محتوای تکراری و پنالتی گوگل

پنالتی گوگل و محتوای تکراری

در فضای اینترنت بحث‌های زیادی وجود دارد و نظرات متناقض است که آیا محتوای تکراری باعث پنالتی شدن سایت می‌شود؟ من در تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم محتوای تکراری باعث پنالتی شدن سایت نمی‌شود.

تنها مشکلی که محتوای تکراری بوجود میاورد این است که اگر چندین صفحه از سایت دارای محتوای تکراری باشد، گوگل فقط یک نسخه از آن را در نتایج جستجو نشان می‌دهد. مشکل اینجاست که امکان دارد نسخه ضعیف یک صفحه نمایش داده شود. هدف من از نوشتن این مطلب این است که به شما کمک کنم اگر در سایتتان محتوای تکراری دارید، آن را به روشی صحیح مدیریت کنید.

۲۵ تا ۳۰ درصد محتوای تکراری در وب

مت کاتس یکی از مدیران شرکت گوگل در یک ویدیو درباره محتوای تکراری و پنالتی گوگل اعلام کرد ۲۵ تا ۳۰ درصد از محتواهای موجود در وب تکراری هستند. اما او اعلام کرد گوگل به این سایت‌ها به عنوان سایت اسپم نگاه نمی‌کند.

پنالتی گوگل و مت کاتس

3 نوع محتوای تکراری

ما بصورت کلی ۳ نوع محتوای تکراری داریم که به شرح زیر است:

  • محتوای تکراری نوع اول محتوایی است که به صورت کامل و 100 درصد، یک صفحه سایت شبیه صفحه دیگر است.
  • محتوای تکراری نوع دوم این است که یک قسمتی از یک صفحه شبیه صفحه دیگری از سایت است.
  • نوع سوم محتوای تکراری مربوط به محتواهای تکراری سایت های مختلف میشود یعنی اینکه از هم کپی میکنند یا روش های دیگر به هر صورت محتوای تکراری ای را انتشار میدهند. که به این نوع Cross domain duplicate هم میگویند.

با محتوای تکراری چه کنیم؟

اما حالا که ما متوجه شدیم محتوای تکراری در صفحاتمان وجود دارد، چطور باید صفحاتی که دارای محتوای تکراری هستند را درستشان کنیم که با پنالتی گوگل مواجه نشویم.

متد 404

اولین کاری که می‌توانیم بکنیم این هستش که از متد 404 استفاده بکنیم. در متد 404 به موتورهای جستجو این پیام را می‌دهیم که یک صفحه بطور کامل از وبسایت حذف شده و اون صفحه دیگر برای کاربران و موتورهای جستجو قابل دیدن نیست.

متد 301

کار دیگری که میتوانیم انجام دهیم این است که از متد 301 یا ریدایرکت استفاده کنیم. در این متد یک صفحه منتقل میشود به صفحه دیگر. یعنی ما کاری انجام می‌دهیم که اگر شخصی بخواهد وارد صفحه x بشود به صورت اتوماتیک منتقل شود روی صفحه‌ی y. این متد با متد 404 متفاوت است چون در متد 404 ما کلا یک صفحه را حذف میکنیم اما در این متد ما یک صفحه را به صفحه دیگری انتقال میدهیم. مثلا ما اگر 4 تا صفحه یکسان داریم میتوانیم به یک صفحه که بهترین آن ها است انتقال دهیم.

Robots.txt

کار دیگری که ما میتوانیم انجام دهیم این هست که در فایل robots.txt که در روت و شاخه اصلی یک سایت قرار میگیرد، به موتورهای جستجو بفهمانیم که این صفحه از سایت ما را در نظر نگیرد مثلا ما 3 صفحه ی تکراری داریم 2 تا از صفحات را در فایل robots.txt قرار میدهیم تا موتورهای جستجو متوجه شوند این صفحه را نباید ایندکس بکنند. اما اینکه موتورهای جستجو به حرف ما احترام بگذارند و اینکار انجام بدهند مشخص نیست. این روش زیاد توصیه نمیشود.

duplicate-content-robots-txt

noindex

روش دیگر این هست که در صفحات تکراری و در قسمت متاتگ ها، یک متاروبوت no index قرار دهیم. با اینکار هم به موتورهای جستجو میفهمانیم که نباید صفحه را ایندکس کنند. و البته اینکار یک مقدار ازrobots.txt بهتر است و سئویی تر هست.

اگر میخواهید سایتان را خیلی سریع سئو کنید پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید و اجرا کنید: سئو سایت

Canonical

کار دیگری که ما میتوانیم انجام دهیم استفاده از تگ یا رِل Canonical است. این رِل در بین تگ هد صفحه قرار میگیرد و به موتورهای جستجو میفهماند مهمترین صفحه از بین صفحات تکراری کدام صفحه است. مثلا ما اگر 3 تا صفحه تکراری داریم صفحه ی a,b,c و این 3 تا صفحه شبیه هم هستند و ما فکر میکنیم صفحه ی a بهترین صفحه است، در صفحه ی b,c رل کنونیکال را اضافه میکنیم و ادرس a را میدهیم که موتورهای جستجو متوجه میشوند که صفحه ی a مهمترین صفحه محتوای تکراری است.

<link rel=”canonicalhref=”https://damane.ir/a.html” /></head>

نکته ی مهمی که در تگ Canonical مهم است این هست که نباید این تگ را به صورت گسترده در سایت استفاده کنیم و فکر کنیم کار خوبی است. چون این تگ اگر در قسمت های مختلف سایت استفاده شود باعث میشود یک صفحه از سایت یا صفحات مختلف سایت دیگر ایندکس نشود. پس این تگ را فقط باید در مواقع خاص استفاده کنیم.

حذف از سرچ کنسول

کار دیگری که ما میتوانیم انجام دهیم این هست که اگر یک محتوا واقعا به درد ما نمیخورد، میتوانیم از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنیم و این صفحه را در گوگل حذف کنیم. در این ابزار قسمتی وجود دارد که ما میتوانیم یک URL سایتمان را پاک کنیم. به این صورت که شما آدرس آن صفحه را وارد میکنید و آن صفحه از نتایج جستجو حذف میشود.

البته کاری که در استفاده از گوگل سرچ کنسول باید دقت داشته باشیم، این هستش که حتما بعد از اینکه صفحه را حذف کردیم باید از خود سایت هم کارهایی که در بالا ذکر شد را انجام دهیم . اگر موارد بالا انجام نگیرد، گوگل بعد از 90 روز مجددا بر میگردد تا ببیند آیا آن محتوا وجود دارد یا خیر.

پیشگیری قبل از درمان

اما با اینکه تمام این نکات را ذکر کردیم بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید که سایتتان دارای محتوای تکراری نباشد این است از همان ابتدا ساختار سایتتان را درست طراحی کنید. یعنی ساختاری باشد که لینک های سایتمان به صورت دقیق باشند و هر صفحه لینک مخصوص به خودش را داشته باشد. علاوه بر این اگر ساختار محتوایی سایتمان درست باشد خیلی کم پیش میاید که ما دو صفحه شبیه به هم را بخواهیم بنویسیم.

آدرس دامنه باعث ایجاد محتوای تکراری!

اما وقتی ما بخواهیم قسمت داخل سایتمان دارای محتوای تکراری نباشد، باید ساختار کلی سایتمان هم به گونه ای باشد که محتوای تکراری ایجاد نکند. یکی از ساختارهای اشتباهی که باعث میشود محتوای تکراری در سایت ما به وجود بیاید این است که ما سایتمان با www و بدون www بالا بیاید. اما راه درست این است که سایتمان یا باید با www باشد یا بدون www.

گوگل این دو پارامتر را دو دامنه مختلف میشناسد. اگر یک محتوا با www ایندکس شود و یکی دیگر بدون آن، باعث میشود که گوگل فکر کند این محتوا تکراری است. پس بنابراین ما تمام دامنه اصلی سایتمان را روی یک دامنه باید ریدایرکت کنیم. پیشنهاد من استفاده از بدون www است. مثلا: https://yourdomain.ir

یک مطلب با دو URL

نوع دیگری از محتوای تکراری که امکان دارد اتفاق بیفتد این هستش که ما یک مطلب را داشته باشیم و دو تا برای آن url در سایتمان به وجود بیاید. این مشکل معمولا زمانی به وجود میاید که ما یک مطلب را در دو دسته بندی قرار دادیم. مثلا یک مطلبی نوشتیم برای آیپد و آن هم در تگ اپل و هم در تگ الکترونیک و دسته بندی های دیگر حضور دارد.

اینکه این در آن دسته بندی ها وجود دارد خوب است اما url که برای این صفحات وجود دارد باید تک باشد. نباید url هایی مختلفی به این صفحه داده شود و این صفحه با url های مختلف نمایش داده شود. اگر همچین مواردی برایتان وجود آمد از ریدایرکت 301 و یا تگ canonical استفاده بکنید و url اصلی را به موتورهای جستجو بفهمانید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سغی کردم یک دید کلی نسبت به محتوای تکراری به شما عزیزان بدهم. اگر در سایتان محتوای تکراری وجود دارد سعی کنید با روش‌هایی که در بالا گفته شد با آن مباررزه کنید. اما اگر از ابتدای کارتان ساختار صحیحی برای سایتتان ایجاد کنید، این مشکلات بوجود نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link