json ld چیست

JSON-LD مخفف کلمات Javascript Object Notation For Linked Data به معنای نشانه گذاری داده‌های مرتبط به هم با استفاده از جاوا اسکریپت است.

شاید در نگاه اول تصور کنید این روش برای پیاده سازی کدهای اسکیما خیلی سخت است. اما راحت‌ترین راه و بهترین راه برای پیاده‌سازی کدهای اسکیما روش Json-ld است.

افرادی که با متود جیسون آشنا نیستند می‌توانند کدهای json-ld را با استفاده از ابزار آنلاین ساخت JSON بسازند و در صفحات سایتشان قرار دهند.

در این ابزار و یا ابزارهایی شبیه به این، کار ساخت Schema بسیار ساده است. فقط کافی است اسکیمای مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس جاهای خالی را پر کنید.

گام اول: ساخت اسکیمای JSON-LD با ابزارهای آنلاین

وقتی وارد قسمت ساخت و تولید کدهای JSON-LD شدیم، فقط کافی است اسکیمای مورد نظر خود را انتخاب کنیم.

من در این مثال اسکیمای website را انتخاب کردم که برای صفحه اصلی سایت مناسب است و می‌توان اسکیمای website را در صفحه اصلی سایت قرار داد.

گام اول ساخت اسکیمای json-ld

در گام دوم باید جاهای خالی را پر کنیم. من در قسمت پایین جاهای خالی را با اطلاعات فرضی پر کرده‌ام.

گام دوم ساخت اسکمای website

بعد از ساخت کد اسکیما کافی است روی دکمه آبی رنگ کلیک کنیم تا کد را به صورت کامل کپی کنیم.

بعد از کپی کردن کد اسکمیای JSON-LD ساخته شده، آن را در صفحه مورد نظر از سایت خود قرار می‌دهیم.

بسیار مهم:

در استفاده بهینه از کدهای اسکیما مارک‌آپ احتیاج است به ۲ نکته مهم مسلط باشیم:

  1. با توجه به فراوانی کدهای schema markup باید بدانیم هر کدام از انواع اسکیما بهتر است در کدام صفحه سایت استفلاده شوند تا با استفاده نابجا باعث لطمه خوردن سایتمان نشویم.
  2. هر کدام از انواع اسکیما مارک‌آپ دارای فیلدهایی هستند که باید به صورت صحیح پر شوند تا دارای Error و Warning نباشند و در نتایج جستجو به بهترین شکل تاثیر خود را بگذارند.

اگر می‌خواهید به نکات ذکر شده به صورت کامل مسلط شوید و از پتانسیل اسکیما مارک‌آپ برای بهبود رتبه سایت خود بهره ببرید، پیشنهاد می‌کنم فیلم‌های دوره schema markup را حتما تهیه کنید.