چگونه با استفاده از محتوای داده محور برای سایتمان بک لینک بگیریم؟

محتوای داده محور و بک لینک

امروزه همه میگویند محتوا پادشاه است. اما به این مطلب اشاره نمی‌کنند که محتوایی پادشاه است که بتواند برای ما بک لینک بگیرد و لینک سازی بکند. خیلی راحت است که ما برای سایتمان محتوایی بنویسیم و قرار بدیم در سایتمان و از کاربران سایت بخواهیم محتوای ما را بخوانند. اما واژهٔ پادشاه وقتی روی یک محتوا قرار می‌گیرد که ما برای محتوایمان یک استراتژی داشته باشیم که بک لینک بگیرد و در صفحه اول گوگل به نمایش در بیاید.

در این مقاله قصد دارم به این موضوع بپردازم چطور می‌توانیم یک محتوای داده محور درست بکنیم که به استراتژی لینک سازی سایتمان کمک بکند و ما بتوانیم از سایت‌های دیگر بک لینک بگیریم؟

منبع باشیم تا بک لینک بگیریم

اولین راهکار این است که باید منبع باشیم. همه ما میدانیم که اگر بخواهیم یک محتوای عالی تولید بکنیم کار بسیار سختی است اما به قول لارن بیکر مدیر سایت search engine journals باید منبع باشیم.

اگر ما محتوا را خودمان تولید بکنیم حالا بر اساس آنالیز یا تحلیل‌هایی که انجام می‌دهیم، و یک محتوایی باشد که خاص خودمان باشد یعنی خودمان تولید بکنیم این باعث می‌شود منبع باشیم و افرادی که میایند در سایتمان و مطلب را می‌خوانند به ما لینک بدهند.

مقاله جامع لینک سازی و بک لینک را از دست ندهید: بک لینک

ابزارهای انتخاب موضوع محتوا

برای اینکه بدانیم چه محتوایی باید تولید بکنیم و منبع بشویم می‌توانیم از ابزارهای گوگل ترندز استفاده بکنیم که ببینیم بیش‌ترین درخواست کاربران ما چه هست و کدام موضوعات برای کاربران بازارهدف ما جذاب هست.

گوگل ترندز خیلی قدرتمند هست حتی در مبارزات انتخاباتی که در سراسر دنیا انجام می‌شود خیلی از اشخاص می‌توانند نظر مردم را از گوگل ترندز متوجه شوند. مثلا اگر یک کاندیدا جستجوی بیشتری در گوگل داشته است متوجه می‌شوند پیروز آن انتخابات آن شخص است.

اول موضوع یا اول محتوا!

اینکه ما اول محتوا را مشخص بکنیم یا موضوع را مشخص کنیم مثل داستان مرغ و تخم مرغ هست! این سوال پیش میاید که اول باید موضوع را انتخاب بکنیم و محتوا برای آن درست بکنیم یا اینکه محتوایی داریم و برای آن باید موضوع انتخاب بکنیم. خوب پاسخ خیلی ساده است. بستگی دارد به اینکه شما داده های آماده ای دارید که بخواهید آن را به یک موضوعی ربط بدهید؟

حتماً می‌دانید که اگر ما یک سری داده داشته باشیم مثلاً میانگین تعداد سایت‌های وردپرسی ایران، از همین داده می‌توان محتواهای مختلفی تولید کرد. می‌توانیم ربطش بدهیم به بحث روانشناسی یا به بحث اقتصادی و هر بحث دیگری. خود من وقتی می‌خواهم موضوعی انتخاب کنم از گوگل ترندز استفاده می‌کنم. گوگل ترندز خیلی قدرتمند هست و می‌توانید موضوعاتی که طرفداران زیادی دارد را آنجا پیدا بکنید.

جمع آوری داده‌های اطلاعاتی

داده‌ها تان را جمع آوری کنید. گام اول برای ساختن یک محتوای داده محور این است که داده‌ها را جمع آوری بکنیم. اگر موضوع را داریم حالا باید داده‌هایمان را جمع‌آوری کنیم. می‌توانیم برای جمع آوری داده از نظرسنجی‌ها استفاده کنیم و یا حتی خودمان یک نظرسنجی درست بکنیم یا اینکه از منابع قبلی که داریم همان داده‌ها را دوباره به یک شکل دیگر طراحی بکنیم و از آن‌ها استفاده بکنیم.

نکته بسیار مهم این است که ما به داده‌هایی که داریم نباید از نظر کمیت نگاه کنیم. مثلا فکر کنیم چون داده‌های زیادی داریم خیلی خوب است یا چون داده‌های کمی داریم خیلی بد است. به داده‌هایی که داریم باید از نظر کیفی نگاه کنیم و ببینیم چقدر از نظر کیفی این داده خوب است. به عنوان مثال سایت shutterstock که یک سایت در حوزه گرافیک است با اطلاعاتی که از کاربرانش جمع کرده است یک اینفوگرافیک درست کرده است که ۵۰ بک لینک برایش داشته است. پس شما هم اگر اطلاعاتی از کاربرانتان یا هر حوزه‌ای دارید می‌توانید آن‌ها را تبدیل به یک اینفوگرافیک بکنید و مطمئن باشید بک لینک خوبی دریافت خواهد کرد.

استراتژی های قدیمی محتوا و بازاریابی محتوا بر این باور هستند که تولید محتوای بیشتر برابر است با بک لینک بیشتر اما این اشتباه است. در واقع تولید محتوای با کیفیت تر مساوی است با گرفتن بک لینک بیشتر.

نکات مهم طراحی نظر سنجی برای جمع‌آوری داده

یکی از راه‌های عالی برای جمع آوری داده برای تولید محتواهای داده محور این است که ما نظرسنجی برگزار کنیم. البته برای اینکه ما نظرسنجی‌های خوبی برگزار کنیم حتماً باید سوالات خوبی را طراحی کنیم. این سوالات باید به قدری خوب باشند که کاربران مهمان که برای اولین‌بار است به سایت ما می‌آیند در نظر سنجی شرکت کنند و ما اطلاعات دقیق و قابل ارائه را جمع آوری بکنیم.

موارد مهمی که در نظرسنجی‌ها و ایجاد نظرسنجی‌ها باید به آن دقت کنید این است که سوالات باز، طراحی نکنید، سوالات باز سوالاتی هستند که پاسخ آن‌ها بیش از یک بله یا خیر است. یعنی سوالاتی طراحی کنید که پاسخ آن‌ها یک بله یا خیر باشد. سوال نباید باز باشد که کاربر نتولند با یک بله یا خیر پاسخ بدهد و بگوید که این نظرسنجی خوب نیست چون احتیاج به توضیح بیشتری دارد.

سوالات باز و گرفتن داده

البته این راه نیاز دارد که سایت ما حداقل ۱۰۰۰ عضو داشته باشد. هنگامی که یک سوال را به اعضا ایمیل می‌کنیم یا یک پست میگذاریم که زیر آن نظر بدهند، آن سوال باید بتواند اطلاعات خوبی را در حوزه کاری ما برای ما جمع آوری بکند. البته سعی کنید سوالاتی که مطرح می‌کنید برای یک موضوع خاص و دقیق باشد باشد و پاسخ‌خای دقیقی داشته باشد.

لزوما احتیاج نیست که سوالاتی درباره کار خودتان بپرسید یا حتی درباره سایت خودتان. می‌توانید ایمیل‌هایی که ارسال میکنید یا پست اگر میذارید و می‌خواهید افراد زیر آن نظر بدهند، این پست‌ها راجع به مسائل دیگر مربوط به بازار هدفتان باشد و آن‌ها را ترغیب کنند که در این نظرسنجی شرکت کنند. این نوع سوالات هم بک لینک خوبی ایجاد می‌کند چون شخصی که در آنجا نظر می‌دهد اگر سایتی داشته باشد خود او اولین کسی هست که لینک صفحه شما را در سایتش قرار می‌دهد تا اعضای سایت او بینند.

اگر اعضای زیادی نداریم چه کار کنیم؟

اگر سایت خودتان اعضای زیادی ندارد می‌توانید در تالارهای گفتگو این سوالات را مطرح کنید. مثلاً سوال دقیقی را مطرح می‌کنید و کاربرانی که در آن تالار گفتگو هستند در سوال شما شرکت می‌کنند. وقتی به سوال شما جواب می‌دهند از جواب‌هایی که می‌دهند یک داده خوبی را می‌توانید جمع‌آوری بکنید و آن‌ها را در سایت خودتان قرار بدهید.

البته می‌دانید که پاسخ گرفتن و جواب دادن افراد به سوالات ما به این راحتی نیست برای اینکه آن‌ها را ترغیب کنید که به سوالات ما پاسخ بدهند یا در نظر سنجی ما شرکت کنند می‌توانیم تخفیف‌هایی در نظر بگیریم یا یک پیشنهادات ویژه ای به آن‌ها بدهیم که در این نظرسنجی شرکت بکنند.

شبکه‌های اجتماعی و بک لینک

راه دیگری که می‌توانید داشته باشید برای نظرسنجی‌های این چنینی استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. اعضا می‌توانند زیر پست‌های نظرسنجی، نظرات و سوالات و پاسخ‌هایی قرار بدهند و همان جواب‌ها می‌تواند برای شما قابلیت‌های داده‌محوری داشته باشد.

اطلاعات سایت خودمان!

راه دیگری که می‌توانید بک لینک ایجاد کنید استفاده از داده‌ها و گزارش‌های سایت شما است (البته کمی با احتیاط اینکار را بکنید). وقتی شما یک سایتی دارید قطعاً در گوگل آنالیتیکس یا جاهای دیگری که مربوط به مارکتینگ سایت است اطلاعاتتان ذخیره شده است. مثلاً اگر کار شما در حوزه مارکتینگ هست می‌توانید از ابزارهای مارکتینگ که با استفاده از آن‌ها در سایتتان را آنالیز کردید آنالیز یک ماه سایت خودتان را به عنوان یک آمار قابل استناد درج کنید. البته اگر برایتان مشکلات مالیاتی و این جور مسائل را نداشته باشد.

این داده‌ها در صورت کلی خیلی جذاب هستند. کاربران دوست دارند بدانند در سایت شما چه می‌گذرد! البته آمار و ارقامی که می‌دهید حتما باید دقیق باشد به دنبال زوایای جذاب باشید. مثلا سایت دیجی کالا یکبار اعلام کرد فروش یک روز آن‌ها مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان است و این خیلی در جامعه پیچید. حتما شما هم شنیده‌اید!

زوایای جذاب درست کنید

وقتی داده‌ها را جمع آوری کردید سعی کنید آن‌ها را از زوایای جذاب ببینید. یعنی زوایای از داده را بدهید که برای کاربرانتان قابل استفاده باشد. منظورم از زوایای جذاب این است که ببینید در بازار هدفتان و برای کاربرانتان کدام نوع اطلاعات، کاربردی یا هیجان برانگیز است و چه نوع اطلاعاتی می‌توانید از این داده به کاربرانتان بدهید که برایشان جالب باشد.

آنالیز داده‌ها سخت است

همیشه آنالیز داده سخت است و این را من هم می‌دانم و سخت تر می‌شود وقتی که شما داده‌های زیادی را دارید و می‌خواهید آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید. کار شما یک مقدار سخت می‌شود. اما بک لینک های خوبی را برای شما می‌آورد.

نکات اصلی و نکات جذاب داده را سعی کنید برجسته بکنید یعنی نکاتی را که می‌دانید برای کاربرانتان خیلی کاربردی است را در آماری که می‌دهید برجسته بکنید. اگر داده‌هایی دارید که فکر می‌کنید این داده‌ها قابل استفاده نیست، همانطور که گفتم سعی کنید از یک زاویه دیگری به آن نگاه کنید. مثلاً طبق همان مثالی که زدیم به تعداد نصب‌های وردپرس در ایران می‌شود از ابعاد مختلف نگاه کرد.

داده هایتان را با گرافیک زیبا ارائه دهید

داده‌هایتان را گرافیک بکنید. نوع نشان دادن داده‌ها به کاربر کلید موفقیت محتوای شما است. گرافیکی کردن داده‌ها و یا زیباتر کردن داده‌ها با اینفوگرافیک یا با نمودارهایی که خیلی گویا باشند می‌توانند محتوای شما و مشارکتی که در محتوای شما می‌شود را خیلی بیشتر کنند. حتی اگر خودتان هم به مباحث گرافیکی مسلط نیستید می‌توانید داده‌هایی را که دارید و نتیجه ای که می‌خواهید از آن بگیرید را به یک گرافیست بسپارید تا او این کار را انجام بدهد.

داده ها به تنهایی بک لینک نمیگیرند!! استراتژی داشته باشید

بعد از اینکه داده ها را آماده کردید و یک مطلبی نوشتید که در آن داده‌های ارزشمندی است و داده محور است، حالا باید یک استراتژی قدرتمند داشته باشید که داده را گسترش بدهید.

روابط عمومی – یکی از بهترین راه‌ها این است که از روابط عمومی شرکتتان بخواهید این کار را انجام بدهد. یعنی از آن‌ها بخواهید در رسانه‌هایی که دارند روی این محتوای شما مانور بدهند. اگر هم شرکت شما تک‌نفره است خودتان باید در رسانه‌هایی که دارید روی آن مانور بدهید و از افراد بخواهید بیایند این را ببینند.

پست مهمان – می‌توانید بروید زیر پست‌های وب سایت‌های دیگر، داده خودتان را معرفی کنید و یا می‌توانید محتوای بنویسید در یکی از سایت ها به عنوان پست مهمان و در آن پست محتوای خودتان را معرفی کنید.

سری پست – می‌توانید برای این داده‌ای که آماده کرده‌اید یک سری پست آماده کنید. سری پست یعنی چند پست پشت سر هم که مربوط به یک مسئله خاص می‌شود. در آن سری پست می‌توانید داده‌هایی را که دادید را آنالیز بکنید.

سخنرانی ها – همین داده‌هایی که دارید را می‌توانید در سخنرانی‌ها یا مصاحبه‌هایی که در سایت های دیگر دارید، به آن استناد بکنید.

بازطراحی – راه دیگر این است که داده خودتان را بازطراحی کنید. یعنی یک بار داده را با جدول طراحی کرده‌اید و حالا یک بار هم آنرا اینفوگرافیک کنید.

چند مثال از محتوای داده محور و بک لینک

اگر بخواهید چند محتوای داده محور پیدا بکنید، می‌توانید در گوگل جستجو کنید. مثلا جستجو کنید مقدار مصرف اینترنت در ایران در سال گذشته چقدر است؟ سایت‌های خبری و سایت هایی که به صورت وبلاگی فعالیت می‌کنند، این داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند تا به کاربرانشان ارائه کنند.

الان داده ای ندارید چه کار باید بکنید؟

یکی از بهترین و جالب‌ترین کارهایی که می‌شود با داده‌ها انجام داد و داده‌ها را خودمان درست بکنیم این است که داده‌هایی که الان در سطح اینترنت موجود هست را با هم مقایسه کنیم.

مثلاً یک نمودار هست از مصرف اینترنت سال گذشته مردم ایران و یک نمودار هست از مصرف اینترنت ۱۰ سال پیش مردم ایران. ما هم می‌توانیم به یک حالت قشنگی مقایسه روی آن داشته باشیم و به کاربران مثلاً یک سری مفاهیم را از این تغییرات نشان بدهیم. برای استفاده و یا پیدا کردن این منابع که بتوانید از آن‌ها داده‌هایی را پیدا کنید می‌توانید از سایت‌های مرجع خبری یا ویکی پدیا و سایت هایی مثل این استفاده کنید.

نتیجه گیری

نتیجه‌ای که ما از این مقاله می‌گیریم این است که ما باید سعی کنیم وب سایتمان را یک وب سایت مرجع بکنیم. مرجع شدن وب سایت با تولید محتوای زیاد انجام نمی‌شود، بلکه با تولید محتوای ارزشمند انجام می‌شود. (البته منظور این نیست که محتوا زیاد تولید نکنید، اما باید کیفیت را هم مد نظر داشته باشید)

محتوای ارزشمند این است که سایت‌های دیگر بتوانند اگر مبحثی را می‌خواهند مطرح کنند به محتوای شما استناد کنند و به آن بک لینک بدهند. ابزارهای را هم معرفی کردیم برای اینکه بتوانیم موضوعات خوبی را پیدا کنیم مثل گوگل ترندز گوگل آنالیتیکس و ابزارهای دیگر. همانطور که عرض کردم ایجاد یک محتوای داده محور بک لینک های زیادی را برای ما می‌آورد و ما را در بازار هدف ما معروف می‌کند و به این نکته هم توجه داشته باشید که محتوای داده‌محور همیشه برای شما سود خواهد داشت. یعنی شما یک بار آن را تولید می‌کنید و همیشه این محتوا قدرتش بیشتر می‌شود. و حرف آخر اینکه سعی کنید هر سه ماهی یک بار حداقل یک محتوای داده محور ارائه بدهید تا بتوانید بک لینک های خوبی را بگیرید.

ترجمه و ایرانیزه شده توسط: مهدی محمدی

منبع: سایت searchenginejournal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link