بک لینک چیست

 • بک لینک (Backlink) یک لینک است که از یک وب‌سایت به سایت دیگر داده می‌شود. موتورهای جستجو مانند گوگل از بک لینک به عنوان یک سیگنال مهم رتبه‌بندی استفاده می کنند.

  از نظر گوگل؛ وقتی یک وب‌سایت به سایت دیگری بک لینک می‌دهد، به این معنی است که محتوای وبسایت دریافت کننده بک لینک، با کیفیت است. دریافت بک لینک از سایت‌های مرتبط و با کیفیت بالا می تواند به افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل کمک کند.

  چرا بک لینک در سئو مهم است؟

  دریافت بک لینک برای سئو بسیار ارزشمند است زیرا نشان دهنده “رای اعتماد” از یک سایت به سایت دیگر است. همانطور که گفته شد، بک لینک به وب سایت شما سیگنالی برای موتورهای جستجو است که دیگران به محتوای شما اعتماد می کنند.

  اگر بسیاری از سایتها به یک صفحه خاص بک لینک می‌دهند، گوگل نتیجه می‌گیرد که محتوای صفحه ارزشمند است و سایت مقصد اعتبار و تخصص لازم را دارد. بنابراین، به دست آوردن بک لینک می‌تواند تأثیر مثبتی در بهبود جایگاه سایت در نتایج گوگل داشته باشد.

  انواع بک لینک در سئو

  ۳ نوع بک لینک وجود دارد که بر اساس نحوه به دست آوردن تعریف می‌شود:

  بک لینک طبیعی: بک لینک طبیعی بک لینکی است که بدون هیچ تلاش یا اقدامی از سمت مالک صفحه دریافت می‌شود. به عنوان مثال، فرض کنید در حال نوشتن یک مقاله در مورد گوشی جدید آیفون هستید و به یک صفحه که در آن این گوشی به صورت ویدیویی آنباکس شده بک لینک می‌دهید، این یک بک لینک طبیعی است.

  بک لینک درخواستی: بک لینکی است که با درخواست یا هزینه شما مانند رپورتاژ آگهی، وادار کردن مشتریان به بک لینک دادن، یا درخواست افراد معروف دیگر (اینفلوئنسر) برای اشتراک گذاری مطالب شما یا بک لینک دادن به شما دریافت می‌شود.

  بک لینک ساخته شده توسط خودمان: این نوع بک لینک توسط خودمان و به صورت دستی انجام می‌شود. مواردی مانند افزودن لینک در دایرکتوری، انجمن، PBN، نظرات وبلاگ و نکاتی از این قبیل.

  لازم به ذکر است؛ فقط بک لینک طبیعی (نوع اول) به صورت ۱۰۰٪ لینک سازی سئو کلاه سفید است و روش‌های دوم و سوم به غیر از اشستثناهایی جزو سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری هستند.

  تاثیر بک لینک در کسب رتبه چقدر است؟

  گوگل در کتاب Rather Quality Guidelines تاکید کرده است که صاحبان سایت‌ها همیشه خود را به عنوان بهترین معرفی می‌کنند. اما اگر بهترین هستند باید بارها مورد تایید سایت‌های معتبر و مرتبط قرار بگیرند.

  یکی از مهم‌ترین و شاید مهم‌ترین سیگنال مورد ارزیابی گوگل برای مورد تایید بودن یک سایت یا یک صفحه سایت، دریافت بک لینک است.

  کیفیت بک لینک ها یکسان نیست

  به دست آوردن بک لینک مهم‌ترین بخش سئو خارجی است اما بعضی از بک لینک ها با ارزش تر از بقیه هستند. ارزش هر بک لینک با توجه به میزان تاثیری که در افزایش رتبه سایت می‌گذارد قابل تعریف است.

  بک لینک های دریافتی از سایت‌های با EAT بالا که قابل اعتماد، معروف و معتبر هستند، نسبت به دیگر بک لینک ها که از سایت‌های متوسط و ضعیف دریافت می‌شوند، با کیفیت‌تر و تاثیرگذارتر هستند.

  اما این موضوع نباید باعث شود که از بک لینک های ضعیف‌تر از سایت‌های با اعتبار و کیفیت متوسط، چشم پوشی کنید. داشتن بک لینک در سایت‌های قوی همیشه امکان‌پذیر و حتی طبیعی نیست. به طور طبیعی فقط بخشی از بک لینک های شما از سایت‌های معتبر دریافت خواهند شد. پیوندهایی که در سایت‌های متوسط نیز قرار دارند در افزایش ارزش سایت شما موثر هستند.

  لازم به ذکر است حتی فقط مطرح شدن و ذکر نام سایت شما (بدون دریافت لینک) در وب‌سایت‌های با کیفیت بالا می‌تواند ارزش برند شما را در نزد موتورهای جستجو افزایش دهد.

  چه آیتم‌هایی در افزایش کیفیت بک لینک موثر است؟

  زمانی که از یک سایت دیگر بک لینک دریافت می‌کنید،  نکات بسیاری در رابطه به صفحه‌ای که از آن لینک دریافت می‌کنید کیفیت بک لینک را مشخص می‌کند. نکاتی مانند:

  • دامین اتوریتی و اتوریتی صفحه
  • موضوع محتوا که چقدر به صفحه شما مرتبط است
  • انکور تکست بک لینک
  • کیفیت محتوا
  • زبان متن صفحه
  • محل قرار گرفتن بک لینک در صفحه (متن، فوتر، سایدبار)
  • تعداد بک لینک های صفحه

  با توجه به نکاتی که در این صفحه توضیح داده شد، می‌توانیم نتیجه بگیریم همیشه صفحه یا سایتی که دارای بک لینک بیشتر و بهتری است در مبارزه با رقبایی که هم سطح او هستند پیروز خواهد بود.

  ادامه یادگیری

  این مقاله، یک معرفی از بک لینک بود. اگر به موضوع بک لینک علاقه‌مند هستید، می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

  نظر شما در مورد این محتوا؟