سئو چیست؟

در این مقاله؛ هر آنچه در مورد سئو نیاز است بدانید را متوجه می‌شوید. مطمئن باشید!

سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. البته تلفظ صحیح این واژه (اِس ای اُ) است.

طبق تعریف سایت ویکی‌پدیا؛ سئو یک روند برای بهتر دیده شدن یک وبسایت یا صفحه وبسایت در موتورهای جستجو و دریافت ترافیک از موتورهای جستجو است.

از بین تعاریف زیادی که از سئو وجود دارد، من تعریف ویکی‌پدیا را بیشتر می‌پسندم و آن را سعی کردم خلاصه و قابل فهم کنم.

تعریف ساده‌تر از سئو:

سئو یک‌سری عملیات مداوم در داخل سایت و خارج سایت است. نتیجه این عملیات، قرار گرفتن سایت در نتایج بالای گوگل و جذب ترافیک ارگانیک و رایگان است.

معنای واژه ارگانیک، طبیعی است و منظور از ترافیک ارگانیک این است که بدون پرداخت هزینه‌ به شرکت‌های تبلیغاتی و حتی گوگل، در نتایج اول جستجو قرار بگیریم و علاقه‌مندان، از طریق کلیک در نتایج گوگل وارد سایت ما شوند.

مفهوم سئو و بهینه‌سازی سایت

دقت کنید که در این تعریف من از سئو، سه نکته بسیار حائز اهمیت هستند و باید مورد توجه قرار گیرند.

 • عملیات مداوم: عملیات سئو همیشگی است و کار ۱ ماه یا ۱ سال نیست
 • داخل سایت: قسمتی از فعالیت‌های سئو در داخل سایت انجام می‌شود
 • خارج سایت: قسمت دیگر فعالیت‌های سئو سایت در خارج سایت انجام می‌شود

در ویدیو زیر ببینید سئو چیست

چه انتظاری از سئو داشته باشیم؟

۱. بازدیدکنندگان با کیفیت:

اولین مزیت سئو؛ وارد شدن بازدیدکنندگان با کیفیت به سایت است. منظور از بازدیدکننده با کیفیت؛ بازدیدکننده‌ای است که به موضوع سایت ما علاقه‌مند است.

۲. بازدیدکنندگان زیاد:

قطعا با انجام مداوم سئو سایت، به صورت مرتب صفحات بیشتری از سایت ما در صدر نتایج جستجو قرار خواهند گرفت. بدین ترتیب؛ افراد بیشتری روی لینک سایت ما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو (SERP) کلیک خواهند کرد و بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایت ما خواهند شد.

۳. بازدیدکننده رایگان و طبیعی:

در نتایج گوگل؛ دو نوع نمایش وجود دارد. عده‌ای با پرداخت پول به گوگل و تبلیغات کلیکی (PPC) در نتیجه اول گوگل قرار می‌گیرند.

اما در صورت انجام صحیح سئو سایت، بدون اینکه به گوگل هزینه‌ای پرداخت کنیم، در صفحه اول قرار خواهیم گرفت.

۴. افزایش فروش سایت

بی‌شک بهترین مزیت و کاربرد سئو، افزایش بازدیدکنندگان سایت از طریق موتورهای جستجو است. بدیهی است که با افزایش ترافیک سایت، فروش سایت بیشتر خواهد شد، برندسازی بهتری انجام خواهد گرفت و کسب و کار اینترنتی پر قدرت‌تر خواهد شد.

چرا سئو سایت مهم است؟

شما فرض کنید بهترین فروشگاه لوازم الکتریکی را دارید اما فروشگاه شما در بیابانی دورافتاده است و مردم از آن خبر ندارند. در نتیجه شما برای این که اجناس خود را بفروشید باید برای فروشگاه خود ورودی یا اصطلاحا ترافیک ایجاد کنید.

سئو و اهمیت سئو برای رشد وبسایت و کسب و کار

برای اینکه ترافیک ایجاد کنید باید تبلیغ کنید تا مردم به فروشگاه شما بیایند. هر بار هم بخواهید تبلیغ کنید باید هزینه گزافی بپردازید.

اما فرض کنید مغازه شما در یکی از پرترددترین نقاط شهر است. مثلا در بازار اصلی شهر است. آنجا به خودی خود ورودی دارید و نیازی به تبلیغ ندارید.

با انجام صحیح سئو سایت وبسایت شما به پرترددترین مکان شهر تبدیل می‌شود.

ارسال ترافیک از گوگل به سایت کاری است که با سئو سایت انجام می‌دهیم.

سایت webfx.com آمار جالبی از اهمیت سئو در موفقیت کسب و کارها منتشر کرده است. این آمار از ۲۷۵ دیجیتال مارکتر بزرگ دنیا گرفته شده است. ۵۰% این افراد سئو را تاثیر گذارترین استراتژی در دیجیتال مارکتینگ تشخیص داده اند.

قصد دارم در ادامه، به صورت موردی به چند نکته مهم درباره اهمیت بهینه‌سازی سایت و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل اشاره ‌کنم که دانستن آن خالی از لطف نیست.

با توجه به رشد چشمگیر کسب و کارهای اینترنتی و هجوم کسب و کارهای گوناگون به حوزه درآمدزایی از اینترنت، رقابت بسیار زیادی برای رتبه گرفتن در گوگل وجود دارد.

کسب و کارهای بزرگ و کوچک با توجه به پتانسیل‌های درآمدزایی از اینترنت، یک وبسایت تاسیس کرده‌اند و شروع به فعالیت آنلاین نموده‌اند.

در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت سئو پرداخته‌ام.

۱. مردم از طریق گوگل خرید می‌کنند

گوگل به عنوان مهم‌ترین مرجع جستجوی مردم نقش بسیار مهمی را در این میان برای ارسال ترافیک به سایت‌ها و معرفی سایت‌ها ایفا می‌کند.

بیشتر مردم وقتی احتیاج به خرید محصول و یا دریافت یک خدمت دارند، خیلی سریع در گوگل جستجو می‌کنند و از چند وبسایت اول در نتایج جستجو خرید خود را انجام می‌دهند.

حالا فرض کنید شما محصولات و یا خدمات عالی دارید.

یک وبسایت با رابط کاربری (User Interface) زیبا هم دارید اما جای شما در نتایج جستجوی آن محصول یا خدمت مورد نظر در گوگل خالی است. برای اینکه به صدر گوگل بیایید احتیاج دارید سایت خود را سئو کنید.

۲. نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار در سئو بالا است

یکی از نکات بسیار مهم و البته مقدماتی در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی، مفهوم جذب و تبدیل است. منظور از جذب، جذب علاقه‌مندان و منظور از تبدیل، تبدیل علاقه‌مندان به خریدار است.

نرخ تبدیل در سئو بالا است

منظور از نرخ تبدیل این است که از تعداد مشخصی از علاقه‌مندان که وارد سایت ما می‌شوند، چند درصد به خریدار تبدیل می‌شوند.

مثلا اگر ۱۰۰ نفر وارد سایت ما شوند و از این ۱۰۰ نفر ۵ نفر خرید کنند، نرخ تبدیل سایت ما ۵٪ است.

حالا ما باید تلاش کنیم تعداد بیشتری از این بازدیدکنندگان به خریدار تبدیل شوند.

بهبود نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به خریدار (Conversion Rate Optimization) یکی از مهمترین موضوعات و ترند‌های جدید دیجیتال مارکتینگ است.

سئو چه نقشی در دیجیتال مارکتینگ دارد؟

کانال‌های استاندارد ورودی افراد به سایت ما به شرح زیر هستند:

 1. گوگل و دیگر موتورهای جستجو مانند بینگ، یاهو و …
 2. شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین و …
 3. تایپ آدرس دقیق سایت در مرورگر
 4. تبلیغات در دیگر سایت‌ها مانند تبلیغات کلیکی و زمانی
 5. ارسال ایمیل به اعضای سایت و یا لیست‌های ایمیل دیگر

هر کدام از روش‌های بالا نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار متفاوتی دارند.

نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار در سئو بسیار بالا است. افرادی که از گوگل وارد سایت ما می‌شوند به این دلیل که خودشان جستجو را انجام داده‌اند و به دنبال دریافت خدمات یا محصولات به صورت سریع و آنی هستند، بهتر از سایت ما خرید می‌کنند.

۳. هزینه یادگیری سئو به صرفه است

هزینه یادگیری و اجرای سئو در مقایسه با قیمت های تبلیغات در سایت‌های پربازدید بسیار ارزان است. اگر تا به حال در سایت‌های پربازدید تبلیغ کرده باشید، حتما با من موافق هستید که تبلیغات در سایت‌های مناسب بسیار گران است.

علاوه بر گران بودن پلن‌های تبیلیغاتی، تبلیغات احتیاج به آزمون و خطا دارد. حالا اگر مبتدی باشیم و اصول اولیه و مقدماتی تبلیغات مانند تبلیغ نویسی و … را ندانیم این آزمون و خطاها با هزینه‌های بسیار بالایی انجام می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، ما نمی‌توانیم همیشه در یک سایت تبلیغ بدهیم و پیدا کردن مکان‌های جدید تبلیغات که بازدهی سرمایه بالایی داشته باشند هم بسیار زمان‌بر است.

۴. سئو همیشگی و ماندگار است

درآمدزایی یک وبسایت نباید وابسته به تبلیغات در سایر سایت‌ها باشد. البته تبلیغات هدفمند و مناسب همیشه گزینه خوبی برای افزایش فروش است. اما مشکل اینجاست که ما همیشه نمی‌توانیم تبلیغات کنیم تا فروش داشته باشیم.

در واقع با انجام اصول اولیه سئو و نگه‌داری سئو سایت به مرحله‌ای می‌رسیم که همیشه مشتریان و ترافیک دائمی از گوگل خواهیم داشت.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM چیست؟

SEM مخفف سه کلمه Search engine marketing است. SEM مفهومی فراتر از سئو دارد و سئو بخشی از SEM است. در ضمن SEO و SEM تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

تفاوت SEM و SEO چیست؟

همانطور که می‌دانید در نتایج جستجوی گوگل دو نوع نتیجه وجود دارد. نتایج ارگانیک و نتایج پولی یا Paid.

در SEO، تمرکز فعالیت‌های ما روی رتبه‌گیری در نتایج ارگانیک است و با رعایت نکات سئو و بهینه‌سازی سایت قصد داریم در نتایج ارگانیک گوگل در صدر باشیم.

ولی در SEM علاوه بر اینکه روی نتایج ارگانیک گوگل برنامه‌ریزی داریم، روی نتایج پولی و پرداختی گوگل هم برنامه ریزی داریم.

در واقع SEM مفهومی فراتر از SEO دارد و سئو بخشی از SEM است.

اگر با دید وسیع‌تر به مسئله سئو و داشتن سایت نگاه کنیم:

هدف از داشتن سایت ابتدا خدمت رسانی به جامعه و سپس کسب درآمد است.

اما وقتی ما یک وبسایت را تاسیس می‌کنیم و واقعا هم قصد خدمت رسانی و برطرف کردن نیاز تعدادی از افراد جامعه را داریم، احتیاج داریم تا سایت ما دیده شود و مردم بدانند که سایت ما وجود دارد و از محتوای سایت ما استفاده کنند.

گوگل یک موتور جستجو است که افراد نیازها و سوالاتشان را در آن مطرح می‌کنند و گوگل سعی می‌کند، بهترین، معتبرترین و تخصصی‌ترین صفحات را به کاربران نشان دهد.

سئو عملیاتی است که در سایت انجام می‌گیرد تا در صفحه نتایج جستجوی گوگل، بالا باشیم و کاربران وارد سایت ما شده و از مطالب سایت ما استفاده کنند.

آموزش سئو چیست؟ چرا و چطور سئو را بیاموزیم؟

یکی استراتژی‌های مفید و کاربردی برای برطرف کردن نیازهای سئو سایت، سرمایه‌گذاری روی آموزش سئو و یادگیری سئو است.

سرمایه‌گذاری روی آموختن سئو، یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و با سود بلند مدت است.

نکته‌ای که احتمالا در مسیر یادگیری سئو با آن برخورد خواهید کرد صحبت‌های ضد و نقیضی است که از متخصصین و کارشناسان سئو مطرح می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که احتمال دارد تمام رویکردهایی که احتمالا در ظاهر با هم تناقض دارند، موثر و درست هستند. اما هر کدام از تکنیک‌ها و رویکردهای بهینه‌سازی برای یک نوع وبسایت جواب می‌دهد.

مثلا تکنیکی که برای وبسایت با اعتبار بالا کار می‌کند، احتمالا برای یک وبسایت تازه تاسیس موثر واقع نمی‌شود.

کتاب‌های معتبر سئو را مطالعه کنید

خواندن کتاب‌های تخصصی سئو، یکی از بهترین گزینه‌ها برای یادگیری سئو است. در واقع با خواندن کتاب می‌توانید اطلاعات سازمان‌یافته‌ای را دریافت کنید.

مزیت خواندن کتاب این است که در مدت زمان کوتاه، حجم اطلاعات زیادی را دریافت خواهید کرد. مثلا می‌توانید در ۱ ساعت، بین ۴۰ تا ۱۰۰ صفحه کتاب بخوانید.

یکی از معایب کتاب‌های تخصصی سئو این است که خیلی کم ترجمه شده اند و اکثرا به زبان انگلیسی هستند.

البته اگر به زبان انگلیسی تا حدی مسلط باشید و یا بتوانید از نرم‌افزارهای مترجم استفاده کنید، از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

یافتن جدیدترین کتاب‌های سئو

بدون تردید خواندن هر کتابی سودمند نیست. مخصوصا در حوزه سئو با تکنینک‌هایی که بعضا متناقض هستند و هر متخصص رویکرد مخصوص به خودش را دارد.

به همین علت من به شما پیشنهاد می‌کنم کتاب‌های پرفروش و مشهور در حوزه سئو را بخوانید. این کتاب‌ها در وبسایت آمازون در دسترس هستند.

مثلا در صفحه پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه سئو در سایت آمازون می‌توانید محبوب‌ترین کتاب‌ها را بیابید. برای خواندن کتاب‌های معرفی شده در سایت آمازون احتیاج به نرم‌افزار کیندل دارید که روی گوشی‌های اندرویدی و IOS قابل نصب و اجرا است.

در صفحه کتاب سئو آکادمی سفینه لیست کاربردی‌ترین کتاب‌های سئو به علاوه راهنمای تصویری دانلود و نصب کیندل آمازون را قرار داده‌ام که می‌توانید با استفاده از آن کتاب مورد نظر خود را دانلود نمایید و مطالعه نمایید.

اگر موفق به خواند کتاب در سایت آمازون نشدید، شاید بتوانید با یک جستجو در اینترنت، نسخه‌های PDF یا EPUB کتاب‌های سئو را بیابید و مطالعه نمایید.

جدیدترین مقالات آموزشی سئو را بخوانید

مقالات آموزش سئو، معمولا به روندهای روز سئو، مانند تغییرات الگوریتم‌های گوگل، تکنیک‌های جدید سئو، بازتاب تجربیات و مطالعات موردی می‌پردازند.

یکی از مزیت‌های مطالعه مقاله در زمینه سئو، این است که همیشه بروز هستید. همچنین می‌توانید از دیدگاه‌های افراد مشهور و مطرح که در حوزه سئو کتاب ندارند مطلع شوید.

شاید یکی از بزرگترین معایب مقالات در هر زمینه‌ای این است که جسته و گریخته هستند و به نوعی مکمل منابع آموزشی دیگر هستند.

مشاهده ویدیوهای آموزش سئو

بعضی افراد، علاقه دارند از طریق مشاهده ویدیوهای آموزشی، نکات سئو را بیاموزند. در واقع ذهن بعضی از افراد به یادگیری از طریق ویدیو، واکنش بهتری نشان می‌دهد که امری عادی است.

مزیت مشاهده ویدیوهای آموزش سئو این است که نکات را بهتر می‌توان یادگرفت و اجرا کرد. به این دلیل که یادگیری از طریق چشم و گوش انجام می‌شود.

البته از معایب آموزش ویدیویی این است که سرعت یادگیری پایین است. مثلا نکات آموزشی که در یک فیلم ۱ ساعته می‌توانید بیاموزید را شاید با مطالعه ۳۰ صفحه کتاب در ۱۰ دقیقه بتوانید بیاموزید.

در آکادمی سفینه، سعی کرده‌ایم آموزش‌های ویدیویی مناسبی را برای بهینه‌سازی سایت آماده کنیم که در صفحه فیلم آموزش سئو در دسترس شما عزیزان است.

آموزش صوتی سئو و گوش‌کردن به پادکست

راه دیگر آموختن سئو، گوش دادن به پادکست‌های سئو و دیگر آموزش‌های صوتی سئو می‌باشد.

یادگیری صوتی، یک نوع یادگیری مکمل است. شاید هیچ مجموعه پادکستی، مانند کتاب ساختاربندی شده نباشد.

یکی از علل کند بودن یادگیری در آموزش‌های صوتی این است که چون عملیات آموختن فقط از طریق گوش انجام می‌شود، نمیتوان در ذهن ساختار آموزش را درک کرد و احتیاج به تمرکز بالایی دارد.

مزیتی که یادگیری صوتی سئو دارد این است که، می‌توان در حین کارکردن، رانندگی کردن و به صورت کل در هر جا که یک پخش کننده صوت و هندزفری فراهم باشد آموزش‌ها را گوش کرد.

البته از معایب آموزش‌های صوتی این است که معمولا تمرکز یادگیرنده، هنگام گوش کردن پایین است و نکات به خوبی در ذهن قرار نمی‌گیرند.

برای دسترسی به پادکست‌های آموزش سئو در آکادمی سفینه می‌توانید وارد صفحه پادکست‌های سئو شوید.

شرکت در دوره‌های آموزش سئو

شاید بتوان گفت سریع‌ترین راه برای یادگیری کامل سئو شرکت در یک دوره جامع آموزش سئو است.

به این دلیل که اگر دوره سئو به صورت حرفه‌ای طراحی شده باشد،  معمولا با رویکرد صفر تا صد هستند و مدرس دوره مطالب را به صورت گام به گام آموزش می‌دهد.

به این معنی که پس از پایان دوره، این قابلیت را خواهید داشت که یک وبسایت را به صورت کامل بهینه سازی کنید و به نتایج بالای گوگل برسانید.

به نظر شخصی من یادگیری سئو آنقدر ارزشمند است که می‌توان به شرکت در یک دوره بسنده نکرد و در دوره‌های مختلف سئو شرکت کرد.

شخصی که واقعا به سئو علاقه دارد و قصد دارد از طریق سئو به درآمد برسد و به سئو به عنوان یک بیزینس نگاه می‌کند باید از هر مدرس سئو، نکات مهمی را بیاموزد.

معمولا هر مدرس سئو در یک حوزه خاص سئو تبحَر خاص و ویژه‌ای دارد. ممکن است یک مدرس، روی مسائل مربوط به تولید محتوا شما را رشد دهد و مدرس دیگر روی لینک‌سازی.

علاوه بر این، با یادگیری کامل سئو می‌توان درآمد مناسبی کسب کرد که ارزش سرمایه‌گذاری و شرکت در دوره‌های مختلف سئو را داشته باشد.

نکته بسیار مهمی که در یادگیری سئو باید مورد توجه قرار گیرد

نکته مهمی که در یادگیری سئو باید مورد توجه قرار دهیم، ‌این است که با صرف کتاب خواندن، مطالعه مقاله و حتی شرکت در بهترین دوره‌های سئو، پیشرفتی حاصل نمی‌شود اگر نکاتی که آموختید را اجرا نکنید.

در حال حاضر، در آکادمی سئو سفینه، دو دوره آموزش سئو وجود دارد.

۱. دوره رایگان مخصوص مبتدیان که در صفحه آموزش سئو مبتدی در دسترس است.

شرکت کنندگان در دوره رایگان آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته، ابتدا با اصول اولیه سئو و مفاهیم مقدماتی سئو آشنا می‌شوند و سپس می‌آموزند چگونه یک وبسایت را تا حد مطلوبی بهینه‌سازی کنند.

۲. دوره جامع سئو سفینه: این دوره سئو چهار بار در سال برگزار می‌شود.

رویکرد دوره جامع سئو سفینه، صفر تا صد و نتیجه‌گرا است. به این معنی که از اصول مقدماتی سئو و آشنایی با رویکردهای جدید گوگل شروع می‌شود و به صورت گام به گام، مراحل سئو و بهینه‌سازی سایت به صورت حرفه‌ای و تخصصی آموزش داده می‌شود.

شرکت کنندگان در دوره جامع سئو، از پشتیبانی مدرس دوره سئو که مهدی محمدی است برخوردار هستند و در کمتر از ۲ ماه می‌آموزند، چگونه یک وبسایت را از صفر تا صد و به صورت کاملا تخصصی سئو کنند و به صدر نتایج گوگل بیاورند.

برای شرکت در این دوره می‌توانید وارد صفحه دوره جامع سئو شوید و ایمیل خود را وارد کنید تا پیش ثبت نام شما انجام شود. در هنگام شروع دوره، برای افرادی که پیش‌ثبت نام انجام داده‌اند، ایمیل ارسال می‌شود و شرایط ویژه‌ای نسبت به دیگران خواهند داشت.

خدمات سئو سایت چیست و چه بخش‌هایی دارد؟

خدمات سئو به سلسله کارهایی گفته می‌شود که یک شرکت سئو برای افزایش رتبه سایت ما در گوگل انجام می‌دهد.

خدمات سئو، هنگامی کاربرد دارد که شرایط اداره سایت ما به گونه‌ای است که نمی‌توانیم خودمان سایتمان را سئو کنیم و سایت ما احتیاج دارد تا یک شرکت واسطه و یا یک سئو کار با تجربه و حرفه‌ای برای سایت ما کار بهینه‌سازی سایت را انجام دهد.

معمولا سایت‌هایی که احتیاج به خدمات سئو دارند در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • سایت تازه تاسیس است و احتیاج به تبیین استراتژی سئو دارد
 • وب‌سایت به مشکلات سئو برخورد کرده و تیم وبسایت توانایی رفع مشکلات سئو را ندارند
 • سایت ما توانایی رقابت با سایت‌های رقیب در صفحه اول گوگل را ندارد
 • احتیاج به آموزش نیروهای تولیدکننده محتوا و پشتیبان سایت در زمینه سئو داریم
 • تیم تولید محتوا نداریم و یا تیم تولید محتوای ما تخصص کافی در زمینه سئو ندارند
 • احتیاج داریم تا یک متخصص سئو را به عنوان مشاور استخدام کنیم و به نوعی همیشه حواسش به سایت ما باشد
 • وبسایت نیاز دارد تا از نظر سئو تحلیل شود و معایبش مشخص شود
 • قصد داریم تغییرات گسترده‌ای در سایتمان بدهیم و تردید داریم که این تغییرات به سئو و جایگاه سایت در گوگل آسیب برساند

شاید علاوه بر مواردی که در قسمت بالا ذکر شد شرایط دیگری هم به وجود بیاید که احتیاج به یک شرکت و یا یک کارشناس ارائه دهنده خدمات سئو داشته باشیم.

همانطور که در لیست بالا دیدیم نیازهای سئو سایت گوناگون هستند و با توجه به این گوناگونی، طبعا خدمات سئو هم گوناگون خواهد بود. در قسمت پایین تعدادی از خدمات سئو که توسط شرکت‌های سئو ارائه می‌شود را لیست کرده‌ام.

همکاری با مشاور سئو

مشاوره سئو یکی از خدماتی است که می‌توانیم برای افزایش سئو سایتمان از آن استفاده کنیم.

یک مشاور سئو، قطعا یک متخصص سئو است و از تجربه و دانش کافی در زمینه سئو برخوردار است.

تحلیل سایت

معمولا وظیفه مشاور سئو به عنوان یک کارشناس سئو، تحلیل و بررسی شرایط سئو حال حاضر سایت و تدوین استراتژی برای پیشرفت در آینده سایت است.

پلن‌های مشاوره سئو می‌تواند متفاوت باشد. مثلا می‌توانید از یک کارشناس سئو بخواهید، هفته‌ای یک ساعت به شما مشاوره بدهد. همچنین می‌توانید قرارداد ۶ ماهه یا یکساله ببندید و به صورت درازمدت از دانش و تجربه او در جهت بهبود سئو سایتتان استفاده نمایید.

قیمت مشاور سئو قابل تعیین نیست. قطعا رزومه و تخصص یک کارشناس سئو و نتایجی که به همراه داشته است و همچنین دست‌آوردهایی که برای شما به همراه خواهد داشت، قیمت مشاوره او را مشخص می‌کند.

مثلا ما در آکادمی سئو سفینه پلن‌های مختلف مشاوره داریم و مهدی محمدی به عنوان یک مشاور سئو ابتدا ۲۰ دقیقه مشاوره رایگان با شما خواهد داشت.

بعد از ۲۰ دقیقه مشاوره رایگان، به صورت دو جانبه از سمت مهدی محمدی و فرد درخواست دهنده، برای ادامه مشاوره تصمیم‌گیری خواهد شد. چنانچه احتیاج به مشاوره در زمینه سئو دارید، وارد صفحه مشاوره رایگان سئو شوید و فرم مشاوره را پر نمایید تا در ۱ روز کاری با شما تماس گرفته شود و موضوع بررسی شود.

انجام سئو سایت

هنگامی که احتیاج به عملیات گسترده و استراتژیک سئو دارید خدمات اجرای سئو سایت مناسب شما است.

منظور از عملیات گسترده سئو، تولید محتوای مرتب، طولانی‌مدت و هدفمند، انجام تغییرات بزرگ در سایت، رفع اشکالات سایت و تدوین استراتژی می‌باشد.

در واقع، در هر زمانی که برای سئو سازی سایت احتیاج به یک کار تیمی دارید و منابع انسانی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کافی در اختیار ندارید، احتیاج به خدمات سئو سایت به صورت گسترده دارید.

شاید برای انجام این خدمات گسترده سئو، احتیاج به مذاکره با یک شرکت سئو دارید و شاید نیاز به استخدام سئو کار حرفه‌ای و با تجربه دارید.

بدیهی است که کار با یک شرکت بزرگ خدمات سئو، هزینه‌های زیادی در بر خواهد داشت، در حالی که استخدام یک سئو کار شاید ده‌ها برابر هزینه‌های شما را کاهش دهد.

در واقع تصمیم گیرنده اصلی شما هستید که با توجه به ابعاد کار و نتایجی که از بهینه‌سازی حرفه‌ای سایت حاصل خواهد شد، تصمیم نهایی را برای واگذاری خدمات سئو سایت بگیرید.

قیمت‌گذاری پروژه‌های سئو چگونه است؟

تعیین قیمت برای هر پروژه سئو، متفاوت است. ممکن است یک پروژه سئو با ۲ میلیون تومان انجام پذیرد و پروژه دیگر بیش از ۴۰ میلیون تومان بودجه نیاز داشته باشد.

در واقع قیمت سئو را ابعاد پروژه مشخص خواهد کرد.

منظور از ابعاد پروژه سئو، تعداد نفرات لازم برای تولید محتوا، میزان تخصص هر یک از نفرات که بر روی کیفیت محتوا تاثیر گذار است، بودجه لینک‌سازی خارجی و مدت زمان انجام پروژه سئو است.

موارد تاثیر گذار در تعیین قیمت پروژه سئو

 • زمان‌بندی پروژه: پروژه یکسال زمان ببرد یا یک ماه
 • کمیت و کیفیت تولید محتوا: در مدت مشخص چقدر محتوا قرار است تولید شود و محتواها در چه سطح کیفی باشند
 • لینک‌سازی خارجی: چه تعداد بک‌لینک برای رتبه‌گیری کافی است
 • مشکلات تکنیکال سایت: شاید باید منابعی صرف شود تا سایت از نظر تکنیکال به حد مطلوبی برسد

چگونه قیمت‌گذاری منطقی در پروژه‌های سئو داشته باشیم؟

در هنگام واگذاری یک پروژه سئو، هر دو طرف باید با دید منطقی به موضوع نگاه کنند.

منظور از دید منطقی این است که یک نتیجه قابل دسترس هدف‌گذاری شود و یک قیمت‌گذاری معقول اتفاق بیفتد.

اشتباهات کارفرمایان و سئوکارها در مذاکرات

در قسمت پایین چند مورد از اشتباهات پر تکرار را در حوزه پروژه‌دهی سئو ذکر می‌کنم که هم از سوی کارفرمایان و هم از سوی ارائه دهندگان خدمات انجام می‌پذیرد:

۱. اشتباهات و توقعات بیجای کارفرمایان

 • می‌خواهم به من تضمین بدهید که رتبه ۱ گوگل در کلمه کلیدی x شوم
 • من از قبل استراتژی و کلمات کلیدی را مشخص کرده‌ام و به پیشنهادات شما احتیاج ندارم
 • لطفا به من دقیقا و نکته به نکته بگویید چه کاری می‌خواهید در سایت من انجام دهید
 • هر وقت نتیجه گرفتیم، تمام پول را واریز می‌کنم
 • من به دنبال خدمات سئو ارزانتر از همه جا هستم

اشتباهات سئوکاران در تنظیم قرارداد سئو سایت

 • به شما تضمین می‌دهم در کلمه کلیدی x در رتبه اول گوکل خواهید بود
 • چنانچه نتیجه گرفتیم و یا نگرفتیم کل مبلغ را می‌گیرم
 • انجام پروژهای بزرگ با قیمت‌های بسیار بالا و یا بسیار پایین
 • قبول پروژه‌هایی که از پس آن بر نمی‌آیند
 • بستن قراردادهای رویایی و عدم پایبندی به مفاد قرارداد
 • من تمام جزئیات کارها را به شما می‌گویم
 • ارائه ندادن گزارش‌های منظم به کارفرما
 • تکیه بر احساسات به جای اصول واقعی

بهترین نوع قرارداد کارفرما و سئوکار در پروژه‌های سئو چگونه است؟

شاید بهترین راه برای همکاری منطقی و تعیین قیمت عقلانی این باشد که قرارداد قدم به قدم و فاز به فاز طراحی شود.

منظور از انجام پروژه سئو به صورت فاز به فاز این است که مراحل کار با توجه به ابعاد پروژه زمان‌بندی شود و چنانچه فاز اول اتمام یافت، تصفیه حساب صورت گیرد و سپس وارد فاز جدید شده و پروژه ادامه یابد.

مثلا در فاز اول برطرف کردن اشکالات تکنیکال سایت برنامه ریزی و هدف‌گذاری شود و در فازهای بعدی روی نکات دیگر قرارداد بسته شود.

مزیت روش گام به گام در پروژه‌های سئو این است که هر دوطرف از روحیات و عملکرد یکدیگر مطلع می‌شوند و پروژه در ابعاد جدی‌تر به مشکل نمی‌خورد.

چنانچه نیاز به دریافت خدمات سئو سایت دارید، وارد صفحه مشاوره سئو شوید و فرم مشاوره را پر نمایید تا نهایتا در یک روز کاری با شما تماس گرفته شود.

اصول سئو چیست؟

اصول سئو دستور‌العمل‌هایی هستند که گوگل و دیگر موتورهای جستجو از ما خواسته‌اند تا انجام دهیم. مانند تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت، توجه به نیاز کاربران در سایت وبرطرف کردن نیاز کاربران، دریافت بک‌لینک و اعتبار از دیگر سایت‌های معتبر.

این اصول تقریبا همیشه ثابت هستند و در گذر زمان تغییر نکرده‌اند. نکاتی که تغییر کرده است تکنیک‌ها و نحوه اجرای اصول است.

در مقاله جامع اصول اولیه سئو، تقریبا به صورت کامل به نحوه کار گوگل، سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری، کارکرد موتورهای جستجو و … پرداخته‌ایم.

سئو داخل سایت On-page SEO چیست؟

به طور کلی سئو سایت به دو قسمت سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم می‌شود.

منظور از سئو داخلی، کارهایی است که باید در داخل سایت انجام دهیم تا سایت، برای موتورهای جستجو و کاربران بهینه سازی شود.

عملیات سئو داخل سایت به دو قسمت سئو محتوا و سئو تکنیکال تقسیم می‌شود.

سئو محتوا شامل چه بخش‌هایی است؟

سئو محتوا به ۳ قسمت تقسیم می‌شود:

 1. تحقیق کلمات کلیدی و یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سایت
 2. ایجاد ساختار صحیح سایت مبتنی بر اصول سئو
 3. تولید محتوای ارزشمند و هدفمند

فاکتورهای مهم و بایدهای سئو داخلی:

 • تمام عملیات سئو داخل سایت باید کاملا استراتژیک و فکر شده باشد
 • تحقیق کلمات کلیدی و یافتن کلمات کلیدی ارزشمند باید بسیار با دقت انجام شود
 • برای ایجاد ساختار سایت باید ابتدا کاربران سایت و سپس موتورهای جستجو مورد نظر قرار گیرند
 • ساختار URLهای سایت نقش کلیدی در رتبه‌گیری سایت بازی می‌کنند
 • در تولید محتوا، کیفیت، تخصص، جامع بودن و منظم بودن بسیار مهم است
 • تلاش جهت افزایش CTR در سئو

اشتباهات رایج در سئو داخل سایت

 • انتخاب کلمات کلیدی اشتباه و فکر نشده
 • استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی در صفحه
 • استفاده از محتوای تکراری Duplicate content
 • تولید محتوای بی کیفیت Thin content
 • کپی کردن محتوا از دیگر سایت‌ها
 • ساخت بیش از یک صفحه برای یک کلمه کلیدی Keyword cannibalization
 • آدرس دهی غیر اصولی برای صفحات سایت
 • صفحه به دیگر صفحات سایت لینک نداشته باشد
 • سرعت پایین سایت
 • بهینه نبودن سایت برای نمایش در موبایل و تبلت

سئو خارج سایت Off-page SEO چیست؟

بخش دوم سئو سایت، سئو خارجی یا سئو خارج سایت است. منظور از سئو خارج سایت، لینک‌سازی هدفمند و دریافت بک‌لینک است.

منظور از بک‌لینک، لینک‌هایی هستند که از سایت‌های دیگر به سایت ما داده می‌شوند.

هدف از لینک‌سازی و کسب بک لینک افزایش اعتبار و دامین اتوریتی است.

لینک سازی خارج سایت به دو قسمت لینک‌سازی رایگان و لینک‌سازی با پرداخت پول تقسیم می‌شود.

لینک‌سازی رایگان با کارهایی مثل نوشتن مقاله مهمان، نظرگذاشتن در زیر پست‌های سایت‌های دیگر، سئو کردن صفحه اینستاگرام، پست گذاشتن در توییتر، لینکدین و غیره انجام می‌شود.

لینک‌سازی با پرداخت پول، روشی است که باید برای گرفتن بک لینک از دیگر سایت‌ها پول پرداخت کنیم. یکی از بهترین راه‌های لینک‌سازی با پرداخت پول، دادن رپورتاژ آگهی در سایت‌های معتبر است.

در مقاله جامع بک لینک چیست و چطور بک‌لینک بسازیم به صورت کامل موضوع بک‌لینک و ساخت بک‌لینک رایگان و پولی را مورد بررسی قرار داده ایم.

بایدهای سئو خارج سایت و لینک سازی

 • محتواهای مهم سایتتان را به علاقه‌مندان معرفی کنید و درخواست بک‌لینک کنید
 • پست‌های مهمان با کیفیت بنویسید
 • در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید
 • در تالارهای گفتگوی حوزه کاریتان فعالیت داشته باشید
 • سایت را در دایرکتوری‌ها ثبت کنید
 • برای دریافت لینک به اعضای سایتتان ایمیل بفرستید

اشتباهات رایج و نکات منفی در لینک‌سازی

 • دریافت بک‌لینک از سایت‌های غیر مرتبط یا اسپم
 • خرید بک‌لینک گروهی
 • رپورتاژ آگهی در سایت‌های با اسپم اسکور بالا

کدام مهمتر است؟ سئو داخلی یا سئو خارجی

سوالی که اکثر فعالان در حوزه سئو همیشه می‌پرسند این است که سئو داخل سایت مهم‌تر است یا سئو خارج سایت؟

هر کدام از متخصصین و کارشناسان سئو، پاسخ‌های ضد و نقیضی به این پرسش داده‌اند و نظرات متفاوت است.

به نظر شخصی من هر دو مهم هستند، اما اگر این دو را در ترازو بگذاریم، وزن سئو داخل سایت، بیشتر از سئو خارج سایت است. البته باید در هر دو قسمت سئو داخلی و سئو خارجی تمرکز گذاشت و سخت کار کرد. در واقع باید یک تعادلی بین رعایت فاکتورهای سئو داخلی و سئو خارجی رعایت شود.

مراحل سئو سایت به ترتیب چیست؟

با توجه به آموزش‌های گوناگون و گسترده‌ای که در حوزه سئو وجود دارد، افراد زیادی جسته و گریخته با سئو آشنا هستند، اما نمیدانند مراحل گام به گام سئو سایت چیست؟

این سوال هم برای افرادی پیش می‌آید که در حال یادگیری سئو هستند و هم برای افرادی پیش می‌آید که احتمالا خدمات سئو سایت دریافت می‌کنند و می‌خواهند کمی بیشتر از پروسه سئو سایت بدانند.

۱. تدوین استراتژی سئو و یافتن کلمات کلیدی مناسب

اولین گام در انجام سئو سایت، تدوین استراتژی سئو و درآمدزایی سایت است.

منظور از استراتژی سئو این است که باید مشخص شود در کدام کلمات کلیدی می‌خواهیم در گوگل جایگاه بگیریم و چطور روند جایگاه‌گیری ما سریع‌تر و حرفه‌ای تر شود.

در فیلم زیر توضیح داده‌ام یک سایت تازه تاسیس چگونه می‌تواند با اتخاذ استراتژی صحیح با سایت‌های بزرگ مقابله کند و در کلمات کیدی مهم جایگاه بگیرد.

در این مرحله با آنالیز کلمات کلیدی مختلف، مشخص می‌شود کدام کلمات کلیدی برای ما درآمدزا هستند و باید در آن‌ها در گوگل جایگاه بگیریم.

در مقاله جامع تحلیل کلمات کلیدی، این موضوع را به صورت کامل پوشش داده‌ام.

همچنین در آموزش صوتی زیر که از مجموعه آموزش‌های صوتی سئو به نام کلید سئو سایت است به نکات مهمی درباره کلمات کلیدی اشاره شده است.

۲. انجام عملیات سئو محتوا

پس از آنالیز کلمات کلیدی و یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سایت، وارد بخش سئو محتوا می‌شویم.

در بخش سئو محتوای سایت، برای سایت، ساختار مبتنی بر نیاز کاربران و موتورهای جستجو را طراحی و اجرا می‌کنیم.

سپس برای هر صفحه محتوای متناسب با برطرف کردن نیاز کاربران و معیارهای گوگل تولید می‌کنیم.

معیارهایی که گوگل بای تولید محتوای ارزشمند از ما خواسته است، به هیچ عنوان پیچیده و دست نیافتنی نیست. در واقع گوگل از ما می‌خواهد نیاز کاربر را در صفحه رفع کنیم و طوری مطالب را بنویسیم که برای گوگل قابل فهم باشد.

در ویدیوی آموزشی زیر توضیح می‌دهم چگونه با رعایت چند نکته ساده محتوای حرفه‌ای تری بنویسیم.

در مقاله جامع سئو محتوا به صورت کامل این مراحل شرح داده شده است.

۳. بهینه‌سازی سئو تکنیکال سایت

منظور از سئو تکنیکال، متناسب کردن نکات فنی سایت با معیارهای موتورهای جستجو است. مانند:

 • افزایش سرعت سایت
 • بهینه کردن آدرس‌های صفحات سایت
 • استفاده مناسب از تگ‌ها
 • استفاده صحیح از schema markup

مثلا در آموزش صوتی زیر که از مجموعه کلید سئو سایت است، تاثیر یکی از نکات مهم سئو تکنیکال یعنی سرعت سایت را توضیح داده‌ام.

برای آشنایی بیشتر و کامل‌تر با سئو تکنیکال، مقاله جامع سئو تکنیکال را مطالعه نمایید.

۴. لینک‌سازی خارج سایت برای کسب اعتبار

در مرحله چهارم برای سایت لینک سازی می‌کنیم و بک لینک می‌گیریم. با لینک‌سازی خارج سایت برای سایتمان اعتبار کسب می‌کنیم.

نتیجه گرفتن از سئو به صبر نیاز دارد

همانطور که در تعریف سئو عرض کردم سئو یک‌سری عملیات مداوم در داخل و خارج سایت است. واژه مداوم در تعریف سئو بسیار مهم است.

اینطور نیست که ما ۶ ماه روی سئو سایت سرمایه‌گذاری زمانی یا مادی کنیم و سپس عملیات بهینه‌سازی سایت را رها کنیم.

با انجام مداوم مراحل سئو که در بالا توضیح داده شد، وبسایت به مرور در کلمات کلیدی طولانی‌تر، در گوگل جایگاه می‌گیرد و سپس در کلمات کلیدی کوتاه و پر رقابت جایگاه می‌گیرد.

۱۱ اشتباه تاثیرگذار در سئوسایت چیست؟

در دو پادکست زیر که قسمت‌های ۱۹ و ۲۰ مجموعه آموزش‌های کلید سئو سایت است؛ به ۱۱ اشتباه تاثیرگذار در سئو پرداختم.

نکات را به دقت گوش کنید و چنانچه این اشتباهات در سایت شما وجود دارد؛ آن‌ها را برطرف نمایید.

نرم افزار و ابزار سئو چیست و چه کاربردهایی دارند؟

نرم‌افزارهای سئو ابزارهایی هستند که با استفاده از آن‌ها سئو سایت را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. تعدادی از این ابزارهای سئو آنلاین و تحت وب هستند و تعدادی دیگر نرم‌افزارهایی هستند که روی کامپیوتر خودمان نصب می‌شوند. البته ابزارهای آنلاین سئو کاربرد بیشتری دارند و شناخته‌تر هستند.

به طور کلی ابزارهای سئو به دو دسته رایگان و پولی تقسیم می‌شوند. بعضی از ابزارهای آنلاین سئو پلن رایگان کوتاه مدت یا تریال را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا بعد از آشنایی بیشتر و تست عملکرد این ابزارها پلن پولی را تهیه نمایند.

۴ کاربرد متداول ابزارها و نرم افزارهای سئو:

ابزارهای سئو معمولا خدمات یکسانی ارائه می‌دهند و تفاوت آن‌ها در صحت داده‌ها است. این خدمات و سرویس‌ها شامل موارد زیر است:

۱. تحلیل کلمات کلیدی: شاید مهم‌ترین کاربرد ابزارهای سئو تحلیل کلمات کلیدی است. روش کار به اینگونه است که یک کلمه کلیدی را وارد می‌کنید و ابزارهای سئو، حجم جستجوی ماهانه، ارزش مالی کلمه کلیدی، میزان رقابت و سختی کلمه کلیدی و روند جستجوی کلمه کلیدی در طی زمان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

۲. آنالیز رقبا: سرویس دیگر ابزارهای سئو تحلیل رقبا است. روش کار برای تحلیل رقبا به این صورت است که نام دامنه سایت رقیب را وارد می‌کنید و گزارش‌هایی از کلمات کلیدی مهم رقبا، صفحات پر بازدید، بک‌لینک‌های رقبا و … را به دست می‌آورید.

۳. تحلیل محتواهای داخل سایت: همان گزارش‌هایی که از سئو سایت رقبا به دست می‌آورید را برای سایت خود نیز می‌توانید بدست آورید. کافی است نام دامنه سایت خود را وارد کنید تا گزارش‌ سئو سایت شما آماده شود.

۴. اشکال یابی صفحات سایت: در اشکال یابی صفحات سایت، هر یک از ابزارها، سایت را آنالیز یا Audit می‌کنند. معمولا عنوان صفحه، متاهای صفحه، هدینگ‌های صفحه، تراکم کلمات کلیدی در یک صفحه و در کل سایت و … را بررسی نموده و گزارش را به شما می‌دهند.

ابزارها و نرم‌افزارهای معروف سئو کدامند؟

ابزارهای بسیار زیادی برای تحلیل سئو سایت وجود دارند که بعضی از این ابزارها بسیار معروف و پر کاربرد هستند. در صفحه ابزار سئو تعدادی از معروف‌ترین ابزارها را برای شما لیست کرده‌ام.

آشنایی با متخصصین بین المللی سئو

در هر حرفه‌ای تعدادی از افراد تبدیل به سردمدار بازار می‌شوند. سئو نیز از این قانون مثتثنا نیست.

در این قسمت می‌خواهم شما را در دنیای سئو با متخصصینی آشنا کنم که گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند و تبدیل به متخصصین معروف و با تجربه در حوزه سئو شده‌اند.

brian dean backlinko

برایان دین Brian Dean

بی شک اولین نفر در لیست متخصصین بین المللی سئو برایان دین است.

وبلاگ شخصی او backlinko.com است که بررسی‌های موردی و مقالات جامع در حوزه سئو از نقاط برجسته وبلاگ اوست.

rand fishkin moz sparktoro

رند فیشکین Rand Fishkin

نفر دوم لیست متخصصین سئو رند فیشکین است.

او بنیانگذار وبسایت moz.com است که سرگذشتی مانند استیو جابز داشته و از شرکت خود اخراج شد. رند فیشکین مجددا یک سایت با نام sparktoro.com راه اندازی کرده است که یک ابزار برای مارکتینگ است.

رند فیشکین یک کتاب معروف به نام lost and founder دارد. در این کتاب توضیح می‌دهد سیلیکون ولی چگونه افراد تازه کاری که می‌خواهند استارت‌آپ بزنند را گمراه می‌کند.

neil patel

نیل پاتل Neil Patel

نفر سوم لیست حرفه‌ای های سئو کسی نیست جز نیل پاتل.

وبلاگ شخصی او neilpatel.com است.

او یک مشاور سئو است و علاوه بر مشاوره سئو یک ابزار سئو به نام UbberSuggest هم دارد. البته این ابزار برای زبان فارسی کار نمی‌کند.

او یک کانال فعال در یوتیوب هم دارد که ویدیوهای آموزشی خود را در کانال یوتیوب خود قرار می‌دهد.

  bill slawski

بیل اسلاوسکی Bill Slawski

چهارمین نفر در لیست متخصصین سئو بیل اسلاوسکی است.

او بیش از ۲۰ سال است که در حوزه سئو فعالیت می‌کند و یکی از با تجربه‌های حوزه سئو است.

اسلاوسکی در سال ۲۰۰۹ وبسایت seobythesea.com را تاسیس کرد و در این وبسایت آموزش های سئو و خدمات سئو ارائه می‌دهد.

  AJ kohn

ای‌جی کن AJ Kohn

نفر پنجم لیست ما ای‌جی کن است.

او هم نزدیک به دو دهه است که در حوزه سئو فعالیت می‌کند.

وبلاگ شخصی او blindfiveyearold.com می‌باشد که در این وبلاگ مطالبی را می‌نویسد که هم برای متخصصین سئو و هم برای تازه‌کارها کاربردی است.

  danny sullivan

دنی سالیوان Danny Sullivan

نفر ششم کارآزموده‌های سئو دنی سالیوان است.

دنی سالیولن قبل از بوجود آمدن گوگل روی سئو کار می‌کرد!!

اولین مقاله او در حوزه سئو به سال ۱۹۹۶ بر می‌گردد. او سردبیر سابق وبسایت searchenginewatch.com است. همچنین او موسس وبسایت searchengineland.com است.

jeff quipp

جف کوییپ Jeff Quipp

هفتمین متخصص شناخته شده سئو جف کوییپ است.

جف کوییپ موسس وبسایت searchenginepeople.com است. این وبسایت یکی از معتبرترین وبسایت‌های سئو در کانادا است و بیش از ۱۰۰ کارمند دارد.

وبسایت او خدمات سئو ارائه می‌دهد. طراحی کاربری وبسایت جف کوییپ بسیار جذاب است. مخصوصا صفحه تماس با ما.

Guy Sheetrit

گای شیتریت Guy Sheetrit

جایگاه هشتم متخصصین معروف دنیا در حوزه سئو متعلق است به گای شیتریت.

گای شیتریت مدیرعامل (CEO) وبسایت overthetopseo.com است.

گای شیتریت مشاور سئو است. وبسایت او با شرکت‌های بزرگی مانند کوکاکولا و چاینیز موبایل همکاری دارد.

ایده‌ای که او دارد جالب است: او معتقد است همزمان با اجرای اصول سئو در سایت باید روی امنیت سایت هم کار کرد.

Eric Enge

اریک انج Eric Enge

جایگاه نهم لیست متخصص‌ها و با تجربه‌های سئو به اریک انج تعلق دارد.

وب‌سایت stonetemple.com متعلق به آقای اریک انج است. این وبسایت بیش از ۷۰ نفر تحلیل‌گر و کارمند فنی را در ختیار دارد.

یکی از نکات جالب در مورد وبسایت او این است که گوگل برای تحقیقات ماشین یادگیری رنک‌برین، این شرکت را به همکاری فراخواند.

John Muller

جان مولر John Muller

نفر دهم لیست متخصصین سئو با ۹ نفر قبلی فرق دارد. او جان مولر از شرکت گوگل است.

جان مولر یکی از متخصصین شرکت گوگل است که در وب‌مسترهنگ‌آوت Webmaster Hangout به سوالات افراد پاسخ می‌دهد.

پاسخ‌هایی که جان مولر به سوالات می‌دهد را می‌توان موضع رسمی شرکت گوگل و نحوه کار گوگل دانست.

البته بعضی از افراد معتقد هستند او در بعضی مواقع پاسخ‌های دقیق و مبتنی بر حقیقت نمی‌دهد.

شما هم دوست دارید متخصص سئو شوید و درآمد خود را افزایش دهید؟

شرکت در یک دوره صفر تا صد سئو


این بخش مخصوص افرادی است که مصمم هستند سئو را به صورت کامل و در مدت دو ماه بیاموزند.

این دوره جامع سئو به صورت حضوری و غیر حضوری (آنلاین) توسط سایت سفینه برگزار می‌گردد.

به دوره جامع سئو سفینه خوش آمدید

در مدت ۲ ماه سئو را به صورت کاربردی بیاموزید و سپس وبسایتتان را به نتایج اول گوگل برسانید

یک پیشنهاد برای پیشرفت در سئو

در پایان درس دوم دوره رایگان آموزش سئو مبتدی می‌خواهم یک پیشنهاد به شما بدهم.

قبل از اینکه وارد درس دوم شوید همین الان پیش ثبت نام خود را در دوره جامع سئو سفینه انجام دهید

دوره جامع سئو سفینه چیست؟

دوره جامع سئو سفینه یک دوره کامل و کاربردی برای یادگیری سئو به صورت پیشرفته است.

این دوره سئو ۴ بار در سال برگزار می‌گردد. مدت زمان هر دوره ۲ ماه است.

محتوای دوره به صورت کاملا کاربردی و قدم به قدم طراحی شده است.

شما در عرض ۲ ماه می‌آموزید چطور یک وبسایت را از نقطه صفر تا نقطه ۱۰۰ سئو کنید و به نتایج اول گوگل برسانید.

شرکت در این دوره کاملا بدون ریسک است. دوره جامع سئو سفینه گارانتی بازگشت وجه دارد.

جهت دریافت اطلاعات کامل از سرفصل‌های آموزشی و شرایط دوره جامع سئو سفینه به صفحه دوره جامع سئو مراجعه نمایید.

همین الان پیش ثبت نام را انجام می‌دهم

مهم‌ترین سوالات پرتکرار شما در مورد سئو

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است.

سئو یک‌سری عملیات مداوم در داخل سایت و خارج سایت است. نتیجه این عملیات، قرار گرفتن سایت در نتایج بالای گوگل و جذب ترافیک ارگانیک و رایگان است.

چرا سئو سایت مهم است؟

سئو مهم‌ترین عامل در ایجاد ترافیک برای سایت است.

کاربرانی که از طریق سئو وارد یک وب‌سایت می‌شوند، به این علت که در همان لحظه نیاز، جستجویی را در گوگل انجام داده‌اند، اگر پیشنهاد خوبی دریافت کنند به احتمال زیاد به خریدار تبدیل می‌شوند.

با یادگیری سئو می‌توانید کاری کنید با کمترین هزینه در نتایج اول گوگل باشید و ترافیک زیادی را وارد سایت خود کنید.

بهترین راه یادگیری سریع سئو چیست؟

بهترین راه آموختن سریع سئو، شرکت در یک دوره سئو است.

همین الان در دوره رایگان آموزش سئو مبتدی شرکت کنید و سئو را به صورت رایگان و گام به گام بیاموزید.

خدمات سئو چیست؟

خدمات سئو به سلسله کارهایی گفته می‌شود که یک شرکت سئو برای افزایش رتبه سایت ما در گوگل انجام می‌دهد.

خدمات سئو، هنگامی کاربرد دارد که شرایط اداره سایت ما به گونه‌ای است که نمی‌توانیم خودمان سایتمان را سئو کنیم.

سئو چه کاربردهایی دارد؟

بی‌شک بهترین مزیت و کاربرد سئو، افزایش بازدیدکنندگان سایت از طریق موتورهای جستجو است. بدیهی است که با افزایش ترافیک سایت، فروش سایت بیشتر خواهد شد، برندسازی بهتری انجام خواهد گرفت و کسب و کار اینترنتی پر قدرت‌تر خواهد شد.

6 دیدگاه مربوط به “سئو چیست؟ – SEO چیست؟ – سئو سایت چیست؟ [نهایی]

 1. آرمین گفته:

  سلام و عرض ادب
  سوالی که خدمتتون دارم در مورد تفاوت تاثیر “sub domain” و “sub directory” هست.
  ما یک وبسایت داریم که دامنه اصلی بر روی سرور ویندوزی قرار داره ولی بلاگ به صورت یک sub directory بر روی وردپرس هست. وردپرس و به تبع اون بلاگ این سایت همیشه دارای مشکلات فنی است. دوتا سوال دارم از خدمتتون:
  ۱. امکان استفاده از sub directory بر روی یک سرور لینوکسی مجزا است؟
  ۲. اگر ساب دایرکتوری بلاگ رو بخوایم ببریم بر روی یک ساب دامین (که بتونیم راحت از سرور لینوکسی کجزا استفاده کنیم) مشکلی چه تبعاتی در کوتاه مدت و بلند مدت برای سئوی سایت داره؟

  با سپاس فراوان

  • مهدی محمدی گفته:

   سلام به شما دوست عزیز.
   با توجه به اینکه من از جزئیات کار شما اطلاع ندارم، چند تا نکته کلی رو عرض می‌کنم.
   نکته اول: در غالب اوقات، ساب دایرکتوری بهتر از ساب دومین است.
   نکته دوم: بهترین حالت و پیشنهاد من این است که وبسایت اصلی را هم اگر امکان دارد وردپرسی کنید و کار را خیلی پیچیده نکنید.
   نکته سوم: در این مقاله بک لینکو درباره آدرس‌دهی، این طور عنوان شده است که گوگل، ساب دامین را متفاوت از دامنه اصلی سایت در نظر می‌گیرد.

   در مورد سوال اول: بهتر است به شرکت هاستینگتون تیکت بزنید ببینید این کار رو میتونند براتون انجام بدهند. اگر سرور دارید با مدیر سرورتون مشورت کنید.
   در مورد سوال دومتون: به نظر من ساب دومین برای بخش‌هایی باید استفاده بشه که یا مجزا از موضوع اصلی سایت هستند یا یکی از سرویس‌های وابسته به سایت هستند.
   مثلا پروفایل کاربران یا چیزهایی شبیه به این. به نظر من اگر بلاگتون مرتبط با موضوع سایت است، به زیردامنه انتقال ندهید. در همین صفحه سایت بک‌لینکو، که لینکش رو قرار دادم، تصویر یک آزمایش از جان دوهرتی است که با انتقال بلاگ سایت به ساب دایرکتوری، رتبه‌های صفحات افزایش پیدا کرده است.
   موفق باشید.

 2. پور رضایی گفته:

  سلام جناب محمدی.
  من چند سالی میشه در حوزه سئو کار می‌کنم. سئو چند تا سایت دستم هست و باهاشون کار می‌کنم اما همیشه در قرار داد بستن مشکل دارم.
  همونطور که در مقاله اشاره کردید کارفرماها توقعات بیجا دارند و تضمین رتبه ۱ گوگل میخواهند.
  اگر تضمین بدیم که دروغ گفتیم و واقعا نمیشه تضمین داد.
  اگر تضمین ندیم هم با سئوکارهای دیگه کار میکنن. به نظرتون چیکار باید بکنم.

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام. به نظر من چیزی که در قبول پروژه‌های سئو مهم است این است که از همین ابتدای کار قرارداد محکمی بسته بشه و هر دو طرف دقیقا بدانند چه کاری باید انجام بدهند و چه تعهداتی دارند.
   اما در مورد قرارداد من به تجربه متوجه شدم شخصی که از شما تضمین رتبه ۱ می‌خواهد، در دو حالت فکری است.
   یا به هیچ عنوان با موضوع سئو آشنا نیست و یا به علم و تجربه شما اطمینان ندارد.
   به نظر من شما توضیحات اولیه را به صورت مختصر به کارفرما بدهید و شخص را متوجه کنید که موضوع تضمین در سئو و رتبه ۱ بی معنا است. در این صورت مشکل عدم آشنایی کارفرما به سئو حل می‌شود. اما چنانچه فرد به شما اطمینان ندارد با این توضیحات قانع نمی‌شود و احتمالا در آینده کاری خود به مشکلات قانونی برخورد خواهید کرد.
   برای حل مشکل عدم اطمینان کارفرما، باید با ارائه پروژه‌های موفق قبلی خود او را متوجه علم و تجربه خو در زمینه سئو کنید.
   و البته همانطور که در مقاله ذکر کردم، سعی کنید قرارداد قبول پروژه سئو سایت را فاز به فاز طراحی کنید و پیش ببرید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *