انکر تکست چیست

 • Anchor text یا link text به معنای متن لینک است. منظور از انکر تکست، متن قابل مشاهده و کلیک‌پذیر یک لینک است. انکر تکست معمولا با رنگ متفاوتی در متن پدیدار می‌شود و اغلب زیر آن خط کشیده شده است.

  انکر تکست - متن لینک- anchor text

  متن لینک مناسب، خوانندگان را متوجه می‌سازد که هدف آن‌ها از کلیک کردن چیست. علاوه بر این، شانس کلیک کردن بر روی لینک را بالا می‌برد، باعث کاهش بانس ریت و exit rate می‌شود و با دادن سیگنال به موتورهای جستجو به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند موضوع صفحه مقصد چیست.

  مثال: تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سئو است.

   

  دقیقا انکر تکست چیست؟

  انکر تکست، یک یا چند کلمه است. این متن، بخش قابل مشاهده لینک است. معمولا انکر تکست متمایز از دیگر متون و کلیک‌پذیر است. یعنی هنگامی که کاربر موس را روی آن قرار می‌دهد، حالت موس از فلش به دست تغییر می‌یابد.

  بعد از کلیک روی انکر تکست، کاربر به صفحه دیگری هدایت می‌شود. آدرس این صفحه درون لینک قرار دارد. صفحه مقصد می‌تواند در یک تب جدید مرورگر باز شود یا در خود همان صفحه بارگذاری شود.

  انکر تکست وصف کوتاه از یک مقاله است که بازدیدکنندگان را تشویق به کلیک کردن می‌کند. حتی موتورهای جستجو نیز متوجه می‌شوند که مقاله لینک داده شده مرتبط به صفحه است زیرا URL و انکر تکست از نظر معنی و حتی ظاهر شبیه به هم هستند.

  بنابراین اگر می‌خواهید به این مقاله لینک بدهید باید از انکر تکستی مانند این استفاده کنید:

  <a href=″https://safine.net/whatis-seo/anchor-text/″>انکر تکست</a>

  چرا متن لینک (انکر تکست) خیلی برای سئو مهم است؟

  دلیل اصلی اهمیت انکر تکست در سئو این است که لینک‌ها در سئو بسیار مهم هستند: مثلا در داخل سایت که باید با استفاده از لینک سازی داخلی، ساختار سایت را شکل دهید، انکر تکست به موتورهای جستجو کمک می‌کند مفهوم لینک‌های شما و موضوع صفحه مقصد را بهتر متوجه شوند.

  وقتی به صفحه دیگری لینک می‌دهید، گوگل از انکر تکست به عنوان یک معیار برای تشخیص عنوان و موضوع صفحه مقصد استفاده می‌کند. بنابراین اگر انکر تکست با عبارت کلیدی صفحه مقصد شما تطابق داشت، گوگل بهتر می‌تواند متوجه شود صفحه مقصد در مورد چه موضوعی است.

  پس نتیجه می‌گیریم انکر تکست برای گوگل یک عامل رتبه‌بندی است.

  علاوه بر اینکه متن لینک برای موتورهای جستجو مهم است، برای کاربران شما نیز مهم است. انکر تکست مفهوم یک لینک را توضیح می‌دهد و به آن‌ها می‌گوید که به کجا قرار است هدایت شوند.

  لینک رقابتی ندهید: نکته قابل توجه این است که اگر از یک صفحه می‌خواهید به صفحه دیگری لینک دهید متن لینک نباید کلمه کلیدی صفحه مبدا باشد.

  فرض کنید که شما مقاله‌ای درباره روش پخت سوپ مرغ نوشته‌اید، پس عبارت کلیدی شما ″روش پخت سوپ مرغ″ است. اگر سپس از لینکی با انکر تکست ″روش پخت سوپ مرغ″ در همان مقاله استفاده کنید!! آن لینک یک لینک رقابتی در نظر گرفته می‌شود.

  استفاده از لینک رقابتی برای موتورهای جستجو گیج‌کننده خواهد بود. در این صورت گوگل در تشخیص کلمه کلیدی صفحه دچار مشکل خواهد شد. علاوه بر این، کاربران نیز سردرگم می‌شوند.

  انواع انکر تکست

  انکر تکست هم در لینکهای داخلی و هم در بحث بک لینک مهم است.

  انکور تکست‌ها به طور کلی در ۸ گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1.  برند لینک (branded link): نام برند، انکور تکست می‌شود. مانند سفینه
  2. خود URL: فقط URL صفحه مقصد، بدون هیچ متنی که البته در بیشتر مواقع فایده چندانی ندارد. مانند https://safine.net.
  3. اسم سایت: اینطور نوشته می‌شود. safine.net.
  4. عنوان مقاله: عنوان کامل مقاله صفحه مقصد. مانند انکر تکست چیست؟
  5. کلمات کلیدی دقیق: فقط کلیدواژه اصلی به عنوان انکر تکست استفاده می‌شود. مثلا برای این صفحه انکر تکست
  6. کلمات کلیدی و کلمات دیگر: کلمه کلیدی بخشی از انکور تکست می‌شود. این روش راهی برای فرار از جریمه‌های گوگل نیز می‌باشد.
  7. کلمات کلیدی مرتبط: کلمه کلیدی در انکر تکست وجود ندارد اما انکر تکست به کلمه کلیدی اصلی بسیار مربوط است.
  8. متن لینک عمومی: کلماتی مانند ″اینجا″ و ″ادامه مطلب″. سعی کنید از این نوع انکر تکست خیلی کم استفاده کنید. زیرا کاربران و موتورهای جستجو مجبور هستند موضوع صفحه مقصد را حدس بزنند.

  نحوه استفاده صحیح از انکر تکست

  با توجه به اینکه اکنون، الگوریتم پنگوئن بخشی از الگوریتم اصلی گوگل است، باید دقت خاصی را نسبت به انکر تکست بک‌لینک‌ها داشته باشید.

  بنابراین در ادامه، به شما توضیح می‌دهم که چگونه متن‌های لینک خود را بهینه کنید تا به دردسر نیفتید و روی سئو سایت شما تأثیر مثبت بگذارند.

  ۱. همه چیز طبیعی باشد

  همه می‌دانیم که یکی از اصول سئو نویسی حفظ جریان طبیعی محتوا است. دقیقا همین جمله برای متن لینک نیز کاربرد دارد. وقتی لینک می‌دهید، مطمئن شوید که با بقیه متن شما تناسب دارد.

  این‌طور به موضوع نگاه کنید که اگر درحال چپاندن یک لینک در جمله هستید، احتمالا لینک به آنجا تعلق ندارد. بهتر است لینک را در جای دیگری قرار دهید و از غیرطبیعی و نامفهوم کردن متن پرهیز کنید.

  ۲. انکر تکست با کلمه کلیدی صفحه مقصد مطابق باشد

  یک روش مناسب برای نوشتن انکر تکست تطابق آن با کلمه کلیدی صفحه‌ای است که به آن می‌خواهید لینک دهید. وقتی خواننده‌ای انکر تکست را می‌بیند، باید بداند که در صورت کلیک کردن با چه چیزی روبه‌رو می‌شوند.

  لینک‌های مقاله باید با بقیه متن کاملا یکپارچه باشند. علاوه بر این، وقتی کاربر بر روی یک لینک کلیک می‌کند دقیقا باید بداند که چه چیزی را می‌خواهد ببیند.

  توجه: در لینک‌دهی داخلی می‌توانیم صددرصد از انکر تکست کلمه کلیدی دقیق استفاده کنیم. اما هنگامی که می‌خواهیم بک‌لینک بگیریم باید با احتیاط از این روش استفاده کنیم.

  ۳. خوانندگان خود را گول نزنید!

  نباید سعی کنید که خوانندگان خود را با انکر تکست گول بزنید. برای مثال اگر انکر تکست شما ″روش پختن سوپ مرغ″ است، نباید کاربر با کلیک روی آن، به صفحه فروش لپ تاپ ایسوس هدایت شود.

   ۴. متن لینک را متمایز از متون دیگر کنید!

  کاربر باید متوجه انکر تکست شود و بداند که قابل کلیک است. می‌توانید این کار را با استفاده از یک رنگ دیگر برای لینک، خط کشیدن زیر آن یا هر دو مورد انجام دهید.

  ۵. از انکر تکست متنوع استفاده کنید

  درست است که انکر تکست دقیق، تاثیر بیشتری دارد اما همانطور که اشاره کردم، در بحث بک‌لینک، بسیار خطرناک است که تمام متن‌های لینک، کلمه کلیدی دقیق باشد.

  حالا چاره چیست؟ چکار کنیم؟ یکی از بهترین استراتژی‌ها این است که از انکر تکست‌های متنوع در بک‌لینک‌های خود استفاده کنیم. البته باید حدود ۷۰ درصد انکر تسکت‌ها، کلمه کلیدی دقیق باشد تا نتیجه بهتری از بک لینک سازی بگیریم.

  همهٔ ما می‌دانیم که لینک‌های داخلی مهم هستند. هر وقت که یک لینک داخلی را به مقاله خود اضافه می‌کنید قطعا باید به فکر انکر تکست آن نیز باشید. در این مواقع باید دقیقا فکر کنید که چرا و چگونه باید به فلان صفحه لینک بدهم و انکر تکست آن را بر این اساس بنویسید.

  به نظر من بهترین راه این است که تنها لینک‌هایی را اضافه کنید که واقعا برای کاربران ارزشی را به همراه دارند. وقتی اینطور باشد، نوشتن انکر تکست عالی کار بسیار راحتی است. همچنین خوانندگان متوجه می‌شوند که این لینک با دقت فراوانی برای کمک به آن‌ها در یافتن سریع مطالب مورد نظرشان انتخاب شده است.

  انکر تکست را دست کم نگیرید

  انکر تکست به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که یک لینک ارزش دیدن را دارد یا نه. برخی از افراد خیلی به انکر تکست توجه نمی‌کنند اما شما این اشتباه را نکنید. این روزها گوگل در تشخیص لینکهای غیرطبیعی و حتی مضر بسیار بسیار خوب عمل می‌کند. بنابراین سعی کنید همه چیز طبیعی و مفید باشد.

  نظر شما در مورد این محتوا؟