فصل ۴

سئو محتوا چیست؟

محتوای سایت، اول برای مخاطبان سپس برای گوگل


تصویر مهدی محمدی
نوشته شده توسط: مهدی محمدی

سئو محتوا در سئو داخل سایت

سئو محتوا یکی از بخش های سئوی داخل سایت یا On Page Seo است. سئو داخل سایت به کلیه کارهایی گفته میشود که باید در سایت خودمان جهت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو انجام دهیم. به نظر من سئوی داخل سایت به دو قسمت سئو محتوا و سئو تکنیکال تقسیم می‌شود. یعنی تمام عملیاتی که در داخل سایت انجام میدهیم باید از نظر سئو محتوا و سئو تکنیکال قابل قبول باشند. در ادامه این مطلب قصد دارم به سئو محتوا بپردازم.

هر چقدر به جلو میرویم، سئو محتوا ارزش بیشتری پیدا می‌کند. در بروزرسانی‌های جدید، گوگل به محتوای سایت بیشتر از رعایت تکنیک ها اهمیت میدهد. الگوریتم های جدید گوگل بیشتر بر مبنای تجزیه و تحلیل رفتار کاربر با محتوای سایت است.

سئو محتوا چیست؟

سئو محتوا کارهایی است که ما در سایتمان انجام می‌دهیم تا محتوای سایت ما:

 • دارای ساختار باشد
 • مناسب مخاطبان ما باشد
 • پتانسیل قرارگیری در رتبه های بالای گوگل را داشته باشد
 • برای ما درآمدزا باشد.

شاید در نگاه اول تولید محتوا برای یک سایت کار راحتی به نظر برسد اما وقتی بخواهیم محتوایی تولید کنیم که دارای ویژگی‌های ذکر شده باشد، میبینیم که چندان کار راحتی هم نیست. البته راه‌هایی وجود دارد که اگر بلد باشید میبینید سئو محتوا چندان هم سخت نیست.

چه نیازی به سئو محتوا داریم؟

در هر روز به صورت میانگین ۲۰۰۰۰۰۰ محتوا فقط توسط سیستم مدیریت محتوای وردپرس منتشر می‌شود. با یک ضرب و تقسیم حدودی به این نتیجه میرسیم که کاربران ایرانی در هر روز حدود ۱۷۵۵۰۰ پست جدید منتشر می‌کنند. همانطور که عرض کردم این آمار فقط مربوط به وردپرس است.

آمار روزانه تولید محتوا در ایران توسط وردپرس

نکته جالب اینجا است که احتمالا حدود ۸۰ درصد این صفحات در گوگل ثبت می‌شوند. یعنی با این سرعت انتشار محتوا در ایران شما مجبور هستید محتوای عالی و بروز تولید کنید. اگر میخواهید در هر کلمه کلیدی در گوگل رتبه بگیرید باید با اصول روز سئو محتوا و تولید محتوا آشنا باشید.

سئو محتوا چه کارهایی است؟

سئو محتوا در تعریف که سایت یوآست مطرح کرده به ۳ بخش انتخاب کلمات کلیدی، ساختار سایت و تولید محتوا تقسیم می‌شود. در بخش ۳ مقاله آموزش سئو به موضوع کلمات کلیدی پرداختیم. در این قسمت میخواهیم به ۲ قسمت دیگر سئو محتوا بپردازیم.

تولید محتوا

 

محتوا چیست؟

قبل از آنکه وارد مباحث پیشرفته تر سئو محتوا شویم، ابتدا بدانیم منظورمان از محتوا چیست؟ محتوا برای هر شخص یک مفهوم دارد و تعریف مشخصی ندارد. یعنی از هر فردی راجع به معنی محتوا بپرسید احتمالا با پاسخ متفاوتی روبرو خواهید شد. اجازه بدهید به یک درک مشترکی برسیم. به نظر من محتوا یعنی اطلاعاتی که ما به مخاطب میدهیم.

حالا که به یک درک مشترک از محتوا رسیدیم بهتر است بدانیم ما در یک وبسایت ۴ نوع محتوا داریم.

 1. متن
 2. ویدیوی
 3. صوت
 4. عکس

ساختارسازی در سئو محتوا

ساختار سازی سایت یعنی دسته بندی کردن محتوا. تمام محتوایی که در یک سایت قرار می‌گیرد باید دارای دسته‌بندی باشد. یعنی اگر ما در حوزه موبایل قرار است در سایت مطلب بنویسیم، باید ابتدا مطالبی که در حوزه موبایل را دسته بندی کنیم. به عنوان مثال تمام محتوای سایت ما در دو دسته سامسونگ و اپل قرار بگیرد. سپس هر کدام از دسته‌های اپل و سامسونگ دوباره به دسته‌های دیگری تقسیم شوند.

این ساختارسازی علاوه بر اینکه به مخاطبان ما کمک می‌کند تا راحت‌تر در سایت ما مطالب مورد نظرشان را پیدا کنند، به ربات‌های گوگل هم کمک می‌کند تا مطالب سایت ما را بهتر رصد کنند و در نتیجه صفحات سایت ما رتبه بهتری در گوگل میگیرند.

تولید محتوا در سئو محتوا

موضوع تولید محتوا در سئو محتوا بسیار حیاتی است و باید به صورت منظم و هدفمند انجام شود. البته منظور از تولید محتوا فقط نوشتن مقاله نیست. بلکه تولید ویدیو و تولید فایل‌های صوتی نیز بخشی از تولید محتوا هستند. اما طبیعتا مقاله نویسی سهم بیشتری از تولید محتوای یک سایت را دارد.

تولید محتوای حرفه‌ای راهکارهای خاص خود را دارد. اگر مراحل تولید محتوا را بلد نباشیم ساعت‌های زیادی باید وقت بگذاریم و در نهایت محتوای جذابی هم نمیتوانیم تولید کنیم.

مراحل تولید محتوا

تولید محتوای حرفه‌ای در ۳ مرحله انجام می‌شود. اگر با استفاده از این روش محتوا تولید کنید خواهید دید که چقدر کار شما راحت خواهد بود. البته اگر محتوایی که می‌خواهید تولید کنید ویدیو است باید سعی کنید مرحله بهینه سازی را بسیار کم کنید یا حذف کنید. مرحله بهینه سازی مرحله ویرایش محتوا است و ویرایش محتوای ویدیویی کار نسبتا زمانبری است.

 1. آماده‌سازی – ۴۰٪
 2. تولید – ۲۰٪
 3. بهینه‌سازی – ۴۰٪

اعدادی که در جلوی این مراحل نوشته شده است درصد زمانی است که ما باید برای هر کدام از مراحل وقت بگذاریم. اگر ۳۰ دقیقه زمان داریم که یک مقاله تولید کنیم، باید ۱۶دقیقه صرف آماده‌سازی، ۸ دقیقه صرف تولید و ۱۶ دقیقه صرف بهینه سازی کنیم.

۱. آماده سازی

مرحله آماده سازی دقیقا مربوط به استراتژی سایت ما است. در مقاله کلمات کلیدی که بخش سوم از مقاله جامع سئو بود، به صورت کامل به استراتژی پرداختیم. قبل از اینکه محتوایی تولید کنیم باید دقیقا با بازار هدف خود آشنا باشیم و مشخصات دقیق آن‌ها را بدانیم. چطور ممکن است بتوانیم برای کسی که نمیشناسیم محتوای خوبی تولید کنیم!؟

در مرحله آماده سازی با توجه به بازار هدفم سایتمان به چند سوال پاسخ دهیم.

۱. این محتوا برای چه اشخاصی تولید می‌شود و این اشخاص دقیقا چه مشخصاتی دارند؟ (سن، جنسیت، محل زندگی، علاقه‌مندی‌ها، حساسیت‌ها، سطح تحصیلات و …)

۲. در این محتوا روی کدام کلمه کلیدی باید کار کنیم؟ (اگر محتوا متنی باشد)

۳. کاربر چه نتیجه ای از محتوای ما میگیرد؟ (کاربر بعد از استفاده از محتوای ما می‌تواند …………………..)

۴. ما چه نتیجه‌ای از تولید این محتوا میخواهیم بگیریم؟ (فروش محصول یا خدمات، دریافت اطلاعات تماس، هر دو)

۲. تولید محتوا با روش ۴-۸-۳۰

مرحله تولید محتوا یعنی طرح سوال و پاسخ به آن. در این مرحله ما باید سوالاتی را مطرح کنیم و به آن‌ها پاسخ دهیم. منظور از اعداد ۴ و ۸ و ۳۰ تعداد سوالاتی هستند که ما باید به آن پاسخ دهیم. سوالاتی که مطرح میکنیم در واقع سوالاتی هستند که احتمالا کاربر برای رسیدن به نتیجه محتوا از ما خواهد پرسید. البته در این بین باید سوالاتی هم مطرح کنیم که کاربر احتمالا از ما نخواهد پرسید چون دانشی نسبت به آن موضوع ندارد و ما باید او را آگاه کنیم.

 • مثال: سوال اصلی: چگونه فتوشاپ را روی ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟
 1. کامپیوتر من چه سخت افزارهایی برای نصب فتوشاپ احتیاج دارد؟
 2. چطور فایل ها را از حال فشرده خارج کنم؟
 3. بعد از باز کردن فایل فشرده چکار کنم؟
 4. چرا باید فتوشاپ را کرک کنم؟

تعداد سوالات شما طول محتوا را مشخص خواهند کرد. اگر قرار است محتوای کوتاهی تولید کنیم ۴ سوال مطرح میکنیم و اگر قرار است محتوای طولانی تولید کنیم ۳۰ سوال مطرح می‌کنیم. در حالت نرمال بهتر است ۸ سوال مطرح کنیم و به آن پاسخ دهیم. در پاسخ هر سوال هم در نهایت باید ۲ پاراگراف پاسخ بدهیم و در موارد ضرور ۳ پاراگراف.

نکته بسیار مهم در تولید محتوا این است که در این قسمت فقط تولید میکنیم و به هیچ عنوان کار اصلاح انجام نمیدهیم. و اجازه نمیدهیم سرعت تولیدمان پایین بیاید.

۳. بهینه سازی محتوا

تا اینجای کار، ما یک محتوای آماده را در اختیار داریم و فقط احتیاج به بهینه سازی دارد. لازم به ذکر است هر چقدر تجربه شما در تولید محتوا بیشتر شود از زمان بهینه سازی شما کم می‌شود و یک محتوای بهینه تولید میکنید. در مرحله بهینه سازی محتوا باید محتوا را در ۳ فاز بهینه کنیم.

 1. بهینه سازی محتوایی: در این فاز، اشکالات محتوا را از نظر ساختاری، دستورزبانی و  غلط‌های املایی برطرف می‌کنیم.
 2. بهینه سازی تکنیکی: در این فاز محتوا را از نظر تکنیک‌های سئو بهینه میکنیم که در فصل بعد راجع به آن صخبت میکنیم.
 3. بهینه سازی مارکتینگ:‌ در این فاز باید یک اقدام را در محتوا قرار دهیم. مثل پیشنهاد فروش یا دریافت اطلاعات تماس یا دانلود فایل و …

لطفا توجه داشته باشید که برای یک محتوای ویدیویی باید سعی کنید مراحل بهینه سازی را در همان فاز تولید انجام دهید. به این علت که ویرایش یک فایل ویدیویی بسیار زمانبر است.

مطالبی که در بالا عنوان شد کاملا تست شده هستند. این موضوعات جدیدترین و کاربردی‌ترین متدهای روز دنیا در حوزه سئو محتوا هستند. با انجام مواردی که در بالا عنوان شد، سایت شما از نظر سئو محتوا بسیار عالی خواهد شد. اما در ادامه میخواهم چند نکته فوق‌العاده کاربردی را به شما بگویم که دانستن آن هم خالی از لطف نیست.

محتوای طولانی

محتوای ما باید تا حد ممکن طولانی باشد. امروزه گوگل یکی از آیتم‌های مهم سئو داخلی را به محتوای طولانی اختصاص داده است. محتوای طولانی قدرت نویسنده را نشان میدهد. البته در تولید محتوا باید یادمان باشد به گزافه گویی نیفتیم. در سایت تحقیقاتی سفینه به صورت کامل به موضوع تولید محتوا پرداخته شده است.

مطلب ما حداقل باید 300 کلمه داشته باشد. این تعداد کلمه حداقل کلمات است و ما باید بیش از این بنویسیم. محتوای ما اگر امکان دارد باید یک ویدئو داشته باشد. قراردادن حداقل ۱ تصویر در محتوا الزامی است. میتوان در آن از پادکست و اینفوگرافیک هم استفاده کرد.

محتوای کاربردی

محتوای ما باید کاربردی باشد. یعنی کاربر پس از این که محتوای ما را خواند بتواند با استفاده از آن مشکلی را حل کند. نباید وقت خواننده را با محتوای بیهوده تلف کرد. سعی کنید محتوای شما درباره موضوعات تکراری نباشد و همیشه جدیدترین مطالب روز را پوشش دهید. فراموش نکنید که چیزی که کاربر از شما در سئو داخلی سایت می بیند محتوا است.

گاهی لازم است به موضوعات کمی قدیمی پرداخته شود. سعی کنید اگر مطالبتان درباره موضوعاتی است که سایتهای دیگر به آن پرداخته اند، شما از دید جدیدی به آن نگاه کنید. شما باید برای مطالبتان ارزش افزوده ایجاد کنید. مثلا سعی کنید اگر همه سایت‌ها درباره یک موضوع چند راه حل ارائه می دهند شما تحقیق کنید و بهترین راه حل آن موضوع را در اختیار کاربر قرار دهید.

محتوای خواندنی

محتوای شما علاوه بر طولانی بودن و کاربردی بودن باید خواندنی هم باشد. یعنی از اصول روز نوشتن محتوا در آن استفاده کنید تا کاربر خسته نشود. با کارهای زیر می توانید محتوا را خواندنی کنید.

 • استفاده از داستان
 • استفاده از آمار و ارقام
 • به کار بردن طنز
 • پاراگراف های کوتاه
 • جملات کوتاه

ساختارسازی محتوا

محتوای ما با ستفاده از تگ های هدینگ دارای ساختار می‌شود. یعنی کاربر متوجه می‌شود در این مطلب به چه موضوعاتی پرداخته شده است و اگر موضوعی را دوست نداشت موضوع دیگر مقاله را بخواند. مطالب موجود در یک مقاله باید تا حدالامکان بخش‌بندی شوند. هر پاراگراف باید فقط به یک موضوع بپردازد. جمله اول پاراگراف باید منظور را برساند و جملات بعد موضوع را بشکافند.

content-structure-seo

محلی نویسی

یکی از جالب ترین و جدیدترین اصول موفقیت در سئو داخلی، محلی نویسی است. محلی نویسی با سئو بسیار سازگار است. محلی نویسی را می توان به دو صورت مختلف انجام داد.

 • استفاده از واژه های محلی برای کاربران محلی
 • استفاده از نام منطقه در عنوان و متن محتوا

چنانچه شما یک رسانه محلی هستید سعی کنید حتماً در عنوان سایت و مقالاتتان از نام منطقه خود استفاده کنید. این ترفند باعث میشود کاربر منطقه خودتان اگر آن موضوع را جستجو کند سایت شما در بین رقبایتان در نتایج جستجو بالا بیاید. مثلا اگر کسی بنویسد خرید موبایل در ایلام سایت هایی که روی کلمه ایلام در عناوین و متن محتوایشان کار کرده اند در رقابت با سایر سایت ها در اولویت هستند.

البته فراموش نکنید سایت شما باید قابل رقابت با سایت های رقبایتان باشد و اگر سایت ضعیفی داشته باشید توقع نداشته باشید از سایتی مثل دیجی کالا بالاتر باشید. اما با مشاهدات من اگر 50 درصد رقبایتان هم باشید اگر روی سئوی محلی کار کنید از رقبایتان در آن منطقه جلو میزنید.

نتیجه گیری:

وقتتان را با تولید محتوای ضعیف و حتی خوب تلف نکنید. محتوای خوب باعث خراب شدن برند شما می‌شود و کاربر دیگر به سایت شما بر نمی‌گردد. محتوای شما باید عالی باشد. امروزه انقدر در اینترنت محتوای خوب وجود دارد که چنانچه شما هم اگر محتوای خوب تولید کنید در رده بقیه قرار می گیرید و به زودی فراموش میشوید.

معیار سنجش محتوای ضعیف خیلی ساده است. اگر محتوایی که شما نوشته اید از نظر حجم محتوا، نوع ارائه محتوا و مطالب موجود در محتوا مانند دیگر مطالب موجود در سطح اینترنت باشد محتوای شما ضعیف یا خوب است اما عالی نیست و این برای سئو داخلی سایت شما مناسب نیست. مثلا اگر همه سایت ها یک مطلب درباره معایب سیگار نوشته اند و فقط در آن از متن و عکس استفاده کرده اند، شما سعی کنید مطلبی تولید کنید که 4 ویدیو هم اضافه تر از آن و 3 راهکار عملی و توضیح راهکار عملی به صورت گام به گام داشته باشد. در ادامه به مطلب مکمل سئو محتوا میپردازیم. سئو تکنیکال

نظرات مربوط به: “سئو محتوا چیست

 1. سهیل گفته:

  من منظورتون رو از مرحله لهینه سازی در تولید محتوا متوجه نشدم. میشه بیشتر توضیح بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *