آموزش لینک سازی داخلی در سئو سایت [پادکست]

پادکست لایو با موضوع لینک سازی داخلی

در این پادکست آموزشی؛ مهدی محمدی در یک لایو اینستاگرامی، به آموزش لینک سازی داخلی پرداخت و در انتهای این لایو به تعدادی از سوالات کاربران صفحه اینستاگرام آکادمی سئو سفینه پاسخ داد.

این مقاله مربوط به آموزش لینک سازی داخلی است برای آشنایی پایه‌ای‌تر با این مبحث می‌توانید از صفحه لینک سازی داخلی چیست استفاده کنید.

از آنجا که فایل ویدیویی این لایو آموزشی از کیفیت مناسب برخوردار نبود؛ صوت این لایو را در قسمت پایین برای شما قرار داده‌ام. امیداوارم نهایت استفاده را از این آموزش صوتی داشته باشید.

ضمن اینکه متن این لایو هم در بخش پایین‌تر وجود دارد و اگر تمایل دارید می‌توانید متن را بخوانید.

مهدی محمدی - مشاور و مدرس سئو

متن لایو آموزش لینک سازی داخلی

موضوع این لایو ما آموزش لینک سازی داخلی است. بحث بسیار مهمی است و ما سعی می کنیم فقط نکات مهم را در واقع پوشش بدهیم چون موضوع خیلی گسترده ای و واقعا نمی شود در یک لایو ۱۵ دقیقه یا بیشتر به این موضوع پرداخت. سعی میکنیم حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت موضوع توضیح بدهیم و نکات مهم‌اش را بگوییم که در واقع برای دوستان خیلی کاربردی باشد.

لینک چیست؟

لینک در سئو بسیار مهم است و یک تگ HTML است که در هر جای سایت قرار بگیره وقتی کاربران روی آن کلیک می کنند به صفحه دیگری  هدایت می‌شوند و متن لینک یا انکر تکست، متنی است که در این لینک قرار می‌گیرد و کاربران میبینند که در واقع خیلی مهم است.

اما کلا برای سایت ۲ نوع لینک سازی داریم.

  1. لینک سازی داخلی
  2. لینک سازی خارجی

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی در واقع ارتباط دادن بین صفحات سایت است. یعنی ما در سایتمان اگر یک صفحه را لینک بدهیم به یک صفحه دیگه به این کار لینک سازی داخلی می‌گیم. البته انجامش به این سادگی نیست باید حتما استراتژی داشته باشیم و با توجه به استراتژی سایتمان لینک سازی را انجام بدهیم.

اما اگر لینکی سازی داخلی را بدون استراتژی انجام بدهید در واقع هم گوگل را گمراه می کنیم تا حدی هم کاربران سایت ما نمی توانند از تمام مطالب سایتمان استفاده بکنند.

هدف از لینک سازی داخلی

هدف از لینک سازی داخلی اینکه سایت ما برای کاربران‌مان و برای گوگل بهتر قابل پیمایش باشد.

شما فرض کنید حالا یک خانه را مثلا بخواهد لوله کشی کنیم باید تمام مسیرهایی که این خونه یعنی آبی که در خونه جریان دارد باز باشد و هیچ مسدودی نباشد و در سایت هم باید کارهایی را انجام بدهیم.

لینک سازی را باید طوری انجام بدهیم که اولا تمام مسیر سایت به هم مربوط باشد و آن صفحاتی که خیلی برای ما مهم هستند. بیشتر لینک دریافت کنند. این کاری است که ما در لینک سازی داخلی باید انجام بدهیم.

نکته مهمی که لینک سازی داخلی دارد این است که ما باید قبل از هر لینک سازی که می خواهیم انجام بدهیم اول تا حدی بلد باشیم با اصول اولیه لینک سازی که من سعی میکنم خدمتون عرض کنم و ثانیا ما باید لینک سازی را به صورت صحیح انجام بدهیم و کاملا با توجه به استراتژی سایتتون و صفحاتی که مشخص کردیم برای ما مهم است آن را انجام دهیم.

اما لینک سازی داخلی در واقع چه کاری برای ما انجام میدهد؟

  1. ارتباط بین صفحات سایت ما را مشخص می‌کند
  2. پیمایش کاربران را در سایت آسان می‌کند
  3. صفحات مهم سایت را برای گوگل مشخص می‌کند

۱. ارتباط بین صفحات سایت ما را مشخص می‌کند

وقتی کاربر محتوا را میخواند اگر لینک سازی داخلی ما خوب باشد و اصولی باشد میتواند محتوای دیگر سایت مان را هم در همون محتوا پیدا کنه و از سایت خارج نشود.

۲. پیمایش کاربران را در سایت آسان می‌کند

پس لینک سازی داخلی ما یک طرف کارش کاربران سایت ما هستند. در واقع به کاربران کمک می‌کند از صفحه‌ای به صفحه دیگر بروند. اگر ما لینک سازی داخلی را صحیح انجام بدهیم و هر جای که نیاز بود کاربر منبع بیشتری را ببیند باعث میشه کاربرای بیشتر در سایت ما بمانند.

اما اگر کاربران که میان داخل سایت وقتی یک مقاله را می‌خوانند اگر لینک مربوط به آن مقاله وجود نداشته باشد از صفحه خارج می شوند.

این بحث لینک سازی داخلی برای ارتباط صفحات که باعث می شود کاربران مان لذت بیشتری از بودن در سایت ما ببرند و سریع از سایت ما خارج نشود. پیمایش کاربران را در سایت آسان می‌کند صفحات مهم سایت را برای گوگل مشخص می‌کند

۳. صفحات مهم سایت را برای گوگل مشخص می‌کند

موضوع دیگر که در لینک سازی داخلی خیلی مهم اینکه ما صفحات مهم سایت مان را با استفاده از لینک سازی داخلی در واقع مشخص می کنیم.

کدام صفحه سایت ما صفحه مهم است و در چه کلمه کلیدی ما دوست داریم اون صفحه رتبه بگیرد؟

البته خود گوگل تا حدی متوجه میشه اما ما در اینجا فرض می کنیم که ما باید کار را درست انجام بدهیم

یک طرف قضیه گوگل است که با پیمایشی که در صفحات سایت ما انجام میدهد موضوعات را متوجه می شود و یک طرف قضیه ما هستیم که ما باید وظیفه ای که به عهده خودمان را به بهترین نحو انجام بدهیم. پس صفحات مهم سایت مان را با استفاده از لینک سازی داخلی می توانیم خیلی قدرتمند تر بکنیم.

من چند نکته را در این رابطه خدمتتان عرض خواهم کرد.

اما کاری که لینک سازی داخلی برای ما انجام میدهد این است که در واقع انتقال ارزش (لینک جویس) میده.

ببینید هر صفحه ای در سایت هست یک ارزش داره و هر لینکی که ما به یک صفحه بدهیم در واقع یک رای است.

هرچقدر یک صفحه مهمتر باشد در واقع لینکی که از اون صفحه به یک صفحه دیگه داده میشه لینک پر ارزش تر است.

اما در صفحات سایت ما که قدرتمند هستند میتوانیم لینک سازی انجام بدهیم که انتقال ارزش بدهیم به صفحات دیگر سایت.

مثلا یکی از کارهایی که ما بعد از نوشتن مقاله باید انجام بدهیم و من در مقاله آموزش محتوا نویسی توضیح دادم اینکه شما وقتی صفحه جدید درست میکنید در سایتتان اتوریتی پایین داره در این موقع میریم از صفحات قبلی سایت ما که مرتبط هستش موضوعش به این صفحه جدید لینک را قرار می دهید به این صفحه که انتقال ارزش بدین.

حالا فرض کنید ما در یکنیم صفحه چهار تا لینک داریم. کاری که گوگل انجام میدهد این است که ارزشی که قراره انتقال پیدا کنه را تقسیم بر ۴ می کنه و به هر صفحه که در واقع از این محل لینک گرفته, ارزش ها تقسیم میشه. این موضوع انتقال ارزش سبب بود که خیلی مهم است.

چه لینکهای در سایت مهم هستند

ببینید شما وقتی سایت رو میارید بالا یکسری لینک ها برای گوگل مهم است

مثلا لینکی که از منوی سایت داده شود به یک صفحه سایتتون خیلی مهم تر از لینکی که از فوتر سایت داده شود.

پس بنابراین ما ارزش لینک ها را باید بدانیم و اینکه در کجای سایت ما داریم لینک میدهیم. و همچنین بحث کوانتیتی و کوالیتی یعنی تکرار و کیفیت لینک هم در واقع مهم است. هم باید تعداد لینک‌ها مناسب باشه و هم کیفیت لینک‌ها.

پس ما در بحث انتقال ارزش اگر اصولی کار کنیم می توانیم به صفحات مهم سایت مان انتقال ارزش داشته باشیم و در نتیجه رتبه بهتری در گوگل بگیرد.

اما بحث مهم که در واقع در لینک لینک سازی داخلی خیلی مهم است این است که انکر تکست که شما به صفحه مقصد میدید چی است.

ببینید شما فرض کنید یک صفحه دارید. مثلا با موضوع خرید مانیتور.

اگر می خواهید به این صفحه از یک صفحه دیگه که باز هم مربوط به این موضوع است لینک بدهید. انکر تکست آن باید در واقع کلمه کلیدی صفحه مقصد باشد.

شما اگر انکر تکستتون این باشد که مثلا برای دیدن صفحه خرید مانیتور اینجا کلیک کنید ارزش خوبی را انتقال ندادید.

فرض کنید از یک تصویر میخواهید به یک صفحه دیگر لینک بدهید. در آن موقع شما در تک alt تصویر هر متنی را که نوشته باشید این متن در واقع به صورت انکر تکس برای گوگل به نمایش در می آید. این موضوعی بود که در لینک سازی داخلی خیلی مهم بود و این نکات را اگر رعایت کنید رتبه گیری بهتری در کل خواهیم داشت.

اما من خواستم از این آموزش یک راهکار به شما بدهم که حالا این را نگاه کردید. از الان بدونم چیکار کنیم؟

چگونه برای صفحات مهم لینک سازی داخلی را انجام دهیم؟

حالا فرض میکنیم میخوایم بریم در صفحه سایتمان و لینک سازی داخلی را اجرا کنیم به بهترین شکل چطور باید این کار را انجام داد؟

اولین کار این است که ما صفحات مهم سایت مشخص باشد. وقتی صفحات مهم سایت ما را مشخص کردیم صفحات مهم همتون میدونید صفحاتی هستند که روی کلمات رقابتی هدف‌گذاری کرده‌ایم.

از منو به صفحات مهم لینک بدهید

حالا که صفحات مهم را مشخص کردید بهترین کار این است که از منوی سایتمان یک لینک به آن بدهیم.

وقتی یک لینک در منوی سایت قرار می دهید در واقع در تمام صفحات این منو وجود دارد و این لینک تکرار می شود و در واقع از تمام صفحات، آن صفحه لینک بگیره.

البته همانطور که من قبلا هم عرض کردم خدمتتون باید مراقب باشید منوی سایت تان شلوغ نباشه ببین شما در یک صفحه هرچقدر لینک بیشتر قرار بدهید. همونقدر دارید ارزش لینک ها را کم می‌کنید چون پیشنهادهای بیشتری می دهید.

پس منوی سایتتون باید تا حد امکان خلوت باشه اما واقعا بعضی از صفحات سایت هستن که خیلی مهم هستند و ارزشش رو داره که از منوی سایت ما با همان انکر تکست صفحه مقصد یعنی صفحه مهم سایت ما لینک دریافت بکند. این موردی است که شما در منو بدتر اما مورد دیگری که برای صفحات مهم سایت باید انجام بدهید این است که از.

از مقالات مرتبط به صفحات مهم لینک بدهید

از داخل مقالات مرتبط به صفحات مهم سایت تان لینک بدهید. اگر شما یک مقاله راجع به مثلا موضوع همین خرید مانیتور نوشتی و ده‌ها صفحه مرتبط با این موضوع دارید از تمام این صفحات باید به صفحه مهم‌تر با انکرتکست صفحه مقصد لینک بدهید.

وقتی این کار را انجام می دهید در واقع به گوگل دارید میگوید این صفحه من برای این کلمه کلیدی خیلی مهم است و این کاری است که باید حتما انجام بدید.
این صفحه تان در واقع میتواند پتانسیل بیشتری برای رتبه گیری داشته باشد.

از سایدبار لینک بدهید

بخش مهم دیگه رای لینک‌سازی سایدبار است که ارزش لینکش پایین تر است. با اینکه در تمام صفحات تکرار می شود اما ارزش لینکی که از سایت بار و فوتر داده میشه خیلی پایین تر است.

پر ارزش‌ترین لینک کدام است؟

یعنی من فکر می کنم بیشترین ارزش لینک، لینکی است که از خود مقاله داده شود و نکته مهمی که حالا اینجا من داخل پرانتز این را عرض بکنم در مورد لینک سازی اینه که شما وقتی به یک صفحه تان به یک صفحه دیگر؛ چنتا لینک میدید؛ گوگل لینک اولی را به حساب میاره.

یعنی این جور نیست که شما مثلا در یک صفحه ۳ تا لینک به یک صفحه دیگر بدید ارزش بیشتری منتقل می‌شود. چرا که گوگل به اولین لینک ترتیب اثر می دهد.

وقتی صفحات مهم لینک های مناسبی دریافت کردند حالا باید بین صفحات سایتتان هم لینک سازی بکنیم.

چگونه با لینک‌سازی ارتباط صفحات را ایجاد کنیم؟

اگر چیدمان سایتتون ساختار و معماری سایتتون حرفه ای باشد هر کدام در دسته بندی خودش قرار داده اما میتوانید با لینک سازی صفحات تو صفحاتی که از نظر موضوعی هم به هم مرتبط هستند به هم مربوط بکنیم و از پلاگین هایی که به صورت اتوماتیک در داخل مقاله لیگ قرار میدهند استفاده نکنید.

چون بعضی پلاگین ها هستند به صورت اتوماتیک عمل می‌کنند و باید از اینکار اجتناب کنید. این کار فوق العاده اشتباه است و در واقع احتمال دارد که استراتژی سئو داخلی سایت تان را به هم بریزد.

خودتان به صورت دستی باید این سازی را انجام بدهیم.

نتیجه گیری

پس نتیجه ای که ما از این لایو در صحبت هایی که من کردم و با شما به اشتراک گذاشتم بخواهیم بگیریم این است که ما لینک سازی داخلی سایت ما باید بر اساس استراتژی سایت باشد.

یکی از مهمترین موضوعات سئو این است که شما صفحات را دارید که برایتان مهم است. حالا یا ورودی زیادی دارد یا بانس ریت پایین دارند و یا نرخ تبدیل بالایی دارد یعنی کاربرانی که راحت تر تبدیل می شود. این صفحات را باید مشخص کنیم و بدانیم کدام صفحات هستند.

وقتی این صفات مشخص شدن از صفحات مرتبط به این صفحات باید لینک داده شود و این لینک ها هم باید با انرک تکست صفحه مهم تان داده شود و در ضمن صفحاتی که از نظر موضوعی به هم مربوط هستند باید به هم لینک داشته باشد تا هم گوگل بتواند رابطه صفحات ما را متوجه شود و هم کاربران وقتی فرض کنید از گوگل میاد تو سایت ما بتوانند اگر علاقه داشتند مقاله دیگری را هم راجع به این موضوع بخوانن

نکته تجربی و پایانی

یک نکته ای را من تجربه خدمتتون عرض بکنم سعی نکنید خیلی مصنوعی لینک قرار بدهید. در هر جای که در محتوا در مقالات نیاز هست لینک بدهید به هر صفحه سایتمان که میدانید برای کاربر مهم است.

هدف اصلی لینک سازی تان را قبل از اینکه گوگل برایتان مهم باشد کاربر قرار بدهد که بتواند اطلاعات بیشتری راجع به موضوع دریافت کند و قصد و نیت واقعا اگر کمک به کاربر باشد کاربران می توانند استفاده بهتری از آن صفحه داشته باشد.

خب دیگه فکر نمیکنم موضوع خاص بوده باشه الان هم حدود بیست دقیقه از لایو ما گذشت.

پاسخ به سوالات کاربران

من الان یک صفحه مهمی دارم در تمام مقالات لینک به این صفحه مهم انجام بدم به نظرتون درست است؟

اگر منو تون شلوغ نیست لینک را در منو قرار میدید چون در تمام صفحات داره تکرار میشه .

دیگه در مقاله حالا شما انکرتکست دیگری هم بدهید فرقی نمی کند چون گوگل همانطور که عرض کردم فقط بالاترین لینک رو ترتیب اثر میده.

اگر لینک مرتبط نباشد در آخر صفحه بگذایم چطور؟

اصلا اینطوری فکر نکنید. اینطور که من متوجه شدم یک صفحه مهم دارید میخواهید لینک سازی داخلی کنید. حالا می گویید یک صفحه دیگر سایت هم اصلا موضوعش ربطی نداره به صف مهم لینک بزارم در پایین صفحه.

این اشتباه چون هیچ ارزشی ندارد برای کاربران وقتی فرض کنیم کاربر این موضوع میاد تو سایتتون در مورد آن موضوع دقیقا می خواهد اطلاعات کسب کند.
این لینک برای کاربران که احتمال زیاد ارزشی ندارد و چون موضوعش به موضوع صفحه مقصد مربوط نیست من فکر نمی کنم ارزش را به صف مهم تان انتقال بدهید چون از نظر موضوعی به هم ربط ندارند

مثلا شما از صفحه خرید مانیتور مثلا به صفحه خرید کفش اگر لینک بدهی این صفحات ربطی به هم ندارد.

سایت ما الان نزدیک ۲ ماه راه اندازی شده الان شروع به لینک سازی کنم؟

این نظر منه حالا شاید نمیدانم تجربی است به نظر من تا وقتی به صفحه اول گوگل نیامدی و در رقابت نیستید اصلا بحثی که شما هزینه کنید برای بک لینک اشتباه.

اگر یک صفحه تان هنوز در صفحه مثلا ۵ گوگل. شما بروید به همان صفحه بک لینک بگیرید هیچ فایده ای ندارد و ثانیا شما این تجربه شخصی من باز هم وقتی سایت تان را تازه راه اندازی میکنید خیلی احتمال دارد در سال اول تغییرات توش بدهید. استراتژی تان امکان دارد تغییر بدید امکان دارد صفحات مهم تان را عوض بکنید.

اجازه بدهید سایت استیبل بشه اونموقع درواقع وقتی به رتبه مسئله رتبه ۴ یا ۳ گوگل رسید آن موقع بحث بک لینک را پیش ببرید .

چون الان مثلا فرض کنید صفحه ۵ یک بک لینک هم بگیرید اتفاق خاصی نمی افتد این صفحه میره صفحه ۴ و دوباره بر می‌گردید صفحه ۵ پس بنابراین سعی کنید اول کانت مارکتینگ بکنین وقتی محتوای سایتتون قدرتمند شد و گوگل سایت شما را به عنوان مرجع در این موضوع شناخت و بهتون رتبه داد. آن موقع در واقع بروید وارد پروسه بک لینک سازی شوید.

کامنت بک لینک ارزش داره هنوز؟

ببینید کامنت لینک نو فالو هست و بیشتر یک سوپاپ اطمینانه و ارزش را به صفحه مقصد انتقال نمیده یعنی خیلی ارزش کمی را انتقال میدهد. شما نمیتوانید به عنوان استراتژی حساب کنید چون بک لینک های کامنت ها نو فالو هستند وکیلی که شان و ارزش ارزش زیادی را انتقال نمی دهد.

در ضمن دوستان حتما یادتان باشد در صفحه مقالات سئو سایت ما یک فرمی است حتما پر کنید و عضو خبرنامه سایت ما بشید چون خبرنامه خوبی است و هر محتوای جدیدی حالا هر اتفاق خوبی که خواست بیفتد به شما اطلاع می دهیم تا بتوانید اگر دوست داشتید استفاده کنید.

شما را به خدای بزرگ میسپارم خدانگهدار.

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
مهدی محمدی

مهدی محمدی
مدرس و مشاور سئو

مهدی محمدی موسس و مدیر آکادمی سئو سفینه است. کار اصلی مهدی محمدی آموزش سئو است.

دوره جامع سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین الان امتحان کنید!
عضویت در خبرنامه
close-link
 ⚡ دوره کاملا رایگان سئو با ۷ ساعت ویدیو 🎥
close-image