لینک سازی داخلی چیست

 • لینک سازی داخلی (Internal linking) یا لینک دهی داخل سایت بخشی از فعالیت‌های لینک سازی سایت و مکمل بک لینک سازی است.

  لینک سازی داخلی باید کاملا فکر شده و بر اساس استراتژی انجام شود. چنانچه لینک سازی داخلی اصولی انجام شود، ارزش موجود در صفحات سایت، به درستی به یکدیگر منتقل می‌شوند و می‌توانیم در کلمات کلیدی مهم رتبه بگیریم.

  لینک سازی داخلی

  دقیقا لینک سازی داخلی چیست؟ (Internal linking)

  • لینک سازی داخلی فرآیند لینک دادن صفحات داخل سایت به یکدیگر است
  • لینک سازی داخلی باعث می‌شود صفحات سایت توسط کاربران و مورتوهای جستجو بهتر دیده شوند
  • نحوه ارتباط موضوعی صفحات داخل سایت با لینک سازی داخلی مشخص می‌شود
  • با استفاده از لینک سازی داخلی، مهم‌ترین و کم اهمیت ترین صفحات سایت مشخص می‌شوند.
  • ساختار سایت توسط لینک سازی داخلی شکل می‌گیرد

  چرا لینک سازی داخلی مهم است؟

  لینک سازی داخلی در سئو بسیار مهم است. گوگل برای پیدا کردن محتوا در وب‌سایت‌ها و رتبه‌بندی محتواها از لینک استفاده می‌کند. اگر یک صفحه لینک‌های زیادی دریافت کرده باشد، گوگل این سیگنال را دریافت می‌کند که این صفحه؛ صفحه مهمی است.

  لینک سازی داخلی صحیح؛ باعث می‌شود کاربران به راحتی سایت شما را پیمایش کنند. وقتی به راحتی صفحات را پیمایش کنند، سریع از سایت خارج نمی‌شوند و تجربه کاربری بهتری در سایت شما خواهند داشت.

  تاثیر لینک سازی داخلی در سئو چیست؟

  لینک سازی داخلی تاثیرات بسیار زیادی در افزایش رتبه صفحات دارند. در ادامه به ۶ مورد از تاثیرات لینک سازی داخلی می‌پردازیم.

  ۱. انتقال ارزش صفحات با لینک سازی داخلی

  ما می‌دانیم که طبق الگوریتم پیج رنک گوگل، هر صفحه دارای یک ارزش خاص برای خود است. این ارزش از طریق لینک جویس به صفحه دیگر منتقل می‌شود.

  نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که صفحات مهم سایت که در نتایج گوگل در حال رقابت هستند، نیاز بیشتری به این ارزش دارند. تنها راهی که برای انتقال ارزش بین صفحات سایت ما وجود دارد، لینک سازی داخلی است.

  ۲. واضح کردن مفهوم صفحات شبیه به هم برای گوگل

  اگر در سایتتان چندین صفحه در یک موضوع شبیه به هم داشته باشید که کلمات کلیدی مشابه را در آن‌ها هدف قرار داده باشید ممکن است گوگل در درک مفهوم صفحات به اشتباه بیفتد.

  با استفاده از لینک سازی داخلی می‌توانید برای گوگل واضح کنید کلمه کلیدی هر کدام از صفحات چیست.

  مثلا اگر یکی از صفحات شما برای کلمه کلیدی “تولیدی جوراب زنانه”  و یکی برای “جوراب زنانه” هدف‌گذاری شده باشد، می‌توانید از هر کدام از صفحات با انکر تکست دقیق به یکدیگر لینک دهید.

  ۳. بهبود خزش و ایندکس سایت

  لینک سازی داخلی به گوگل کمک می‌کند تا صفحات وب‌سایت شما را به صورت کامل پیدا کند. در این صورت هیچ‌کدام از صفحات شما نیست که از صفحه دیگر لینک نداشته باشد. بدین ترتیب صفحات شما به صورت کامل خزش و ایندکس می‌شوند.

  مثلا پست‌هایی از وبلاگ که مدت زیادی از انتشار آن‌ها گذشته است به تدریج به انتهای لیست (صفحات پایانی دسته‌بندی) پست‌‌های وبلاگ هدایت می‌شوند و خزش آن‌ها برای گوگل بسیار سخت می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توان دسته‌بندی‌هایی بر اساس تاریخ ایجاد کرد.

  ۴. بهبود تجربه کاربری و پیمایش کاربران

  لینک سازی داخلی به بازدیدکنندگان شما کمک می‌کند وب‌سایت شما را به سهولت پیمایش کنند. یکی از فاکتورهایی که تجربه کاربری ضعیف را نشان می‌دهد این است که کاربر، زمان زیادی در سایت شما نمی‌ماند.

  یکی از روش‌های بهبود تجربه کاربری این است که لینک‌های مورد نیاز کاربران (مثلا در حین خواندن مقاله) در دسترسشان باشد. این کار باعث می‌شود کاربران بتوانند با حداقل کلیک، مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند.

  وقتی تجربه کاربری را بهبود می‌بخشید، گوگل در درازمدت و با سیگنال‌هایی که دریافت می‌کند، متوجه می‌شود و به سایت شما پاداش می‌دهد.

  ۵. بهبود معیارهای تعامل کاربران با سایت

  یکی از تاثیرات دیگر لینک سازی داخلی این است که کاربران با محتوای شما تعامل می‌کنند. یکی از نشانه‌های تعامل کاربران با محتوا این است که روی لینک‌های موجود در صفحه کلیک می‌کنند.

  وقتی کاربر روی لینک‌ها کلیک می‌کند باعث می‌شود نرخ Bounce rate سایت پایین بیاید. یعنی وقتی کاربر، از گوگل وارد وبسایت شما شد، حداقل یک فعالیت در صفحه انجام می‌دهد و صفحه را نمی‌بندد.

  ۶. کمک به رتبه‌گیری در کلمات کلیدی طولانی

  حدود ۷۰٪ از جستجوهای افراد در گوگل، مربوط به کلمات کلیدی طولانی است. کاربرانی که این کلمات را در گوگل جستجو می‌کنند نرخ کلیک (CTR سئو) بسیار بالاتری نسبت به کلمات کلیدی کوتاه انجام می‌دهند.

  با یک برنامه‌ریزی مناسب برای لینک سازی داخلی می‌توان به رتبه‌گیری در کلمات کلیدی طولانی نیز کمک کرد.

  مثلا ما یک صفحه برای کلمه کلیدی “بهترین کولر گازی” در سایتمان داریم و متوجه می‌شویم کلمه کلیدی “بهترین کولر گازی ارزان” نیز به این صفحه مرتبط است. حالا می‌توانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که از تعدادی از صفحات سایتمان با انکر تکست “بهترین کولر گازی ارزان” لینک بدهیم.

  لینک سازی داخلی نیاز به استراتژی دارد

  لینک سازی داخلی احتیاج به فکر و ایجاد استراتژی دارد. به نظر شما نکاتی که در بالا گفته شد را می‌توان بدون برنامه‌ریزی قبلی پیاده‌سازی کرد؟ پس روی لینک سازی داخلی سایتتان به اندازه کافی وقت بگذارید.

  نظر شما در مورد این محتوا؟