کلمات کلیدی طولانی چیست

 • تمرکز بر کلمات کلیدی طولانی (Long tail keywords) یا همان کلمات کلیدی دم دراز یکی از بهترین تکنیک‌های سئو است.

  کلمات کلیدی طولانی عبارات خاص و منحصر به فردی هستند که معمولا از سایر کلمات کلیدی در سئو، طولانی‌ترند.

  کلمه کلیدی طولانی می‌تواند بسیار مفید باشد و یکی از استراتژی‌های پرکاربرد در تحقیق کلمات کلیدی است. مخصوصا وقتی رقابت زیادی در بازار کار شما وجود دارد.

  در ادامه صفحه ابتدا می‌آموزید کلمات کلیدی طولانی چیست و سپس به صورت کامل کلمات کلیدی طولانی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و توضیح می‌دهیم چگونه از کلمات لانگ تیل استفاده کنید.

  کلمات کلیدی طولانی long tail keywords

  کلمه کلیدی طولانی دقیقا چیست؟ (long tail keywords)

  • کلمات کلیدی طولانی به Long Tail keywords معروف هستند.
  • یک کلمه کلیدی طولانی بیش از ۳ کلمه است.
  • کلمات کلیدی لانگ تیل؛ مربوط به یک موضوع دقیق است و برای دریافت یک پاسخ دقیق جستجو می‌شوند.
  • کلمات کلیدی طولانی معمولا حجم جستجوی پایینی دارند.
  • کسب رتبه در کلمات کلیدی طولانی بسیار ساده‌تر از کلمات کلیدی متوسط است
  • کلمات کلیدی طولانی نرخ تبدیل بهتری نسبت به کلمات کلیدی کوتاه و متوسط دارند.

  مثلا “پیراهن سبز راه راه ایرانی” بر خلاف “پیراهن سبز” یک کلمه کلیدی طولانی و خاص است.

  عبارت کلمه کلیدی long tail برگرفته از کتاب کریس اندرسون به نام The Long Tail است، در کتاب long tail، کریس اندرسون به این اشاره می‌کند که برای هر محصولی بازاری نیز وجود دارد.

  اگرچه در برخی موارد این بازار بسیار کوچک است، اما گستردگی اینترنت باعث می‌شود که یک محصول یا پست وبلاگ خاص، سودآور باشد.

  یک موضوع اصلی (Head)

  اکثر وبلاگ‌ها یک موضوع اصلی دارند که عبارت اصلی (Head term) یا کلمه کلیدی اصلی (Main keyword) نیز نامیده می‌شود.

  برای مثال، وبلاگ‌های مادران معمولا درمورد خانه‌داری و وبلاگ‌های غذا معمولا درمورد روش‌های تهیه غذا یا رستوران‌ها هستند و وبلاگ سایت سفینه درباره سئو است.

  چند زیرموضوع (Tail)

  نباید تمام پست‌های وبلاگ را برای یک کلمه کلیدی مشابه بهینه کنید! در این صورت درگیر کیورد کنیبالیزیشن خواهید شد.

  یک مثال میزنم، فرض کنید تمام پست‌های وبلاگ سایتتان در مورد “غذاهای خانگی ایرانی” است، نباید همه آنها را برای “غذاهای خانگی ایرانی” بهینه کنید بلکه باید راجع به زیرموضوعات لانگ تیل این موضوع اصلی پست‌های مختلف ایجاد کنید.

  در مثال وبلاگ غذاهای خانگی ایرانی می‌توانید درباره تمام غذاهای ایرانی بنویسید: فسنجان خانگی ایرانی، قرمه سبزی خانگی ایرانی و…

  با انجام صحیح تحقیق کلمات کلیدی، تمام این کلمات کلیدی طولانی را خواهید یافت. اگر کلمات طولانی مهمی پیدا کردید، می‌توانید برای بررسی کلمات کلیدیتان از ابزار سئو کبوتر استفاده کنید.

  بهترین روش استفاده از کلمات کلیدی طولانی

  در ویدیو زیر مهدی محمدی بهترین روش استفاده از کلمات کلیدی طولانی را توضیح داده است.

  از انتها به ابتدا وصل شوید!

  اگر پست‌های وبلاگ خود را برای کلمات‌کلیدی طولانی پیرامون یک موضوع اصلی بهینه می‌کنید، باید از این پست‌های وبلاگ به صفحات موضوع ″اصلی‌تر″ خود و از آن صفحات هم به اصلی‌ترین صفحات خود لینک سازی داخلی کنید.

