حل مشکل محتوای تکراری با ۵ روش کاملا کاربردی

حل مشکل محتوای تکراری

در این مقاله با ۵ روش کاربردی برای حل مشکل محتوای تکراری آشنا خواهید شد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مشکلات بوجود آمده از طریق محتوای تکراری را رفع کنید.

۱. حل مشکل محتوای تکراری با استفاده از کد وضعیت ۳۰۱ (ریدایرکت)

کدهای وضعیت، یک رشته کد هستند. زمانی که از سمت مرورگر، درخواست یک صفحه به سرور سایت ارسال می‌شود، این کدها به مرورگر می‌گویند که صفحه از نظر دسترسی در چه وضعیتی قرار دارد.

متود ۳۰۱ نیز که به ریدایرکت ۳۰۱ هم معروف است یکی از این کدها است. با استفاده از متد ۳۰۱ این پیام را به موتورهای جستجو می‌دهیم که صفحه به آدرس جدیدی انتقال پیدا کرده است. از این متد زمانی استفاده می‌کنیم که ۲ یا چند صفحه تکراری در سایت وجود داشته باشد.

روش کار به این صورت است که بهترین صفحه را نگه می‌داریم و صفحات ضعیف‌تر را ریدایرکت می‌دهیم به آن صفحه.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه یواست سئو این امکان را به شما می دهد.

۲. Robots.txt

فایل robots.txt یک فایل متنی است که در شاخه اصلی سایت قرار می‌گیرد و در تمام سایت‌ها با آدرس https://example.com/robots.txt در دسترس است.

در این فایل می‌توانیم به موتورهای جستجو بگوییم یک فایل یا حتی یک پوشه را ایندکس نکنند. همچنین می‌توانیم پارامترهای فیلتر (مانند ?dir=apple&com=exe) را هم از ایندکس خارج کنیم.

duplicate-content-robots-txt

این روش زمانی کاربرد دارد که یک قسمت سایت ایجاد محتوای تکراری می‌کند.

توجه: کار کردن با این فایل به دانش فنی و تسلط بر سئو نیاز دارد.

۲. متا تگ noindex

روش دیگر این است که در صفحات تکراری و در قسمت متا تگ ها، یک متاروبوت noindex قرار دهیم. این کد در داخل صفحه قرار می‌گیرد و فقط برای یک صفحه کارآیی دارد.

متا تگ نو ایندکس برای حل مشکل محتوای تکراری

مثلا در جایی که بودن یک صفحه در سایت ضروری است ولی ایجاد محتوای تکراری می‌کند می‌توانیم با استفاده از این کد، صفحه را نوایندکس کنیم.

۴. رل کنونیکال Canonical Rel

رل یا تگ کنونیکال یک تگ HTML است که در قسمت head قرار می‌گیرد. درون این تگ یک آدرس صفحه قرار می‌گیرد و به موتورهای جستجو می‌گوید محتوای این صفحه شبیه یا تکرار محتوای صفحه‌ای است که آدرسش درون تگ قرار گرفته است.

استفاده از رل کنونیکال برای حل مشکل محتوای تکراری

مثلا ما اگر ۳ صفحه تکراری داریم الف، ب و پ و ما فکر میکنیم صفحه الف بهترین صفحه است، در هر ۳ صفحه رل کنونیکال را اضافه میکنیم و آدرس صفحه الف را قرار می‌دهیم.

۵. حذف از سرچ کنسول

روش دیگر این است که اگر یک محتوا واقعا به درد ما نمیخورد، با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول گوگل، این صفحه را حذف کنیم. در این ابزار قسمتی وجود دارد که آدرس صفحه مورد نظر را وارد می‌کنید و آن صفحه از نتایج جستجو حذف میشود.

حل مشکل محتوای تکراری با ابزار removal tool گوگل سرچ کنسول

همین الان برای حل مشکل محتوای تکراری اقدام کنید

اگرچه حل مشکل محتوای تکراری کمی ترسناک به نظر می‌رسد اما چاره‌ای ندارید. اگر در سایتتان محتوای تکراری وجود دارد، همین امروز دست به کار شوید.

لطفا همین الان به مقاله رای دهید و نظرات و سوالات خود را برای من کامنت کنید. 👇

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
مهدی محمدی

مهدی محمدی
مدرس و مشاور سئو

مهدی محمدی موسس و مدیر آکادمی سئو سفینه است. کار اصلی مهدی محمدی آموزش سئو است.

دوره جامع سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان امتحان کنید!
عضویت در خبرنامه
close-link
 ⚡ دوره کاملا رایگان سئو با ۷ ساعت ویدیو 🎥
close-image