سئو تکنیکال چیست؟ نکات فنی سئو به زبان ساده

برچسب‌ها: , ,
seo-meta-tags

سئو تکنیکال کارهای فنی و مهمی است که باید برای سئو سایت انجام دهیم. این کارها به دو بخش تقسیم می‌شود. تکنیک هایی که روی یک صفحه تاثیرگذار هستند و تکنیک هایی که روی کل سایت تاثیرگذار هستند. در ادامه به مولفه‌های مربوط به سئو تکنیکال می پردازم. البته موارد مربوط به سئو تکنیکال خیلی زیاد و گسترده هستند. اگر بخواهم به تمام نکات آن در این مطلب بپردازم از حوصله خارج می‌شود. در این مطلب فقط نکاتی مطرح می‌شود که باید در سایت‌تان اجرا کنید.

 

۲ بخش سئو تکنیکال

همانطور که در بالا توضیح داده شد سئو تکنیکال به دو بخش تقسیم می‌شود. تکنیک هایی که روی یک صفحه تاثیرگذار هستند و تکنیک هایی که روی کل سایت تاثیرگذار هستند.

ابتدا به مورد اول می‌پردازیم.

 

۱. استفاده از سئو تکنیکال در داخل صفحات سایت

مطالبی که ما در سایت قرار می‌دهیم برای انسان‌ها نوشته شده‌ است. در این مطالب سعی می‌شود تا منظورمان را به مخاطب برسانیم و او بتواند از این مطالب نتیجه بگیرد. تا این جای کار همه چیز خوب است. اما نکته مهم دیگری وجود دارد و آن فهماندن مطالب ما به موتورهای جستجو است. در واقع ما دوست داریم مطالبی که ما می‌نویسیم توسط گوگل نمایش داده شود تا افراد بیشتری به سایت ما وارد شوند و مطالب را بخوانند.

 

ربات‌های موتورهای جستجو تا حد امکان هوشمند شده‌اند اما هنوز نمی‌توانند مانند انسان محتوای یک صفحه را درک کنند. برای اینکه مطالب مان را برای موتورهای جستجو قابل فهم کنیم باید از تکنیک‌هایی در داخل صفحات سایت استفاده کنیم. این تکنیک‌ها استاندارد هستند و تعریف مشخصی دارند. اینطور نیست که ما برای خودمان تکنیک بسازیم. در ادامه به مهم‌ترین تکنیک‌ها پرداخته می‌شود و توضیح داده می‌شود چطور باید از این تکنیک‌ها استفاده کرد.

 

متا تگ ها در سئو تکنیکال

متا تگ ها تکه کدهای یک خطی هستند که بین تگ head صفحه قرار می‌گیرند. این تگ‌ها با عبارت meta شروع می‌شوند. اطلاعاتی که در متا تگ ها وارد می‌کنید، برای کاربران قابل دید نیست. یکی از وظایف آن‌ها ارتباط برقرار کردن با ربات‌های موتورهای جستجو است. وظیفه دیگر متا تگ ها نمایش ریز اطلاعات مطلب در شبکه‌های اجتماعی است. کاربرد دیگر آن‌ها نمایش اطلاعات در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. در ادامه این مطلب به موارد گوناگون کاربرد متا تگ ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

وجود بعضی متا تگ ها برای یک سایت خیلی مهم است و کار ربات‌های گوگل را بسیار راحت می‌کند. البته همه آن‌ها ها مفید نیستند. بعضی بود و نبودشان تفاوتی نمی‌کند. بعضی هم مضر هستند. اگر از این ابزار درست استفاده شود به بهینه سازی سایت کمک زیادی می‌کند.

 

متا تگ های کاربردی در سئو تکنیکال

در این قسمت متاهای حیاتی برای وبسایت را ذکر می‌کنیم. این متا تگ ها باید در هر صفحه‌ای باشند. همین حالا به یکی از صفحات سایتتان بروید و دکمه CTRL+U را بزنید تا کدهای صفحه را ببینید. اگر هر کدام از این‌ها نبودند، بلافاصله اضافه کنید.

 

تگ Meta Content Type – این تگ به ربات‌ها اطلاع می‌دهد که اطلاعات صفحه از چه ساختار متنی است. اگر این اطلاعات در دسترس نباشند ربات‌ها برای رندر کردن یا پردازش گرافیکی صفحه دچار مشکل می‌شوند. ساختارهای معروف UTF-8 و ISO-8859-1 می‌باشد.

شما در سایتتان تگ زیر را قرار دهید.

charset-meta-tag

 

Meta Description – یکی از تکمحتویات این متا تگ در توضیحات زیر عنوان در نتایج جستجوی گوگل نقش می‌بندد. این تگ حداکثر باید 160 حرف داشته باشد، مثلاً 32 کلمه 5 حرفی. در این تگ حتماً باید عبارت کلیدی شما دو بار تکرار شده باشد. درون این تگ دو جمله بنویسید که کلمه کلیدی در هر یک از آن‌ها وجود داشته باشد. جملات را سعی کنید از مزایای مقاله خود بنویسید. یعنی کاربر با خواندن مقاله شما چه سودی را حاصل می‌کند.

meta-description-tag

 

Viewport – این متا تگ به مرورگر فرمان می‌دهد تا حالت واکنشگرا Responsive داشته باشد. برای اینکه از این تگ در سایت استفاده کنید، سایت شما باید از پایه واکنشگرا طراحی شده باشد. در حالت واکنشگرا، سایت برای اندازه‌های صفحه نمایش کامپیوتر، تبلت و موبایل نمایش‌های بهینه شده‌ای برای کاربر دارد. اگر سایت شما واکنشگرا طراحی شده باشد ولی این تگ را نداشته باشد در همه دستگاه‌ها به یک حالت نمایش داده می‌شود که مطلوب نیست.

responsive-meta-tag

 

متا تگ های شبکه اجتماعی – وجود این متا تگ ها برای سایت ضروری نیست اما با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی برای سایت لازم است از این متا تگ ها هم استفاده کند. این متا تگ ها یک فرصت هستند.

 

حتماً تا به حال دیده‌اید وقتی یک لینک را در تلگرام قرار می‌دهیم تا برای کسی بفرستیم، در زیر لینک اطلاعات صفحه لینک نمایان می‌شود. این اطلاعات از متا های شبکه اجتماعی خوانده‌شده و در صفحه قرار می‌گیرد. تمام متاهای مهم شبکه‌های اجتماعی در تصویر پایین وجود دارند. به جای قسمت‌های قرمز، مشخصات صفحه خودتان را جایگزین کنید.

social-meta-tags

 

متا تگ هایی که اجباری نیستند

تعدادی از متا تگ ها هم هستند که بودنشان یا نبودنشان تأثیری ایجاد نمی‌کند. البته بعضی از این‌ها نبودشان باعث می‌شود تا ربات‌ها به صورت پیش‌فرض کاری را که خودشان می‌خواهند انجام دهند.

 

Robots – این تگ برای این است که به ربات‌ها بگویید این صفحه را در نتایج جستجو ثبت بکنند یا نه. ربات‌ها به صورت پیش‌فرض همه صفحات را در موتورهای جستجو ثبت می‌کنند ولی اگر قصد دارید صفحه‌ای در گوگل ثبت نشود از noindex استفاده کنید.

noindex-meta-tag

 

Language – اگر در سایتتان هست اشکالی ندارد ولی اگر نیست نیازی نیست اضافی کنید. با این تگ به ربات‌ها می‌فهمانید سایت شما با کدام زبان است. البته خود ربات‌ها متوجه زبان سایت شما خواهند شد.

 

جغرافیا GEO – به نقل از سایت seroundtable.com این تگ را فقط موتور جستجوی پینگ پشتیبانی می‌کند و گوگل پشتیبانی نمی‌کند. این تگ برای سئوی محلی مناسب. در این تگ دو مقدار لتتیود و لانگتیود (Latitude and Longitude) را باید قرار دهید. مقادیر لتتیود و لانگتیود را از سایت maps.google.com بردارید.

 

متا تگ های Refresh و Site verification هم از متا تگ های بی‌اهمیت است که از توضیح دادن آن‌ها اجتناب می‌کنم و فقط به ذکر نامشان اکتفا می‌کنم. البته اگر دوست دارید با تمام متا تگ ها آشنا شوید می توانید این صفحه را ببینید.

 

متا تگ های بی‌فایده

اگر این متا تگ ها در سایت شما باشند مشکل خاصی پیش نمی‌آید اما اگر نباشد بهتر است. اگر این متا تگ ها هم اکنون در قسمت head شما وجود دارد آن‌ها را پاک‌کنید. این تگ‌ها قسمت هد شما را شلوغ می‌کند. آن‌ها را به ترتیب در ادامه می‌آوریم و توضیحات خاصی درباره آن‌ها نمی‌دهیم.

 

 • Author/web author
 • Revisit after
 • Rating
 • Expiration/date
 • Copyright
 • Abstract
 • Distribution
 • Generator
 • Cache control
 • Resource type

 

پشتیبانی موتورهای جستجو

نکته‌ای که قابل توجه است این است که موتورهای جستجوی مختلف هر کدام یک تعدادی از تگ‌ها را پشتیبانی می‌کند. در جدول زیر که از سایت yoast.com برداشته‌ام نشان داده شده است که کدام مرورگر با کدام تگ سازگار است. نکته جالب این است که گوگل بیش ترین پشتیبانی را از تگ‌ها دارد و ask کمترین پشتیبانی را دارد.

 

meta-tags-search-ensin-supporting

 

تاثیرات متا تگ ها‎ در نتایج گوگل

وقتی در گوگل مطلبی را جستجو می‌کنید نتایج برای شما به نمایش در می‌آیند. این نتایج از متا تگ ها گرفته می‌شوند. نتایج در گوگل حداقل دارای سه بخش هستند. عنوان صفحه، توضیح کوتاه صفحه و آدرس صفحه. البته ممکن است قسمت‌های دیگری نیز مانند تاریخ، ستاره رتبه‌بندی و تصویر نیز افزوده شوند.

 

اگر ما مقاله‌ای را در سایت قرار دهیم خیلی مهم است که چطور در نتایج جستجو نمایش داده شوند. فرض کنید مقاله‌ای بسیار کاربردی و مهم در سایت دارید که سرشار از نکات جالب برای خوانندگان است. اگر عنوان و توضیح جذابی نداشته باشد آیا کسی روی آن کلیک می‌کند؟

 

برای این که عنوان و توضیحات مقاله در نتایج گوگل آن طور که ما می‌خواهیم باشد و در ضمن کلیک خور باشند باید موارد زیر را رعایت کنید.

تگ Title

این تگ در قسمت head صفحه قرار می‌گیرد. قسمت هد صفحه برای کاربران قابل دید نیست. اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفاده می‌کنید تگ title از قسمت عنوان صفحه گرفته می‌شود. هر متنی که شما در قسمت عنوان صفحه بنویسید به صورت خودکار در تگ title قرار می‌گیرد.

 

در نتایج گوگل، عنوان سایت شما از همین تگ گرفته می‌شود. در این تگ حتماً باید عبارت کلیدی صفحه وجود داشته باشد. همچنین هنگامی که صفحه سایت شما در مرورگر باز می‌شود، محتویات این تگ روی مرورگر نقش می‌بندد. این تگ به شکل زیر قرار می‌گیرد.

title-tag

 

سعی کنید عنوان مقاله شما از 9 کلمه بیشتر نباشد. اگر بیش از این باشد ادامه آن نقطه‌چین می‌شود و من خیلی به ندرت دیده‌ام سایتی با عنوان نقطه‌چین شده در رتبه 1 گوگل باشد. عنوان را طوری بنویسید که جذاب باشد و نگاه کاربر را جذب خود کند تا CTR یا نرخ کلیک را در نتایج گوگل بالا ببرد. در مقالات مربوط به تولید محتوا در سایت تحقیقاتی سفینه، به صورت کامل به این دست موضوعات پرداخته شده است.

title-tag-in-google-search

نکات بسیار مهم تگ title در سئو تکنیکال

البته این تگ چند نکته دارد که گفتنش خالی از لطف نیست. این تگ باید کوتاه و کلیک خور باشد. در این تگ به توضیح مطالب پست نپردازید. وظیفه این تگ جذابیت ایجاد کردن است. البته منظورم جذابیت دروغین نیست. در این تگ باید از کلمات قدرتمند استفاده کنید تا نرخ کلیک و CTR را بالا ببرد. CTR مخفف Click To Rate و به معنی لفظی نرخ کلیک بعد از دیده شدن است. در مقالات مربوط به تولید محتوا به صورت کامل به این موضوع و موضوعاتی از این دست پرداخته شده است.

 

توضیحات زیر عنوان – از Meta Description برداشته می‌شود. اگر در این تگ از کلمه کلیدی استفاده نکنید گوگل به طور خودکار یک قسمت دیگر مقاله را که دارای کلمه کلیدی است بر می‌دارد. همان طور که در بالا توضیح داده شد متا باید حاوی دو جمله مستقل از هم باشد. یعنی سعی کنید دو منفعتی که کاربر از خواندن این مقاله عایدش می‌شود را ذکر کنید. در ضمن در هر جمله یک‌بار عبارت کلیدی را ذکر کنید و کاربر را اگر ممکن بود با کلماتی مثل شما مستقیماً خطاب کنید.

meta-description-in-google-search

 

لینک – لینک صفحه را حدالامکان سعی کنید کوتاه بنویسید. یعنی لازم نیست لینک صفحه همان عنوان صفحه باشد. لینک مطلب هم فرق نمی‌کند انگلیسی باشد یا فارسی. هر کدام مزایای مربوط به خودشان را دارند. قاعده کلی این است که لینک باید کوتاه باشد و عبارت کلیدی در آن باشد. اگر عبارت کلیدی شما مترادف دقیق لاتین دارد، از عبارت لاتین آن استفاده کنید.

url-in-google-search

 

تصاویر در سئو تکنیکال – مثبت و منفی

تاثیر تصاویر در سئو تکنیکال هم می‌تواند مثبت باشند و هم منفی. استفاده از تصاویر در صفحات امری متداول است اما نکته مهم اینجاست که تصاویر باید به صورت اصولی استفاده شوند تا سرعت سایت کاهش پیدا نکند. لطفا نکات زیر را در استفاده از تصاویر پیاده کنید.

تعداد – در هر صفحه ۳۰۰ کلمه‌ای بهتر است از ۲ تصویر استفاده شود. ۱ تصویر به عنوان تصویر اصلی مطلب و یک تصویر در میان مطلب

تگ alt – در تصاویرتان باید از این تگ استفاده کنید. با استفاده از این تگ به موتورهای جستجو می‌گویید موضوع تصویر چیست.

نام تصویر – نام تصویر هم باید مرتبط به موضوع عکس باشد.

بهترین فرمت تصویر – سعی کنید از فرمت‌های jpg, png, svg یا webp استفاده کنید.

حجم تصویر – اگر حجم تصویر زیر ۱۰۰ کیلوبایت باشد ایده آل است. اگر بیش از ۱۲۰ کیلوبایت باشد بارگذاری صفحه کند می‌شود.

 

تگ های هدر

تگ‌های هدر به نوعی جدا کننده مطالب از هم هستند و به مقاله ساختار می‌دهند. این تگ ها هم به نوعی مربوط به سئو تکنیکال می‌شوند. با استفاده از این تگ‌ها می‌توان ساختار مقاله را برای کاربر و موتورهای جستجو مشخص کرد. در یک صفحه حتما باید از این تگ ها استفاده کنید.

h1 – فقط یکبار در هر صفحه باید از آن استفاده شود. معمولا عنوان مطلب با این تگ نوشته می‌شود.

h2 – نکات مهم مطلب را با این تگ بیان کنید. می‌توان به تعداد لازم استفاده کرد.

h3 – h4 – h5 – h6 – عنوان‌های فرعی را با این تگ‌ها مشخص کنید.

 

داده های ساختاریافته – Structured data

داده های ساختار یاقته کدهای استانداردی هستند که یک صفحه را طوری که ما می‌خواهیم به گوگل معرفی می‌کند. در واقع شما به زبانی که موتورهای جستجو متوجه می‌شوند متن صفحه را به آن‌ها توضیح می‌دهید. تصویر زیر یک تست است که از قسمت تست داده‌های ساختاریافته برداشتم. شما می‌توانید در این صفحه کدهای استانداردی که وجود دارد را ببینید.

structured-data

 

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید و افزونه yoast را نصب کرده اید، این افزونه به صورت اتوماتیک این کدها را تولید می‌کند. البته مبحث داده های ساختاریافته مبحث گسترده‌ای است و به زودی در یک مقاله به طور کامل به این موضوع میپردازم.

 

۲. موارد تاثیر گذار سئو تکنیکال بر کل سایت

در مرجله قبلی نکات تکنیکی داخل یک صفحه از سایت توضیح داده شد. در این مرحله به نکاتی پرداخته می‌شود که روی کل سئوی سایت تاثیر گذار هستند و محدود به یک صفحه نمی‌شوند.

 

سرعت سایت در سئو تکنیکال

گوگل می‌خواهد سرعت بارگذاری صفحات بالا باشد. سرعت بارگذاری یک صفحه به مدت زمانی می‌گوییم که طول می‌کشد مطالب صفحه به کاربر نشان داده شود. حتما برای خود ما هم پیش می‌آید که اگر بازشدن یک صفحه سایت خیلی طول بکشد سریع صفحه را می‌بندیم و خارج می‌شویم. عوامل زیر در سرعت سایت تاثیر گذار هستند:

 • تصاویر که در سایت از آن استفاده می‌کنید باید حجم پایینی داشته باشند. حدالامکان نباید بالای ۱۲۰ کیلوبایت باشد.
 • سیستم عامل سرور سایت اگر ۶۴ بیت باشد بهتر است.
 • از جدیدترین نسخه زبان برنامه نویسی استفاده شود. اگر از PHP استفاده می‌کنید به نسخه 7.2 ارتقا دهید.
 • اگر از CMS ها استفاده می‌کنید از افزونه‌های کمتری استفاده شود.
 • فایل های CSS و JS سایت باید بهینه شود. حالت ایده آل این است که از یک فایل CSS استفاده شود.
 • از افزونه‌های نگه دارنده کش استفاده شود تا صفحات سریعتر برای کاربر بارگزاری شود.

 

با استفاده از ابزار سایت gtmetrix.com می‌توانید سرعت سایت خود را اندازه‌گیری کنید و اشکالات را برطرف کنید.

 

نقشه سایت – XML site map

یکی از مهم‌ترین موارد در سئو تکنیکال داشتن یک نقشه سایت مرتب است. نقشه سایت یک فایل XML است. در این فایل تمام لینک های مهم سایت مانند مقالات به صورت یک لیست وجود دارند.

 

می‌خواهم یک توصیه سئو مارکتینگ به شما کنم. در نقشه سایت فقط صفحاتی که در آن حرفی از پرداخت پول نیست را لیست کنید. مانند مقالات و دوره‌های رایگان. اگر سایت شما فروشگاه آنلاین است فقط محصولات بسیار ارزان خود را لیست کنید. در غیر این صورت نرخ خروج از سایت یا Bounce rate سایت شما افزایش پیدا می‌کند که برای سئو سایت بسیار مضر است.

 

تعداد خیلی اندکی از افراد هستند که حاضر می‌شوند در اولین ورود به سایت شما از شما خریدهای گران قیمت کنند. اگر محصولات گران قیمت در سایت خود میفروشید سعی کنید ابتدا کاربران را در صفحات دیگر سایت‌تان وارد کنید و در آن‌جا و به صورت کاملا کوتاه به او پیشنهاد بدهید. اجازه بدهید افراد با سایت شما ابتدا آشنا شومند و سپس خودشان اگر دوست داشتند به محصولات گران‌قیمت سر بزنند.

 

البته استثنایی وجود دارد و آن این است که سایت شما خیلی شناخته شده باشد. در حالت ایده‌آل این است که با جستجوی محصول و نام برند شما در گوگل به صفحات پر ریسک هدایت شوند.

 

چطور نقشه سایت بسازیم؟

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه yoast این کار را به صورت اتوماتیک برای شما انجام می‌دهد. اگر افزونه‌ای برای این کار ندارید سایت xml-sitemaps.com این کار را برای شما انجام می‌دهد. نسخه رایگان این سایت تا ۵۰۰ لینک را پشتیبانی می‌کند.

بعد از درست کردن نقشه سایت حتما این فایل xml را در google search console ثبت کنید.

 

استفاده از پروتوکل امن HTTPS

یکی از آخرین موردهایی که در رتبه گیری گوگل تاثیر گذار است مبحث HTTPS است. این پروتکل در سئو یک کانال امن بین کاربر و سایت ایجاد می‌کند. اطلاعات رد و بدل شده در این کانال کاملا امن هستند. اطلاعاتی مانند نام کاربری، رمزعبور.

 

استفاده از این پروتکل همیشه مهم بوده ولی در این سال‌ها به نوعی به یک الزام در سئو تکنیکال تبدیل شده است. مرورگرهای کروم و فایرفاکس، کنار نام دامنه سایت‌های بدون HTTPS عبارت not secure غیر امن را اضافه می‌کنند. برای اضافه کردن این پروتکل به سایت خود، با شرکتی که از آن هاست گرفتید مکاتبه کنید.

 

بارگذاری سریع صفحه در موبایل – (AMP (Accelerated Mobile Pages

AMP همیک مفهوم جدید در سئو است. حتما تا به حال وقتی با موبایل جستجویی انجام داده‌اید، دیده‌اید بعضی از سایت‌ها به محض کلیک نمایش داده می‌شوند. در این تکنولوژی مقدار زیادی از کدهای HTML صفحات نادیده گرفته می‌شود و فقط مطلب اصلی صفحه نمایش داده می‌شود.

 

نسخع responsive با نسخه amp متفاوت است. در نسخه amp فقط متن مقاله نمایش داده می‌شود و در نسخه resposive علاوه بر متن اجزای دیگر صفحه مانند منو، ستون‌ها و … نمایش داده می‌شود.  البته هنوز بعضی از سایت‌های بزرگ مانند moz.com از amp استفاده نمی‌کنند. شاید علت این است که در نمایش amp خیلی نمی‌توان روی کاربر کار بازاریابی انجام داد. در تصویر زیر تفاوت نمایش در نسخه amp و responsive سایت را مشاهده می‌کنید.

 

amp

 

اگر از CMS ها مانند جوملا و وردپرس استفاده می‌کنید افزونه‌های زیادی وجود دارند که بدون کد نویسی این کار را برای شما انجام می‌دهند. مثلا در وردپرس افزونه amp یکی از این افزونه‌ها است که می‌توانید از سایت اصلی وردپرس آن را دانلود کنید. افزونه دیگر افزونه amp شرکت yoast است که از این صفحه می‌توانید دانلود کنید. اگر سایت شما CMS نیست باید از برنامه‌نویس خود بخواهید این‌کار را برای شما انجام دهد.

 

نتیجه‌گیری:

در این مطلب به مبحث سئو تکنیکال پرداخته شد و کاربردهای آن توضیح داده شد. گام‌های اجرایی که در مطلب ذکر شد را در سایتتان پیاده‌سازی کنید و نتیجه را مشاهده نمایید. در قسمت بعد به مبحث سئو و شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم. اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور دارید این مطلب را از دست ندهید. شبکه های اجتماعی و سئو

 

لطفا در قسمت دیدگاه‌ها، نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید.

 

اگر این مطلب برای شما جذاب بود، با استفاده از آیکون‌های زیر به دوستان‌تان ایمیل کنید و یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

منبع: safine.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link
4-steps-seo-ebook-for-beginners

چه کسی میگوید خودتان نمیتوانید وبسایتتان را سئو کنید؟

همین الان کتاب الکترونیکی 4 گام سئو را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید و وبسایت خودتان را سئو کنید!
ایبوک را به کجا بفرستیم؟
همین الان به ایمیلم ارسال کن!
close-link