سئو خارجی چیست

 • سئو خارجی یا سئو خارج سایت (Off-site یا Off-page) که به عنوان سئو خارج صفحه نیز نامیده می‌شود به اقداماتی گفته می‌شود که در خارج از وب سایت شما انجام می‌شود. هدف از انجام اقدامات سئو خارج سایت، افزایش اعتبار سایت شما و بالطبع افزایش رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل است.

  فعالیت‌های سئو خارج سایت در دیگر پایگاه‌های اینترنتی معتبر (صفحات سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و غیره) که به وب‌سایت شما لینک می‌دهند یا تبلیغ می‌کنند، انجام می‌شود.

  معمولا فرآیند سئو سایت، با کار کردن روی سئو داخلی شروع می‌شود و با سئو خارج سایت ادامه پیدا می‌کند و تکمیل می‌شود.

  سئو خارجی، موتورهای جستجو و کاربران را متوجه محبوبیت، اعتبار، اطمینان و اقتدار سایت شما می‌کند. گوگل بارها تاکید کرده است که تنها با دریافت سیگنال‌های خارج از سایت است که کیفیت مطالب یک سایت مشخص و تضمین می‌شود.

  چرا سئو خارجی مهم است؟

  الگوریتم‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو دائما در حال تغییر هستند. بنابراین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل نیز به طور مداوم در حال تغییر هستند. اما یک اتفاق نظر کلی در بین کارشناسان سئو وجود دارد مبنی بر اینکه سیگنال‌های خارج سایت (لینک و تبلیغ) هنوز یکی از موثرترین و ثابت‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی است.

  سیگنال‌های خارج سایت که از دیگر مکان‌ها در فضای اینترنت دریافت می‌کنیم باعث می‌شود؛ ارتباط محتوایی، مطمئن بودن، معتبر بودن و متخصص بودن سایت ما به گوگل و کاربران اثبات شود. بنابراین سئو خارجی در توانایی افزایش رتبه یک صفحه نقش اساسی دارد.

  سئو خارج از سایت را به فعالیت‌هایی برای ایجاد اعتبار برای یک کسب و کار فیزیکی تشبیه کنید. بدون سئو خارجی، سایت شما از سایت‌هایی که از قبل دارای اعتبار و قدرت بالاتری هستند، در نتایج جستجو پیشی نمی‌گیرد.

  فرض کنید شخصی می‌خواهد یک گوشی بخرد؛ چنانچه فرد معتبر، مطمئن و متخصصی به او پیشنهاد خرید از یک برند خاص را بدهد، قطعا تاثیر زیادی در انتخاب او خواهد داشت. 

  گوگل همان فرد سوال کننده است و بخش عمده‌ای از علل انتخاب صفحات برتر در نتایج جستجو وابسته به اعتبار سایت‌ها و پیشنهاداتی است که از سایت‌های معتبر دریافت می‌شود.

  فعالیت‌های مرتبط با بک‌لینک‌ در سئو خارج سایت

  مهم‌ترین فعالیت در سئو خارجی مربوط به بک لینک و فعالیت‌های بک لینک سازی است. هر بک‌لینکی که به سایت شما داده می‌شود، مقداری ارزش از طریق لینک جویس به سایت شما انتقال می‌دهد. از نظر موتورهای جستجو، بک‌لینک یک سیگنال مهم برای ارزیابی کیفیت محتوا (در صفحه گیرنده بک‌لینک) می‌باشد. بنابراین صفحه‌ای که بک‌لینک‌های بیشتر و پر ارزش‌تری دارد، نسبت به صفحات با بک‌لینک کمتر، صفحه پر ارزش‌تری به حساب می‌آید.

  نکته مهم اینجاست که ارزش همه بک‌لینک ها یکسان نیست. صرف نظر از نحوه دریافت آن که ممکن است مغایر یا مطابق با اصول سئو کلاه سفید باشد، سیگنال‌های زیادی وجود دارد که مشخص می‌کنند ارزش یک بک‌لینک چقدر است.

  تعدادی از فاکتورهای که می‌توانند میزان تاثیر بک‌لینک را مشخص کنند، عبارتند از:

  • موضوع سایت لینک دهنده (چقدر با سایت شما مرتبط است)
  • انکر تکست یا متن لینک
  • اتوریتی سایت مبدا
  • EAT سایت مبدا
  • تعداد لینک های موجود در صفحه مبدا
  • نوع دامنه (com, org, edu یا…)
  • فالوو یا نوفالوو بودن لینک
  • میزان ترافیک صفحه لینک‌دهنده

  تعداد دامنه‌های لینک دهنده Referring domains

  منظور از تعداد دامنه‌های لینک دهنده (Referring domains یا دامنه‌های ارجاع دهنده)، سایت‌های مختلفی هستند که به شما لینک داده‌اند.

  در کنار دیگر نکات سئو خارج سایت، نکته مهمی که در مبحث لینک در سئو خارجی مهم است زیاد بودن دامنه‌های لینک دهنده به شما است.

  اگر تعداد زیادی بک‌لینک از تعداد کمی از سایت‌ها دارید و تعداد سایت‌های لینک دهنده به شما زیاد نیستند، در واقع فعالیت بک لینک شما بسیار ضعیف است و ممکن است بر رتبه صفحه شما تأثیر خیلی مثبتی نگذارد.

  به عنوان مثال اگر از ۱۰ وبسایت ۳۰ بک لینک داشته باشید، خیلی بهتر است از اینکه از ۳ وبسایت ۳۰ لینک داشته باشید.

  زیاد بودن تعداد دامنه‌های ارجاع دهنده بسیار مهم است. گرچه نمی‌توان ۱۰۰٪ قطعی نظر داد اما نتایج مطالعات سایت‌های بزرگ مانند ahrefs.com نشان می دهد که هر چقدر تعداد لینک از وب‌سایت‌های منحصر به فرد بیشتری باشد، به احتمال زیاد نتیجه بهتری خواهد داشت.

  چه آیتم‌های دیگری در سئو خارج سایت موثر است؟

  داشتن استراتژی برای بدست آوردن پیوند از دیگر وب‌سایت‌ها اصلی‌ترین استراتژی در سئو خارجی است اما تقریباً هر فعالیتی که در خارج از وب سایت شما انجام شود و به بهبود جایگاه سایت شما در گوگل کمک می کند، می‌تواند به عنوان سئو خارج سایت تلقی شود.

  البته تمام فعالیت‌هایی که مربط به سئو خارج سایت می‌شود در نهایت یا باید برای شما بک‌لینک به ارمغان بیاورد یا کاری کند که در دیگر فضاهای خارج از سایت شما از برند شما نام برده شود که به آن (Mention) گفته می‌شود.

  تعدادی از این فعالیت‌ها عبارتند از:

  • فعالیت در رسانه‌های اجتماعی
  • وبلاگ نویسی مهمان که بدون دریافت بک‌لینک انجام می‌شود و فقط منشن می‌شوید.
  • معرفی شدن از طریق افراد معروف و تأثیرگذار (اینفلوئنسر)

  انجام سئو خارجی سخت اما تاثیرگذار است

  ممکن است سئو خارجی نسبت به فعالیت‌های سئو داخلی کمی سخت‌تر به نظر برسد (مخصوصا برای تازه‌کارها) زیرا بسیاری از عوامل خارج از صفحه به طور کامل تحت کنترل ما نیست. اما توجه داشته باشید انجام دادن کارهایی که سخت‌تر باشد و نیاز به برنامه‌ریزی و هزینه دارند، به عنوان یک عامل تاثیرگذار در رتبه‌بندی قابل اعتمادتر است.

  همچنین توجه به این نکته مهم است که فعالیت‌های سنتی بازاریابی آنلاین و آفلاین می‌توانند به صورت غیر مستقیم سئو خارجی را تحت تأثیر قرار دهند.

  برای بسیاری از سایت‌ها با توجه به سطح رقابت، این احتمال وجود دارد که برای افزایش رتبه به هزاران لینک یا منشن نیازی نداشته باشند. بنابراین مقدار فعالیت‌ در سئو خارجی ممکن است برای حوزه‌های کم‌رقابت در مقیاس کوچک‌تر هم جواب بدهد.

  ادامه یادگیری

  این مقاله، یک معرفی از سئو خارجی بود. اگر به موضوع سئو خارجی علاقه‌مند هستید، می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

  نظر شما در مورد این محتوا؟