تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

سئو و شبکه های اجتماعی

مبحث سئو و شبکه‌های اجتماعی در کشورمان ایران کمی متفاوت با سایر نقاط دنیا است. فیسبوک، یوتیوب و توییتر که پرقدرت‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای سئو هستند در ایران کاربران زیادی ندارند. در عوض اینستاگرام، پینترست و لینکدین جای خالی آن‌ها را تا حدی پر می‌کنند.

آیا سوشیال سیگنال در سئو موثر است؟

سوشیال سیگنال، فعالیت‌هایی است که کاربران در صفحات شبکه‌های اجتماعی مربوط به یک وبسایت انجام می‌دهند. مانند لایک، اشتراک‌گذاری، کامنت، ریتوییت و…

مت کاتس مدیر تیم وب اسپم گوگل در یک ویدیو در این صفحه از سایت یوتیوب تصریح کرد که سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی برای رتبه بندی یک سایت خیلی مهم نیستند. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

seo-social-media

گوگل نمی‌تواند تمرکز خود را روی میلیون‌ها پست منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی بگذارد تا از جهات گوناگون آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند. گوگل منابع عظیمی در اختیار دارد اما این دلیل نمی‌شود که منابع خود را روی بررسی پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی بگذارد.

مت کاتس در این ویدیو اشاره می‌کند که امکان واقعی نبودن این صفحات و امکان واقعی نبودن مشارکت‌های کاربران این اکانت‌ها از دلایل سختی این کار است.

امروزه خرید فالوور و خرید لایک در دنیا امری متداول است. اگر قرار باشد تأثیر این شبکه‌ها روی سئو مستقیم و زیاد باشد هر اکانتی با هزینه ۲ میلیون تومان می‌تواند در هر عبارتی در صدر گوگل باشد.

با توجه به صحبت‌های مدیران گوگل، چه کارکنیم تا از شبکه‌های اجتماعی بهترین استفاده را داشته باشیم.

تکنیک‌های سئو در شبکه های اجتماعی؟

در ادامه به چند تکنیک فعالیت در شبکه‌های اجتماعی با هدف تاثیرگذاری مثبت در سئو می‌پردازم. با من همراه باشید.

بک لینک سازی مستقیم در شبکه های اجتماعی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان با شبکه‌های اجتماعی انجام داد بک لینک سازی مستقیم است.

ساخت بک لینک در شبکه‌های اجتماعی با دیگر وب‌سایت‌ها کمی متفاوت است. گوگل در موارد مختلف اشاره کرده است که بک لینک شبکه‌های اجتماعی را مانند دیگر وب‌سایت‌ها نمی‌داند.

از آنجا که شبکه‌های اجتماعی، لینک خود را در حالت nofollow قرار می‌دهند لینکی که از آنجا برای ما می‌آید، تاثیر زیادی روی افزایش دامین اتوریتی سایت ما ندارد.

بک لینک های شبکه‌های اجتماعی زمانی تاثیر خود را نشان می‌دهند که بسیار زیاد باشند. یعنی وقتی لینک یک صفحه را مثلا در توییتر قرار می‌دهید، افراد زیادی آن را به اشتراک‌گذاری مجدد بگذارند.

بک لینک سازی غیر مستقیم

بک لینک سازی غیر مستقیم، یعنی افراد در شبکه‌های اجتماعی متوجه محتوای شما شوند و سپس در فضای دیگری (سایت خودشان) به آن صفحه بک لینک دهند.

اگر کیفیت یک مطلب بالا باشد یا اینکه جذاب باشد، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی ویروسی (Viral) خواهد شد. البته این امر مستلزم این است که در شبکه‌های اجتماعی طرفدارانی داشته باشیم.

ساخت مشارکت

یکی دیگر از مزایای شبکه‌های اجتماعی برای سئو ساخت مشارکت است. هیچ رسانه‌ای مانند شبکه‌های اجتماعی پتانسیل ساخت رابطه‌های عمیق بین برند و مشتریان را ندارد.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید هواداران خود را زیاد کنید و شرکای کاری پیدا کنید. وقتی هواداران و شرکای شما در حوزه کاری خودتان زیاد شوند، لینک‌های بسیار زیاد و باکیفیتی دریافت خواهید کرد.

جستجوی برند

یکی از فاکتورهای بسیار مهم گوگل در رتبه‌بندی، معروف بودن برند است. شاید موثرترین روش در کمک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی برای سئو، معروف کردن برندمان است.

یعنی ما در شبکه‌های اجتماعی روی برندمان کار می‌کنیم. سپس طرفداران برند ما، وقتی در گوگل جستجویی انجام می‌دهند، نام برند شما را نیز در کنار آن قرار می‌دهند. موضوع +‌ برند شما

جستجوی برند شما در گوگل، بسیار سریع شما را در رتبه‌های بالای گوگل قرار می‌دهد. امروزه بعضی وب‌سایت‌ها به اشخاصی پول می‌دهند تا همین کار را به صورت مصنوعی انجام دهند که البته استراتژی مناسبی نیست.

سئو کردن پروفایل شبکه های اجتماعی

اگر پروفایل شما در شبکه‌های اجتماعی کامل و مرتبط نباشد فرصت بسیار خوبی را از دست داده‌اید. پروفایل شبکه اجتماعی شما باید کامل باشد و در قسمت توضیحات، کلمات کلیدی مهم سایت خود را نیز ذکر کنید.

اگر کلمه کلیدی شما خرید آنلاین تی‌شرت مردانه است، باید پروفایل شبکه اجتماعی شما نیز این کلمه را در بر داشته باشد.

بیشتر شبکه‌های اجتماعی اجازه می‌دهند آدرس وبسایت خود را نیز در پروفایل خود قرار دهید.

شبکه های اجتماعی یک فرصت برای سئو است

رابطه سئو و شبکه های اجتماعی روز به روز بیشتر می‌شود. این که فقط محتوا تولید کنید و یک تکه آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید کافی نیست. شما باید یکسری محتوا فقط مخصوص شبکه‌های اجتماعی طراحی کنید که جذابیت به اشتراک گذاشتن داشته باشند.

همچنین باید روی ساخت برند خود نیز کار کنید تا افراد در گوگل نام برند شما را هم جستجو کنند.

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
مهدی محمدی با کتاب سئو جدید

مهدی محمدی
مدرس و مشاور سئو

مهدی محمدی موسس و مدیر آکادمی سئو سفینه است. کار اصلی مهدی محمدی آموزش سئو است.

دوره جامع سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

می‌خواهید در رتبه‌های برتر گوگل باشید؟

در دوره جامع و تخصصی سئو سفینه به شما نشان می‌دهم چگونه باید در رتبه‌های برتر گوگل قرار بگیرید و درآمدتان را بیشتر کنید.
۱. دسترسی بلافاصله به دروس
۲. همراه با آپدیت و پشتیبانی همیشگی
۳. مشاوه و کوچینگ رایگان به مدت ۲ ساعت
اطلاعات کامل را ببینید
مهدی
close-link