریابی محتوا به شما این امکان را می‌دهد تا بازار هدفتان را با تولید محتوا جذب کنید. سپس رابطه خود را با آن‌ها عمیق‌تر کنید و در نهایت فروش ایجاد کنید. لازم نیست فقط درباره محصولاتتان محتوا تولید کنید. می‌توانید در هر موضوعی که بازار هدف شما به آن علاقه‌مند است محتوا تولید کنید.

فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین دارید. نباید تمام فعالیت‌های شما محدود شود به تولید محتوا برای صفحات محصول. شما می‌توانید در همان سایت فروشگاه آنلاین یک بخش مقالات داشته باشید و به موضوعات فنی محصولات خود بپردازید و مطالب ارزشمند و مفید تولید کنید.

استفاده از مشخصات بازار هدف

استراتژی دیگر این است که ابتدا بازار هدف خود را شناسایی کنید. مثلاً شما فروشنده دوچرخه هستید و  بازار هدف شما نوجوانان هستند. علایق نوجوانان را شناسایی می‌کنید و در یک وب‌سایت مجزا به تولید محتوا در حوزه تغذیه نوجوانان می‌پردازید. در این وب‌سایت محتوای ارزشمند و عالی در زمینه تغذیه نوجوانان تولید می‌کنید. مخاطبین را جذب می‌کنید، رابطه را صمیمی و ادامه‌دار می‌کنید و در نهایت پیشنهاد خرید دوچرخه را از طریق وب‌سایت دومتان به مشتری‌هایتان می‌دهید.

همین استراتژی را می‌توانید با توجه به منابع مالی‌تان در چند حوزه دیگر نوجوانان ادامه دهید. با این کار می‌توانید علاوه بر فروش مستقیم، اطلاعات فوق‌العاده، فوق‌العاده ارزشمندی از تمام جنبه‌های زندگی بازار هدف خود به دست آورید. مانند مکان‌های تجمع آن‌ها، علایق آن‌ها، سلایق آن‌ها، سبک زندگی آن‌ها و …. سپس محصولات و پیشنهادات خود را در وب‌سایت اصلی با توجه به این دریافتی‌ها شکل می‌دهید.

در ادامه مطلب به چند راهکار عالی برای لینک سازی واقعی خواهیم پرداخت. این راهکارها مبتنی بر جدیدترین طالب روز است و مطمئن باشید جواب می‌دهد.

وبلاگ باکیفیت

ارزشمندترین قسمت وب‌سایت شما وبلاگ شما است. اگر همیشه مطالب دسته اول و جالب تولید کنید مطمئناً سایت‌های دیگر از محتوای شما استفاده خواهند کرد. شما باید در سایتتان یک قسمت مخصوص مقالات داشته باشید و مطالب آموزشی جدید و متنوع درباره کسب و کارتان منتشر کنید.

مطالبی که در قسمت مقالات منتشر می‌شوند از نظر موتورهای جستجو بسیار ارزشمند هستند. اکثر آپدیت های اخیر گوگل در مورد محتوا بوده است. مطالبی که در صفحه محصول شما منتشر می‌شوند به هیچ عنوان در سایت‌های دیگر لینک داده نمی‌شوند. اما صفحات وبلاگ شما اگر ارزشمند باشند لینک‌های فراوانی دریافت خواهند کرد.

بک لینک با مطالب مرجع

مطالب مرجع مطالبی هستند که یک موضوع را از همه جهات به طور کامل پوشش می‌دهند. یکی از حرفه‌ای‌ترین روش‌های لینک سازی طبیعی تولید مطالب مرجع است. یک مطلب مرجع می‌تواند یک پست بسیار طولانی باشد یا همان مطالب را به صورت بخش‌بندی شده در خود داشته باشد و به بخش‌های مختلف لینک بدهد. به نظر من گزینه دوم بهتر است. یعنی مطلب مرجع یک صفحه معرفی داشته باشد و در آن لینک سرفصل‌های مختلف قرار بگیرد. این مطلبی که در حال مطالعه آن هستید یک سرفصل از مطلب مرجع درباره یادگیری کامل سئو است.

مطلب مرجع باید مرتب آپدیت شود و بخش‌های جدید به آن اضافه شود. مطلب مرجع می‌تواند یک منوی اختصاصی داشته باشد یا در پست‌های مقالات قرار گیرد. در مطلب مرجع باید از همه فرمت‌های رسانه‌ای مانند فیلم، عکس، اینفوگرافیک، pdf دانلودی و چک لیست استفاده شود.

در مطالب مرجع از کاربران بخواهید تا مطلبتان را به اشتراک بگذارند و با قرار دادن لینک‌های به اشتراک‌گذاری کار را برای آنان آسان کنید. هر ماه با استفاده از کاربرانتان آدرس ایمیل بگیرید و آن‌ها را از آپدیت های جدید باخبر کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از ابزار آنلاین moz.com/link-explorer متوجه شوید کدام سایت‌ها مطلب شما را به اشتراک گذاشته‌اند و آپدیت های جدید و منابع دیگر سایتتان را هم به آن‌ها خبر دهید.

backlink

بک لینک با پست مهمان

پست مهمان یعنی یک مطلب عالی تولید کنید و در یک سایت مرتبط با حوزه کاری خودتان آن را منتشر کنید. اگر معروف باشید بهتر می‌توانید پست مهمان بنویسید و در لینک سازی موفق چشم‌گیری داشته باشید. اما اگر معروف نیستید هم نگران نباشید. بعضی از وب‌سایت‌های ایرانی اجازه می‌دهند تا مطلب شما در آنجا منتشر شود. می‌توانید با پرداختن به مطالب جدید روز و یا نوشتن یک مطلب با رویکردی جدید صاحبان این وب‌سایت‌ها را متقاعد کنید تا پست شما در وب‌سایتشان منتشر شود. البته به همین سادگی هم نیست ولی پس از معرفی انواع این وب‌سایت‌ها به شما میگویم چکار کنید:

 • سایت‌های وبلاگی نوین: در ایران هم در سال‌های اخیر صدها وبلاگ با این سبک به وجود آمده‌اند. البته معذور هستم که نام ببرم ولی با یک جستجوی ساده در هر حوزه می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.
 • سایت‌های دانشگاهی: در حوزه تخصصی خودتان باید باشد.
 • سایت‌های خارجی: شرایطشان کمی سخت است ولی اگر مطلبی در حد عالی داشته باشید امکان ندارد رد کنند.
 • سایت‌هایی که رقبایتان در آن پست مهمان نوشته‌اند و لینک گذاشته‌اند که با استفاده از ابزار moz.com/researchtools/ose می‌توانید آن‌ها را بیابید.
 • سایت‌های روزنامه‌ها و مجلات
 • خبرگزاری‌ها

چطور آن‌ها را متقاعد کنیم؟

 • سریع به اصل مطلب اشاره نکنید. نگویید میخواهید بک لینک بگیرید.
 • نشان دهید که مطالب ارزشمندی دارید و دوست دارید بدون ذکر نام شما و وب‌سایت شما مطالب فقط منتشر شوند.
 • سعی کنید شیوه مطلب نویسی و نگارش آن‌ها را کاملاً درک کنید.
 • یک جای خالی در مطالبشان پیدا کنید،  اهمیت آن موضوع را به آن‌ها بگویید و سپس درباره آن موضوع مطلب بنویسید.
 • اگر سایت ایرانی است سعی کنید حضوری بروید و صحبت کنید.
 • نشان دهید که مطالبشان را دنبال می‌کنید.
 • وقتی چندین مطلب نوشتید احتمالاً خودشان پیشنهاد می‌دهند که نام و وب‌سایت شما را هم در مطلب ذکر کنند. اگر نگفتند خودتان پیش‌قدم شوید.

برند گمشده

عنوان کمی عجیب است ولی گویا است. سایت‌هایی در سطح اینترنت هستند که از شما یا وب‌سایتتان نام‌برده‌اند و لینکی به وب‌سایت شما قرار نداده‌اند. این وب‌سایت‌ها یکی از راحت‌ترین گزینه‌ها برای بک لینک گرفتن هستند.

با استفاده از ابزار زیر آن‌ها را پیدا کنید و در تماس تلفنی یا ایمیل از آن‌ها بخواهید لینک سایت شما را هم در صفحه قرار دهند تا کاربرانتان به راحتی بتوانند شما را پیدا کنند

نتیجه‌گیری

در این مطلب به مبحث بک لینک و لینک بیلدینگ پرداخته شد و کاربردهای آن توضیح داده شد. گام‌های اجرایی که در مطلب ذکر شد را در سایتتان پیاده‌سازی کنید و نتیجه را مشاهده نمایید. در قسمت بعد به مبحث سئو و شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم. اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور دارید این مطلب را از دست ندهید. شبکه های اجتماعی و سئو

لطفا در قسمت دیدگاه‌ها، نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید. اگر این مطلب برای شما جذاب بود، با استفاده از ابزارهای زیر به دوستان‌تان ایمیل کنید و یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *