سئو داخلی چیست؟

سئوی داخلی سایت

 

موفقیت در سئو سایت و جذب بازدیدکننده از جستجوهای ارگانیک (organic search) که در گوگل انجام می‌شود؛ ترکیبی از بهینه‌سازی سئوی داخلی و خارجی است.

تمرکز سئو داخلی (on-site SEO یا on-page SEO) به صورت کامل به درون سایت است و تمرکز سئوی خارجی (off-page SEO) به بیرون از سایت است.

اگر به اصول سئوی داخلی توجه نداشته باشید، انجام سئوی خارج سایت هم برای شما کارساز نخواهد بود. در مقاله سئو چیست به صورت کامل به تمام ابعاد سئو پرداخته‌ایم.

سئوی داخلی چیست؟

سئوی داخلی بهینه سازی عناصر داخل سایت یا داخل یک صفحه سایت از نظر محتوا و تکنیکال به منظور افزایش رتبه در گوگل است.

سئو داخلی به دو بخش سئو محتوا و سئو تکنیکال تقسیم می‌شود. بخش اعظم فعالیت‌های سئو داخلی شامل استراتژی کلمات کلیدی و تولید محتوا، ساختار سایت و لینک‌سازی داخلی، معناگرایی و پرداختن به هدف جستجو در داخل صفحه و بهینه بودن کدهای HTML, CSS و جاوا اسکریپت است.

در این مقاله قصد داریم کمی گسترده‌تر به موضوع سئو داخل سایت نگاه کنیم و فاکتورهایی که بر سئوی داخلی تاثیر دارند را باهم بررسی کنیم.

تفاوت سئوی داخلی با سئوی خارجی چیست؟

سئوی داخلی انجام فعالیت‌هایی در سئو است که تحت کنترل شما است و مربوط به درون سایت است. اعظم فعالیت‌های on-page SEO مربوط به تولید محتوای ارزشمند و منظم کردن محتواهای سایت است که در مقاله آموزش سئو داخلی سایت به آن‌ها پرداخته‌ایم.

در سئو داخل سایت تقریبا تمام فعالیت‌های سئو دست خودمان است.

این در حالی است که سئوی خارجی روی افزایش اعتبار و آتوریتی صفحات سایت شما به وسیله دریافت بک لینک تمرکز دارد.

هدف سئو خارجی معتبر کردن سایت است. گوگل در کتاب Rater Quality Guidelines تاکید کرده که ما برای اطمینان به یک وبسایت احتیاج به تایید از سوی سایت‌های معتبر دیگر داریم.

نکته مهم در سئو خارجی این است که موفقیت در سئوی خارج سایت نیاز به داشتن روابط عمومی قوی، فعالیت مداوم در فضاهای تخصصی مربوط به ما و حتی فعالیت‌های آفلاین دارد.

همچنین در بعضی اوقات برای دریافت بک‌لینک نیاز است تا هزینه‌هایی انجام شود.

چرا سئوی داخلی مهم است؟

اهمیت سئو داخل سایت از آنجاست که به موتورهای جستجو کمک می کند موضوع وبسایت شما و محتوای آن را بفهمند و همچنین کاربران سایت استفاده بهتر و آسانتری از سایت شما داشته باشند.

اهمیت سئو داخلی آنجا بیشتر می شود که اگر ما نکاتی که برای گوگل مهم است را ندانیم، حتی با نوشتن مقالات مناسب با تصاویر عالی و ویدیوهای کاربردی هم نمی‌توانیم رتبه لازم را در گوگل داشته باشیم.

مثال از یک نکته مهم در چگالی کلمه کلیدی در صفحه

طبق گفته گوگل در عکس زیر، اساسی ترین سیگنال داخل صفحه که گوگل متوجه می‌شود یک صفحه‌ی وب با جستجویی که کاربر در گوگل انجام داده مرتبط است، وجود کلمه جستجو شده کاربر یا کلمات کلیدی مشابه جستجوی کاربر است.

همانطور که عرض کردم؛ این مشابه بودن می‌تواند تکرار همان کلمه کلیدی یا عبارات هم معنی کلمه کلیدی باشد.

سئوی داخلی و گوگل

حتی اگر گوگل از گذشته پیشرفته تر و باهوش تر شده باشد اما هنوز از الگوریتم‌های سنتی خود نیز استفاده می‌کند. (مانند جستجوی کلمه کلیدی هدف در صفحه شما)

گوگل هنوز در سایت شما به دنبال کلمه کلیدی میگردد

مهم‌ترین فاکتورهای سئوی داخلی

حالا که اهمیت سئوی داخلی را متوجه شدید باید مهم‌ترین و تاثیرگذار ترین فاکتورهایی که در سئوی داخل صفحه وجود دارد را بشناسید.

این فاکتورها عبارتند از:

 1. تگ عنوان یا title
 2. URL
 3. توضیحات متا
 4. تگ‌های هدینگ
 5. کلمات کلیدی
 6. سئو نویسی
 7. بهینه سازی تصاویر
 8. سرعت سایت
 9. لینک‌های داخلی و خارجی
 10. کیورد کنیبالیزیشن
 11. EAT 
 12. معناگرایی یا Semantic SEO

در ادامه هرکدام از موارد بالا را توضیح میدهم.

۱- تگ عنوان

عنوان یا title یک تگ HTML است که در قسمت head صفحه قرار میگیرد. گوگل از این تگ موضوع کلی صفحه را متوجه میشود. به همین خاطر اهمیت این تگ در سئوی داخلی بسیار بالا است.

تگ تایتل و سئوی داخلی

اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفاده می‌کنید، تگ title از قسمت عنوان صفحه خوانده میشود. یعنی هر متنی که شما در قسمت عنوان صفحه بنویسید به صورت خودکار در تگ title قرار می‌گیرد.

در زیر نمونه‌ای از نوشتن تایتل برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس را مشاهده می‌کنید.

تگ تایتل در وردپرس

در نتایج گوگل، عنوان سایت شما از همین تگ گرفته می‌شود. در تگ عنوان حتماً باید کلمه کلیدی صفحه وجود داشته باشد زیرا در بهبود رتبه شما بسیار تاثیرگذار است.

تگ عنوان در نتایج گوگل

۲- آدرس اینترنتی یا URL

URL ادرس صفحه اینترنتی شما است.

نمونه ادرس اینترنتی (URL)

ادرس صفحه در عین کوتاه بودن باید توضیحات مختصری درباره صفحه ارائه کند. برای مثال اگر شما یک صفحه درباره فواید سیب دارید، ادرس خوب می‌تواند این باشد:

https://yoursite.com/apple-benefits

یا اگر در بلاگ شما قرار دارد بهتر است از پوشه بندی استفاده کنید و ادرس را اینطور بنویسید:

https://yoursite.com/blog/apple-benefits

سعی کنید حتما از کلمه کلیدی صفحه در URL استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود هم گوگل و هم کاربران موضوع صفحه شما را بهتر درک کنند.

در مقاله ساختار سایت کامل توضیح داده‌ام که چه نوع URL یا ادرسی برای شما مناسب است.

۳- متا دسکریپشن

متا دسکریپشن، خلاصه صفحه شما است که در SERP (نتایج گوگل) نشان داده می‌شود.

نمونه متا دسکریپشن

گوگل این توضیحات را نشان میدهد تا بازدیدکنندگان قبل از کلیک متوجه شوند محتوای صفحه در چه موردی است.

گوگل می‌گوید متا دسکریپشن به رتبه‌بندی کمکی نمی‌کند. اما طبق گفته‌ی searchenginejournal، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد متا دسکریپشن به طور غیر مستقیم باعث بهبود رتبه سایت شما می‌شود.

شما اگر به طور صحیح متا دسکریپشن را بهینه کنید میتوانید نرخ کلیک (CTR) را بالا ببرید. برای بهترین نتیجه، از کلمه کلیدی در متا دسکریپشن خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود گوگل کلمه کلیدی شما را پررنگ (Bold) کند.

۴- تگ‌های هدینگ

تگ‌های هدینگ، تگ‌های H1 تا H6 هستند که برای نوشتن عناوین و زیرعناوین (subheading) استفاده می‌شوند و به بهبود خوانایی صفحه کمک می‌کنند.

تگ‌های هدینگ در سئوی داخلی

تگ‌های هدینگ در گذشته بسیار در رتبه‌بندی مهم بودند ولی اکنون اهمیت آن‌ها کمتر شده است. با این حال هنوز هم تاثیر زیادی در رتبه‌بندی دارند.

از هدینگ‌ها طوری استفاده کنید تا برای کاربران شما خواندن متن راحت و لذت‌بخش شود. همچنین می‌توانید در آن‌ها از کلمات کلیدی هدف یا کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید تا موتورهای جستجو موضوع صفحه شما را متوجه شوند. در قسمت معناگرایی که در ادامه به آن میپردازم معناگرایی را کامل توضیح می‌دهم.

۵- کلمات کلیدی

کلمات کلیدی (keywords)، عباراتی هستند که کاربر در کادر جستجوی گوگل وارد می‌کند و دکمه جستجو یا اینتر را میزند. سپس گوگل، نتایج جستجو را به کاربر نشان می‌دهد.

کلمه کلیدی در سئوی داخلی

هر صفحه از سایت شما باید محتوایی متناسب با موضوع صفحه داشته باشد.

استفاده از کلمه کلیدی در صفحه باعث می‌شود گوگل موضوع آن صفحه را بفهمد و صفحه شما را به طور مناسب رتبه‌بندی کند.

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه

استراتژی سایت بر پایه کلمات کلیدی است و تحقیق و پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی از مهم‌ترین کارهای شما است.

تحقیق کلمات کلیدی موضوع درس دوم دوره رایگان آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته است.

بعضی از کلمات کلیدی ترافیک زیادی به سایت ما هدایت نمی‌کنند اما قدرت فروش بالایی دارند. این کلمات معمولا جزو کلمات کلیدی دم بلند (long tail) هستند.

کلمات کلیدی دم بلند اغلب حجم جستجوی ماهانه کمتری دارند، اما در مقابل رقابت کمتری هم دارند. یافتن هدف جستجو هم برای کلمات کلیدی دم بلند راحت‌تر است چون معمولا خاص هستند.

مثلا اگر کاربر جستجو کند موبایل سامسونگ، شاید به دنبال خرید و یا تحقیق در مورد موبایل سامسونگ است. اما وقتی جستجو می‌کند خرید موبایل سامسونگ شما میدانید که هدف جستجوی کاربر خرید است و مطابق با آن محتوایی را آماده می‌کنید.

۶- سئو نویسی

سئو نویسی چیزی فراتر از تولید محتوا و استفاده از کلمه کلیدی در صفحه است. سئو نویسی دانشی است که با استفاده از آن می‌توانید محتوایی بنویسید تا هم رضایت کاربران و هم موتورهای جستجو را به دست آورید.

در بسته جامع حماسه تولید محتوا به طور کامل صفر تا صد سئو نویسی فوق حرفه‌ای را کاملا توضیح داده‌ام.

اگر می‌خواهید به طور رایگان سئو نویسی را یاد بگیرید می‌توانید مقاله سئو محتوا را مطالعه کنید.

۷- بهینه سازی تصاویر

تصاویر، عوامل بصری‌ای هستند که کمک می‌کنند خوانندگان مطلب را درک کنند.

تصاویر هم برای سئوی داخل صفحه و هم برای کاربران، مهم و تاثیرگذاری است. تصاویر باعث می‌شوند مطالب از هم جدا و خوانایی آن‌ها آسان شود.

جف بولاس که سایت فوربس او را جزو بهترین دیجیتال مارکترهای جهان شمرده است درباره اهمیت تصاویر در سایت اینطور گفته است:

”مقالاتی که در سایت دارای تصاویر هستند ۹۴ درصد بازدید بیشتری دارند و همچنین در سایت‌های فروشگاهی ۶۷ درصد از مشتریان آن‌ها معتقد هستند که تصاویر محصولات عامل بسیار مهمی در خرید است.“

اهمیت تصاویر در سئوی داخلی

افزودن تصاویر روش خوبی برای بالا بردن جذابیت صفحه است، اما نه هر تصویری! حتی برخی از آن‌ها باعث پایین آمدن سرعت صفحه شما می‌شوند. برای جلوگیری از پایین آمدن سرعت سایت حتما از تصاویر کم حجم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود سرعت سایت شما بالا رود که تاثیر مستقیم در رتبه‌بندی شما دارد.

همچنین تصاویر باعث می‌شوند تا موتورهای جستجو موضوع صفحه شما را درک کنند. پس حتما سعی کنید نام فایل و تگ alt تصاویر را بهینه کنید.

در مقاله سئو تکنیکال، نحوه بهینه سازی تصاویر را توضیح داده‌ام.

۸- سرعت بارگذاری صفحه

سرعت صفحه، مدت زمانی است که طول می‌کشد محتوای صفحه شما برای کاربر نمایان می‌شود. گوگل در سال ۲۰۱۰ از  سرعت صفحه به عنوان یک عامل رتبه‌بندی نام برد.

فاکتور سرعت سایت در سئوی داخلی

سرعت پایین صفحه باعث می‌شود خزنده‌های گوگل صفحات کمتری از سایت شما را ایندکس کنند که این مورد روی سئوی سایت شما تاثیر منفی می‌گذارد.

سرعت صفحه همچنین روی تجربه کاربر از سایت شما هم تاثیر گذار است. صفحات با سرعت پایین نرخ پرش بالایی دارند و کاربران اگر پس از مدت کوتاهی صفحه بارگذاری نشود از آن خارج می‌شوند.

برای تست سرعت صفحات سایتتان می‌توانید از ابزار گوگل برای تست سرعت صفحات استفاده کنید. البته این ابزار کمی سخت گیر است پس حتی اگر حداقل ۷۰ امتیاز هم گرفتید بدانید صفحه شما از سرعت نسبتا خوبی برخوردار است.

۹- لینک‌ دهی داخلی و خارجی

لینک داخلی به معنای لینک دادن به صفحات دیگر وبسایت است.

لینک خارجی هم به معنای لینکی است که به سایت‌های دیگر می‌دهید.

حالا هرکدام را باهم بررسی می‌کنیم:

لینک‌های داخلی چه هستند؟

هم کاربران و هم موتورهای جستجو از لینک‌هایی که در صفحات داده‌اید برای پیدا کردن محتوا در سراسر وبسایت شما استفاده می‌کنند.

لینک داخلی و سئوی داخلی

کاربران برای پیدا کردن محتوایی که دنبال آن هستند و موتورهای جستجو برای خزیدن و پیمایش کردن سایت شما از لینک‌ها استفاده می‌کنند. علاوه بر این، میزان مهم بودن یک صفحه هم با لینک‌دهی به آن صفحه مشخص می‌شود. هرچه قدر به یک صفحه لینک‌های بیشتری داده شود، آن صفحه از نظر موتورهای جستجو مهم‌تر است.

لینک‌های خارجی چه هستند؟

لینک‌هایی که به هر سایتی به جز سایت خودتان می‌دهید، لینک خارجی نامیده می‌شود.

زمانی که به وبسایت‌های معتبر و مرتبط با صفحه خودتان لینک می‌دهید، گوگل متوجه می‌شود در سایت شما اطلاعات معتبر و با کیفیتی وجود دارد.

لینک‌ خارجی

۱۰- کیورد کنیبالیزیشن

واژه کنیبالیزیشن (cannibalization) به معنای همنوع‌خواری است. منظور از کیورد کنیبالیزیشن در سئو این است که صفحات سایت برای رتبه گرفتن در گوگل با هم مبارزه می‌کنند و شانس رتبه‌گیری یکدیگر را می‌خورند.

در صورت وجود چند صفحه برای یک کلمه کلیدی، شما در واقع با خودتان مبارزه می‌کنید!

تاثیر کیورد کنیبالیزیشن بر سئوی داخلی

هدف قرار دادن یک کلمه کلیدی خاص در صفحات مختلف باعث ایجاد کیورد کنیبالیزیشن می‌شود و خسارت فاجعه باری به سئو داخلی سایت شما می‌زند.

برای پاکسازی ساییتان از کیورد کنیبالیزیشن می‌توانید وبینار پاکسازی سایت از کیورد کنیبالیزیشن را تهیه کنید و ببینید.

۱۱- EAT

EAT مخفف کلمات Expertise و Authoritativeness و Trustworthiness است.

معانی این سه کلمه تخصص، اعتبار و مورد اطمینان بودن است.

اگر به ذهن سپردن ۳ کلمه بالا برای شما سخت است به جای ۳ واژه بالا، تنها ۳ میم را به خاطر بسپارید. این ۳ میم را برای راحتی شما در به ذهن سپردن معنی کلمه EAT درست کرده‌ام.

 1. متخصص: نویسنده مطلب، فرد متخصصی در زمینه‌ای که مطلب می‌نویسد است
 2. معتبر: وب‌سایت در حوزه خود دارای اعتبار است
 3. مطمئن: وب‌سایت اهل فعالیت‌های اسپم یا کلاه‌سیاه نیست

EAT چیست

EAT چارچوبی است که گوگل برای ارزیابی تولیدکنندگان محتوا، صفحات سایت و به طور کلی وب‌سایت‌ها از آن استفاده می‌کند و طبق آن نتایج را رتبه‌بندی می‌کند.

در واقع گوگل می‌خواهد مطمئن شود سایت‌هایی که محتوای با کیفیت تولید می‌کنند و معتبر هستند، رتبه بهتری می‌گیرند.

۱۲- معناگرایی یا Semantic SEO

منظور از معناگرایی استفاده از عباراتی است که در ظاهر ربطی به کلمه کلیدی صفحه ندارند اما در معنا ارتباط عمیق به کلمه کلیدی دارند.

نکته مهم این است که اگر زیاد از کلمه کلیدی صفحه استفاده کنیم تاثیر چندانی در سئوی داخل صفحه ندارد و در صورت استفاده بیش از حد ممکن است جریمه شویم. کاری که برای ارسال معنای صفحه به گوگل باید انجام دهیم این است که از کلمات مترادف و کلمات معنایی استفاده کنیم.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی اصلی صفحه ماشین باشد کلمات مترادف می‌توانند اینها باشند: ماشین، خودرو و …

اما کلمات معنایی اینها هستند: گیربکس، موتور، باتری و …

معناگرایی در سئو

ملاحظه کردید که کلمات معنایی در ظاهر هیچ ربطی به کلمه کلیدی ندارند اما در باطن و در معنا دقیقا به کلمه کلیدی صفحه مربوط هستند.

گوگل بعد از الگوریتم مرغ مگس خوار یا هامینگبرد، در صفحه شما به دنبال زنجیره کلمات مرتبط به کلمه کلیدی می‌گردد.

LSI چیست؟

LSI مخفف Latent semantic indexing و به معنای نمایه معنایی پنهان است. LSI نام یک تکنولوژی است که حق ثبت اختراع داشته و در سال ۱۹۸۹ رونمایی شده است.

تکنولوژی LSI بسیار قدیمی است و زنجیره‌ی معدودی از معناگرایی را میتواند ارائه کند.

جان مولر در ۳۰ جولای ۲۰۱۹ تاکید کرده است که گوگل از LSI استفاده نمی‌کند.

 

چیزی که واضح است گوگل برای درک معنای صفحه و فهم رنجیره کلمات مرتبط حتما از الگوریتمی استفاده می‌کند. خیلی از افراد معتقد هستند که گوگل از تکنولوژی LSI استفاده می‌کند، اما با توجه به صحبت‌های جان مولر گوگل حتما از تکنولوژی پیشرفته‌تری از LSI استفاده میکند.

چیزی که در نوشتن محتوای صفحه باید به آن توجه کرد این است که حتما از معناگرایی استفاده شود.

نتیجه‌گیری مقاله سئو داخلی

سئوی داخلی چیزی فراتر از بهینه سازی کلمه کلیدی در صفحه است.

در این مقاله به مفاهیم سئوی داخلی از جمله اینکه سئوی داخلی چیست، چرا مهم است و اینکه فرق آن با سئوی خارجی پرداختیم.

سپس باهم ۱۲ فاکتوری که بر سئوی داخل صفحه تاثیر می‌گذارند را بررسی کردیم. البته در این مقاله تنها به توضیح این ۱۲ فاکتور پرداختم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اگر موردی وجود دارد که فکر میکنید در مقاله سئو داخلی چیست گفته نشده است در نظرات برای ما بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

مطالعه بیشتر: آموزش سئو داخلی سایت

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *