سئو داخلی چیست؟ فاکتورهای کامل on page seo

در راهنمای جامع سئو داخل سایت نکات زیر را می‌آموزید:

 • سئو داخلی چیست؟
 • چطور محتوای خود را بهینه کنید
 • چطور تگ‌های عنوان و توضیحات متا را بهینه کنید
 • چطور محتوایی بنویسید که رتبه ۱ گوگل را تصاحب کند!
 • نکات کاربردی دیگر برای بهینه سازی سئوی داخلی سایت
 • چک‌لیست سئو داخل سایت

آموزش سئوی داخلی سایت

موفقیت در سئو سایت و جذب بازدیدکننده از جستجوهای ارگانیک (organic search) که در گوگل انجام می‌شود؛ ترکیبی از بهینه‌سازی سئوی داخلی و خارجی است.

تمرکز سئو داخلی (on-site SEO یا on-page SEO) به صورت کامل به درون سایت است و تمرکز سئوی خارجی (off-page SEO) به بیرون از سایت است.

اگر به اصول سئوی داخلی توجه نداشته باشید، انجام سئوی خارج سایت هم برای شما کارساز نخواهد بود.

سئوی داخلی چیست؟

منظور از سئوی داخلی یا سئوی داخل صفحه، کارهایی است که باید در داخل سایت انجام دهیم تا سایت برای موتورهای جستجو و کاربران بهینه سازی شود.

سئو داخلی به دو بخش سئو محتوا و سئو تکنیکال تقسیم می‌شود. در سئو محتوا فعالیت‌ها روی بهینه‌سازی سایت برای کاربران متمرکز است و در سئو تکنیکال؛ فعالیت‌هایی در رابطه با بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو انجام می‌دهیم.

البته سئو محتوا و سئو تکنیکال به صورت کامل از هم جدا نیستند و در جاهایی با هم همپوشانی دارند.

از آنجا که در مقالات سئو محتوا و سئو تکنیکال و همچنین در درس سوم و درس چهارم و دوره رایگان آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته به صورت کامل صورت کامل به جزئیات سئو داخل سایت پرداختیم؛ در مقاله راهنمای سئو داخل سایت قصد داریم کمی گسترده‌تر به موضوع سئو داخل سایت نگاه کنیم.

تفاوت سئوی داخلی با سئوی خارجی چیست؟

سئوی داخلی انجام فعالیت‌هایی در سئو است که تحت کنترل شما است و مربوط به درون سایت است. اعظم فعالیت‌های on-page SEO مربوط به تولید محتوای ارزشمند و منظم کردن محتواهای سایت است.

در سئو داخل سایت تقریبا تمام فعالیت‌های سئو دست خودمان است.

این در حالی است که سئوی خارجی روی افزایش اعتبار و آتوریتی صفحات سایت شما به وسیله دریافت بک لینک تمرکز دارد.

هدف سئو خارجی معتبر کردن سایت است. گوگل در کتاب Rater Quality Guidelines تاکید کرده که ما برای اطمینان به یک وبسایت احتیاج به تایید از سوی سایت‌های معتبر دیگر داریم.

نکته مهم در سئو خارجی این است که موفقیت در سئوی خارج سایت نیاز به داشتن روابط عمومی قوی، فعالیت مداوم در فضاهای تخصصی مربوط به ما و حتی فعالیت‌های آفلاین دارد.

همچنین در بعضی اوقات برای دریافت بک‌لینک نیاز است تا هزینه‌هایی انجام شود.

چرا سئوی داخلی مهم است؟

اهمیت سئو داخل سایت از آنجاست که به موتورهای جستجو کمک می کند موضوع وبسایت شما و محتوای آن را بفهمند و همچنین کاربران سایت استفاده بهتر و آسانتری از سایت شما داشته باشند.

اهمیت سئو داخلی آنجا بیشتر می شود که اگر ما نکاتی که برای گوگل مهم است را ندانیم، حتی با نوشتن مقالات مناسب با تصاویر عالی و ویدیوهای کاربردی هم نمی‌توانیم رتبه لازم را در گوگل داشته باشیم.

مثال از یک نکته مهم در چگالی کلمه کلیدی در صفحه

طبق گفته گوگل در عکس زیر، اساسی ترین سیگنال داخل صفحه که گوگل متوجه می‌شود یک صفحه‌ی وب با جستجویی که کاربر در گوگل انجام داده مرتبط است، وجود کلمه جستجو شده کاربر یا کلمات کلیدی مشابه جستجوی کاربر است.

همانطور که عرض کردم؛ این مشابه بودن می‌تواند تکرار همان کلمه کلیدی یا عبارات هم معنی کلمه کلیدی باشد.

سئوی داخلی و گوگل

حتی اگر گوگل از گذشته پیشرفته تر و باهوش تر شده باشد اما هنوز از الگوریتم‌های سنتی خود نیز استفاده می‌کند. (مانند جستجوی کلمه کلیدی هدف در صفحه شما)

گوگل هنوز در سایت شما به دنبال کلمه کلیدی میگردد

طبق تحقیقی که سایت backlinko از یک میلیون نتیجه جستجوی گوگل کرده است، ارتباط مستقیمی بین وجود کلمه‌ی کلیدی در عنوان و رتبه‌بندی صفحه اول گوگل وجود دارد.

کلمه کلیدی در تگ عنوان

با بهینه سازی محتوای خود شروع کنید

حالا که متوجه شدید چرا سئوی داخلی مهم است، وقت آن است که بهینه سازی محتوایتان را شروع کنید.

در این قسمت یاد می‌گیرید چطور هر قسمت از صفحات سایتتان را برای کلمه کلیدی بهینه کنید.

از کلمه کلیدی هدفتان در ۱۰۰ کلمه اول محتوا استفاده کنید

این یک تاکتیک و روش قدیمی است که هنوز کاربرد دارد. کاری که شما باید انجام دهید این است که از کلمه کلیدی هدف در ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه اول صفحه استفاده کنید.

استفاده از کیورد یا کلمه کلیدی هدف؛ یکی از مواردی است که به گوگل کمک میکند تا بفهمد صفحه شما درباره چه چیزی است.

کلمه کلیدی اصلی را در تگ H1 قرار دهید

جان مولر، وبمستر و تحلیلگر ارشد گوگل گفته است که استفاده از تگ H1 کمک می‌کند تا ساختار صفحه را درک کند.

گوگل و اهمیت تگ h1

اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس به طور خودکار تگ H1 را تولید می‌کنند. اما همیشه اینطور نیست.

اگر خواستید که وجود تگ h1 را بررسی کنید، در سورس صفحه (کلید ترکیبی CTRL + U) کلمه h1 را جستجو کنید و نتیجه باید چیزی شبیه به عکس زیر باشد.

یک نمونه از تگ h1

چگالی کلمه کلیدی

چگالی کلمه کلیدی یا Keyword Density به معنی میزان استفاده از کلمه کلیدی در طول صفحه است.

گوگل ممکن است این قضیه که چندین بار استفاده از کلمه کلیدی در صفحه به بهبود رتبه شما کمک میکند را رد کند اما طبق تجربه و تحقیق، چندین بار استفاده از کلمه کلیدی در صفحه حتما به بهبود رتبه شما کمک می‌کند.

مثلا فکر کنید که شما یک صفحه درباره کلمه کلیدی گل رز دارید. اگر شما یک بار در صفحه از گل رز استفاده کنید، چقدر احتمال دارد گوگل فکر کند صفحه برای این کلمه کلیدی بهینه شده است؟ خیلی کم

چگالی پایین کلمه کلیدی

از طرف دیگر اگر در صفحه ۱۰ بار از گل رز استفاده کنید، گوگل اطمینان بیشتری پیدا میکند که این صفحه برای کلمه کلیدی گل رز بهینه شده است.

چگالی بالا کلمه کلیدی

نقاط مهم صفحه برای استفاده از کلمه کلیدی

چگالی کلمه کلیدی در گدشته؛ اهمیت زیادی برای درک محتوای صفحه توسط گوگل داشت. ولی امروز گوگل با استفاده از الگوریتم مرغ مگس‌خوار یا hummingbird می‌تواند معنای کلمات و ارتباط کلمات با یکدیگر را درک کند.

برایان دین به نکته جالبی اشاره کرده است: محل استفاده از کلمه کلیدی در صفحه از تعداد استفاده مهم‌تر است.

چه نتیجه‌ای می‌گیریم؟

برای اینکه به گوگل بفهمانیم صفحه ما در مورد کدام کلمه کلیدی نوشته شده است، کافی است در نقاط مهم صفحه از کلمه کلیدی استفاده کنیم.

نقاط مهم صفحه عبارتند از تگ تایتل، ۱۰۰ کلمه اول، ۱۰۰ کلمه آخر صفحه، تگ H1، تعدای از تگ‌های h2، تگ alt تصاویر.

مکان‌هایی از محتوا که در بالا عرض کردم تعداد حداقلی برای استفاده از کلمه کلیدی در صفحه است. اما شما در جای‌جای صفحه به صورت طبیعی و هرجایی که نیاز بود از کلمه کلیدی استفاده کنید. سعی نکنید کلمه کلیدی را به زور در صفحه بگنجانید.

معناگرایی یا Semantic SEO در سئوی داخلی چیست؟

منظور از معناگرایی استفاده از عباراتی است که در ظاهر ربطی به کلمه کلیدی صفحه ندارند اما در معنا ارتباط عمیق به کلمه کلیدی دارند.

نکته مهم این است که اگر زیاد از کلمه کلیدی صفحه استفاده کنیم تاثیر چندانی در سئوی داخل صفحه ندارد و در صورت استفاده بیش از حد ممکن است جریمه شویم. کاری که برای ارسال معنای صفحه به گوگل باید انجام دهیم این است که از کلمات مترادف و کلمات معنایی استفاده کنیم.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی اصلی صفحه ماشین باشد کلمات مترادف می‌توانند اینها باشند: ماشین، خودرو و …

اما کلمات معنایی اینها هستند: گیربکس، موتور، پیستون و …

ملاحظه کردید که کلمات معنایی در ظاهر هیچ ربطی به کلمه کلیدی ندارند اما در باطن و در معنا دقیقا به کلمه کلیدی صفحه مربوط هستند.

گوگل بعد از الگوریتم مرغ مگس خوار یا هامینگبرد، در صفحه شما به دنبال زنجیره کلمات مرتبط به کلمه کلیدی می‌گردد.

LSI چیست؟

LSI مخفف Latent semantic indexing و به معنای نمایه معنایی پنهان است. LSI نام یک تکنولوژی است که حق ثبت اختراع داشته و در سال ۱۹۸۹ رونمایی شده است.

تکنولوژی LSI بسیار قدیمی است و زنجیره‌ی معدودی از معناگرایی را میتواند ارائه کند.

جان مولر در ۳۰ جولای ۲۰۱۹ تاکید کرده است که گوگل از LSI استفاده نمی‌کند.

 

چیزی که واضح است گوگل برای درک معنای صفحه و فهم رنجیره کلمات مرتبط حتما از الگوریتمی استفاده می‌کند. خیلی از افراد معتقد هستند که گوگل از تکنولوژی LSI استفاده می‌کند، اما با توجه به صحبت‌های جان مولر گوگل حتما از تکنولوژی پیشرفته‌تری از LSI استفاده میکند.

چیزی که در نوشتن محتوای صفحه باید به آن توجه کرد این است که حتما از معناگرایی استفاده شود.

به وبسایت‌های دیگر و مرتبط لینک خروجی دهید

لینک دادن به سایت‌های مرتبط، به گوگل کمک می‌کند تا مفهوم صفحه شما را درک کند. همچنین این کار به گوگل می‌فهماند که در سایت شما اطلاعات با کیفیت و معتبری وجود دارد.

سایت rebootonline برای اینکه ببیند لینک‌ دادن خارجی چقدر در رتبه گوگل تاثیر دارد، آزمایشی را انجام داده است که در آن از کلمه‌ای خیالی به نام Phylandocic که تا به حال جستجویی در گوگل نداشته است استفاده کرده است. rebootonline ده سایت درست کرده است که در ۵ تای آن‌ها از لینک خروجی به سایت‌های معتبر استفاده کرده است و در ۵ تای بعدی از لینک خروجی استفاده نکرده.

همانطور که در عکس زیر میبینید ۵ سایتی که از لینک‌های خارجی استفاده کرده بودند به ترتیب رتبه ۱ تا ۵ را گرفته‌اند و ۵ سایتی که لینک خارجی نداشتند در رتبه‌های ۶ تا ۱۰ قرار گرفته‌اند.

تاثیر لینک خروجی در نتایج گوگل

URL‌ های سایتتان را بهینه کنید

ساختار URL ساختار سایت را تشکیل می‌دهد و یکی از موارد مهم در سئوی داخلی است.

دو فاکتور مهم برای ساخت url وجود دارد:

۱- آدرس کوتاه باشد

۲- از کلمه کلیدی در آن استفاده شده باشد.

در قسمت چهارم کلید سئو سایت به طور کامل به موضوع انتخاب url بهینه برای سایت پرداخته‌ام.

عنوان و توضیحات متا را بهینه کنید

حالا که محتوایتان را بهینه کردید وقت آن است که عناوین و توضیحات متایی بنویسید تا سئوی داخل صفحه شما را بهبود بدهد. به گفته گوگل، عناوین هنوز هم در رتبه‌بندی سایت تاثیر دارند. برای نوشتن عناوین و توضیحات مطابق با اصول سئو، این قسمت را با دقت بخوانید.

کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان صفحه استفاده کنید

می‌توان گفت مهمترین فاکتور در سئوی داخلی تگ عنوان یا تایتل است که در قسمت head صفحه قرار می‌گیرد و البته با تگ h1 متفاوت است!

علت اهمیت تگ تایتل این است که عنوان صفحه، نمای کلی از محتوا و مفهوم صفحه را به ربات‌ّای موتورهای جستجو می‌دهد.

هر چه کلمه کلیدی به ابتدای عنوان نزدیک‌تر باشد و در کلمات ابتدایی تگ تایتل قرار گرفته باشد، موتورهای جستجو اهمیت بیشتری به کلمه کلیدی می‌دهند.

البته دربعضی از مقالات با توجه به موضوع مقاله، معقول نیست که عبارت کلیدی را در ابتدای تایتل قرار دهیم. اما هر زمان که دیدید میتوانید کلمه کلیدی را در ابتدای عنوان استفاده کنید، این کار را انجام دهید.

استفاده از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان

از کلمات تاثیرگذار در تگ عنوان استفاده کنید و نرخ کلیک یا CTR را بالا ببرید

از کلماتی مثل “بهترین”، “سریع”، “چک لیست”، “تضمین شده” و… برای بهبود عنوان‌هایتان استفاده کنید. این کلمات باعث می‌شوند کاربران بیشتری روی صفحه شما در صفحه نتایج جستجو یا SERP کلیک کنند.

از توضیحات متای منحصر به فرد همراه با کلمات کلیدی استفاده کنید

توضیحات متا دسکریپشن همیشه یک نکته مهم در سئو بوده است. گوگل اخیرا گفته که بهتر است خودتان توضیحات متا را بنویسید.

این به این خاطر است که توضیحات متای خوب باعث افزایش CTR میشود.

همچنین حتما در توضیحات متای خود از کلمه کلیدی استفاده کنید. این کار باعث میشود گوگل آن کلمه را پررنگ (bold) کند.

پررنگ کردن کلمه کلیدی در توضیحات متا

بهینه سازی توضیحات متا باعث بهبود موارد زیر میشود:

۱- افزایش CTR

۲- درک کاربر از کیفیت محتوایی که وبسایت شما ارائه میدهد

محتوایی بنویسید که رتبه بگیرد!

حالا وقت آن شده محتوایی بنویسید تا رتبه ۱ گوگل را تصاحب کند! این کار فراتر از استفاده از کلمه کلیدی در صفحه است. در مقاله سئو محتوا به طور کامل نوشتن محتوای سئو شده و ارزشمند را توضیح داده‌ام.

اگر به طور مختصر بخواهیم این مورد را بررسی کنیم، باید بدانید در سال ۲۰۲۰ محتوای شما باید ۳ ویژگی زیر را داشته باشد:

 • منحصر به فرد باشد
 • فوق‌العاده ارزشمند باشد
 • برای هدف جستجو بهینه شده باشد

حالا هرکدام از موارد بالا را باهم بررسی می‌کنیم:

۱- منحصر به فرد باشد

محتوای منحصر به فرد نقش اساسی در سئو دارد. زیرا الگوریتم‌های گوگل ارزش بسیاری به محتوای منحصر به فرد میدهند. برای اینکه محتوای منحصر به فرد داشته باشید، متن شما باید این ویژگی ها را داشته باشد:

 • کپی نشده باشد
 • از منابع متعدد در آن استفاده شده باشد
 • ساختار منحصر به فرد متعلق به خود شما را داشته باشد

همچنین برای نوشتن مقالات قوی؛ سعی کنید حتما از سبک خودتان در نوشتن استفاده کنید.

۲- فوق‌العاده ارزشمند باشد

نوشتن محتوای منحصر به فرد برای شروع خوب است اما کافی نیست!

طبق اطلاعات سایت hostingfacts هرروزه ۴ میلیون پست بلاگ منتشر میشود.

بنابراین برای اینکه محتوای شما مورد توجه قرار بگیرد و دیده شود باید فوق العاده ارزشمند باشد.

با چند راهکار زیر میتوانید به راحتی محتوا را ارزشمند کنید:

 • جزئیات را اضافه کنید: اضافه کردن عکس و مراحل انجام دادن کار می‌تواند استفاده از مطلب را برای کاربر بسیار ساده کند.
 • واضح بنویسید: حتما سعی کنید متنی واضح و دور از پیچیدگی بنویسید تا کاربران در خواندن آن سردرگم نشوند‌.
 • از مطالب بروز استفاده کنید: از استراتژی‌ها و مثال‌های جدید استفاده کنید.
 • نقل قول اضافه کنید: از نقل قول‌های افراد معروف آن حوزه درباره موضوعی که مینویسید استفاده کنید.

۳- برای هدف جستجو بهینه شده باشد

تا اینجا بیش از نیمی از راه را با نوشتن محتوای منحصر به فرد و ارزشمند کردن آن طی کرده‌اید.

حالا وقت آن رسیده که صفحه را برای هدف جستجو بهینه کنید. به عبارت دیگر صفحه شما باید دقیقا چیزی باشد که جستجو کننده می‌خواهد.

در غیر این صورت محتوای شما هیچ ارزشی ندارد!

در تئوری رتبه‌بندی گوگل، صرف نظر از هر الگوریتم، هدف نهایی این است که به سؤالات کاربران، دقیق‌ترین و بهترین پاسخ داده شود. تنها چیزی که برای آن‌ها مهم است، دقت نتایج جستجو و رضایت جستجوکننده است.

برای اینکه سایت ما در نتایج جستجو اول باشد باید واقعاً پاسخ کسی که عبارتی را جستجو کرده است را در محتوا داده باشیم. پادکست زیر در مورد هدف جستجو است.

نکات پیشرفته سئوی داخلی

۱- مطمئن شوید صفحه شما سریع بارگذاری میشود

حتما تا به حال با صفحه‌ای در وب مواجه شده‌اید که Load Time بالایی دارد و دیر بارگذاری میشود.

در مواجه با چنین صفحه‌ای که دیر بارگذاری می‌شود واکنش شما چیست؟ احتمالا سریع آن صفحه را میبندید، به صفحه SERP برمی‌گردید و نتیجه‌ی دیگری را در گوگل باز میکنید.

گوگل اهمیت سرعت بارگذاری سایت را میداند و از سال ۲۰۱۰ کندی سرعت بارگذاری سایت را یکی از عوامل منفی رتبه‌بندی معرفی کرده است.

منظور این است که اگر سرعت لود سایتتان پایین باشد نمره منفی می‌گیرید ولی اگر سرعت بارگذاری سایتتان بالا باشد نمره مثبتی نمی‌گیرید!

در تحقیقی که سایت ahref در سال ۲۰۱۶ کرده، نشان میدهد رابطه کمی بین سرعت بارگذاری و رتبه‌بندی وجود دارد.

رابطه سرعت بارگذاری و رتبه‌بندی در گوگل

اما حتی اگر این مورد در رتبه‌بندی تاثیری نداشته باشد، سرعت پایین در بارگذاری صفحه، تجربه کاربری خیلی بدی را به همراه دارد.

اگر کاربری به خاطر پایین بودن سرعت بارگذاری صفحه آن را ببندد هیچوقت از محتوای شما بازدید نمیکند، حتی اگر رتبه ۱ باشید!

۲- از اسکیما مارکاپ استفاده کنید

اسکیما مارکاپ به موتورهای جستجو کمک میکند تا صفحه شما را بهتر درک کنند.

اگر تا به حال در گوگل نتیجه‌هایی را که با ستاره، تصاویر، پرسش و پاسخ و… هستند را دیده باشید، به اهمیت استفاده از کدهای اسکیما پی برده‌اید.

سئوی داخلی و اسکیما مارکاپ

استفاده از اسکیما به دلیل اینکه نتیجه شما را برجسته و متمایز از دیگر نتیجه ها میکند باعث افزایش کلیک میشود.

برای اضافه کردن کدهای اسکیمای ستاره و سوال و جواب در وردپرس میتوانید از افزونه فول اسکیما استفاده کنید.

چک لیست سئوی داخلی

این چک لیست؛ یکی از کاربردی ترین چک لیست‌ها برای سئوی داخلی در وب فارسی است.

حالا نوبت به این رسیده تا با انجام این چند گام ساده و تست شده، سئو داخلی سایتتان را بهبود دهید.

۱- کلمه کلیدی خودتان را در url اضافه کنید

آدرس اینترنتی (url) کمک میکند تا گوگل بفهمد صفحه شما درباره چه چیزی است. به همین دلیل حتما سعی کنید از کلمه کلیدی در url صفحه استفاده کنید.

۲- از url کوتاه استفاده کنید

در تحلیلی که اخیرا روی ۱ میلیون نتیجه گوگل انجام شده، مشخص شده سایت هایی که از url‌های کوتاه استفاده میکنند، بهترین رتبه‌ها را دارند.

تاثیر طول url در رتبه

۳- از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان صفحه استفاده کنید

حتما میدانید که استفاده از کلمه کلیدی در عنوان عامل مهمی در سئو است. اما اینکه کلمه کلیدی تا چه حد به ابتدای عنوان نزدیک تر باشد نیز بسیار مهم است.

سعی کنید در صورت امکان، کلمه کلیدی در ابتدای عنوان قرار بگیرد یا به ابتدا نزدیک باشد.

۴- از کلمات تاثیرگذار در عنوان استفاده کنید

کلمات تاثیرگذار کلماتی هستند که به جمله شما اضافه میشوند و باعث افزایش نرخ کلیک می‌شوند.

کلماتی مانند: “جدید”، “شگفت انگیز”، “چک لیست”، “تضمین شده”، “قطعی” و … باعث افزایش ctr میشوند.

۵- از کلمه کلیدی در ۱۵۰ کلمه اول استفاده کنید

گوگل به ۱۵۰ کلمه اول صفحه شما اهمیت بیشتری میدهد. پس حتما مطمئن شوید که از کلمه کلیدی در ۱۵۰ کلمه اول استفاده کنید.

۶- از کلمات کلیدی در تگ‌های H1, H2 یا H3 استفاده کنید

حتما اطمینان حاصل کنید که از کلمه کلیدی در تگ h1 و چند تگ‌ها H2 یا H3 استفاده کرده‌اید.

۷- تصاویر را بهینه کنید

متاسفانه گوگل در خواندن عکس‌ها واقعا بد است! برای کمک به درک تصاویر توسط گوگل، اسم فایل و تگ alt را بهینه کنید.

۸- به سایت‌های مرتبط لینک بدهید

مطمئن شوید که در جاهایی که نیاز است به سایت‌های مرتبط و معتبر لینک داده اید.

۹- به صفحات دیگر سایتتان لینک بدهید

زمانی که محتوای جدیدی منتشر کردید مطمئن شوید به صفحه مرتبط در سایتتان لینک داده‌اید. در لینک دهی دقت داشته باشید که از کلمات کلیدی دقیق برای انکور تکست (anchor text) استفاده کنید.

نتیجه‌گیری مقاله سئو داخلی

سئوی داخلی چیزی فراتر از بهینه سازی کلمه کلیدی در صفحه است.

امیدوارم این مقاله برای شما راهنمای جامع و کاربردی‌ای بوده باشد.

اگر موردی وجود دارد که فکر میکنید در مقاله سئو داخلی چیست گفته نشده است در نظرات برای ما بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *