الگوریتم های مهم گوگل چیست

توجه داشته باشید که الگوریتم های گوگل همه تایید شده نیستند. در این صفحه ابتدا متوجه می‌شویم الگوریتم گوگل چیست و سپس با آخرین الگوریتم های گوگل و نحوه کار آن‌ها آشنا می‌شویم.

الگوریتم گوگل

الگوریتم گوگل چیست؟

  • الگوریتم های گوگل یک سیستم کامپیوتری هستند.
  • کار الگوریتم‌ها؛ رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجو است.
  • این سیستم بسیار پیچیده عمل می‌کند. یعنی برای اینکه بهترین نتایج را به کاربر نشان دهد، میلیارها صفحه را با صدها فاکتور مورد بررسی قرار می‌دهد.
  • هدف از ایجاد الگوریتم‌ها، مبارزه با فعالیت‌های اسپم و بهینه کردن تجربه جستجو است.
  • الگوریتم‌ها مدام (روزی چندبار) توسط برنامه‌نویسان گوگل، توسعه داده می‌شوند.

گوگل معمولا اطلاعات دقیقی از الگوریتم های خود به کاربران نمی‌دهد و فقط یکسری اطلاعات کلی می‌دهد. فقط آن اطلاعاتی را می‌دهد که به نفع خودش باشد. مثلا می‌گوید ما یک الگوریتم برای مبارزه با لینک‌های مخرب دایم. اما نمی‌گوید چگونه کار می‌کند.

الگوریتم‌های گوگل چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟

هر الگوریتم گوگل مامور انجام یک کار دقیق است. یعنی مهندسان گوگل با ارائه جدیدترین الگوریتم‌های گوگل یا یک نقص را برطرف کنند یا یک قابلیت جدید اضافه می‌کنند.

تعدادی از الگوریتم‌های گوگل تایید شده نیستند. یعنی رسما از طرف گوگل تایید نشده‌اند.

آخرین الگوریتم های گوگل

در قسمت پایین مهم‌ترین و آخرین الگوریتم‌های گوگل را ملاحظه می‌کنید که توسط گوگل تایید شده‌اند.

#. الگوریتم برت BERT (آخرین الگوریتم)

الگوریتم برت جدیدترین الگوریتم‌ گوگل است و مخفف چهار کلمه Bidirectional Encoder Representations from Transformers است. این الگوریتم به نوعی مکمل هوش مصنوعی گوگل است و قصد دارد زبان انسان را بهتر بفهمد. این الگوریتم از ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹ بر روی نتایج انگلیسی گوگل تاثیر خود را نشان داد. الگوریتم BERT هنوز برای زبان فارسی اجرا نشده است اما به احتمال زیاد به زودی بر روی زبان فارسی هم فعال خواهد شد.

#. الگوریتم رنک‌برین

به نظر من مهمترین الگوریتم گوگل این الگوریتم است. الگوریتم رنک‌برین در سال ۲۰۱۵ طراحی شد. این الگوریتم با الگوریتم‌های قبل از خود متفاوت است و یک ماشین یادگیری است. یعنی رفتار کاربران را در نتایج جستجو و همچنین درون سایت تجزیه و تحلیل می‌کند و نکاتی که کاربران زیادی تکرار کنند را به عنوان الگو ذخیره می‌کند. سپس رتبه یک صفحه را افزایش می‌دهد یا کاهش می‌دهد.

#. الگوریتم موبایل‌فرندلی

در ادامه تمرکز گوگل روی جستجوهای از طریق تلفن همراه، اینبار گوگل در سال ۲۰۱۵ از الگوریتم موبایل‌فرندلی به معنای دوست موبایل طراحی کرد. یعنی به سایتهایی که طراحی آن‌ها برای نمایش در صفحات کوچک موبایل بهینه باشد، رتبه بهتری می‌دهد.

در مقاله سئو موبایل، نحوه بهینه‌سازی سایت برای موبایل توضیح داده شده است.

#. الگوریتم کبوتر

در سال ۲۰۱۴ و با اوج گرفتن استفاده از تلفن‌های همراه و جستجوهایی که از طریق تلفن همراه انجام میشد، گوگل از الگوریتم کبوتر رونمایی کرد. این الگوریتم به کاربران نتایج محلی را نمایش می‌دهد. به عنوان مثال: کاربری که از لاهیجان عبارت پیتزافروشی را جستجو می‌کند پیتزافروشی‌های نزدیک او در شهر لاهیجان در نتایج گوگل ظاهر می‌شوند و نه پیتزا فروشی‌های دیگر شهرها.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از بهینه‌سازی سایت برای جستجوهای محلی مقاله جامع سئو محلی را مطالعه نمایید.

#. الگوریتم مرغ مگس‌خوار

در سال ۲۰۱۳ از یک الگوریتم متفاوت رونمایی شد و هسته گوگل بازنویسی شد. این الگوریتم بر مفهوم جستجو و شناخت معنای کلمات تمرکز دارد. یعنی وقتی شما واژه خرید موبایل را در گوگل جستجو می‌کنید، گوگل متوجه می‌شود که منظور شما از موبایل، تلفن همراه یا گوشی هم هست. در نتیجه صفحاتی که دارای کلمه خرید گوشی هستند نیز به کاربر پیشنهاد می‌دهد.

#. الگوریتم دزد دریایی

یکی دیگر از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل الگوریتم دزد دریایی است. این الگوریتم هم در سال ۲۰۱۲ بوجود آمد. هدف این الگوریتم مبارزه با سایتهایی است که مطالب دیگران را کپی می‌کنند و در سایتشان قرار می‌دهند.

#. الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن در سال ۲۰۱۲ طراحی شد و مامور مبارزه با بک‌لینک‌های مشکوک است. زمانی که سئوکارها فهمیدند یکی از مهم‌ترین دلایل رتبه گرفتن یک صفحه بک لینک گرفتن از دیگر سایت‌ها است شروع کردند به ساخت بک‌لینک‌های بی‌کیفیت.

منظور از بک‌لینک بی‌کیفیت این است که ما از سایتی لینک بگیریم که موضوعش مرتبط با موضوع سایت ما نیست یا اینکه مطالب زیادی ندارد و فقط برای بک‌لینک دادن ساخته شده است.

#. الگوریتم پاندا

این الگوریتم در سال ۲۰۱۱ طراحی شد و مامور مبارزه با محتوای بی کیفیت شد. محتوای بی کیفیت محتوایی است که به کاربر سایت هیچ نتیجه‌ای نمی‌رساند.

یعنی صاحب یک سایت برای رتبه گیری در گوگل یکسری متن بی سر و ته در یک صفحه میریخت و چون از یک کلمه مشخص در آن متن زیاد استفاده کرده بود در نتایج گوگل بالا میامد. این الگوریتم صفحات با این نوع محتوا را از نتایج جستجو حذف کرد.

نتیجه‌گیری

الگوریتم های گوگل با هدف افزودن یک امکان یا مبارزه با یک فعالیت خرابکارانه برای دستکاری نتایج جستجو تولید می‌شوند. در این صفحه سعی می‌کنیم مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل را معرفی کنیم و این صفحه را مرتب آپدیت کنیم.

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای