Schema چیست و چطور باید از آن در سئو استفاده کرد؟

Schema-markup-in-seo

Schema Markup تکه کدهایی است که در یک وبسایت قرار می‌گیرد تا محتوای صفحه برای گوگل بهتر قابل فهم باشد. این کدها اگر درست پیاده شود، همان برچسب هایی است که در زیر یک سایت در نتایج جستجو به نمایش در می‌آیند. هنگامی که در گوگل جستجویی انجام می‌دهید، حتما دیده‌اید بعضی از سایت‌ها در زیر عنوان و توضیحات دارای برچسب‌های دیگری نیز هستند، این برچسب‌ها Schema Markup هستند. این برچسب‌ها به صورت اتفاقی بوجود نیامده‌اند و باید در یک صفحه کارهایی انجام دهیم تا این برچسب‌ها برای سایت ما هم در نتایج جستجو ظاهر شوند. در ادامه به نکات کاربردی Schema Markup می‌پردازیم.

اسکیما مارکاپ یک لایه سخنگو با موتورهای جستجو است. ربات های گوگل هنگامی که این تگ‌ها را در یک صفحه می‌بینند محتوای دقیق داخل این تگ‌ها را متوجه می‌شوند. فرض کنید من به شما یک آدرس در تهران میگویم، خط اول معمولا نام شهر است سپس نام منطقه، نام خیابان و در نهایت شماره پلاک. اگر شما تا حدی با آن منطقه آشنا باشید دقیقا آنجا را می‌توانید پیدا کنید در غیر این صورت این کار مقداری سخت می‌شود. برای موتورهای جستجو خواند متون خام و تشخیص این موارد، بسیار سخت است. به این علت با تگ‌های اسکیما به گوگل کمک میکنیم تا دقیقا متوجه منظور ما شود.

گوگل چگونه تگ‌های Schema را می‌شناسد؟

کدهای Schema در واقع یک قرارداد است. این قرارداد نتیجه همکاری بین گوگل، یاهو، یاندکس و بینگ از سال ۲۰۱۱ است. در واقع این موتورهای جستجو به صاحبان سایت پیشنهاد دادند از داده‌های ساختاریافته Schema استفاده کنند.

این کدها کار وبمستران را بسیار راحت کرد. با استفاده از این کدها وبمستران و البته برنامه نویسان سایت میتوانند قسمت‌های مهم متنشان را برای موتورهای جستجو نشانه گذاری کنند.

چطور از اسکیما در صفحات سایتمان استفاده کنیم؟

ما با ۳ مدل می‌توانیم از Schema در صفحاتمان استفاده کنیم.

۱. RDF

2. JSON_LD

3. Microdata

اگر آشنایی اندکی با کدنویسی دارید شاید با دیدن این موارد کمی نگران شوید. اما نگران نباشید، ما از راحت‌ترین مدل استفاده خواهیم کرد. برای استفاده از راحت ترین مدل نیازی به داشتن دانش کدنویسی ندارید.

Item Properties

یکی از راحتترین راهها و پراستفاده‌ترین راهها برای استفاده از داده‌های ساختار یافته است و شما حتما باید از آن استفاده کنید. اگر مثالی که در ابتدای مقاله زدیم برگردیم میخواهیم یک آدرس را برای گوگل قابل فهم کنیم:

نام کسب و کار شما

اطلاعات تماس

آدرس :

تهران، خیابان گلها

تلفن:

۰۲۱ ۳۳۳۳۳۳۳۳

همانطور که پیشتر عرض کردم گوگل از این آدرس چیزی نمی‌فهمد و فقط به عنوان یک متن عادی با آن برخورد می‌کند. در قسمت پایین همین آدرس را با نشانه‌گذاری Schema استفاده می‌کنیم.

<div itemscope itemtype = “http://schema.org/Organization” >
<span itemprop = “name” > نام کسب و کار شما </span>
اطلاعات تماس:
<div itemprop = “address” itemscope itemtype = “http://schema.org/PostalAddress” >
آدرس:
<span itemprop = “streetAddress” > تهران، خیابان گلها، پلاک ۱۲ </span>
<span itemprop = “postalCode” > 1254158974</span>
<span itemprop = “addressLocality” > تهران</span> </div>
تلفن: <span itemprop = “telephone” > (۰۲۱) 1234-4567 </span> </div>

ساده است؟ شما بدون اینکه نیازی به برنامه نویسی داشته باشید می‌توانید از این داده‌ها در سایت خود استفاده کنید. این داده‌ّا به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متوجه شود این تکه کد چه مفهومی دارد.

آیا تمام متون را می‌توان ساختار یافته کرد؟

استفاده از این داده‌های ساختار یافته استاندارد خاص خود را دارد. در این مقاله گوگل اشاره کرده است که از ۹ نوع داده پشتیبانی می‌کند. این داده‌ها عبارتند از:

  1. مقاله
  2. مراسم
  3. کسب و کار محلی
  4. رستوران
  5. محصولات
  6. نرم افزار
  7. فیلم
  8. سریال
  9. کتاب

Schema-support

Schema چگونه به افزایش رتبه سایت ما کمک می‌کند؟

هنگامی که شما از این داده‌ها در صفحات خود استفاده می‌کنید گوگل بهتر محتوای سایت شما را متوجه می‌شود و رتبه بهتری خواهید گرفت. از سوی دیگر امکان دارد مقاله شما با برچسب در نتایج جستجو بالا بیاید که این کار امکان افزایش نرخ کلیک (CTR) را افزایش می‌دهد. هنگامی که نرخ کلیک روی سایت شما در صفحه جستجو بالا رود، گوگل این برداشت را می‌کند که سایت شما از دیگر سایت‌ها مطالب بهتری دارد.

آیا با Schema حتما در نتایج جستجو با برچسب نمایش داده می‌شویم؟

احتمالش زیاد است اما گوگل هیچ تضمینی برای نشان دادن سایت با برچسب نداده است. امکان دارد به دلایل مختلف مانند اشکال در کد، یکی نبودن موضوع با برچسب و … گوگل سایت شما را با رچسب نشان ندهد.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره Schema Markup صحبت کردیم و به یکی از راحت‌ترین راههای استفاده از این تکنولوژی پرداختیم. پیشنهاد می‌کنم در صفحات مهم سایت خود از این مورد استفاده کنید. همانطور که در طول این مقاله عرض شد این کار به افزایش رتبه شما در گوگل بسیار کمک می‌کند.

چنانچه سوال یا مشکلی درباره Schema markup دارید در قسمت پایین مطرح نمایید. سعی می‌شود در سریعترین زمان ممکن به موارد پاسخ داده شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link