فصل ۷

سئو و شبکه‌های اجتماعی

سیگنال‌های مثبت برای سئو


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی
رابطه سئو و شبکه های اجتماعی

سئو و شبکه‌های اجتماعی یکی از جذاب ترین استراتژی‌های موفقیت سایت و برند ما است. شبکه‌های اجتماعی در گذشته تفرج‌گاه بوده‌اند. امروزه شبکه‌های اجتماعی به یکی از فرصت‌های بی‌نظیر برای کسب و کارها تبدیل شده‌اند. شبکه‌های اجتماعی در سئو نیز کاربردهای مفیدی دارند.

مبحث سئو و شبکه‌های اجتماعی در کشورمان ایران کمی متفاوت با سایر نقاط دنیا است. فیسبوک، یوتیوب و توییتر که پرقدرت‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای سئو هستند در ایران کاربران زیادی ندارند. البته راهکارهایی برای استفاده از این شبکه‌ها وجود دارد اما آن‌چنان تأثیر گذار نیستند. در عوض اینستاگرام، پینترست و لینکدین جای خالی این شبکه‌ها را پر می‌کنند.

آیا شبکه‌های اجتماعی مستقیماً در سئو تأثیرگذار هستند؟

پاسخ این است که تأثیر دارند اما تأثیر مستقیم زیادی ندارند. این‌طور بهتر است بگوییم که تأثیر غیرمستقیم شبکه‌های اجتماعی بر سئو خیلی بیشتر است. مت کاتس مدیر تیم وب اسپم گوگل در یک ویدیو در این صفحه از سایت یوتیوب اعتراف کرد که سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی برای رتبه بندی یک سایت خیلی مهم نیستند. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

seo-social-media

گوگل نمی‌تواند تمرکز خود را روی میلیون‌ها پست منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی بگذارد تا از جهات گوناگون آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند. گوگل منابع عظیمی در اختیار دارد اما این دلیل نمی‌شود که منابع خود را روی بررسی پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی بگذارد. مت کاتس در این ویدیو اشاره می‌کند که امکان واقعی نبودن این صفحات و امکان واقعی نبودن مشارکت‌های کاربران این اکانت ها از دلایل سختی این کار است.

امروزه خرید فالوور و خرید لایک در دنیا امری متداول است. اگر قرار باشد تأثیر این شبکه‌ها روی سئو مستقیم و زیاد باشد هر اکانتی با هزینه 2 میلیون تومان می‌تواند در هر عبارتی در صدر گوگل باشد. با توجه به صحبت‌های مدیران گوگل، چه کارکنیم تا از شبکه‌های اجتماعی بهترین استفاده را بکتیم.

لینک بیلدینگ مستقیم؟ امروز نه ولی شاید فردا

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان با شبکه‌های اجتماعی انجام داد لینک سازی در خارج سایت و گرفتن بک لینک است. لینک بیلدینگ در شبکه‌های اجتماعی با دیگر وب‌سایت‌ها کمی متفاوت است. گوگل در موارد مختلف اشاره کرده است که لینک‌های شبکه های اجتماعی را مانند دیگر وب‌سایت‌ها نمی‌داند. البته تا امروز، شاید فردا استراتژی خود را تغییر دهد. از آنجا که شبکه‌های اجتماعی، متاتگ خود را در حالت nofollow قرار می‌دهند لینکی که از آنجا برای ما می‌آید authority برای ما ایجاد نمی‌کند. اما چکار کنیم؟

ساختار لینک بیلدینگ که باید در شبکه‌های اجتماعی انجام دهیم کمی متفاوت با وب‌سایت ها است. در شبکه‌های اجتماعی بک لینک ارزش بسیار کمی دارد و به رتبه ما کمک زیادی نمی‌کند. ما باید کاری کنیم که صاحبان وب‌سایت ها لینک را ببینند و در وب‌سایت خود از آن لینک استفاده کنند. اگر مطلب خوبی تولید کرده باشید کار سختی پیش رو ندارید.

بهترین راه برای لینک بیلدینگ توسط شبکه‌های اجتماعی این است که یک مطلب عالی تولید کنیم و لینک آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف نشر دهیم. لینک آن مطلب اگر عالی باشد، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش خواهد شد. البته این امر مستلزم این است که در شبکه‌های اجتماعی طرفدارانی داشته باشیم. اگر راه اول برای ما مدور نبود باید تبلیغات پولی یا تعاملی انجام دهیم.

ساخت مشارکت

یکی دیگر از مزایای شبکه های اجتماعی برای سئو ساخت مشارکت است. هیچ رسانه‌ای مانند شبکه‌های اجتماعی پتانسیل ساخت رابطه‌های عمیق بین برند و مشتریان را ندارد. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید هواداران خود را زیاد کنید و شرکای کاری پیدا کنید. وقتی هواداران و شرکای شما در حوزه کاری خودتان زیاد شوند، لینک‌های بسیار زیاد و باکیفیتی دریافت خواهید کرد.

جستجوی برند

یکی از فاکتورهای بسیار مهم گوگل در رتبه بندی، معروف بودن برند است. موثرترین روش در کمک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی برای بخش سئوی سایت معروف کردن برندمان است. یعنی ما در شبکه‌های اجتماعی کاری می‌کنیم که افراد پس از نام یک محصول خاص نام برند ما را نیز سرچ کنند. به عنوان مثال کولر گازی کم مصرف برند شما. این عامل بسیار سریع شما را در رتبه‌های بالای گوگل قرار می‌دهد. امروزه بعضی وب‌سایت‌ها به اشخاصی پول می‌دهند تا همین کار را به صورت مصنوعی انجام دهند که البته کار درستی نیست.

لازمه این کار ایجاد یک استراتژی عالی بازاریابی محتوا است. در جلسات مشاوره‌ای که با صاحبان کسب و کارها داشته‌ام متوجه شدم اکثر کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی فقط به فروش محصول فکر می‌کنند. وقتی برای آن‌ها کمپین‌های بازاریابی محتوا طراحی کردم، با تردید به این موضوع نگاه می‌کردند. اما وقتی نتایج نمایان شد روی بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری بیشتری کردند.

با بازاریابی محتوا می‌توان کاری کرد در شبکه‌های اجتماعی، بازار هدف شما فقط درباره شما صحبت کنند و این کار خیلی بیش تر از جذب فالوور های پولی بازگشت دارد.

دیگر فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی در سئو که نباید هدر داد

همان طور که گفتیم استفاده از شبکه‌های اجتماعی یکی از فرصت‌ها برای سئو است. اما در اکثر اوقات کسب‌وکارها این فرصت‌ها را به راحتی از دست می‌دهند. در بعضی موارد با انجام یکسری کارهای ساده می‌توانیم از شبکه‌های اجتماعی بهترین استفاده را برای کمک به سئوی سایت بکنیم.

پروفایلتان را سئو کنید

اگر پروفایل شما در شبکه‌های اجتماعی کامل و مرتبط نباشد فرصت بسیار خوبی را از دست داده‌اید. پروفایل شبکه اجتماعی شما باید کامل باشد و در قسمت توضیحات، کلمات کلیدی مهم سایت خود را نیز ذکر کنید. اگر کلمه کلیدی شما خرید آنلاین تی‌شرت مردانه است، باید پروفایل شبکه اجتماعی شما نیز این کلمه را در بر داشته باشد.

لینک‌های فراوان

همان طور که در بالا توضیح داده شد، باید هر چند وقت یک کمپین محتوا فقط برای لینک سازی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای دنیا در این زمینه بسیار فعال هستند و شما هم نباید این فرصت را از دست بدهید.

این که فقط محتوا تولید کنید و یک تکه آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید کافی نیست. شما باید یکسری محتوا فقط مخصوص شبکه‌های اجتماعی طراحی کنید که جذابیت به اشتراک گذاشتن داشته باشند. معمولاً محتواهای سرگرمی و آموزشی قدرت بیشتری برای به اشتراک گذاری و بک لینک گرفتن دارند.

تمرکز زیاد روی جذب فالوور!

خیلی روی جذب فالوور تمرکز نداشته باشید. فالوورهای زیاد برای صفحات مربوط به سرگرمی است. صفحاتی که مربوط به کسب‌وکار هستند به صورت طبیعی نباید زیاد فالوور داشته باشند. من در زمانی که به شرکت ویستاکالر که یک شرکت فعال در زمینه رنگ و رزین است مشاوره می دادم، شرکت‌های بزرگ دنیا در این زمینه را بررسی کردم و مشاهده کردم؛ صفحه اینستاگرام شرکت dulux که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه رنگ در دنیا است 77k فالوور دارد و میانگین لایک هایی که پست‌ها خوردند زیر 1000 عدد است.

البته فالوورهای زیاد بد نیست ولی منظورم از مطرح کردن این بحث این است که به جای تمرکز روی جذب فالوور روی تولید محتوای مرتب و هدفمند تمرکز بگذارید.

نتیجه‌گیری

شبکه‌های اجتماعی و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو دو عامل مکمل هستند. باید به صورت موازی آن‌ها را پیش ببرید و روی تولید محتوای عالی مناسب با شبکه‌های اجتماعی مختلف تمرکز داشته باشید.

در بخش بعدی که بخش آخر مقاله جامع آموزش سئو است به موضوع بسیار مهم سئو محلی یا Local SEO میپردازیم. این مطلب اگر به درستی اجرا شود می‌تواند انقلابی در کسب و کارهای محلی برپا کند. با اجرای صحیح سئو محلی میتوانیم در جستجوهای محلی از شهر مورد نظرمان حتی بالاتر از دیجی کالا قرار بگیریم. سئوی محلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *