آموزش تحقیق کلمات کلیدی در سئو: [راهنمای جامع کیورد ریسرچ]

در آموزش تحقیق کلمات کلیدی به صورت کامل با این فرآیند مهم و استراتژیک آشنا خواهید شد.

اگر می‌خواهید:

 • کلمات مورد نیازتان را پیدا کنید
 • کلمات را آنالیز کنید، ارزش‌گذاری کنید و یک لیست کلمات کلیدی بسازید
 • کلمات را روی صفحات مناسب هدفگذاری کنید تا رتبه بهتری در گوگل داشته باشید

تا انتهای آموزش کیورد ریسرچ با من همراه باشید.

آموزش تحقیق کلمات کلیدی

در ویدیو آموزشی زیر آشنایی مختصری با مباحث پیدا خواهید کرد. ویدیو زیر مربوط به دوره رایگان آموزش سئو است.

تحقیق کلمات کلیدی همیشه اولین پروسه در بهینه سازی سایت است و البته ممکن است در ادامه کار وب‌سایت، چندین بار انجام شود. این فرآیند روی تمام مراحل کار سایت شما تاثیرگذار است. در واقع؛ این فرآیند مانند پی‌ریزی ساختمان است و مشخص می‌کند شما قرار است چطور روی سایت کار کنید. پس مرحله بسیار بسیار مهمی است. با من همراه باشید.

آموزش تحقیق کلمات کلیدی#۱: آشنایی مختصر

کلمات کلیدی عباراتی هستند که کاربر در کادر جستجوی گوگل وارد می‌کند و دکمه جستجو یا اینتر را می‌زند، سپس گوگل؛ نتایج جستجو را به کاربر نشان می‌دهد.

کلمات کلیدی باید ارزیابی شوند

بعضی از کلمات کلیدی حجم جستجوی بالایی دارند و رقابتی هستند و روزانه هزاران بار در گوگل جستجو می‌شوند و اگر سایت ما در نتایج بالای گوگل باشد، می‌توانند روزانه هزاران بازدیدکننده را وارد سایت ما کنند.

بعضی از کلمات کلیدی بازدیدکننده زیادی را وارد سایت ما نمی‌کنند اما قدرت فروش بالایی دارند. یعنی فقط افرادی این کلمات را جستجو می کند که قصد خرید دارند.

در شروع کار باید بدانیم، همیشه کلمه کلیدی که حجم جستجوی زیادی در گوگل دارد به کار نمی‌آید. بستگی به این دارد ما چه هدف گذاری برای درآمدزایی سایت کرده‌ باشیم و موضوع سایت ما چه باشد.

مثلا اهداف یک سایت فروشگاهی با یک سایت مجله‌ای قطعا متفاوت است.

زمان کافی بگذارید

اهمیت زیاد کلمات کلیدی و استراتژی سئو وقتی بیشتر نمایان می‌شود که بدانیم کتاب‌ها و آموزش‌های گوناگونی فقط برای طراحی استراتژی سئو و کلمات کلیدی تولید شده‌اند.

شاید یک کلمه کلیدی از نظر ما خوب باشد ولی در گوگل جستجویی نداشته باشد. البته متاسفانه اکثر صاحبان سایت، مخصوصا تازه‌کارها برای تعیین استراتژی زمان کافی را نمی‌گذارند.

باید استراتژی داشته باشید

در فیلم آموزشی پایین یک نمونه از استراتژی‌های کاربردی را توضیح داده‌ام. در این فیلم توضیح داده‌ام چگونه می‌توان با اتخاذ یک استراتژی مناسب، در کلمات کلیدی رقابتی با سایت‌های بزرگ مبارزه کرد و جایگاه مناسبی در گوگل کسب کرد.

قبول دارم طراحی استراتژی سئو یک مقدار سخت است و نیاز به تفکر، تحقیق و برنامه ریزی گام به گام دارد اما به نظر من مهم‌ترین کار در سئو تعیین استراتژی است.

چطور یک استراتژی کلمات کلیدی مدرن طراحی کنیم؟

برای این که پاسخ این سؤال را پیدا کنیم ابتدا باید موارد زیر را مشخص کنیم:

۱. شناخت اهداف سایت

در ابتدا باید اهداف سایت مشخص شود. آیا هدف سایت شما صرفاً برندسازی است یا می‌خواهید فروش آنلاین درسایت داشته باشید. شاید هم می‌خواهید مشتری جذب کنید و فروش آفلاین داشته باشید. هر چه که هست باید دقیق مشخص باشد تا گام‌های بعدی را بتوان با اطمینان برداشت.

۲. شناخت مشتریان سایت

در گام بعد باید از مشتریان خود شناخت بیشتری پیدا کنید. من در مشاوره‌هایی که به وب‌سایت‌های مختلف تا کنون داده‌ام متأسفانه دیده‌ام بعضاً شناخت دقیقی از مشتریان خود ندارند و ساعت‌ها باید کارکنیم تا اطلاعات شخصیتی مشتریان را بدست بیاوریم.

گام اولیه شناخت مشتریان این است که سؤالاتی مانند سؤالات زیر طراحی کنید و به آن پاسخ دهید.

 • مشتری شما معمولاً کدام نوع از محصولات شما را جستجو می‌کند؟
 • مشتریان شما در کدام محدوده سنی هستند؟
 • آیا جستجوی محصولات شما فصلی است؟
 • چه نوع کلماتی را هنگام جستجو استفاده می‌کنند؟
 • مشتریان شما از کدام شهر ممکن است بیشتر باشند؟
 • مشتریان شما در کدام رده درآمدی هستند؟

و سؤالاتی از این دست که به شما کمک می‌کند تا بهتر و دقیق‌تر مشتریان خود را بشناسید.

۳. موضوعات مورد علاقه مشتریان سایت

شما روی کدام موضوعات کار می‌کنید؟ ممکن است شما فقط یک موضوع را به صورت کاملاً تخصصی و از همه جوانب پوشش دهید. شاید هم چندین موضوع را می‌خواهید پوشش دهید.

مثلاً اگر وبلاگ‌نویس حوزه تکنولوژی هستید و راجع به چندین موضوع می‌خواهید مطلب بنویسید، موضوعات اصلی کار خود را مشخص می‌کنید.

آموزش تحقیق کلمات کلیدی#۲: یافتن کلمات کلیدی

حالا که با کلمات کلیدی آشنا شدیم باید گام به گام پیش برویم و به صورت کاملا اصولی کلمات کلیدی سایتمان را مشخص کنیم.

گام اول در این پروسه، یافتن کلمات کلیدی است. برای یافتن کلمات کلیدی باید مراحل زیر را انجام دهیم.

۱. طوفان فکری (BrainStorm)

اولین کار این است که با استفاده از طوفان فکری؛ موضوعات اصلی سایتمان که تصور می‌کنیم افراد در گوگل جستجو می‌کنند بنویسیم.

تعریف ساده طوفان فکری این است که هر چیزی در مورد آن موضوع به فکرمان می‌آید بنویسیم. حتی اگر به ظاهر مسخره باشد. سپس کلمات را بهبود بدهیم تا به واقعیت برسد.

دقت کنید که در پایان مرحله طوفان فکری فقط موضوعات سایت را مشخص می‌کنیم و این موضوعات، فقط مقدماتی هستند و لزوما کلمات کلیدی نهایی سایت ما نیستند.

۲. استفاده از پیشنهادات گوگل (Google Suggest)

در این مرحله باید موضوعاتی را که پیدا کرده‌ایم در کادر جستجوی گوگل وارد کنیم تا ببینیم گوگل چه پیشنهادهایی به ما می‌دهد.

پیشنهاداتی که گوگل به ما می‌دهد پر جستجوترین کلمات در آن حوزه هستند.

یافتن کلمات کلیدی با استفاده از پیشنهادات گوگل

کلمات کلیدی که گوگل پیشنهاد می‌دهد بسیار ارزشمند هستند. پیشنهادات گوگل را در یک فایل ذخیره می‌کنیم. اگر کار با نرم افزار excel را بلد باشید پیشنهاد من این است که در یک فایل اکسل ذخیره کنید.

در غیر این صورت در یک نرم افزار دیگر، عباراتی که پیدا کردید را بنویسید  و اگر هیچ نرم افزار دیگری هم در دسترس نبود روی کاغد عبارات را بنویسید.

نکته مهم این است که از بین پیشنهادات گوگل کلمات مربوط به حوزه کاریتان را حتما یادداشت کنید.

۳. استفاده از جستجوهای مرتبط گوگل (Google Searches Related)

مرحله بعد استفاده از جستجوهای مرتبط گوگل است. می‌خواهیم کمی عمیق‌تر شویم.

وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید پیشنهادات مرتبط را در پایین نتایج جستجو پیدا می‌کنید.

قسمت پیشنهادات مرتبط گوگل

از بین این پیشنهادات مرتبط، روی موضوعاتی که مربوط به کار شما است کلیک کنید و دوباره در قسمت پایین نتایج جستجو بیایید و ببینید گوگل چه عبارات دیگری را به شما پیشنهاد می‌دهد.

یادتان باشد تمام کلمات کلیدی که به دست می‌آورید را یادداشت کنید.

۴. استفاده از رقبا

راه دیگر این است که از سایت‌های رقیب خود ایده بگیرید. البته رقبایی که در کارشان موفق هستند. گاهی با تحلیل سایت رقبا می‌توان کلمات کلیدی را پیدا کرد که آن‌ها با صرف هزینه و وقت بسیار آن را پیدا کرده‌اند.

برای بدست آوردن کلمات کلیدی رقبا؛ می‌توان صفحات دسته‌بندی آن‌ها، پست‌های مقالات و دسته‌بندی محصولات را بررسی کرد.

۵. ابزار گوگل سرچ کنسول

اگر مدتی است که سایت دارید و سایت شما به ابزار سرچ کنسول گوگل متصل است، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

ابزار سرچ کنسول، بهترین و دقیق‌ترین کلمات کلیدی را به شما پیشنهاد می‌دهد. با استفاده از این ابزار می‌توانید اطلاعات دقیق از کلمات کلیدی خود دریافت کنید. ابزار سرچ کنسول به شما امکان می‌دهد کلماتی که هنوز برای ‌آن‌ها رتبه نگرفتید را هم پیدا کنید.

۶. استفاده از دیگر ابزارهای کلمات کلیدی

ابزارهای کلمات کلیدی کار ما را بسیار راحت می‌کند. با استفاده از این ابزارها می‌توان کلمات کلیدی بیشتری پیدا کرد. روند کار در تمام این ابزارها تقریبا یکسان است. تنها فرقی که با هم دارند محل قرارگیری منوهایشان و دقت اطلاعات است.

روش کار این ابزارها معمولا به این صورت است که یک کلمه کلیدی در کادر مربوطه وارد می‌کنید، سپس منطقه جغرافیایی را مشخص می‌کنید و دکمه اینتر را می‌زنید.

چندین سایت معتبر هستند که ابزار آنالیز کلمات کلیدی را ارائه می‌دهند. اکثر این ابزارهای سئو برای شروع رایگان هستند و پس از آن باید در ازای استفاده از آن‌ها پول بپردازید. اگر حوزه موضوعات شما گسترده نباشد با پلن رایگان هم می‌توانید کار خود را انجام دهید. اما اگر حوزه گسترده‌ای را می‌خواهید پوشش دهید باید پلن پولی را خریداری کنید.

البته اگر به دنبال یک ابزار کاملا رایگان هستید پیشنهاد من استفاده از کیورد پلنر گوگل است که تقریبا همه امکانات مورد نیاز را دارد.

در ادامه به معرفی چند ابزار کاربردی برای تحقیق و استخراج کلمات کلیدی می‌پردازم و کار با یکی از آن‌ها را توضیح می‌دهم. تقریبا تمام ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی کارکردی یکسان دارند.

بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی برای سایت‌های فارسی اولین گزینه، یعنی گوگل کیورد پلنر است.

 1. ابزار کیورد پلنر گوگل
 2. ابزار کیورد ریسرچ semrush.com
 3. ابزار کیورد اکسپلورر سایت moz.com
 4. ابزار کیورد ahref.com
 5. ابزار گوگل ترندز
 6. ابزار kwfinder

در ادامه کار با ابزار کیوردفایندر را توضیح می‌دهم. همانطور که عرض کردم، کار با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی تقریبا به یک روش انجام می‌شود.

آموزش کار با kwfinder.com

سایت kwfinder.com یکی از بهترین گزینه‌ها برای آنالیز و استخراج کلمات کلیدی است. برای کار با ابزار kwfinder.com مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. وارد صفحه اصلی این سایت می‌شوید و یک حساب کاربری رایگان می‌سازید.

۲. دوباره وارد صفحه اصلی شده و یکی از عبارات کلیدی خود را در کادر جستجو وارد می‌کنید.

گزینه‌های دیگر را طبق تصویر قرار می‌دهید و دکمه جستجو را می‌زنید.

kwfinder-homepage

در صفحه جدید اطلاعات جالبی را مشاهده خواهید کرد. شاید با دیدن این اطلاعات ناامید شوید.

مثلاً در قسمت SERP که به معنی صفحه نتایج موتور جستجو است؛ می‌بینید سایت‌هایی که با جستجوی این کلیدواژه در گوگل اول هستند، سایت‌های قدرتمندی هستند که رقابت با آن‌ها در این کلمه خیلی سخت است.

شاید به عنوان یک تازه‌کار؛ تحقیق کلمات کلیدی کمی پیچیده به نظر برسد، اما وقتی چند بار تحقیق کلمات کلیدی را انجام دادید، می‌بینید کار چندان سختی هم نیست.

kwfinder-searchpage

در قسمت پایین می‌توانید دیگر کلمات کلیدی این حوزه که زیاد جستجو می‌شوند را ببینید. روی هر کدام کلیک کنید اطلاعات مربوط به آن را نمایش می‌دهد.

در قسمت بالای راست هم سختی رسیدن به رتبه ۱ گوگل در این کلمه را نشان می‌دهد. در این مورد سختی رسیدن به رتبه ۱ را در حالت Possible و عدد ۴۹ از ۱۰۰ نشان داده است.  یعنی با سختی زیاد می‌توانید در این کلمه کلیدی هم در صدر گوگل باشید.

آموزش تحقیق کلمات کلیدی#۳: ساختن لیست کلمات کلیدی

برای از اینجا به بعد، ۲ راه پیش رو دارید. راه اول استفاده از ابزار سئو کبوتر است که دقیقا برای فعالیت‌های این مرحله طراحی شده است. لطفا ویدیوی معرفی ابزار سئو کبوتر را مشاهده نمایید.

چنانچه تمایل ندارید از ابزار سئو کبوتر استفاده نمایید؛ لطفا ادامه مراحل را دنبال نمایید.

تا اینجای کار؛ کلمات کلیدی مهم سایتمان را پیدا کردیم و حالا باید شروع به ساخت لیست کلمات کلیدی؛ با توجه به اولویت‌های درآمدزایی سایتمان کنیم.

حالا در یک فایل اکسل (اگر نمی‌توانید با فایل اکسل کار کنید از یک کاغذ ساده استفاده کنید) چهار ستون درست می‌کنیم و کلمات کلیدی را بر اساس تعداد کلمات آن در لیست وارد کنید. (کلمات سر، بدنه و دم‌بلند)

ارزیابی کلمات کلیدی

بیشتر افراد مبتدی تا همین‌جا اکتفا می‌کنند و فکر می‌کنند کار تمام است اما مراحل مهم پیدا کردن کلمات کلیدی ارزشمند از اینجا شروع می‌شود.

وقتی کلمات را نوشتیم، در گام بعد با استفاده از اطلاعاتی که از ابزارهای آنلاین کسب کردیم و البته اطلاعاتی که خودمان داریم، آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ویژگی‌های مورد ارزیابی در تحقیق کلمات کلیدی

برای کلمات کلیدی مناسب برای سایت، ۳ معیار اصلی وجود دارد. برای اینکه مناسب‌ترین کلمات کلیدی را برای سایتمان پیدا کنیم، باید هر کلمه کلمه کلیدی در ۳ ویژگی زیر نمره مناسبی بگیرد.

Search Volume – حجم جستجوی ماهانه: در یک ماه حدودا چقدر جستجو می‌شود؟

Trend – روند سرچ یک کلمه کلیدی: آیا این کلمه کلیدی در طی سال روند مناسبی را برای جستجو داشته است؟

KD – سختی رسیدن به رتبه اول گوگل: رقبای ما در این کلمه کلیدی چه سایت‌هایی هستند؟

ارزش‌گذاری کلمات کلیدی

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در آموزش تحقیق کلمات کلیدی، ارزش‌گذاری کلمات موجود در لیست است. در ارزش‌گذاری کلمات کلیدی، کلمات کلیدی مهم سایت مشخص می‌شوند. ارزش‌گذاری کلمات کلیدی بر اساس ۲ آیتم انجام می‌شود.

 • ارزش درآمدزایی: در کدام کلمات اگر رتبه بگیریم و کاربر از گوگل وارد صفحه شود احتمال درآمدزایی ما بیشتر است.
 • ازرش ترافیک: با آنالیز حجم جستجو، روند جستجو و سختی رسیدن به رتبه ۱، آیا این کلمه، آنقدر حجم جستجو دارد که روی آن کار کنیم. آیا این کلمه کلیدی جستجوی مقطعی دارد یا همیشگی است؟ رقبای ما در چه سطحی هستند؟

در ارزش‌گذاری مشخص می‌شود کدام کلمه کلیدی علاوه بر اینکه، ارزش ترافیکی برای ما دارد، پتانسیل فروش نیز برای ما دارد.

اینگونه کلمات کلیدی را می‌توان به عنوان موضوعات اصلی سایت مشخص کرد و کلمات کلیدی دیگر را در زیر مجموعه آن‌ها قرار داد.

گروه‌بندی کلمات کلیدی بر اساس هدف جستجو

در گذشته برای هر کلمه کلیدی نیاز بود یک صفحه درست شود، اما اکنون گوگل با استفاده از هدف جستجو نتایج را نشان می‌دهد. گاهی چندین کلمه کلیدی هدف جستجوی یکسانی دارند. یعنی در یک صفحه می‌توان روی همه آن‌ها رتبه گرفت.

هدف جستجو چیست؟

یعنی هدفی که کاربر از جستجوی خود دارد. مثلا جستجوی کلمات خرید لپ تاپ ایسوس و فروش لپ تاپ ایسوس هدف جستجوی یکسانی دارند. چون در هر دو جستجو، کاربر به دنبال یک هدف است.

در حالت استاندارد چهار نوع هدف جستجو وجود دارد:

 1. Informational: کاربر در جستجوی اطلاعات است
 2. Commercial: کاربر در حال بررسی و آنالیز است
 3. Transactional: کاربر قصد خرید دارد
 4. Navigational: کاربر در جستجوی یک وبسایت خاص است

صفحه‌ای که ما برای هر کلمه کلیدی درست می‌کنیم باید دقیقا پاسخگوی نیاز کاربران باشد. با استفاده از فرمول رابط می‌توانید بهتر این کلمات کلیدی را آنالیز کنید. آنالیز هدف جستجو با فرمول رابط

در پایان این مرحله باید کلیدواژه‌هایی که هدف جستجوی یکسان دارند، درون لیست در یک ردیف قرار گیرند.

آموزش تحقیق کلمات کلیدی#۴: هدف‌گذاری در صفحات سایت

منظور از هدف قرار دادن کلمات کلیدی در صفحات این است که برای هر کلمه کلیدی و شاید چند کلمه کلیدی، یک صفحه را انتخاب کنیم.

خوشه سازی کلمات کلیدی

ساختن خوشه‌های موضوعی (Topic cluster) یکی از پیشرفته‌ترین ایده‌ها است. از مزایای این ایده این است که به طور همزمان می‌توانید روی کلمات کلیدی کوتاه، متوسط و طولانی کار کنید و سایتتان را روی یک موضوع مطرح کنید.

خوشه سازی یا شاخه سازی محتوا بر اساس کلمات کلیدی

نحوه استفاده از این ایده بسیار ساده است. در بالای شاخه، یک کلمه کلیدی مهم و اصلی (همان کلماتی که در ارزش‌گذاری انتخاب شدند) که قابلیت جذب ترافیک بالایی را دارد وارد میکنید.

در ردیف دوم، کلمات کلیدی متوسط و در ردیف سوم کلمات طولانی را وارد می‌کنید. هر صفحه باید به صفحه بالایی خود در شاخه لینک باشد.

هدفگذاری کلمات کلیدی متوسط

در ساده‌ترین حالت؛ بهتر است صفحاتی که برای کلمات کلیدی متوسط هدف‌گذاری می‌کنید صفحات آرشیو سایتتان باشد؛ مانند صفحات دسته‌بندی مقالات یا محصولات و یا مقالات جامع.

هدفگذاری کلمات کلیدی طولانی

برای کلمات کلیدی طولانی تر هم صفحات محصول یا مقاله را هدفگذاری کنید.

هدفگذاری کلمه کلیدی روی صفحه اصلی

بهتر است کلمه کلیدی اصلی سایت و یا فعالیت اصلی سایت را روی صفحه اصلی سایتتان هدفگذاری کنید.

نکته مهم: در هر صفحه باید به صفحه بالا دستی خود در شاخه لینک داده شود.

چطور صفحات به هم مرتبط شوند؟

سرشاخه‌ها به صفحات زیر شاخه خودشان لینک می‌دهند و از تمام صفحات زیر شاخه به صفحه سرشاخه لینک داده می‌شود.

نکته بسیار مهم این است که صفحات موجود در یک شاخه باید کاملا مربوط به یک موضوع باشد.

مثلا یک شاخه برای کلمه کلیدی ایمیل مارکتینگ درست می کنید و یک شاخه برای کلمه تبلیغات اینترنتی، سپس صفحات زیرین را طبق توضیحاتی که داده شد به هم لینک می‌دهید.

کدام صفحه زودتر در گوگل رتبه می‌گیرد؟

اگر محتوای عالی و مناسب با هدف کاربران سایت درست کنیم، صفحاتی که برای کلمات کلیدی کم رقابت ساخته شده‌اند زودتر رتبه می‌گیرند.

اگر تازه‌کار هستید و تجربه‌ای در سئو و بهینه‌سازی سایت ندارید شاید بعد از مدتی ناامید شوید و بگویید چرا در این کلمه کلیدی رتبه نمی‌گیرم؟

باید صبر و سماجت داشته باشید و از تولید محتوای عالی و کاربر پسند خسته نشوید.

نتیجه‌گیری:

در آموزش تحقیق کلمات کلیدی، راجع به ساخت استراتژی و یافتن کلمات کلیدی، ساختن لیست از کلمات کلیدی ارزشمند و هدفگذاری روی کلمات کلیدی صحبت کردیم.

تا به اینجا شما باید بتوانید برای سایت خود یک لیست از کلمات کلیدی تهیه کنید. سپس باید هر کلمه کلیدی را روی یک صفحه از سایتتان هدف‌گذاری کنید.

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

12 دیدگاه مربوط به “آموزش تحقیق کلمات کلیدی در سئو: [راهنمای جامع کیورد ریسرچ]

 1. علی says:

  سلام استاد علاوه بر اینهایی که برای یافتن کلمات کلیدی فرمودین دیگه چه روش هایی میتونه مفید باشه من خودم یه روش یه نفر بهم گفته بود استفاده ار inurl و intitle ولی وقتی استفاده میکنم برای همه کلمات کلیدی کلا 8 تا result نشون میده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • مهدی محمدی says:

   سلام به شما.
   همونطور که در مقاله ذکر شده ما سه نوع کلمه کلیدی میتونیم داشته باشیم.
   ۱. کلمات کوتاه HEAD
   ۲. کلمات متوسط MIDDLE
   ۳. کلمات طولانی LONG TAIL
   کلمات کوتاه و متوسط رو باید با استفاده از ابزار آنلاین پیدا کنید (مثل kwfinder و یا keyword planner)
   راه دیگه پیدا کردن کلمات کلیدی کوتاه تحلیل سایت رقبای موفق است. ببینید اونها روی چه کلماتی کار می‌کنند.
   کلمات طولانی رو با استفاده از پیشنهادات گوگل میتونید پیدا کنید. وقتی کلمه‌ای رو در گوگل می‌نویسید به شما پیشنهاداتی میده.
   اما بهترین راه برای پیدا کرن کلمات کلیدی طولانی این است که در تالارهای گفتگوی حوزه کاریتون و یا شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید.
   هر جا دیدید سوالی از سوی کاربران پرسیده میشه یعنی میتونید یک مقاله درباره اون سوال بنویسید.

 2. آرمین says:

  سلام جناب محمدی
  در مورد انتخاب ابزار کمکی برای انتخاب، بررسی و همچنین پیگیری روند سایت در کلمات کلیدی سوال داشتم.
  ابزاری میخوام که حداقل اطلاعات زیر رو در مورد کلمات کلیدی به من بده:
  ۱. search volume و trend
  ۲. cpc
  ۳. competition و difficulty
  ۴. موقعیت سایت من در اون کلمه (به طور دقیق و به صورت real time)
  همچنین این ویژگی رو داشته باشه که بانک اطلاعاتی قوی، کرولرهای زیاد و اطلاعات به نسبت دقیق داشته باشه (مثل ahrefs).
  من اغلب ابزارهای زیر رو بررسی کردم:
  moz
  ahrefs
  keywordtool.io
  kwfinder
  alexa
  semrush

  ولی مشکلی که با اینا دارم اینه که ایران رو هیچکدوم ساپورت نمیکنن. از طرفی چون به شخصه به این نتیجه رسیدم که ahrefs بهترین گزینه هست. ولی با توجه به قیمت زیاد سوالی برای من پیش اومده. سوال اینه که آیا اطلاعاتی که این ابزارهای بر اساس جستجو در کشورهای دیگه میدن (با توجه به اینکه ایران رو ساپورت نمیکنن) ارزشمنده؟

  لطفا پاسخ کامل و جامعی بفرمایید. اگر هم امکانش هست یک توضیح کامل در مورد این ابزارها در شرایط ایران بدید.

  با سپاس فراوان

  • مهدی محمدی says:

   با سلام.
   سوال بسیار کاربردی بود، احتمالا یک مقاله جامع در این باره بنویسم. اما قبل از اون چند نکته رو به صورت خلاصه خدمتتون عرض می‌کنم.

   ما از ابزارهای سئو برای ۲ منظور استفاده می‌کنیم.
   ۱. تخقیق کلمات کلیدی
   ۲. آنالیز و بررسی (Audit) سایت و رقبا

   برای تحقیق کلمات کلیدی از ابزار کیوردپلنر گوگل استفاده کنید.
   برای بررسی یا آدیت سایت از Moz.com استفاده کنید. البته اگر دوست داشتید از ابزارهای دیگه مثل ahref و … هم میتوانید استفاده کنید.
   ابزار یافتن موقیت در کلمه کلیدی یا keyword position در ابزار moz.com موجود است.
   حتما میدونید سرچ کنسول گوگل هم موقعیت شما در کلمات کلیدی را نشان میده.
   با سپاس از شما.

 3. آرمین says:

  ممنون از پاسخ شما.
  موقعیتی که در سرچ کنسول نمایش داده میشه real time نیست و خطا زیاد داره. خصوصا برای کلمات که نیاز به دونستن جایگاه دقیق در اون کلمه است کمکی نمیکنه.
  در مورد moz: با توجه به اینکه ماز ایران رو پشتیبانی نمیکنه و مجبور هستیم که کشور دیگه‌ای انتخاب کنیم. در نتیجه دیتاهای که ماز برای تحلیل استفاده میکنه مربوط به جستجوها در کشورهای دیگست. با این اوصاف راه حل چیه؟

  • مهدی محمدی says:

   به نظر من ابزار دقیقی که صد در صد، در تمام کلمات کلیدی، داده‌ها را درست نشون بده وجود نداره.
   با توجه به اینکه در بسیاری از کلمات کلیدی، تاریخچه جستجوی کاربر، محل جستجو، دستگاه جستجو و … میتونه در نتایج جستجو تاثیر زیادی داشته باشه، فکر نمیکنم هیچ ابزاری بتونه اطلاعات دقیق و صدرصد مطمئن بده.
   تجربه شخصی من اینه که در چند ابزار رایگان و پولی keyword position checker، کلمات کلیدی مختلف رو تست کردم و هر کدام نتایج متفاوتی دادند.
   نکته مهم اینه که هر چقدر به صفحه اول نزدیک باشید، خطای نتایج کمتر است و هرچقدر دور باشید خطا بیشتر است.

   در ظمن سرچ کنسول خطای زیادی نداره و تقریبا اکثر کلمات را درست نشون میده.

   به نظر من بهترین راه اینه که شما موقعیت یک کیورد رو به صورت ماهانه یا نهایتا هفتگی رصد کنید. اینطوری نتایج واقعی‌تر هستند.

 4. رضا صالحی says:

  باسلام
  استاد اولا تشکر میکنم از اموزشها وخوب توضیح دادنتون واز همه مهمتر رایگان بودنش کم کسی پیدا میشه که رایگان اینقدر دلسوزانه و کامل توضیح بده چرا اینو میگم من صالحی هستم از یزد و سوادم تا چهارم اپتدایی هست و چون علاقه دارم به سایت و دنیای اینترنت یه سایتی را اندازی کردم در زمینه کتابهای صوتی البته خودم نه توصط یکی دیگه دیدم دوسالی شد که بالا نیومد تصمیم گرفتم شروع به یادگیری کنم و برای شروع کردن دوره ای راتهیه کردم ودر حال اموزش دیدن هستم و دیدم اون که پولی بود به اندازه شما واضع توضیح نمیده از این بابت خواستم از شما تشکر کنم
  خدا به شما سلامتی شادی وثروت عطا کند

  • مهدی محمدی says:

   سلام. با تشکر از اظهار محبت و لطف شما.
   البته بیشتر همکاران من در حوزه سئو واقعا زحمت می‌کشند و آموزش‌های خوبی ارائه می‌دهند.
   به زودی فایل‌های ویدیویی دوره رایگان آموزش سئو برای مبتدیان، در سایت قرار می‌گیرد و از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.
   دوره آموزش سئو مبتدی کاملا رایگان است.
   موفق باشید.

Comments are closed.

همین الان امتحان کنید!
عضویت در خبرنامه
close-link
ثبت نام زودهنگام با مزایای ویژه

دوره جامع سئو سفینه

در لیست انتظار قرار بگیرید و از مزایایی برخوردار شوید که دیگران از آن بی‌بهره‌اند!
مرا هم در لیست قرار دهید
close-link