فصل ۹

لغت نامه سئو: اصطلاحات و واژه های تخصصی سئو

همه واژگان سئو را بدانید


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

لغت نامه سئو

در این قسمت از دوره رایگان آموزش سئو مبتدی قصد دارم لغت نامه سئو را پیش روی شما بگذارم. به فصل نهم از دوره رایگان آموزش سئو خوش آمدید.

نکته بسیار مهم: اشتباه نکنید. برای موفقیت در سئو لازم است که با این اصطلاحات تخصصی سئو آشنا باشید اما نیاز نیست آن‌ها را حفظ کنید. یک مرور کلی داشته باشید و هر وقت واژه نا آشنایی از سئو را شنیدید به این صفحه برگردید و معنی واژه مربوطه را دریابید.

در فصل های قبل و همچنین بعد، واژه‌های تخصصی به کار بردیم و می‌بریم که ممکن است برای شما نا آشنا بوده باشد. در واقع هر علمی برای خود یکسری واژه تخصصی و پر کاربرد دارد. سئو هم مانند دیگر علوم واژه نامه مخصوص به خود را دارد. با یادگیری این واژه‌ها درک مطالب برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود.

توجه: این لغت نامه سئو به ترتیب حروف الفبای انگلیسی لیست شده است و این مزیت را برای شما دارد که می‌توانید بسیار سریع واژه مد نظر خود را پیدا نمایید. ابتدا با با اعداد شروع می‌کنیم و سپس حروف الفبا:
301 ( کاملا انتقال یافت): وظیفه این متود انتقال کامل یک صفحه به صفحه دیگر است. به این صورت که وقتی کاربر آدرس صفحه را وارد می‌کند، به صفحه جدید هدایت می‌شود.

ریدایرکت 301

اگر شما یک صفحه دارید که آدرس آن تغییر کرده است، برای اینکه گوگل را متوجه صفحه جدید کنید از این متود استفاده می‌کنید. وقتی این متود را به کار می‌برید در واقع تمام ارزش صفحه قبلی به صفحه جدید منتقل می‌شود. از این متود برای انتقال سایت قدیم به سایت جدید هم می‌توانید استفاده کنید.

اگر از افزونه yoast وردپرس استفاده می‌کنید، وقتی آدرس صفحه را تغییر می‌دهید به صورت اتوماتیک یک متود 301 برای صفحه جدید ایجاد می‌کند.

ارور 404 (صفحه موجود نیست): در دو حالت امکان دارد این ارور بوجود بیاید.

۱. کاربر آدرس یک صفحه را اشتباه وارد کند. (برای سئو ضرر ندارد)

۲. قبلا صفحه‌ای با این آدرس داشته اید اما حالا پاک شده است یا آدرش تغییر کرده است (بسیار مضر است). در این گونه مواقع یا باید آدرس صفحه را تصحیح کنید به آدرس قبلی و یا با متود 301 صفحه را انتقال دهید به آدرس جدید.

503 ( سایت در دست تعمیر است): هنگامی که مشکلی در سایت شما بوجود آمده است و صفحه را در حالت تعمیر قرار می‌دهید تا کاربران سایت شما را نبینند، قطعا موتورهای جستجو هم نمی‌توانند این صفحه را ببینند.

وقتی ربات‌های گوگل به سایت شما بیایند و سایت شما در دسترس نباشد، احتمالا خیلی شاکی می‌شوند!!

برای اینکه این کار به سئو سایت شما آسیب نزند باید با متود 503 به موتورهای جستجو بفهمانید که سایت در دست تعمیر است. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید پلاگین‌های زیادی برای این کار وجود دارند و در غیر این صورت برای اینکار می‌توانید از تابع زیر در سایت خود استفاده کنید.

function set_503_header() {
  $protocol = 'HTTP/1.0';

  if ( $_SERVER['SERVER_PROTOCOL'] === 'HTTP/1.1' ) {
    $protocol = 'HTTP/1.1';
  }

  header( $protocol . ' 503 Service Unavailable', true, 503 );
  header( 'Retry-After: 3600' );
}
set_503_header();

توجه داشته باشید عدد ۳۶۰۰ نشانگر ۱ ساعت است. در واقع شما دارید به موتورهای جستجو می‌گویید ۱ ساعت دیگر سایت در دسترس است. این عدد را می‌توانید زیاد یا کم کنید. این تابع برگرفته از سایت یواست است.

A

 Ahrefs: نام یک وبسایت محبوب در حوزه سئو است و ابزارهای تحلیل سئو خوبی در اختیار علاقه‌مندان می‌دهد که البته اکثر پولی هستند. یک ابزار معروف و رایگان این سایت سرویس چک کردن بک لینک است که بسیار کامل و بروز است.

Above The Fold (قسمت بالای صفحه): بالاترین نقطه صفحه است و جایی است که کاربر بدون اسکرول کردن و در اولین نگاه می‌بیند.

above-the-fold

گوگل دوست ندارد این جایگاه با تبلیغاتی که ربطی به محتوا ندارند پر شده باشد. اگر این قسمت با محتوای بی ارزش پر شده باشد نرخ خروج سریع از سایت را افزایش می‌دهد. در این قسمت باید محتوایی قرار بگیرد که کاربر را جذب کند و او را ترغیب کند تا انتهای مطلب را بخواند.

URL (آدرس صفحه): آدرس یکتای صفحه است. آدرسی است که کاربر می‌تواند به طور مستقیم در مرورگر وارد کند و وارد صفحه سایت شود.

هر صفحه از سایت باید دارای یک آدرس مخصوص به خود باشد.

AJAX: مخفف کلمات Asynchronous Javascript and XML است. با استفاده از این تکنینک می‌توان محتوای یک قسمت از صفحه سایت را بدون اینکه صفحه بارگذاری مجدد شود تغییر داد.

کدهای AJAX با استفاده از زبان جاوا اسکریپت نوشته می‌شود و می‌تواند بدون بارگذاری مجدد صفحه با دیتابیس سایت ارتباط برقرار کند و اطلاعات جدید را بارگذاری نماید.

اجکس AJAX

استفاده از کدهای AJAX در سئو توصیه نمی‌شود چرا که برای گوگل بسیار سخت است صفحات اینچنینی را پیمایش کند.

Algorithm: الگوریتم برنامه‌های پیچیده کامپیوتری هستند که می‌توانند محاسبات پیچیده و پردازش داده‌ها را انجام دهند. الگوریتم‌ها می‌توانند طوری برنامه‌ریزی شوند که با شرط همراه شوند.

گوگل برای بررسی اینکه کدام سایت را در نتایج جستجو بالا بیاورد از الگوریتم‌های زیادی استفاده می‌کند. مثلا الگوریتم کبوتر به بررسی نقطه مکانی جستجو کننده می‌پردازد و سعی می‌کند سایتی را به او نشان بدهد که نزدیکترین مکان را به او دارد.

Alternate text (متن جایگزین): تگ alt که در تصاویر استفاده می‌شود در واقع مخفف همین کلمه است. درون این تگ متن مرتبط به تصویر قرار می‌گیرد و تصویر را برای موتوپرهای جستجو قابل فهم می‌کند.

البته گوگل با استفاده از هوش مصنوعی تا حدی متوجه محتوای تصاویر می‌شود، اما با استفاده از متنی که درون تگ alt قرار می‌دهیم می‌توانیم بهتر منظور تصویر را به گوگل بفهمانیم.

Anchor Text (متن لینک یا متن لنگر): متنی است که درون یک لینک قرار می‌گیرد و به کاربر نشان داده می‌شود و قابل کلیک است. هنگامی که موس روی متن لینک قرار می‌گیرد به شکل یک دست کوچک در می‌آید و کاربر با کلیک روی آن به صفحه مقصد هدایت می‌شود.

anchor text یا متن لینک برای گوگل بسیار مهم است. اگر متن لینک کلمه کلیدی صفحه مقصد باشد گوگل متوجه مفهوم صفحه مقصد می‌شود و به رتبه‌بندی صفحه مقصد بسیار کمک می‌کند.

B

Backlink (بک لینک): یک لینک است که از یک سایت دیگر به سایت ما داده می‌شود و کاربر با کلیک بر روی آن لینک به سایت ما هدایت می‌شود.

بک لینک یکی از مهم‌ترین فاکتورها در رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجو است. بک لینک به دو نوع nofollow و dofollow تقسیم می‌شود. بک لینک نوفالوو ارزش و رتبه صفحه مبدا را به صفحه مقصد انتقال نمی‌دهد، اما بک لینک dofollow ارزش و اعتبار صفحه مبدا را به صفحه مقصد ارسال می‌کند.

BackRub: نام ابتدایی موتور جستجوی غول پیکری بود که امروزه گوگل نام دارد!!

Bing: نام موتور جستجوی محبوب دیگر بعد از گوگل است. این موتور جستجو متعلق به شرکت ماکروسافت است.

Black Hat SEO (سئوی کلاه سیاه): روش های غیر متعارفی است که بعضی افراد با استفاده از این روش ها می خواهند در نتایج جستجو بالا بیایند. این روش‌ها از نظر گوگل خطا محسوب می‌شوند و گوگل با این نوع سئو به شدت برخورد می‌کند.

وبسایت‌هایی که از سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند مورد پنالتی و جریمه گوگل قرار می‌گیرند. تعدادی از این روش‌ها را در مطلب سئو چیست توضیح داده‌ام.

Block-Level Link Analysis (تجزیه و تحلیل لینک های قسمت های محتلف صفحه): یک رویکرد آنالیز لینک است. با این ایده که لینک ها در نقاط مختلف صفحه ارزش متفاوتی دارند.

مثلا لینک‌هایی که در هدر صفحه یا منوی صفحه هستند بسیار پر ارزش‌تر از لینک‌هایی هستند که در قسمت فوتر صفحه هستند.

Blog (بلاگ، وبلاگ): نوعی از سایت است که شامل مطالب روزانه در یک موضوع خاص است. فعالیت اصلی یک وبلاگ از تولید محتوا به صورت متن، ویدیو، تصویر، صوت و غیره است. معمولا درآمد وبلاگ‌ها از تبلیغات است.

امروزه شرکت‌های بزرگ وبلاگ‌های تخصصی در موضوعی مرتبط با کارشان راه‌اندازی کرده‌اند تا از آن طریق کاربران بازار هدف خود را در گوگل و جاهای دیگر جذب کنند.

‌Blog Network (شبکه وبلاگ): نوعی استراتژی کلاه سیاه سئو است. به این صورت که شرکت‌های مشاور سئو شبکه‌ای از وبلاگ‌ها با محتوای بی‌کیفیت راه‌اندازی می‌کنند جهت لینک‌سازی مصنوعی برای مشتریان خود.

Bot (مخفف ربات): سیستم‌های اتوماتیک هستند که به صورت برنامه‌ریزی شده محتوای سایت‌ها را پیمایش می‌کنند. ربات‌ها در حین پیمایش یا خزیدن صفحات موضوعات محتوای صفحات را متوجه می‌شوند و در موتورهای جستجو ثبت می‌کنند.

Bounce Rate (نرخ بیرون رفتن سریع): بانس ریت یک درصد است از کاربرانی که وارد یک سایت می‌شوند و بدون اینکه وارد صفحه دیگری از سایت شوند از سایت خارج می‌شوند.

درصد Bounce Rate هر چقدر کمتر باشد بهتر است. درصد نرمال برای بانس‌ریت بین ۵۰٪ تا ۶۰٪ است. اگر عدد شما بالاتر از این است یعنی باید روی محتوای سایت یا صفحه خود کار کنید. برای به دست آوردن این درصد می‌توانید از سایت alexa.com و همچنین گوگل آنالیتیکس استقاده نمایید.

Brand Keywords: هنگامی که یک برند در گوگل با یک کلمه کلیدی زیاد جستجو شود باعث می‌شود نام برند و کلمه کلیدی تبدیل به یک کلمه کلیدی شود. مثل “خرید لپ‌تاپ از دیجی کالا”.

نکته جالب این است که اگر نام سایت شما با یک کلمه کلیدی جستجوی زیادی در گوگل داشته باشد احتیاج به بهینه سازی صفحه‌ای برای آن کلمه کلیدی ندارید.

Brand Mentions (اشاره به برند): زمانی است که به نام یک برند در یک صفحه سایت اشاره شده است. البته این اشاره از سایتی به غیر از سایت شما باید باشد.

برند منشن به عنوان یک استراتژی لینک بیلدینگ هم استفاده می‌شود. به این صورت که وقتی متوجه می‌شوید در یک سایت از نام برند شما استفاده شده است بلافاصله به آن سایت پیام می‌دهید که به سایت شما بک لینک هم بدهد.

Breadcrumbs (مسیر صفحه): این نام برگرفته از یک داسان قدیمی است که شخصی برای این که راه برگشت را گم نکند در طول مسیر خرده‌نان میریخت.

در اینترنت و وبسایت به مسیر صفحه‌ای اشاره دارد که کاربر در آن قرار دارد. مثلا همین الان شما در بخش آموزش سئو و قسمت لغت نامه سئو قرار دارید.

این مسیر معمولا در بالای صفحات قرار می‌گیرد تا کاربران بتوانند تشخیص دهند الان در کدام بخش و یا زیر مجموعه هستند.

Broken Link (لینک خراب یا لینک شکسته): یک نقطه ضعف در سئو محسوب می‌شود و اشاره به آدرس صفحه‌ای دارد که به طور کامل از دسترس خارج شده و ارور ۴۰۴ بر می‌گرداند. لینک شکسته معمولا به علت تغییر آدرس صفحه بوجود می‌آیند.

برخورد گوگل با این لینک‌ها به این صورت است که صفحه را کاملا حذف شده می‌داند و از نتایج جستجو حذف می‌کند.


C
این لغت نامه سئو بزودی تکمیل می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *