فصل ۱

سئو چیست؟

سئو چیست و چرا سئو مهم است؟


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

سئو چیست؟ آموزش مفاهیم پایه سئو

سئو چیست ؟ سئو یا SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization به معنای لفظی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. البته منظور از موتورهای جستجو در 99 درصد اوقات گوگل است. اگر وب سایت خود را برای گوگل بهینه کنید، برای تمام موتورهای جستجو بهینه میشود. در این مقاله که بخش اول از دوره رایگان آموزش سئو مبتدی است با مفاهیم اولیه سئو آشنا میشویم و می‌آموزیم سئو چیست؟

سئو به زبان ساده یعنی وبسایتمان طوری طراحی شود که گوگل به راحتی موضوع سایت ما و صفحات سایت ما را متوجه شود. علاوه بر این، مطالب سایت ما ‌آنقدر عالی باشند تا از وبسایت های دیگر و شبکه‌های اجتماعی مختلف به صفحات سایت ما لینک بدهند. یعنی خوانندگان خود را دعوت کنند تا از سایت ما دیدن کنند.

سئو در واقع تمام کارهایی است که ما انجام میدهیم تا گوگل سایت ما را در نتایج خود نشان دهد و اشخاص از گوگل وارد وبسایت ما شوند. البته با کلماتی که ما دوست داریم پس از جستجوی آن‌ها سایت ما نشان داده شود. به عنوان مثال وقتی فردی واژه خرید توپ فوتبال را در گوگل جستجو میکند ما به عنوان اولین سایت در گوگل نمایش داده شویم یا در صفحه اول باشیم.

چرا سئو مهم است؟

پاسخ ساده است. شما فرض کنید بهترین فروشگاه لوازم الکتریکی را دارید اما فروشگاه شما در نقطه ای از شهر است که دورافتاده است و مردم از آن خبر ندارند. در نتیجه شما برای این که اجناس خود را بفروشید باید فروشگاه شما ورودی یا اصطلاحا ترافیک داشته باشد. برای اینکه ترافیک ایجاد کنید باید تبلیغ کنید تا مردم به فروشگاه شما بیایند. هر بار هم بخواهید تبلیغ کنید باید هزینه گزافی بپردازید. اما فرض کنید مغازه شما در یکی از پرترددترین نقاط شهر است. مثلا در لاله زار تهران است که بورس لوازم الکتریکی است. آنجا به خودی خود ورودی دارید و نیازی به تبلیغ ندارید.

سایت webfx.com آمار جالبی را از اهمیت سئو در موفقیت کسب و کارها منتشر کرده است. این آمار از 275 دیجیتال مارکتر بزرگ دنیا گرفته شده است. 50% این افراد سئو را تاثیر گذارترین استراتژی در دیجیتال مارکتینگ تشخیص داده اند.

site-traffic

آیا خودم میتوانم سایت خودم را سئو کنم؟

بله می توانید. سئو پیچیده است اما سخت نیست. شما می توانید مانند تمام کارهایی که تاکنون فکر می کردید سخت است اما انجام دادید، سایتتان را هم در صفحه اول گوگل بیاورید. کافی است کمی زمان بگذارید و سئو را یاد بگیرید. این مقاله یکی از بهترین منابعی است که می توانید از مبتدی تا پیشرفته کار سئو را انجام دهید.

سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید

گوگل برای ایندکس کردن یا شاخص کردن صفحات وبسایت ما در نتایج خود از ما کارهایی را می خواهد تا انجام دهیم. اگر ما دقیقا همین کارها را انجام دهیم سئو کلاه سفید انجام داده ایم و اگر بخواهیم با کلک زدن و دور زدن تکنیک های واقعی به گوگل نشان دهیم که تکنیک های واقعی را پیاده سازی کرده ایم سئو کلاه سیاه انجام داده ایم.

مراحل انجام سئوی کلاه سفید همیشه سخت تر و طولانی تر از سئوی کلاه سیاه است. شاید آسان به نظر برسد که با سئوی کلاه سیاه خیلی سریع به هدفمان برسیم، گاهی وقت ها شدنی است اما بسیار پر ریسک است. چنانچه گوگل متوجه موضوع شود، وبسایت ما را جریمه یا Penalty کند. جریمه شدن در گوگل تبعات سنگینی دارد که وبسایت ما از نتایج جستجو حذف می شود و مدتها باید تلاش کرد تا وبسایت رفع پنالتی شود.

google-penalty

در آخرین آپدیت گوگل عملیات زیر موجب پنالتی شدن وبسایت میشود:

  • تولید اتوماتیک محتوا (مثلا با ربات)
  • لینک سازی مصنوعی
  • کپی کردن مطالب از وبسایت های دیگر
  • کلک زدن به کاربر در نتیجه جستجو (کاربر در نتایج چیزی را ببینید و وقتی به صفحه می آید چیز دیگری را ببیند)
  • صفحاتی که دارای محتوای واقعی و کاربرپسند نیستند. یعنی یک صفحه بدون معنی که برای کاربر هیچ ارزشی ندارد و فقط کلمات کلیدی و موارد سئو در آن ریخته شده باشند.

الگوریتم های گوگل:

گوگل از زمان تاسیس در سال 1998 تا کنون آپدیت ها و الگوریتم های زیادی را داشته است که پرداختن به آن ها یک مطلب جدا می‌طلبد و در این صفحه از سایت moz.com به صورت کامل به آن پرداخته شده است. فلسفه به وجود آمدن این الگوریتم ها در دو چیز خلاصه میشود.

  1. مبارزه با اسپمرها (سئوکارهای کلاه سیاه)
  2. توسعه هسته گوگل

منبع درآمد گوگل از قسمت جستجوی آن است. هدف گوگل این است که مرتبط ترین و بهترین نتایج را به کاربران نشان دهد. اما همیشه اسپمرها سعی کرده اند تا با تکنیک های کلاه سیاه در صدر گوگل باشند. گوگل به محض همه گیر شدن یک ترفند کلاه سیاه با الگوریتم یا آپدیتی جدید سعی میکند با آن مبارزه کند.

آیا کسی از نحوه کار گوگل خبر دارد؟

از جزییات نحوه رتبه بندی صفحات سایت توسط گوگل کسی خبر ندارد و این یک راز خیلی مهم برای گوگل است. به عنوان مثال کسی نمی داند گوگل دقیقا کدام آیتم‌ها را برای رتبه‌بندی یک سایت به عنوان نتیجه اول لحاظ میکند.

تمام اطلاعاتی که در سایت های مختلف جهان درباره سئو است بر اساس آزمون و خطا بدست آمده است. گوگل تنها کلیت کار یک آپدیت یا الگوریتم را اعلام می کند. به عنوان مثال در آپدیت جولای سال 2018 گوگل به صورت رسمی اعلام کرد هر چقدر سایت سریعتر بارگذاری شود در نتایج موبایل رتبه بهتری میگیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله با مفاهیم اولیه سئو آشنا شدیم. سپس در مورد اهمیت سئو و سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید توضیحاتی ارائه شد. در قسمت پایانی مقاله در مورد الگوریتم‌های گوگل و نحوه کار آن‌ها مباحثی مطرح شد.

این مطلب، فصل اول از مقاله جامع سئو بود. در فصل دوم درباره نحوه عملکرد موتورهای جستجو و مخصوصاً گوگل توضیح داده خواهد شد. اگر آماده هستید فصل دوم را مطالعه کنید روی لینک مقاله موتورهای جستجو چگونه کار می کنند کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *