نحوه ساخت و استفاده از Schema Markup (با وردپرس و بدون وردپرس)

آموزش نحوه ساخت و استفاده از Schema Markup (با وردپرس و بدون وردپرس)

اسکیما مارک‌آپ یکی از مباحث مهم سئو تکنیکال است و روی سئوی سایت تاثیر مثبتی دارد. در این مقاله، با یک ویدیو آموزشی گام به گام، نحوه ساخت، استفاده و اضافه کردن schema faq به سایت را می‌آموزیم.

علاوه بر ویدیوی آموزش اسکیما، متن این ویدیو نیز قرار داده شده است تا دوستانی که فرصت دیدن فیلم آموزش استفاده از Schema Markup را ندارند، متن را بخوانند.

اگر با Schema Markup آشنا نیستید ابتدا مقاله Schema Markup چیست را مطالعه نمایید.

نحوه ساخت و استفاده از schema در سایت

در فیلم‌های آموزش سئو  که در قسمت پایین قرار داده شده‌اند؛ مهدی محمدی آموزش می‌دهد چگونه اسکیمای پرسش و پاسخ FAQ Schema و اسکیمای ویدیو VideoObject را به سایت اضافه کنیم و در نتایج گوگل نشانه‌دار شویم.

ویدیو نحوه ساخت و استفاده از اسکیما ویدیو

در فیلم‌ اول مهدی محمدی آموزش می‌دهد چگونه با استفاده از سایت آپارات، یک اسکیمای ویدیو بسازیم و به سایت خود اضافه کنیم و در نتایج گوگل ستاره‌دار شویم.

ویدیو نحوه ساخت و استفاده از اسکیما FAQ

در فیلم‌ بالا مهدی محمدی آموزش می‌دهد چگونه با وردپرس و یا بدون وردپرس schema faq را به سایت خود اضافه کنیم و در نتایج گوگل متمایز شویم.

افزونه وردپرس فول اسکیما

با استفاده از افزونه فول اسکیما سایت خود را در گوگل ۵ ستاره کنید و با FAQ صفحه اول گوگل را به تسخیر خود در آورید!

اطلاعات بیشتر از افزونه فول اسکیما

اولین دوره جامع Schema Markup در ایران
همین الان فیلم‌های دوره آنلاین صفر تا صد اسکیما مارک‌آپ را تهیه کنید.

چنانچه مصمم هستید از اسلحه پنهان سئو استفاده کنید و جستجوهای گوگل را جذب سایت خود کنید، فیلم‌های دوره صفر تا صد Schema Markup را تهیه کنید.

در دوره آنلاین صفر تا صد Schema Markup آموزش داده شده است چگونه با استفاده از Schema Markup بین ۲۰ تا ۸۰ درصد ورودی سایت خود را از گوگل افزایش دهید.

متن ویدیو نحوه اضافه کردن schema faq به سایت

در این قسمت آموزش قصد دارم یک نکته بسیار کلیدی را در مورد اسکیما مارک آپ خدمت شما توضیح دهم و یک کیس‌استادی را با هم جلو برویم که شما بتوانید بعد از این آموزش سایتتان را به توانید مثل همین صفحه از سایت ما در نتایج جستجو به این صورت نشان دهید.

اسکیما مارک آپ یکی از جذاب ترین قسمت های سئو تکنیکال است.

Schema Markup یا داده‌های ساختار یافته

یک توضیح کوتاهی بدهم راجع به اسکیما مارک آپ برای آن دسته از دوستانی که اصلاً با این مسئله آشنا نیستند. این کدها یک استاندارد هستند که بین تمام موتورهای جستجو و مخصوصاً گوگل است که ما میتوانیم با استفاده از این استاندارد، مطالب صفحه را به موتورهای جستجو به صورت واضح بگوییم و آن‌ها را متوجه آن بکنید.

چون مطالب ما برای کاربران مشخص است اما ما میخواهیم این‌ها را برای موتورهای جستجو مشخص بکنیم.

کاری که باید انجام بدهیم یعنی کاری که میتوانیم انجام دهیم این است که با استفاده از کدهای جیسون json که اصلا لازم نیست نگران باشید که json چی هست این‌ها را به گوگل معرفی بکنیم.

اگر از وردپرس استفاده میکنید کارمان راحت است اگر هم از وردپرس استفاده نمیکنیم میتوانیم این کار را به راحتی انجام دهید اما مسلما با استفاده از وردپرس کار ما فوق العاده راحت است.

مطلب پیشنهادی: آموزش سئو وردپرس رایگان

خوب ببینید ما این صفحه از سایت ما همانطور که میبینید متمایز از نتایج دیگه ای که در گوگل هست به نمایش در می‌آید و شما هم میتوانید همین کار را انجام بدهید اما چطور این کار را انجام داده‌ایم؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن مطلبی را که میخواهید نکات مهمش مثل این نکات به نمایش دربیاید را مشخص کنید و سوال و جواب‌ها را آن جا بگذارید.

schema-FAQ

چند نوع Schema وجود دارد؟

ببینید ما چندین نوع اسکیما مارک آپ داریم. یعنی اسکیما مارک های مختلفی هستند مثلاً آرتیکل یا بلاگ پستینگ، نیوز آرتیکل هست یا ایونت و غیره. این‌ها هر کدام یک مصرفی دارد.

 • مثلا اگر یک مطلب جامع نوشته‌اید از آرتیکل استفاده میکنید.
 • اگر پست وبلاگی دارید و یک توضیحی است با بلاگ پست.
 • اگر یک گردهمایی است باید اسکیما ایونت را استفاده کنیم.
 • اگر محصولی هست اسکیمای product.
 • اگر ویدیویی در صفحه شما است ویدیو.

و همین‌طور که میبینید اینها به ترتیب هستند. اما دو مورد از مهم‌ترین اسکیماهای که شما میتوانید در صفحاتتان استفاده کنید اسکیمای Article است و اسکیما FAQ. اسکیما FAQ همانطور که میبینید یک سوال است و کار بر روی آن کلیک میکند و جواب آن در آنجا هست.

چطور در سایتمان از Schema و FAQ استفاده کنیم؟

یک افزونه ای است به نام free FAQ schema for page and posts. این افزونه فوق العاده سبک است. آن را نصب میکنید. وقتی آن را نصب میکنید در پایین قسمت برگ‌ها و پست‌ها یک قسمتی اضافه میشود که سوال و جواب دارد حالا یک سوال مینویسید و جوابش را مینویسید. میروید سوال بعد همین طور دوباره یک سوال و پاسخ. اما نهایتاً بیشتر از ۸ تا ننویسید. یعنی پیشنهاد من به شما این است که بیشتر از ۸ سوال جواب ننویسید کمتر هم باشد که بهتر است.

وقتی شما پابلیش را میزنید چه برای برگه‌ها چه برای پست‌ها فرقی نمیکند اینها به نمایش درمی‌آیند. چطور ما میتوانیم این را تست کنیم. می‌رویم در این آدرس گوگل. میبینیم که این صفحه می‌آید و میتوانیم تست کنیم من آدرس صفحه خودمان را اینجا کپی میکنم و اینجا قرار می‌دهم. اینجا دو قسمت دارد یک که میتوان آدرس صفحه وارد کنید و یا اینکه کد را وارد کنید که ببینید اسکیما صحیح است یا نه. حالا من این را زدم و اجرای تست را میزنم.

تست اسکیما در گوگل

از مارکاپ دوستان حتما سعی بکند استفاده بکنید در صفحات مهمتان و به گوگل نکات مهم هر صفحه را معرفی کنید. من خیلی از افراد را میدیدم که در شبکه‌های اجتماعی و جاهای دیگر این درخواست را داشتند و پیدا نمیکردند.

خوب نتیجه را همانطور که می‌بینید الان این مربوط به این صفحه ما است چهارتا اسکیما دارد. شما هم با استفاده از این افزونه میتوانید سایتتان را نشانه‌دار بکنید در نتایج جستجو و البته در بالابردن رتبه سایت هم تاثیر گذار است و وقتی در گوگل کاربران سایت ما را متفاوت می‌بینند نرخ کلیکشان بالاتر میرود و برای سئو سایتتان از لحاظ گوناگون مناسب است. پس اولین مورد شد FAQ که نشانه گذاریهایی را در نتایج جستجو برای سایت شما به نمایش درمی آورد و خیلی کاربردی است.

پلاگین وردپرس Schema Markup برای اضافه کردن schema faq به سایت

مورد بعدی آرتیکل است ببینید. FAQ خوبی که داشت در نتایج جستجو به نمایش درمی‌آمد. آرتیکل بیشتر برای این است که موتورهای جستجو موضوع صفحه ما را متوجه شوند. برای آرتیکل یک افزونه دیگری داریم به نام wp seo structured data schema. ببینید الان این افزونه یا پلاگین لوگوی آن این است که شما وقتی آن را در مخزن وردپرس جستجو میکنید امکان دارد افزونه‌های زیادی باشد با این موضوع یا عنوان اما این لوگو، لوگوی این پلاگین است.

وقتی این پلاگین را نصب میکنید این‌ گزینه‌ها را به شما می‌دهد. شما کاری که انجام میدهید این را فعال میکنید البته اگر نسخه پولی آن را آماده کنید این‌ها را به صورت اتوماتیک برای شما آماده می‌کند.

من پلاگین های مختلفی را تست کردم برای آموزش که این پلاگین خوب را به شما معرفی کنم. به نظرم بهترین پلاگین برای این کار همین است. چون پلاگین های دیگر تاریخ ما را چون وردپرس فارسی استفاده میکنیم به صورت فارسی می‌زدند و اینجا از تاریخ ارور میگرفت.

انواع schema

مثلاً تاریخی که اینجا میبینید مثلاً ۲۰۱۹.۸.۳ آن را به صورت فارسی میزد مثلا میزد ۲۸ آبان ۹۷ و گوگل این را ارور میگرفت.

کاری که من انجام دادم این است که این ابزار را پیدا کردم که تاریخ آن را میتوانیم دستی وارد بکنیم. اینجا نام را وارد می‌کنیم همچنین این صفحه را وارد میکنیم نام خودتان را وارد میکنید و این هم آدرس تصویر خود مقاله را وارد میکنید. این تصویر را من وارد کردم.

پابلیش دیت را حتماً باید به این صورت وارد کنید تغییر هم میتوانید بدهید پابلیشر هم میتوانید اسم سایتتان را بزنید. دیسکریپشن هم میتوانید توضیحاتی از متا دسکریپشن صفحه بنویسید و آرتیکل بادی را خالی بگذارید.

در مورد دیسکریپشن و هدلاین حتماً سعی کنید کلمات کلیدی صفحه در آن باشد که مطلب مشخصی است و باید حتما رعایت کنید. پس ما الان با استفاده از دو افزونه تونستیم اسکیما مارکاپ های آن صفحه را مشخص کنیم و در گوگل به نمایش در بیاوریم. همانطور که میبینید تستی که ما خودمان انجام دادیم و برای سایت خود ما هم اینها به نمایش در می‌آیند. شما هم میتوانید این کار را انجام دهید. همانطور که دیدید نحوه استفاده از schema یا دو پلاگین وردپرسی خیلی ساده بود.

اما حالا ما اگر نخواهیم از افزونه استفاده بکنیم چه باید بکنیم؟

خوب پلاگین هایی که استفاده میکنیم یک مقدار سرعت سایت ما را پایین می‌آورند یک پلاگین هر چقدر هم خوب کدنویسی شده باشد باز هم یک مقدار سرعت را پایین می‌آورد.

مطلب پیشنهادی: سئو تکنیکال

میتوانیم به جای استفاده از این دو پلاگین کاری که انجام میدهیم این باشد که بیایم یک پلاگین هدر و فوتر کاستوم کد دانلود بکنیم. یعنی کدهای سفارشی خودمان را بتوانیم به هدر و فوتر سایت اضافه کنیم. برای این کار میتوانید این پلاگین را از این صفحه دانلود کنید.

اگر شما این پلاگین ها را دانلود کردید میتوانید با استفاده از آن پلاگین ها کدهای جیسون استراکچر دیتا را به هدر و فوتر هر صفحه از سایت انتقال بدهید و به این صورت در نتایج گوگل به نمایش در می‌آید.

نحوه استفاده از schema بدون پلاگین

چطور باید کدهای اسکیما بسازیم؟ برای ساخت این کدها می‌توانید از سایت technicalseo.com استفاده کنید. با استفاده از این سایت ما کدهای اسکیمای json خودمان را می‌سازیم و به هدر و فوتر اضافه می‌کنیم.

ساخت کد json اسکیما مارک آپ

در اولین گام از ما می‌پرسد که چه اسکیمایی میخواهید درست کنید؟

ما آرتیکل را انتخاب میکنیم. سپس می‌گوید چه نوع ارتیکلی؟

همچنین آدرس مقاله عنوان مقاله تصویر مقاله که آدرس آن را باید وارد کنیم و می‌پرسد که شما شخص هستید یا سازمان.

همچنین نام خودتان و سایز تصویر. تاریخ انتشار و تاریخ ویرایش این‌ها را وقتی وارد میکنیم کدها را برای ما می‌سازد و از  اینجا کدها را کپی میکنیم و در فوتر سایتمان قرار میدهیم تا در گوگل به نمایش در بیاید.

با استفاده از این کار میتوانید به راحتی سایتتان را در گوگل نشانه‌دار بکنید همینطور که میبینید و افزایش رتبه خوبی را تجربه کنید.

خیلی ممنون هستم که تا آخر این آموزش سئو با من همراه بودید اگر سوالی در رابطه با فیلم آموزش نحوه اضافه کردن schema faq به سایت دارید، لطفا در پایین همین قسمت سوالاتتان را مطرح کنید و من قول میدهم آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهم با تشکر از شما خدانگهدار.

سوالات متداول در مورد Schema Markup

پرکاربردترین مصارف Schema در سایت چیست؟
 1. مقاله
 2. مراسم
 3. کسب و کار محلی
 4. رستوران
 5. محصولات
 6. نرم افزار
 7. فیلم
 8. سریال
 9. کتاب
 10. پرسش و پاسخ (FAQ)
از اسکیما پرسش و پاسخ یا FAQ چطور استفاده کنیم؟

لطفا فیلم آموزشی نحوه استفاده از Schema FAQ که در صفحه می‌باشد را تماشا کنید.

آیا افزونه سبک و آسانی برای ۵ ستاره و faq مقالات وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید افزونه فول اسکیما استفاده نمایید که امکان ۵ ستاره را برای تمام صفحات سایت فراهم می‌کند استفاده نمایید. افزونه فول اسکیما

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۴ از ۵
از مجموع ۲۳ رای

73 دیدگاه مربوط به “نحوه ساخت و استفاده از Schema Markup (با وردپرس و بدون وردپرس)

 1. اسی گفته:

  سلام اموزش شما عالی بود و از روش شما استفاده کردم
  فقط لطف کنید فیلم اموزشی درمورد اسکیمای محصولات هم قرار بدید

 2. فروغ گفته:

  سلام من میخوام تو جواب ها ، لینک هم قرار بدم باید از تگ a استفاده کنم؟
  اگه بخوام چند جواب تو چند خط جدا داشته باشم چه طور خطوط رو جدا کنم؟ با استفاده از تگ

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام به شما کاربر عزیز.
   در پاسخ به سوال شما در مورد قرار دادن تگ a و یا جدا کردن خط ها باید عرض کنم این کار امکان پذیر است. در واقع تعدادی از تگ‌های HTML در ساختار اسکیما پشتیبانی می‌شوند که یکی از اونها تگ a است.
   اما به صورت دقیق و موردی اگر بخواهم به سوال شما در مورد اسکیما پاسخ بدهم شما می‌توانید در اسکیمای FAQ و دیگر اسکیماها، هر قطعه متن را در یک تگ p قرار بدهید و سپس درون تگ p از تگ a استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که هم خطوطتان جدا از هم باشد و هم دارای لینک باشد. مثال:
   <P>متن قطعه اول<a href="link"> لینک ۱</a>ادامه متن</p>
   <P>متن قطعه دوم<a href="link">لینک ۲</a></p>ادامه متن

   نکته: افزونه‌ free FAQ schema for page and posts که در بالا معرفی شد از امکان قرار دادن کدهای HTML پشتیبانی نمی‌کند و شما باید افزونه oh-add-script-header-footer را دانلود کنید.
   با استفاده از این افزونه می‌توانید کدهای JSON اسکیما را به هدر یا فوتر صفحه تزریق کنید.
   برای ساختن کدهای اسکیما مخصوصا FAQ Schema باید از وبسایت technicalseo.com استفاده کنید

 3. سحر گفته:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  تشکر بابت آموزش عالی تون.
  در طراحی و کدنویسی قالب اختصاصی وردپرس ، آیا نیاز به استاندارد های خاصی در رابطه با Schema Markup نیاز است تا در کدنویسی html صفحات مختلف مثل single.php ، page.php و… رعایت شود؟
  به دلیل اینکه در برخی از قالب ها مشاهده کرده ام که به عنوان مثال برای تگ در فایل header.php قالب ، لینک http://schema.org/WebPage را به عنوان temtype قرار می دهند.
  کد نمونه:
  <html itemscope itemtype="http://schema.org/WebPage&quot; >
  می خواستم ببینم که این اقدامات نیاز است که در همه قالب ها رعایت شود و به چه دلیل اضافه می شود به دلیل اینکه در ویدئوی آموزشی شما همه کارها در سمت ادمین سایت بود و به کدنویسی خودِ قالب وردپرس ارتباطی نداشت. ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید و اگر منبعی برای این استاندارد ها هست در اختیار بنده قرار دهید.
  باتشکر فراوان

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام. وقت بخیر. عذر خواهی بابت تاخیر. علت تاخیر در پاسخ این بود که ما روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل هستیم.

   شما در سوالتون پرسیدید که آیا نیاز است کدهای نشانه گذاری اسکیما در کدنویسی قالب استفاده بشود یا خیر؟

   نظر من این است که اگر قالب وردپرس طراحی می کنید کدهای اسکیما رو به ۲ علت به صورت پیش فرض در خود قالب قرار ندهید:
   ۱٫ افزونه های سئو وردپرس مثل یوآست به صورت اتوماتیک کدهای اسکیما رو تولید می کنند و ممکنه با کدهایی که شما می نویسید تداخل ایجاد بشه.
   ۲٫ کدهای اسکیما بسیار گسترده و متفاوت هستند و هر صاحب سایت با توجه به موضوع خود انتخاب می کند که از کدام کد اسکیما استفاده کند.

   البته اگر اصرار دارید در قالبی که طراحی می کنید از کدهای اسکیما استفاده کنید, سعی کنید طوری طراحی کنید که استفاده از آن به صورت دلخواه باشد که کاربر اگر خواست بتواند فعال یا غیرفعال کند.

   اگر احیانا خواستید در قالب استفاده کنید سعی کنید به جای کدهای Microdata از کدهای نوع json ld استفاده کنید.

   نکته مهم: تا چند روز دیگه یک آموزش کامل برای اسکیما مارک آپ در سایت قرار میگیرد. به محض آماده شدن برای شما ایمیل میفرستیم.
   اگر سوال دیگری دارید بپرسید.

    • مهدی محمدی گفته:

     خواهش می‌کنم.
     امیدوارم قالب‌های خوب و پر فروشی رو طراحی کنید.
     البته برای ساخت اسکیما مارکاپ های کاربردی میتونید از منبع آموزشی خود گوگل استفاده کنید.
     لینک
     در این صفحه چند نمونه از schema markup های گوگل که به صورت rich snippet نمایش داده می‌شوند لیست شده است.

 4. hossein گفته:

  سلام خسته نباشید. من از افزونه یوآست استفاده میکنم. همه صفحات من دارای Schema Markup هستند و در تست هم نشون داده میشن! این بخاطر استفاده از افزونه یوآست است؟
  آیا کد اسکیما در صورتی در گوگل نشون داده میشن که حتما در صفحه اول باشیم؟
  من چند صفحه از سایتم که صفحاتش در اول گوگل هست از کد پرسش و پاسخ استفاده کردم ولی نمایش نمیده؟ ایا باید صفحه خیلی مهم و قوی باشه تا نششون بده؟
  برای نشون دادن faq در گوگل حتما باید موارد مانند Schema Markup رو تکمیل کنیم یعنی حتما باید دو افزونه استفاه کرد؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز.
   بله حدس شما درست است. افزونه یوآست در تمام صفحات اسکیما مارک‌آپ تولید می‌کنه. این اسکیماها در هر کدام از صفحات با توجه به نوع صفحه تولید می‌شوند.
   در مورد سوال دوم: بعضی از نشانه‌گذاری‌ها فقط هنگامی که در صفحه اول گوگل باشید به نمایش در میاد. مانند FAQ و بعضی دیگر تقریبا در تمام صفحات گوگل به نمایش در میاد. مانند ستاره‌ها.

   اگر سوال و جوابهای FAQ شما در صفحه اول گوگل نمایش داده نمیشه احتمالا چند تا دلیل داره:

   • سوالات و جوابها از نظر موضوعی ربطی به صفحه ندارند.
   • سوال و جوابها در صفحه وجود ندارند و فقط در کدهای اسکیما قرار گرفته‌اند.
   • صفحه مورد نظر شما صفحه‌ای است که اسکیمای دیگری در آن به کار رفته است که قابلیت نمایش اسکیمای FAQ را ندارد. مانند صفحه محصول

   به این نکته هم توجه داشته باشید که ممکن است FAQ ها در یک جستجو با یک سری کلمات به نمایش در بیاید و در جستجوی دیگر با کلمات دیگر نمایش داده نشود.
   اگر طبق ویدیویی که در صفحه قرار دادم کارها را انجام بدید کد FAQ شما قابل نمایش است و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. مگر اینکه اشکالاتی که در بالا عرض کردم در صفحه شما وجود داشته باشد.
   پیشنهاد می‌کنم مقاله schema markup چیست را حتما مطالعه نمایید.

   موفق باشید.

 5. Hossein گفته:

  ممنون جواب دادید انتظار پاسخ به این زودی را نداشتم.
  دوست عزیز من دو نمونه از صفحاتم رو میفرستم که با کلمات کلیدی در صفحه اول هستم و برای هر دو از کد اسکیمای پرسش و پاسخ استفاده کردم و کد دیگری هم قرار ندادم و در گوگل نمایش داده نمیشن با این که صفحه اول هستند

  با تشکر ممنون میشم بررسی کنید

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام مجدد.
   هر دو صفحه‌ای که لینکش رو قرار داده بودید بررسی کردم.
   اگر به ابزار تست اسکیما بروید و آدرس صفحتون را وار کنید میبینید که در هر دو صفحه اسکیمای product وجود دارد.
   https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/
   گوگل در صفحه محصول، اسکیمای faq را نمایش نمی‌دهد و فقط ستاره یا rating را نمایش می‌دهد.

   برای نمایش اسکیمای پرسش و پاسخ باید اسکیمای product رو از اون صفحه پاک کنید و مجددا صفحه را در سرچ کنسول اینسپکت کنید.

   موفق باشید.

   • Hossein گفته:

    سایت من پزشکی هست و اصلا محصول نداریم. نمیدونم اسکیمای محصول چگونه ایجاد شده و چگونه کل سایت اسکیمای محصول رو حذف کنم؟

    • مهدی محمدی گفته:

     سلام مجدد.
     یکی از صفحات سایتتون رو که ارسال کرده بودید بررسی کردم. (در کلمه رینوپلاستی صفحه اول است)
     الان کد اسکیمای product حذف شده است. البته هنوز گوگل، صفحه جدید را ایندکس نکرده است. بعد از ایندکس گوگل، اگر مشکل دیگری نباشد، احتمالا FAQ نمایش داده می‌شود.
     کدهای اسکیماتون یک اشکال دیگه داره. اگر درابزار تست اسکیما تست کنید میبینید دو تا article دارید که یکیش چندین ارور داره.
     اون اسکیمای آرتیکلی هم که ارور داره حذف کنید بهتر است.

     احتمالا اسکیماهای سایتتون با یک پلاگین داره ایجاد میشه.
     پلاگین‌های مشکوک را یک به یک غیر فعال کنید تا مشخص بشه از کدام پلاگین است.

     موفق باشید.

     • hossein گفته:

      سلام. دیروز که فرمودید رفتم بررسی کردم و با غیر فعال کردن افزونه Yet Another Stars Rating متوجه شدم که اسکیمای محصولات غیر فعال شدند.
      بله در اسکیما دو تا article دارم که یکیش خطای تاریخ میداد که با غیر فعال کرن افزونه ای این مشکل رفع شد. اما برای اینکه یک مورد اضافه رو حذف کنم همه افزونه ها را غیر فعال کردم و تک تک امتحان کردم اما فقط وقتی افزونه یواست رو غیر فعال کردم یک مورد از article غیرفعال شد اما به دلیل مهم بودن افزونه یوآست مجبور شودم دوباره فعال کنم.

      من احتمال میدم خود قالب ( جنه ) چنین قابلیت اضافه کردن اسکیما رو داره در تنظیمات هم موردی برای غیر فعال کردنش نداشت.

      اگر دو تا اسکیمای article داشته باشیم مشکل ساز میشه؟
      با غیر فعال کردن افزونه Yet Another Stars Rating آیا ممکنه سایت افت کنه؟

     • مهدی محمدی گفته:

      سلام و عذرخواهی بابت تاخیر.
      افزونه yoast رو غیر فعال نکنید.
      اگر افزونه‌ یواست فعال باشه، اسکیماهای جنرال برای هر صفحه رو تولید می‌کنه.

      من فرصت نکردم افزونه yet … rating رو براتون چک کنم. فقط در نظر داشته باشید اگر افزونه‌ yet … rating باعث ستاره‌دار شدن مطالب می‌شود و با حذف افزونه، ستاره‌ها از نتایج جستجو حذف بشن احتمالا تاثیر منفی خواهد داشت.

      داشتن دو اسکیمای article بیهوده است و بهتر است یکیش پاک بشه.

      موفق باشید.

 6. Hossein گفته:

  سلام خسته نباشید. چند روزی از قرار دادن کدهای اسکیمای پرسش و پاسخ گذشت اما هنوز در گوگل نمایش داده نمیشن.
  ایا فعال بودن amp ممکنه تداخل ایجاد کنه؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام. اگر هنوز FAQ به نمایش در نیومده ۳ تا علت میتونه داشته باشه.
   ۱. گوگل سایت شما را سایت متخصصی، مطمئن و معتبری در این موضوع نمیدونه
   ۲. سوال و جوابهای شما را مناسب برای این جستجو نمیدونه
   ۳. محل قرارگیری کدهای اسکیماتون مناسب نیست

   اگر به دلیل اولی که ذکر کردم، کدهای FAQ شما نمایش داده نمیشه، واقعا کاری نمیشه کرد.
   اگر به دلیل دوم نمایش داده نمیشه، باید سوال و جوابهاتون رو تغییر بدید و تخصصی‌تر بنویسید. اگر سوال و جوابهاتون، مربوط به هدف جستجوگر باشه احتمال نمایش بیشتر است.
   برای رفع مشکل سوم، باید محل قرارگیری کدهاتون رو تغییر بدهید. اگر در هدر است به فوتر بیاورید و اگر در فوتر است به هدر بیاورید.

   در ضمن شما در کدهاتون دو تا اسکیمای آرتیکل دارید. یکیش رو حذف کنید و تست کنید.

 7. hossein گفته:

  سلام خسته نباشید
  دوست عزیز من یه مشکلی دارم که فکر میکنم بی مرتبط با نوعی از اسکیما میباشد که احتمالا میتونه یکی از دلایل اختلال در اسکیمای پرسش و پاسخ باشد
  من براتون لینک عکس فرستادم و در عکس نیز مشخص کردم
  اگه دقت کنید در پایین توضیحات سایت دو تا یا ۴ تا گزینه در گوگل نمایش داده میشه. این روش نوعی اسکیما هست که با جدول درست کرده بودم اما پاک کردم تا بتونم اسکیمای پرسش و پاسخ رو نمایش بدم.
  تقریبا دو ماهی میشه پاک کردم و در صفحه دیگه وجود نداره اما هنوز در نتایج گوگل دیده میشه و احتمال زیاد هم بخاطر همین بوده اسکیما faq رو نشون نمیداده ( مدتی در صفحه اول بود )
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم تا کامل پاک بشه
  در حال حاضر این صفحه با کلمه ( … ) صفحه دوم یا سوم و چهارم باشه و اگه سرچ کنید متوجه منظور من خواهید شد
  لینک عکس

  لینک صفحه

  با تشکر فراوان

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام. صفحتون رو نگاه کردم مشکل خاصی نداره.
   گوگل هم نسخه جدید صفحه سایتتون رو ایندکس کرده و اسکیمای FAQ شما را دیده.
   تمام کارهای لازم را انجام دادید. باید منتظر بمونید.

 8. Hossein گفته:

  پس چرا اون اطلاعات پایین توضیحات سایت پاک نمیشه؟!
  من با همین قالب هم در دو سایت دیگر موفق شدم اسکیما رو فعال کنم
  مطمن هستم یه مشکلی هست و نمیزاره اون اطلاعات پاک بشه
  ممنون پاسخ دادید

 9. الیاسی گفته:

  سلام ممنون از آموزش خوبتون
  من میخوام داخل سایتم، هم از اسکیمای faq استفاده کنم و هم از اسکیمای محصولات. سوالم اینه که برای هر کدوم باید افزونه جداگانه نصب کنم یا خیر؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام. ممنون از لطف شما.
   اگر از ووکامرس استفاده می‌کنید؛ به صورت اتوماتیک اسکیمای محصولات شما ساخته می‌شود.
   نحوه استفاده از اسکیمای FAQ در دیگر صفحات هم به صورت کامل در ویدیوی آموزشی توضیح داده شده است.
   نکته مهم این است که در یک صفحه محصول که دارای اسکیمای محصول است امکان استفاده از اسکیمای FAQ وجود ندارد و گوگل فقط ستاره‌های اسکیمای محصول را نشان می‌دهد.
   موفق باشید.

 10. الیاسی گفته:

  ممنون از پاسخگویی شما
  یعنی اطلاعاتی مثل قیمت محصول، موجودی و … برای محصولات به طور اتوماتیک نمایش داده میشه و لازم نیست من کاری کنم؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام. بله اسکیمای صفحه محصول به صورت کامل و اتوماتیک توسط ووکامرس تولید می‌شود.
   میتونید در این صفحه لینک صفحه محصول را وارد کنید و نتیجه را ببینید.
   استفاده از اسکیما مارک‌آپ در صفحه محصول ووکامرس کاملا اتوماتیک است.

 11. محسن گفته:

  سلام

  اگر کد json را در فوتر سایت قرار دهم و برای هر صفحه یا هر مطلب که ویدیو دارد یک کد json در فوتر باشد، مشکلی ایجاد نمی‌شود؟
  زمانی که کد را از سایت https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/ دریافت می‌کنم، خطای Missing ‘,’ or ‘}’ in object declaration. را در Google structure data testing tool نمایش می دهد.

  لطفاً راهنمایی بفرمایید کد json را در کجا قرار دهم؟ و اگر در فوتر سایتم ۱۰۰ کد json (برای ۱۰۰ ویدیو داشته باشم که آدرس مطلب هر کدام را آدرس مقاله مربوطه و لینک embed ویدیوی آن نوشته باشم) مشکلی پیش نمی آید؟

  خطای Missing ‘,’ or ‘}’ in object declaration را در testing tool گوگل چه کنم؟

  لطفاً بفرمایید چطور می‌توان برای ویدیوها زمان نیز مشخص کرد، مثلاً از ثانیه ۸۹ تا ۱۳۰ اجرا شوند (وقتی یک بخشی از ویدیو مربوط به یک موضوع خاص است)

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام و وقت بخیر.
   چون سوالتون طولانی است سعی می‌کنم کوتاه و خلاصه پاسخ بدم.
   اگر کد را در سایت مذکور ساخته باشید استاندارد است و ارورهایی که دریافت می‌کنید احتمالا به خاطر پر کردن اشتباه گزینه‌ هاست.

   تفاوت چندانی ندارد کد json را در هدر یا فوتر قرار دهید. یواست کدهای اسکیما را در هدر قرار می‌دهد و به نظرم هدر گزینه بهتری برای کدهای اسکیمای JSON باشد.

   اجرای زمان خاصی از ویدیو فکر میکنم فقط برای ویدیوهای یوتیوب فعال باشه و من کد اسکیمایی در این رابطه ندیده‌ام.

 12. محسن گفته:

  سلام. من یک کد را در سایت https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/ برای اسکمای ویدیو ساختم. اما چون کد json بود، نتوانستم به شکل مستقیم در ویرایش متن قرار دهم. آیا باید از افزونه های قرار دادن کد در هدر و فوتر استفاده کنم؟
  و آیا می توانم در این افزونه ها مثلاً کدهای ۱۰۰ ویدیو را مربوط به ۱۰۰ صفحه و پست مربوطه که در سایت است، در یکجا وارد کنم؟ (چون در سایت بالا، در اسکماهای ساخته شده، هر کدام از ویدیوها با لینک صفحه یا پست مربوطه نشانه گذاری و آدرس دهی می‌شوند)

  تفاوت نوشتن کد در سایت فوق (https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/) و افزونه اسکما مارک آپ در چیست؟ و کدام را توصیه می‌کنید؟

  • مهدی محمدی گفته:

   در ویدیوی ساخت اسکیمای faq افزونه تزریق کد بعه هدر و فوتر را معرفی کرده‌ام. البته دست نگه دارید چون تا چند روز دیگر افزونه‌ای که خودمان ساخته‌ایم معرفی خواهد شد و تمام این امکانات در آن وجود دارد. از طریق ایمیل به شما اطلاع خواهیم داد.
   در هر صفحه فقط کد ویدیو مربوط به همان صفحه را قرار دهید.
   اگر در یک صفحه ۱۰۰ ویدیو دارید فقط کد اسکیمای ویدیوی اصلی صفحه را قرار دهید. برای باقی ویدیوها از اسکیمای itemlist استفاده کنید. در دوره اسکیما مارک‌آپ نحوه ساخت و استفاده از این اسکیماها را کاملا توضیح داده‌ام.

   برای اسکیمای وبدبو استفاده از افزونه راحت‌تر است چون در تمام صفحات سایت کد را تولید می‌کند.
   اگر تا چند روز دیگر صبر کنید افزونه‌ای که برای اسکیما ساختیم در دسترس قرار خواهد گرفت و به شما اطلاع خواهیم داد.
   اگر از اسکیماهای متفاوتی قصد دارید استفاده کنید بهتر است کد آن را بسازید و به صفحه تزریق کنید. معمولا در صفحات کتگوری و تگ باید اسکیماهای متفاوت ساخته شود.

 13. رضا گفته:

  سلام
  وقت بخیر.

  ۱) در حالتیکه یک مطلب دارای یک ویدیو مثلاً ۶۰ دقیقه‌ای و متن آن ویدیو باشد. و بخواهیم ویدیو رو اسکیما کنیم، آیا در آن حالت می‌توان همزمان، متن ویدیو را نیز اسکیما مقاله کرد؟ (در صورتیکه محتوای متنی نیز یک مقاله معتبر باشد)

  ۲) چرا ویدیوهایی که اسکیما می‌شود، در نقطه صفر نمایش داده نمی‌شوند؟ و فقط در قسمت جستجو، نمایش داده می‌شوند.

  سپاس

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام و وقت بخیر.
   بله. می‌توانید از اسکیمای آرتیکل و ویدیوآبجکت به صورت همزمان استفاده کنید.

   برای نشان دادن ویدیو ها در نقطه صفر چند نکته باید وجود داشته باشد:
   ۱. باید هدف جستجوی کاربران دیدن ویدیو باشد. اگر با جستجوی کلمه کیدی مدنظرتان؛ در نقطه صفر ویدیو به نمایش درمی‌آید هدف جستجو دیدن ویدیو است.
   ۲. فقط باید از اسکیمای VideoObject در صفحه استفاده کنید.
   ۳. گوگل باید سایت شما را شایسته نمایش در نقطه صفر بداند.
   ۴. ادر بسیاری از موارد باید اولین سایتی باشید که در مورد یک موضوع ویدیو تولید می‌کنید. مثلا گر کلمه کلیدی مدنظرتان دیدن سریال شب گذشته باشد.

 14. نادر گفته:

  سلام
  وقت شما بخیر
  آیا می‌شود یک ویدیوی طولانی را با ۲۰٫۰۰۰ کلمه توضیحات، فقط اسکیمای ویدیو کرد؟
  آیا می‌شود ۲۰٫۰۰۰ کلمه را در اسکیمای یک ویدیو قرار داد.

  ممنون از شما.

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام و وقت بخیر.
   ۲۰۰۰۰ کلمه در اسکیمای ویدیو!؟ به نظر من صحیح نیست!
   روش بهتر این است که از اسکیمای article ,webpage و videoobject به صورت همزمان در صفحه استفاده کنید.
   اگر از وردپرس استفاده می‌کنید روشی که من پیشنهاد می‌کنم این است:
   ۱. افزونه یواست روی سایتتان نصب باشد تا اسکیمای article و webpage را به صورت اتوماتیک در صفحات قرار دهد.
   ۲. افزونه schema فول اسکیما ریچ اسنیپت (ستاره و پرسش و پاسخ) را از سایت ژاکت خریداری نمایید و در سایتتان نصب نمایید تا اسکیمای ویدیو با ۵ ستاره را در صفحه سایتتان قرار دهد.
   موفق باشید.

   • نادر گفته:

    سلام.
    ممنون از شما، مثلاً اگر ویدیو آموزشی باشد، یا پادکست هم باشد. تا ۵۰۰۰، ۱۰٫۰۰۰ لغت توضیح برای ویدیو مناسب نیست؟ و همچنان نظر قبلی را توصیه می‌کنید
    ممنون از پاسخ شما به سوال قبلی
    برای استفاده از اسکیمای article و webpage در yoast باید کار خاصی انجام داد، یا این کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد؟

    • مهدی محمدی گفته:

     سلام و وقت بخیر.
     بله همان پاسخ قبلی رو دوباره پیشنهاد می‌کنم.
     در افزونه یواست سئو، اسکیمای webpage برای برگه‌ها ساخته میشه و اسکیمای article برای صفحات نوشته.
     موفق باشید.

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام.
   اسکیمای صفحه محصول یا product توسط افزونه ووکامرس به صورت اتوماتیک برای سایت وردپرسی به صورت کدهای json ساخته می‌شود و در سورس صفحه محصول قرار می‌گیرد. می‌توانید با استفاده از ابزار تست اسکیمای گوگل، صفحه محصول خود را تست کنید. بنابراین احتیاج به افزونه جانبی اسکیما یا آموزش خاصی برای ساخت اسکیمای product نیست.
   چنانچه مشکل یا ارور خاصی در استفاده از اسکیمای product دارید بفرمایید تا راهکار لازم ارائه شود.
   موفق باشید.

   • آرمان گفته:

    من چک کردم عزیز بررسی کردم لینک محصول سایت خودم رو در مقایسه با یکی از سایت هایی که تگ محصول اش تو گوگل شناسایی شده بود ، valueAddedTaxIncluded
    http://schema.org/False این جا برای من همش Flase هستش و برای اون سایتی که به درستی بعنوان محصول توسط گوگل شناسایی شده True بود ممکنه یکی از لینک محصول وب سایت بنده رو چک کنید واقعا نمیدونم چرا نمیتونه تگ محصول برای لینک محصولات بنده رو متوجه نمیشه گوگل البته این اخطارهایaggregateRating – brand – review – (This Product is missing a global identifier (e.g. isbn, mpn or gtin8). Please see documentation for valid identifiers.) اینارو دارم تو قسمت Product البته قسمت نظرات و امتیاز دهی رو از تنظیمات فعال کردم تو وردپرس ولی ممکنه بخاطر این ها باشه ؟

    • مهدی محمدی گفته:

     برای رفع ارورهای بوجود آمده لطفا کارهای زیر را در سایتتان انجام دهید.
     ۱. افزونه Yoast woocommerce را اگر نصب دارید، پاک کنید.
     ۲. وارد صفحه مدیریت محصول ووکامرس شوید و برای تمام محصولاتتون به صورت جداگانه قسمت sku را پر کنید. (تا ۶ کاراکتر و ترکیبی از حروف و اعداد با فرمت دلخواه خودتون).
     ۳. برای تمام محصولاتتون باید حداقل یک نظر وجود داشته باشد تا ستاره‌ها به نمایش درآیند.
     ۴. کد زیر را در فایل function.php تم چایلد قالب وردپرسیتون قرار دهید.
     add_filter(‘woocommerce_structured_data_product’, function( $schema, $product ) {
     $schema[‘brand’] = ‘نام برندتون’;
     $schema[‘mpn’] = $product->get_sku();
     return $schema;
     }, $priority = 20, $accepted_args = 2);

     موفق باشید.

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام وقت بخیر.
   اگر منظورتون نحوه استفاده از بخش تزریق کد schema markup در افزونه است؛ لطفا دقت کنید:
   در بخش مدیریت هر صفحه‌ای از سایتتون و زیر ادیتور وردپرس باکس افزونه وجود دارد و می‌توانید کد دلخواه که قبلا توسط ابزارهای اسکیما ساختید را وارد کنید.
   افزونه فول اسکیما هم یکی از بهترین افزونه های schema است و همین امکانات (۵ ستاره، FAQ و تزریق کد) رو دارد.

   اگر منظور سوالتون رو اشتباه متوجه شدم لطفا دقیق‌تر مطرح بفرمایید.

   با تشکر

 15. علی گفته:

  سلام بسیار عالی بود ممنون از توضیحاته خوبتون
  سوالی که دارم اینه که من یه پادکست به صورت mp3 در سایت قرار دادم چطور میتونم براش اسکیما تعریف کنم که توو نتایج سرچ نشون داده بشه الان به تازگی سایت هایی دارن استفاده میکنن … ممنون میشم

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام و تشکر.
   به زودی یک ویدیو آموزشی درباره استفاده از این نوع اسکیماها تولید خواهیم کرد و اطلاع رسانی انجام خواهد شد.
   موفق باشید.

 16. علیرضا گفته:

  سلام برای ستاره دار کردن مقاله هامون در سایت technicalseo.com باید کدوم اسکیما رو انتخاب کنیم؟

 17. علیرضا گفته:

  سلام خسته نباشید
  سایت ما با html css هستش و ما کد اسکیما را در فوتر وارد کردیم
  در گوگل کنسول هم فچ کردیم اما بعد تقریبا یک ماه هنوز نیومده
  ولی در سایتی با وردپرس با استفاده از افزونه مشکل حل شده بود
  راهکار چیست؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام. ممنون آقای علیرضا.
   آیا در ابزار تست اسکیما (schema testing tools) تست کردید و کدهای اسکیماتون رو دیدید؟ منظورم این است که اروری در اسکیمای مورد نظرتون وجود نداشت؟
   و اینکه چه اسکیمایی رو برای چه صفحه‌ای می‌خواهید قرار بدهید؟
   سوال آخر اینکه از چه اسکیماهای دیگری در این صفحه دارید استفاده می‌کنید؟

 18. علیرضا گفته:

  بله تست کردم و اروری دریافت نکردم
  اسکیمای FAQ برای یک صفحه سایت فروش کلاس مجازی
  هیچ اسکیمایی به غیر از این نیست

  • مهدی محمدی گفته:

   اگر اینطور هست که شما میفرمایید پس مشکلی نیست و باید صبر کنید تا گوگل faq را برای شما به نمایش در بیاورد.
   البته دلایل دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد که اسکیمای شما نشان داده نشود.

   • ممکن است گوگل تشخیص دهد کلمه کلیدی شما نیاز به faq ندارد.
   • ممکن است اتوریتی سایت شما پایین باشد
   • ممکن است از نظر گوگل سوال و پاسخ‌های شما به کلمه کلیدی شما مربوط نباشد.
 19. علیرضا گفته:

  سلام جناب خسته نباشید, من میخوام لوگو سایت در سرچ گوگل کنار سایت قرار بگیره اما هرکاری میکنم نمیتونم ، الان دو روزه درگیره این موضوع هستم ، اگه راهنمایم کنید لطف بزرگی بهم کردید

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام.
   اگر سایتتون پیشوند آدرس ایمیلتون باشه، موضوع را چک کردم. آدرس تصاویر شما ارور ۴۰۳ میده و گوگل نمیتونه آدرس تصاویر رو بخونه. مثلا تصویری با این نام دارید که ارور ۴۰۳ میده (logo-whitout-padding.png)
   یک بار دیگر تصاویر لوگو و فاوآیکون وردپرستون را تنظیم کنید.
   موفق باشید.

 20. سعید نیازی گفته:

  سلام
  ببخشید چگونه باید برای دسته بندی هایی ووکامرس ، اسکیما FAQ قرار بدهم ؟
  افزونه yoast پریمیوم هم نصب دارم اما بلوک اون در دسته بندی ها قابل استفاده نیست زیرا ویرایشگر دسته بندی کاملا ساده است و گوتنبرگ نیست

  نمونه عکس دسته بندی :

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام و وقت بخیر.
   باید از افزونه استفاده نمایید.
   لطفا ویدیو نحوه ساخت و استفاده از faq اسکیما که در بالای صفحه است را به دقت نگاه بفرمایید. به صورت کامل و گام به گام نحوه ساخت و استفاده از FAQ اسکیما توضیح داده شده است.
   ویدیو را نگاه کنید، اگر سوالی بود در خدمت هستم.
   موفق باشید.

   • سعید نیازی گفته:

    باسلام
    آخه کد های json را نمیخواهم در پلاگین header/footer بزارم چون توی کل صفحات سایت لحاظ میکنه . اما من میخواهم برای مثال برای یک دسته بندی از اسکیما استفاده کنم.

    • مهدی محمدی گفته:

     سلام. صبر کنید تا آپدیت جدید افزونه فول اسکیما که توسط آکادمی سفینه طراحی شده منتشر بشود. در نسخه جدید، قابلیت ستاره و FAQ برای صفحات آرشیو محصول و مقاله، قرار می‌گیرد.
     با تشکر.

 21. ررها گفته:

  سلام وقت بخیر. فروشگاه من با فروشگاه ساز ساخته شده از خود پشتیبان فروشگاه ساز درمورد افزونه ستاره دار کردن و قرار دادنش در تگ منیجر سوال کردم، تنها چیزی که به من گفتن این بود:
  در گوگل سرچ کنید rating stars schema generator و اسکریپت ایجاد شده رو در تگ منیجر قرار بدید…لطفا شما راهنماییم کنید بیشتر توضیح بدین دقیقا چیکار کنم. مراحلش به چه صورت هست،ضمن اینکه تگ منیجر رو در سایتم فعال کردم

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام و وقت بخیر.

   در تگ منیجر فقط می‌توانید کدهای اسکیمایی که از قبل ساخته‌اید را وارد نمایید و مشخص کنید در کدام صفحه سایت نمایش داده شوند.
   مشکل استفاده از تگ منیجر اینجاست که برای تمام صفحات سایت باید به صورت دستی کد اسکیما ایجاد کنید. چون کد اسکیمای ستاره بخشی دارد که با توجه به عنوان صفحه باید تغییر کند.
   البته اگر فقط برای چند صفحه خاصتون می‌خواهید از کد ستاره یا FAQ استفاده کنید، tag manager مناسب است. البته اگر ستاره باشد، چون کاربران نمی‌توانند رای دهند نتایج ستاره‌ها را هم باید دستی زیاد کنید که در یک کلام روش اصولی نیست.

   پیشنهاد: اگر برنامه نویس دارید یا خودتان با کدنویسی آشنا هستید، دوره اسکیما مارک‌آپ را تهیه کنید و با اسکیما به صورت کامل آشنا شوید و در نهایت یک اسکریپت ستاره، FAQ یا… متناسب با سایت خودتان تولید کنید.

   با تشکر.

 22. فردین گفته:

  با سلام ایا راهی است که بفهیمم گوگل اسکیما رو برای ما تایید کرده و ایا برای فهمیدن حتماباید دستی در گوگل پست مورد نظر خود را سرچ کنیم تا ببینیم گوگل تاییدمون کرده یا نه ؟

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام.
   یک راه را که خودتون فرمودید و راه دیگر این است که سایتتون باید به سرچ کنسول متصل باشه و در قسمت Enhancements سرچ کنسول، تمام اسکیماهاتون رو نشان میده که میتونید از اونجا پیدا کنید.
   اما نکته‌ای که باید توجه کنید این است که تایید کردن اسکیمای شما توسط گوگل یک مساله هست و نشان دادن آن یک مسئله دیگر است.
   اگر گوگل اسکیمای شما را تایید کرده باشد یعنی اسکیمای شما از لحاظ کد نویسی صحیح است.
   حالا اگر schema تایید شده باشد و نشان نداده باشد یعنی سایت شما از نظر گوگل کیفیت لازم و صلاحیت نمایش اسکیما را ندارد.
   مقاله جامع آموزش اسکیما مارک آپ در سئو را حتما مطالعه نمایید.
   موفق باشید.

 23. آمنه گفته:

  سلام.
  من یه سوال راجع به بردکرامب دارم. الان سایت من navigation داره و بردکرامب رو به کاربر نشون میده. آیا لازمه باز دستی برای هر صفحه اسکیمای بردکرامب ایجاد کنم؟

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام و وقت بخیر.
   در کل، دادن اسکیمای دستی به هر صفحه خیلی زمان‌بر است و با احتمال خطا همراه است.
   اگر افزونه یواست یا رنک مث روی سایتتون نصب باشه، اسکیمای بردکرامپ استاندارد و مورد نیازتون را اتوماتیک تولید می‌کنه.
   موفق باشید.

 24. علی گفته:

  سلام
  من سایتم شخصی نویس با asp.net mvc هست، حالا میخوام برای مقالات از faq schema استفاده کنم،
  میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  در کجا باید قرارش بدم ، در head یا پایین قسمت script ها
  وقتی اضافه می کنم و view page source میزنم در صفحه دیده نمیشه ، خواهش میکنم راهنمایی کنید ، خیلی درگیرش شدم

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام و وقت بخیر.
   کد اسکیمای FAQ را در پایین‌ترین قسمت صفحه قرار دهید.
   توضیحات بیشتر در ویدیو داده شده است اما دقت کنید که سوال و جوابهایی که در کد اسکیما faq قرار می‌دهید باید عینا در صفحه هم قرار دهید.
   موفق باشید.

 25. علی گفته:

  سلام، من رو حساب حرف شما که گفتید باید سوال و جواب هایی که قرار میدید عینا در صفحه باشه رفتم سوال و جواب هام رو حذف کردم، چون عینا در صفحه نبود.

  ولی حالا که در گوگل نگاه کردم بود و به درستی داشت کار میکرد، زحمت هام از بین رفت

  لطفا ی چیزی بلد نیستید بگید بلد نیستم، دیگران رو گمراه نکنید، این کارتون اصلا درست نبود

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام مجدد.

   نکته اول: اینکه میفرمایید درست داشت کار می‌کرد دقیقا منظورتون چیست؟
   آیا منظورتون این است که در سرچ کنسول نشان داده میشد یا اینکه در نتایج گوگل صفحتون با FAQ نمایش داده می‌شد؟

   نکته دوم: راه بهتر این بود که سوال و جوابها رو هم به صفحه اضافه کنید نه اینکه برید اسکیما FAQ هم را پاک کنید.

   نکته سوم: هیچ مشکل بزرگی بوجود نیامده است. دوباره طبق اصول، سوال و جوابها را در صفحه قرار دهید و سپس FAQ را با آموزشی که در فیلم دادم بسازید.

   نکته چهارم: مطمئن باشید اگر به این نکته آشنا نبودم مشکلی نداشتم بگم بلد نیستم.

   موفق باشید.

 26. شرکت خدماتی مراقبتی شکوفایی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من میخام از اسکیما سوالات متداوال برا چند برگه مختلف استفاده کنم البته از افزونه رنک مث سئو استفاده میکنم بعد که اضافه کردم خطای دوبلیکیت میده البته یه سوالات متداوال کلی هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید

   • شرکت خدماتی مراقبتی شکوفایی گفته:

    با سلام و تشکر از پاسخ شما
    … این برگه سوالات متداوالم هست که مشکلی باهاش ندارم
    اما میخام برا برگه های … سوالات متدوال خاص این برگه ها انتهای صفحه بذارم یا در صفحه ای جداگانه
    این کار که انجام میدم خطای dublicate میده
    ممنون میشم راهنمایی فرمایید
    با تشکر

    • مهدی محمدی گفته:

     با سلام. صفحات رو دیدم.
     این ارور مربوط به افزونه رنک مث است. یا اینکه شما دارید از امکانات افزونه اشتباه استفاده می‌کنید. من هم به تنظیماتی که در افزونه رنک مث اعمال کرده‌اید دسترسی ندارم.
     فکر می‌کنم بهتر است به سایتی که افزونه را خریداری کرده‌اید برید و به پشتیبانی افزونه تیکت بزنید.
     با تشکر.

 27. علی گفته:

  سلام.بنده اسکیما برا صفحاتم زدم خواستم بدونم چند روز طول میکشه انجام بشه و ب نمایش در بیاد

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام و وقت بخیر.
   ضمن عذرخواهی بابت تاخیر.
   ۱. ابتدا گوگل باید صفحه مورد نظر شما را مجددا ایندکس کند تا کدهای اسکیما را ببیند.
   ۲. بعد از اینکه گوگل کدهای اسکیما را ببیند معمولا بلافاصله اسکیمای مورد نظر را در صفحه نتایج جستجو نشان می‌دهد. مگر اینکه کدهای اسکیمای شما مشکل داشته باشد یا سایت شما از نظر گوگل مشکل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *