تحقیق کلمات کلیدی چیست

 • تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) اولین مرحله در سئو محتوا است و با توجه به استراتژی سئو انجام می‌شود.

  وقتی می‌دانید مردم چه چیزی را جستجو می‌کنند، می‌توانید محتوای سایتتان را در مورد موضوعاتی که مردم در گوگل و دیگر موتورهای جستجو، جستجو می‌کنند را ایجاد کنید.

  تحقیق کلمات کلیدی

  دقیقا تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

  • تحقیق کلمات کلیدی یک پروسه است
  • این پروسه، شامل شناسایی کلمات و عبارات معروفی است که افراد در گوگل و دیگر موتورهای جستجو، جستجو می‌کنند
  • تحقیق کلمات کلیدی معمولا با ابزارهایی که برای اینکار طراحی شده‌اند انجام می‌شود
  • این ابزارها، کلمات کلیدی که جستجوی نسبتا بالایی دارند را به ما نشان می‌دهند. همچنین، اطلاعات نسبتا دقیقی از حجم جستجو، سختی رتبه‌گیری و روند سالیانه جستجو را نمایش می‌دهند. منبع دریافت اطلاعات این ابزارها، گوگل است

  اما هدف از تحقیق کلمات کلیدی فقط پیدا کردن تعداد جستجوهای یک کلمه کلیدی خاص نیست، بلکه کاوش در کلمات و عبارات مختلفی است که مردم برای یافتن پاسخ سوالاتشان در گوگل جستجو می‌کنند.

  وقتی این عبارات را پیدا کردید حالا می‌دانید چه محتوایی باید برای پاسخ به این سوالات آماده کنید.

  اگر با این دید به موضوع نگاه کنید، تحقیق در مورد کلمات کلیدی نه تنها قسمت بزرگی از بهینه سازی سایت است، بلکه یک عنصر اصلی در بازاریابی محتوا، جذب مخاطبان و تبدیل آن‌ها به خریدار است.

  چرا تحقیق کلمات کلیدی در سئو بسیار مهم و استراتژیک است؟

  تخقیق کلمات کلیدی در سئو می‌تواند به شما کمک کند ایده‌هایی برای پست‌های وبلاگ خود پیدا کنید، نیازهای مخاطبان خود را بیشتر بشناسید و از زبان جستجوی کاربرانتان که همیشه در حال تغییر است مطلع شوید.

  در نهایت، با تحقیق مناسب روی واژه‌هایی که افراد در گوگل جستجو می‌کنند می‌توانید محتوای هدفمند ایجاد کنید و ترافیک مناسب را به سایت خود هدایت کنید.

  ترافیکی که نرخ تبدیل (بازدیدکننده به خریدار) آن بیشتر است.

  تحقیق کلمات کلیدی در تصمیم‌گیری شما در مورد چگونگی نام‌گذاری صفحات محصول یا بهینه‌سازی صفحه و کمک به ایده پردازی در مورد محتوای جدیدی که می‌نویسید، تاثیر می‌گذارد.

  البته، استراتژی‌های مورد استفاده در تحقیق کلمات کلیدی در سایت‌های کوچک و سایت‌های بزرگ متفاوت است.

  تاریخچه تحقیق کلمات کلیدی

  تاریخچه تحقیق کلمات کلیدی به سال ۲۰۰۵ برمی‌گردد. سئوکاران از سال ۲۰۰۵ تحقیق کلمات کلیدی را بر اساس الگوریتم‌های گوگل که تغییرات زیادی را داشته است انجام داده‌اند.

  از آن زمان تا کنون، تحقیقات کلمات کلیدی به عنوان یک فعالیت مهم و بخش مهمی از استراتژی سئو پیشرفت و تغییرات زیادی داشته است.

  اکنون موتورهای جستجو هنگام رتبه بندی صفحه، مطالب کاملاً مطابق با هدف جستجو و رضایت کاربر را در اولویت قرار می‌دهند. خیلی وقت است که تراکم کلمه کلیدی در صفحه (keyword density) مهم‌ترین عامل برای بهینه‌سازی صفحه نیست.

  در این سال‌ها تاکتیک‌های تحقیق کلمات کلیدی با الگوریتم‌های همیشه در حال تغییر گوگل سازگار شده‌اند.

  همیشه تحقیق کلمات کلیدی در مراحل اولیه سئو انجام می‌شود و پایه و اساس پروژه‌ها است.

  سفر مشتری و تحقیق کلمات کلیدی

  سفر مشتری یا Customer Journey مراحلی است که جستجو کنندگان طی می‌کنند تا یک محصول یا سرویس را خریداری کنند.

  معمولا مرحله اول سفر مشتری با جستجوهایی انجام می‌شود تا اطلاعات لازم را در مورد چیستی و چگونگی یک مفهوم به دست آورند. سپس تحقیقات قبل از خرید می‌کنند و در نهایت اقدام به خرید می‌کنند.

  کلمه کلیدی که کاربران در گوگل تایپ می‌کنند، مشخص می‌کند در کدام مرحله از سفر مشتری هستند.

  مثلا کاربری که عبارت “خرید پلی استیشن مدل xyz” را در جستجو کرده در مرحله خرید (مرحله پایانی) است و کاربری که عبارت “پلی استیشن بهتر است یا ایکس باکس” را جستجو کرده، در مرحله تحقیقات قبل از خرید است.

  بخشی از تحقیق کلمات کلیدی به شناسایی سفر مشتری در هر کلمه کلیدی اختصاص دارد. با دیدن هر کلمه کلیدی باید تشخیص داده شود چه محتوایی و با چه هدفی برای آن کلمه کلیدی ایجاد شود.

  سپس می‌توان دامنه کلمات کلیدی را بر اساس کلمه ریشه گشترش داد و کلمات بیشتر و جدیدتری ساخت.

  درک سفر مشتری علاوه بر اینکه به سئو کمک خواهد کرد، می‌تواند به تیم بازاریابی و فروش شما نیز کمک کند.

  تحقیق کلمات کلیدی چند بار انجام می‌شود؟

  تصور اشتباه این است که تحقیقات کلمات کلیدی فقط یکبار انجام می‌شود. البته بخش مهم و اصلی تحقیق کلمات کلیدی که پایه و اساس وب‌سایت شما را شکل می‌دهد در مرحله اول (راه‌اندازی وب‌سایت) انجام می‌شود، اما مراحل بعدی تحقیق کلمات کلیدی به منظور ارزیابی، بروزرسانی و نگهداری رتبه‌های ایجاد شده و ساخت محتوای جدیدتر انجام می‌شود.

  زبان جستجوی کاربران شما ممکن است به صورت مداوم تغییر کند و کلمات کلیدی (سوالات) جدید پیدا شوند و نیازهای مخاطبان شما توسعه و رشد پیدا کنند.

  در نتیجه، تحقیق کلمات کلیدی کاری است که هر زمان که می خواهید محتوای جدیدی در وب‌سایت خود ایجاد کنید، ارزش انجام آن را دارد. چرا که می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که مخاطبان شما از آن لذت ببرند و آن را به اشتراک بگذارند.

  تحقیق کلمات کلیدی چه پیش نیازهایی دارد؟

  قبل از اینکه تحقیق کلمات کلیدی را شروع کنید، باید نکات زیر را به دقت بررسی کنید.

  ۱. شناخت اهداف سایت

  در ابتدا باید اهداف سایت مشخص شود. آیا هدف سایت شما صرفاً برندسازی است یا می‌خواهید فروش آنلاین درسایت داشته باشید.

  شاید هم می‌خواهید مشتری جذب کنید و فروش آفلاین داشته باشید. هر چه که هست باید دقیق مشخص باشد تا گام‌های بعدی را بتوان با اطمینان برداشت.

  ۲. شناخت مشتریان سایت

  در گام بعد باید از مشتریان خود شناخت بیشتری پیدا کنید. یکی از کارهای من مشاوره سئو است و در مشاوره‌هایی که به وب‌سایت‌های مختلف تا کنون داده‌ام متأسفانه دیده‌ام بعضاً شناخت دقیقی از مشتریان خود ندارند و ساعت‌ها باید کار کنیم تا اطلاعات شخصیتی مشتریان را بدست بیاوریم.

  گام اولیه شناخت مشتریان این است که سؤالاتی مانند سؤالات زیر طراحی کنید و به آن پاسخ دهید.

  مثلاً اگر شما یک سایت در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید:

  • مشتری شما معمولاً کدام نوع از محصولات شما را جستجو می‌کند؟
  • مشتریان شما در کدام محدوده سنی هستند؟
  • آیا جستجوی محصولات شما فصلی است؟
  • چه نوع کلماتی را هنگام جستجو استفاده می‌کنند؟
  • مشتریان شما از کدام شهر ممکن است بیشتر باشند؟
  • مشتریان شما در کدام رده درآمدی هستند؟

  و سؤالاتی از این دست که به شما کمک می‌کند تا بهتر و دقیق‌تر مشتریان خود را بشناسید.

  ابزارهای آنلاین تحقیق کلمات کلیدی

  در پروسه تحقیق کلمات کلیدی به ابزارهای آنلاینی نیاز داریم تا با استفاده از آن‌ها کلیدواژه‌های مرتبط با سایت خودمان را پیدا کنیم.

  همچنین از این ابزارها اطلاعاتی دریافت می‌کنیم تا بتوانیم عبارات را ارزش‌گذاری، دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنیم.

  در ادامه لیستی از معروفترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است به غیر از ابزار کیورد پلنر گوگل، بیشتر این ابزارها فعلا برای زبان فارسی و کشور ایران کاربرد خاصی ندارند و کار خاصی را نمی‌توانیم با آن‌ها انجام دهیم.

  • کیورد پلنر گوگل
  • کیورد اکسپلورر سایت moz.com
  • کیورد اکسپلورر سایت ahrefs.com
  • گوگل ترندز
  • answerthepublic
  • spyfu

  در تحقیق کلمات کلیدی بدست آوردن چه اطلاعاتی مهم است؟

  معمولا ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، ۴ نوع اطلاعات را در مورد هر کلیدواژه به ما می‌دهد. در ادامه این اطلاعات را بررسی می‌کنیم.

  ۱. حجم جستجو (Search Volume)

  حجم جستجو تعداد تقریبی و حدودی است که یک کلمه کلیدی در هر ماه جستجو می‌شود. مقدار حجم جستجو می‌تواند بر اساس کشور یا زبان قابل تنظیم باشد.

  حجم جستجو از آن جهت مهم است که به ما نشان می‌دهد چنانچه در آن کلیدواژه در گوگل جایگاه اول را بگیریم چه مقدار ترافیک وارد سایت ما می‌شود.

  ۲. میزان رقابت و سختی (Keyword Difficulty)

  میزان دشواری که به عنوان میزان رقابت یا سختی نیز شناخته می‌شود معیاری است که برای تعیین سطح دشواری برای قرار گرفتن در رتبه‌های برتر گوگل استفاده می‌شود.

  شناخت میزان رقابت می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا این کلیدواژه ارزش صرف وقت و هزینه برای رتبه‌های برتر گوگل را دارد یا خیر. البته شاید تشخیص دهید هزینه‌ای که می‌خواهید برای سئو صرف کنید، برای تبلیغات کلیکی گوگل بپردازید.

  ۳. روند جستجو (Search Trend)

  روند جستجو نشانه میزان محبوبیت یک کلیدواژه در طی سال یا سالیان است. مثلا واژه دوچرخه واژه‌ای است که احتمالا در تابستان بیشتر از زمستان جستجو می‌شود.

  با شناخت ترند هر عبارت، می‌توانیم تشخیص دهیم آیا قابلیت دارد جزو مهم‌ترین کلیدواژه‌های سایت ما باشد یا خیر.

  ۴. هزینه‌های تبلیغ (PPC, CPC)

  CPC و PPC واژه‌هایی هستند که برای تبلیغات کلیکی گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این معیارها مشخص می‌کنند میزان مبلغی که باید برای تبلیغ در این کلیدواژه‌ها در جستجوی گوگل بپردازیم چقدر است.

  درست است که این معیارها مربوط به Google Ads هستند و ربطی به سئو ندارد، اما می‌تواند به ما این معیار را بدهد که افراد دیگر چقدر حاضر شده‌اند برای تبلیغ در این جستجو پول پرداخت کنند.

  قطعا هر چقدر هزیه‌های تبلیغ بیشتر باشد، ارزش آن کلیدواژه بیشتر است.

  سوالات متداول در مورد تحقیق کلمات کلیدی

  تحقیق کلمات کلیدی یک پروسه است. این پروسه، شامل شناسایی کلمات و عبارات معروفی است که افراد در گوگل و دیگر موتورهای جستجو، جستجو می‌کنند.

  سفر مشتری یا Customer Journey مراحلی است که جستجو کنندگان طی می‌کنند تا یک محصول یا سرویس را خریداری کنند. معمولا مرحله اول سفر مشتری با جستجوهایی انجام می‌شود تا اطلاعات لازم را در مورد چیستی و چگونگی یک مفهوم به دست آورند. سپس تحقیقات قبل از خرید می‌کنند و در نهایت اقدام به خرید می‌کنند.

  ادامه یادگیری

  اگر به موضوع تحقیق کلمات کلیدی علاقه‌مند هستید، می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

  آموزش تحقیق کلمات کلیدی در سئو

  سلسله مقالات مربوط به تحقیق کلمات کلیدی

  نظر شما در مورد این محتوا؟