لینک جویس چیست

 • لینک جویس link juice به معنای شربت لینک یا عصاره لینک است و به آن link equity (تراز لینک) نیز می‌گویند. لینک جویس توسط بک لینک به سایت دیگر منتقل می‌شود و باعث تقویت آن می‌گردد.

  لینک جویس

  ارزش‌های مثبت یک سایت (مانند Trust Rankیا PageRank) توسط لینک دادن و از طریق لینک جویس به سایت دیگر منتقل می‌شود. هر چقدر عصاره لینک بیشتری از سایت‌های مختلف و با کیفیت به سایت لینک گیرنده انتقال یابد، بهتر است و باعث افزایش رتبه‌ها خواهد شد.

  نکته مهم: ناگفته نماند لینک جویس ممکن است در بعضی اوقات ضد ارزش نیز باشد. در شرایطی که سایت لینک دهنده از نظر گوگل، مشکوک، مزاحم و برای کاربران خطرناک باشد.

  دقیقا لینک جویس (Link Juice) چیست؟

  • لینک جویس، یک ارزش است.
  • این ارزش مربوط به صفحه مبدا لینک است و توسط لینک به صفحه مقصد منتقل می‌شود.
  • لینک جویس برای موتورهای جستجو کاملا شفاف و قابل سنجش است و توسط فرمول‌های پیچیده محاسبه می‌گردد.

  هر لینک ارزش متفاوتی با دیگری دارد. این ارزش از میزان اتوریتی (اعتبار) صفحه‌ای که لینک می‌دهد، محل قرار گرفتن لینک در صفحه، تعداد لینک‌های صفحه، نوع انکر تسکت لینک و تعدادی آیتم دیگر محاسبه می‌گردد.

  هدف اصلی از بک لینک سازی، دریافت ارزش (لینک جویس) و اتوریتی از سایت‌های با کیفیت به سایت خودمان است.

  Link juice داخلی و خارجی

  لینک جویس داخلی و خارجی با هم تفاوت دارند:

  • لینک جویس خارجی ارزش لینکی است که از صفحه سایت دیگر و توسط بک لینک به سایت شما منتقل می‌شود.
  • لینک جویس داخلی ارزش لینکی است که از یک صفحه سایت خودمان و توسط لینک داخلی به دیگر صفحات داخلی انتقال می‌یابد.

  تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه سایت در مقدار ارزش انتقالی مهم است. هر چه تعداد لینک بیشتر باشد، از هر لینک، ارزش کمتری منتقل می‌شود. به همین علت، باید لینک جویس را مدیریت کرد، بر این اساس که صفحات مهم سایت ارزش بیشتری دریافت کنند.

  تاثیر لینک جویس در سئو زیاد است

  قبل از اینکه تاثیر لینک جویس در سئو را بدانیم باید با دو واژه Link Profile و Trust Rank آشنا شویم. اجازه بدهید، برای هر یک تعریفی کوتاه ارائه دهم تا یک اشنایی اولیه با این ۲ عبارت پیدا کنید.

  TrustRank (رتبه اعتماد): تراست‌رنک یک روش تجزیه و تحلیل لینک است. این روش در تجزیه و تحلیل لینک کاربرد دارد و برای جدا سازی لینک‌های پر ارزش از لینک‌های بی‌ربط و کم ارزش استفاده می‌شود.

  Link Profile (پروفایل بک‌لینک‌ها): صفحه‌ای است که اکثر ابزارهای آنلاین سئو ارائه می‌دهند و مشخصات کامل بک‌لینک‌های دریافتی وبسایت در آن نشان داده می‌شود.

  پروفایل لینک و تراست‌رنک از مهم‌ترین عوامل مربوط به لینک جویس هستند. زیرا میزان ارزش دریافتی از یک بک‌لینک را مشخص می‌کنند. هر چه Trust Rank سایت‌های لینک دهنده قوی‌تری باشند، ارزش بیشتری از آنها به سایت‌های لینک گیرنده منتقل می‌شود.

  ما trustrank وبسایت‌ها را نمی‌دانیم. تراست‌رنک هر وبسایت، یک مقدار مشخص برای موتورهای جستجو است. البته ابزارهایی مانند مازتراست، با الگوریتم‌های خودشان یک معیار به عنوان تراست‌رنک ارائه می‌کنند که همانطور که عرض شد، ربطی به گوگل ندارد. البته تجربه ثابت کرده است که این معیار تا حدی مطابق با معیار موتورهای جستجو مانند گوگل است.

  link sculpting یا دستکاری لینک چیست؟

  link sculpting یا PageRank sculpting یک تکنیک منسوخ است. با این تکنیک، نحوه خروج لینک جویس از صفحه را محدود می‌کردیم. یعنی می‌توانستیم لینک بدهیم اما با نوفالوو کردن لینک، اجازه ندهیم لینک جویس از صفحه خارج شود.

  link sculpting یا PageRank sculpting

  در سال ۲۰۰۹، گوگل نحوه کارکرد لینک نوفالوو را تغییر داد. این تغییر به گونه‌ای بود که دستکاری لینک جویس و Page Rank را غیر ممکن کرد. بعد از این تغییر، به ازای هر لینک نوفالوو، لینک جویس از صفحه خارج می‌شود اما به صفحه مقصد وارد نمی‌شود. در واقع دور ریخته می‌شود.

  کیفیت و ارزش لینک جویس چگونه تعیین می‌گردد؟

  هر دو نوع لینک داخلی و خارجی دارای لینک جویس هستند. اما مهم است بدانیم ارزش قابل انتقال هر لینک چطور بالا یا پایین می‌رود. در ادامه به تعدادی از عوامل پرداخته‌ایم. در کمپین‌های لینک‌سازی خود دقت نمایید که تا حد امکان این نکات رعایت شده باشند.

  مرتبط بودن لینک: اگر از مقاله‌ای در مورد روش پخت کلوچه به صفحه‌ای درباره تعمیر اتومبیل لینک دهید، این لینک خیلی مرتبط نیست و گوگل متوجه می‌شود. لینک‌هایی که از صفحات غیر مرتبط داده شوند، ممکن است اعتبار و ارزش زیادی نداشته باشند.

  اعتبار صفحه لینک‌دهنده: دریافت لینک از سایت‌های معتبر و با سابقه، ارزش بیشتری را نسبت به سایت‌های جدید و تازه‌تاسیس منتقل می‌کنند.

  فالوو بودن لینک: لینک‌های نوفالوو به ربات‌های گوگل می‌گویند، صفحه مقصد را کرال نکنند، و ارزش بسیار بسیار کمی را به صفحه مقصد منتقل می‌کنند.

  قابل خزش بودن لینک: اگر با استفاده از فایل robots.txt یا کدهای متاروبوت، صفحه برای خزنده‌های گوگل مسدود شده باشد، لینک‌های موجود در صفحه ارزشی را منتقل نمی‌کنند.

  محل قرارگیری لینک در صفحه: به لینک‌هایی که در پایین صفحه یا نوار کناری (سایدبار) قرار دارند به اندازه لینک‌های موجود در متن محتوای صفحه یا منوی بالای صفحه اعتبار داده نمی‌شود. در معماری سایت، به نحوه قرارگیری لینک‌ها باید توجه شده باشد تا معماری سایت به گوگل کمک کند درک کند، چه محتوایی برای بازدیدکنندگان بیشتر مفید است. در بک‌لینک‌های دریافتی هم باید توجه کنیم بک‌لینک از کجای صفحه داده می‌شود.

  تعداد لینک‌های موجود در صفحه: اگر لینک شما در میان بسیاری از لینک‌های دیگر گم شود، بعید به نظر می‌رسد که کاربر آن را پیدا کرده و کلیک کند. گوگل نیز چنین نگاهی دارد. البته تعداد دقیقی از تعداد مطلوب لینک در صفحه وجود ندارد و با توجه به محتوای صفحه متغیر است.

  شرایط کد وضعیت صفحه مقصد: این مورد مربوط به صفحه لینک‌گیرنده است. صفحاتی که کد وضعیت ۲۰۰ (صفحه موجود است) یا ۳۰۱ (انتقال اتوماتیک صفحه) را به مرورگر برمی‌گردانند، یعنی وجود دارند یا به آدرس دیگری انتقال پیدا کرده‌اند، ارزش دریافتی از طریق لینک جویس را حفظ می‌کنند.

  به لینک جویس توجه کنید

  توجه داشته باشید که لینک جویس مهم است زیرا به نوعی، ارزش و اهمیت یک صفحه را برای گوگل مشخص می‌کند و موجب افزایش یا کاهش تراست رنک می‌شود. بنابراین لینک جویس برای کسب رتبه صفحه بسیار مهم است.

  نظر شما در مورد این محتوا؟