آموزش نوشتن مقاله سئو شده در کمتر از ۲ ساعت

آموزش نوشتن مقاله

چیزی که در این آموزش می‌خواهم به آن بپردازم آموزش نوشتن مقاله است. می‌خواهم بگویم چطور می‌توانیم یک مقاله عالی بنویسیم که هم برای سئو سایت ما خوب باشد و هم برای کاربران سایتمان مفید باشد و این کار را در کمتر از ۲ ساعت انجام بدهیم!!

همانطور که می‌دانید نوشتن‌ مقاله یکی از سخت‌ترین کارها برای صاحبان سایت است اشخاصی هستند که چندین سال است سایت دارند اما هنوز هم برای نوشتن مقاله مشکل دارند. نمی‌دانند باید از کجا شروع بکنند و به کجا ختم بکنند و مواردی از این دست که من الان به شما یک راه بسیار حرفه‌ای و ساده رو می‌گویم.

نوشتن مقاله و بازاریابی محتوا

نوشتن مقاله جزوی از بازاریابی محتوا است. برخی متخصصین بین‌المللی سئو و بازاریابی محتوا بر این عقیده هستند بازاریابی محتوا نیاز به سئو را از بین میبرد و اگر محتوای عالی تولید کنیم نیازی به سئو سایت نداریم. این اظهار نظر در سایت شخصی نیل پاتل نظر مرا جلب کرد. “بازاریابی محتوا بر سئو غلبه می‌کند” البته به نظر من کمی متعصبانه است. سئو فراتر از تولید محتوا و بازاریابی محتوا است و در واقع این دو مکمل هم هستند.

آموزش نوشتن مقاله سئو شده

چطور شروع کنیم؟

قبل از اینکه ما اصلاً شروع کنیم به نوشتن مقاله باید بدانیم یک مقاله چند بخش دارد و از چه اجزایی تشکیل شده است. یک مقاله حرفه‌ای چهار بخش دارد البته به نظر من.

  1. اولین قسمت موضوع مقاله
  2. دومین بخش مقدمه مقاله
  3. بخش سوم بدنه مقاله
  4. بخش چهارم نتیجه گیری

موضوع مقاله

موضوع مقاله ما در واقع باید یک سوال باشد. ما باید در صحبت با مشتریان و همچنین در شبکه‌های اجتماعی نگاه بکنیم ببینیم پرتکرارترین سوالاتی که آن‌ها دارند چه هست. راه دیگر پیدا کردن موضوع، بررسی نظرات زیر پست‌های سایت خودمان یا رقبایمان است. همان سوالات تک تک موضوع مقالات ما می‌شوند. ما فرض می‌کنیم الان یک سوال را انتخاب کردیم و می‌خواهیم درباره آن مقاله بنویسیم و به این سوال پاسخ بدهیم. وقتی که ما آن سوال را انتخاب کردیم، حالا باید یک مقدمه بنویسیم.

در مقدمه مقاله چه بنویسیم؟

در مقدمه مقاله باید خیلی سریع به کاربر توضیح دهیم که از خواندن مقاله ما چه نفعی می‌برد یعنی سریع باید برویم سر اصل مطلب تا کاربر سریع مقاله ما را متوجه شود و با آن ارتباط برقرار کند، همچنین مقاله را ادامه دهد و سریع از سایت ما خارج نشود که برای ما در گوگل تبعات نداشته باشد. پس وقتی ما این سوال را پیدا کردیم یک مقدمه می‌نویسیم و اصل مطلب را دقیقاً توضیح می‌دهیم. وقتی مقدمه را نوشتیم حالا می‌رسیم به بدنه مقاله.

آموزش ساخت بدنه مقاله

در بدن مقاله ما چندین سوال را مطرح می‌کنیم که در واقع سوالات مربوط به سوال اصلی مقاله است. یعنی فرض کنید ما یک مقاله درباره خرید کامپیوتر مخصوص بازی نوشتیم. برای مثال می‌تواند سوالات زیر مجموعه آن این باشد: cpu این کامپیوتر که برای بازی هست باید چند هسته باشد؟ و یا مثلا رم آن باید چقدر باشد؟ این‌ها هر کدام یک سوال می‌شوند. بقیه سوالات را هم همینطور پیدا می‌کنیم.

چند سوال را باید در بدنه مقاله پاسخ دهیم؟

بسته به طول مقاله مان اگر می‌خواهیم مقاله کوتاهی بنویسیم حداقل باید پنج سوال را پیدا کنیم اگر بخواهیم مقاله طولانی بنویسیم باید ۳۰ سوال را پیدا بکنیم و به آن‌ها پاسخ بدهیم. این اعدادی که می‌گویم اتفاقی نیستند و اعدادی هستند که روی آن‌ها فکر شده است.

فرض می‌کنیم مقدمه را نوشتیم و ۵ سوال پیدا کردیم. در حال حاضر ما باید به ۵ سوال پاسخ بدهیم. اولین سوال همیشه باید ارزش گذاری به مقاله باشد یعنی ما در اولین سوال باید سوالی را مطرح کنیم که ارزش مقاله مان را به مخاطبان معرفی بکند پس یک پاراگراف برای ارزش‌گذاری مقاله می‌نویسیم. در واقع نتیجه این ارزش‌گذاری باید این باشد که کاربر تا آخر مقاله ما را بخواند.

چرا ۲ پاراگراف؟

هر سوالی را که شما می‌نویسید باید دو پاراگراف برای آن پاسخ بدهید اما چرا دو پاراگراف؟ چون وقتی شما می‌خواهید یک مقاله بنویسید باید مقاله شما برای کاربر وب نوشته شده باشد. به همین علت باید مقاله ساختار مخصوص وب را داشته باشد. کاربران اینترنت حوصله خواند متن‌های پشت سر هم را ندارند. اگر پاراگراف کمتر از این باشد به نظر کاربر بی ارزش می‌آید. اگر بیشتر از این باشد که کاربر حوصله خواندن آن را ندارد. البته در موارد استثنا ممکن است شما یک پاراگراف بنویسید یا سه پاراگراف، اما اصول آن دو پاراگراف است.

پس مقدمه را نوشتیم ارزش گذاری مقاله را هم انجام دادیم باز هم در حد یک یا دو پاراگراف. حالا ۴ سوال باقیمانده را پاسخ می‌دهیم که با جواب سوال اول که ارزش گذاری بود می‌شود پنج سوال.

هر پاراگراف ۵۰ تا ۸۰ کلمه

کلمه هر پاراگراف حدوداً ۵۰ تا ۸۰ کلمه است اما ما همان ۵۰ کلمه را در نظر می‌گیریم. ۵ سوال نوشتیم و هر کدام ۱۰۰ کلمه پاسخ دارند یعنی تا اینجا ما حدودا ۵۰۰ کلمه نوشتیم. در قسمت مقدمه هم حدودا ۱۰۰ کلمه نوشتیم در کل ۶۰۰ کلمه ما تا الان نوشتیم. خوب مقاله ما آماده شد.

در نتیجه‌گیری مقاله چه بنویسیم؟

در نتیجه گیری مقاله به صورت خیلی خلاصه تمام مقاله را به کاربر شرح می‌دهیم و در آخر مقاله حتماً یادتان باشد کاربر را دعوت به کاری بکنید یعنی از او بخواهید همین الان مقاله بعد را بخواند یا اینکه نظر بگذارد یا در شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری کند.

دیدید که خیلی سریع ما توانستیم یک مقاله را در کمتر از دو ساعت بنویسیم. خوب وقتی ما سوالاتمان را نوشتیم و پاسخ‌ها را هم دادیم تا اینجا یک متن خوبی نوشته شده. حالا می‌خواهیم متن را تزیین کنیم.

آموزش تزیین مقاله!

تزیین متن باعث می‌شود کاربر خسته نشود و همچنین احتمال به اشتراک‌گذاری را بالا می‌برد. برای تزیین متن ما می‌توانیم در اول یا وسط یا آخر مقاله یک آمار دقیق، یک طنز، مصاحبه با افراد مشهور، اینفوگرافیک و … به کار ببریم که کاربرمان لذت ببرد. همچنین این کار کمک می‌کند تا ارزش مقاله بیشتر شود البته مصاحبه خیلی خوب است و می‌توانید از آن هم استفاده بکنید. می‌توانید جستجو بکنید و ببینید مصاحبه‌ای آیا درباره موضوع مقاله شما انجام شده است یا خیر.

وقتی تا اینجا مقاله را تزیین کردیم حالا تصاویر مرتبط را اضافه می‌کنیم. تصاویر این طور هست که حداقل یک مقاله زیر ۱۰۰۰ کلمه یک یا دو عدد عکس داشته باشد. عکس‌ها را در جاهای گنگ مقاله اضافی می‌کنیم. یعنی اینطور نیست که ما هر جایی دلمان خواست عکس اضافه کنیم. در هر جایی از مقاله که فکر می‌کنیم گنگ است باید عکس اضافه کنیم.

بهینه سازی سئو مقاله

وقتی تصاویر را اضافه کردیم حالا می‌رویم روی کلمات کلیدی مقاله مان کار می‌کنیم. ما در یک مقاله ۶۰۰ کلمه ای حداکثر می‌توانیم دو درصد از کلمات کلیدی استفاده کنیم یعنی ۱۲ بار. به تمام نقاط مقاله می‌رویم و کلمات کلیدی مان را اضافه می‌کنیم مثلاً در عنوان‌ها باید حتماً کلمه کلیدی به کار رفته باشد. در لابلای متن باید از کلمه کلیدی استفاده شود.

وقتی این کار را انجام دادیم یک مقاله آماده داریم برای گذاشتن در سایت. البته برای اینکه مقالاتتان بهتر شود ویدیو هم به مقالاتتان اضافه کنید. یک ویدیو ضبط کنید راجع به آن مقاله و نکاتی که در مقاله مطرح کردید در ویدیو بگویید که کار سختی نیست و می‌توانید انجام بدهید این کار را می‌توانید با گوشی موبایلتان انجام دهید و در بالای آن صفحه قرار بدهید تا کاربران بیشتر استفاده می‌کنند.

اگر دوست دارید به صورت کامل تکنیک‌های سئو را بیاموزید پیشنهاد میکنم مقاله سئو تکنیکال را از دست ندهید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله هدف من این بود به شما کاربران بسیار عزیز سایت تحقیقاتی سفینه نشان دهم نوشتن مقاله کار سختی نیست. به نظر من مهمترین قسمت مقاله پیدا کردن سوال اصلی مقاله است. سعی کنید سوالات خوبی پیدا کنید و مقالات را با هدف کمک به کاربرانتان بنویسید.

اگر سوالی داشتید در قسمت پایین مطرح نمایید تا به آن‌ها پاسخ بگویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

فرصت ندارید الان مطالب را اجرا کنید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link