  به خاطر داشته باشید: همیشه از انتها به ابتدا لینک‌دهی را انجام دهید! با این روش ساختار سایت خود و صفحات مهم‌تر را به گوگل نشان می‌دهید. یعنی هر پست جدیدی که می‌نویسید به مقاله سرخوشه آن لینک بدهید. خوشه سازی  کلمات کلیدی

  چرا کلمات کلیدی طولانی مهم‌اند؟

  کلمات کلیدی طولانی به تدریج موجب وارد شدن ترافیک بیشتر به سایت می‌شوند و کمک می‌کنند مخاطبان جدید و با انگیزه شما را پیدا کنند.

  کلمات کلیدی طولانی از حجم جستجو کمتری برخوردارند اما معمولا نرخ تبدیل بالاتری دارند. (این هم بخاطر خاص بودنشونه!)

  *نرخ تبدیل: منظور از نرخ تبدیل درصد تبدیل بازدیدکننده به مشتری است.

  چرا روی کلمات کلیدی طولانی تمرکز کنیم؟

  کسب رتبه در کلمات کلیدی طولانی بسیار آسان‌تر از سایر کلمات است، زیرا سایت‌های بسیار کمی بر سر رتبه گرفتن در آنها با هم رقابت می‌کنند. علاوه بر این، کاربران راحت‌تر می‌توانند محصول خاص شما را پیدا کنند.

  درست است که کلمات کلیدی طولانی جستجوی زیادی ندارند اما اگر استراتژی شما تمرکز بر تعداد زیادی از کلمات کلیدی طولانی و محتوا نویسی برای آن‌ها باشد؛ به مرور زمان می‌توانید ترافیک زیادی از گوگل دریافت کنید.

  هر چقدر که کلمه کلیدی شما طولانی‌تر (و خاص‌تر) باشد، رتبه گرفتن در آن آسان‌تر است.

  مزیت دیگر تمرکز بر کلمه کلیدی طولانی این است که اگرچه این کلمات، کمتر جستجو می‌شوند اما بازدیدکننده‌ای که با آن کلمه کلیدی خاص سایت شما را پیدا می‌کند، اشتیاق بیشتری برای خرید سرویس یا محصول شما دارد.

  بیایید تصور کنیم که من به دنبال یک بازی فکری جدید برای بچه‌هایم هستم، جستجو خود را با عبارت “بازی فکری” شروع می‌کنم.

  بعد از کمی جستجو کردن، سریعا متوجه می‌شوم که اگر دنبال بازی فکری‌ای هستم که هم مناسب کودکان باشد و هم جنبه آموزشی داشته باشد. جستجو را با عبارت “بازی فکری آموزشی برای کودکان” انجام می‌دهم.

  یا هنگامی که می‌دانم این هفته را در تهران به سر خواهم برد، حتی میتوانم از جستجو محلی نیز استفاده کنم: “در تهران از کجا میتوانم برای کودکان بازی فکری آموزشی بخرم؟” هر دوی اینها، کلمات کلیدی طولانی یا همان Long tail هستند.

  با استفاده از کلمات کلیدی لانگ تیل، نتایج جدیدی که بسیار به هدف جستجو من نزدیک‌تر است را خواهم یافت و در واقع با این جستجو خاص احتمال خرید من خیلی بیشتر می‌شود.

  چگونه برای سایت خود کلمات کلیدی طولانی پیدا کنیم

  اول از همه، اگر می‌خواهید چیزی بفروشید، باید یک محصول خوب داشته باشید. (واضحه!)

  باید کاملا آگاه باشید که محصول یا سایت شما چه چیزی را برای ارائه به مخاطب دارد، چه چیزی می‌تواند محصول یا وبلاگ شما را خاص کند؟ اگر این موضوع را متوجه شوید، تشویق بازدیدکنندگان برای خرید محصول شما بسیار آسان‌تر خواهد شد.

  پس به دلایل منحصر به فرد بودن محصول یا وبلاگ خود فکر کنید و آنها را بنویسید.

  رقابت پذیری بازار

  رتبه‌گرفتن در برخی بازارها، کار بسیار سختی است. برخی از کسب‌وکارهای کوچک مدام با شرکت‌های بزرگی که بر نتایج جستجو تسلط دارند در رقابت هستند مثل رقابت فروشگاه‌های اینترنتی کوچک با دیجیکالا.

  این شرکت‌ها بودجه خیلی زیادی برای خرج کردن در بازاریابی و به خصوص در سئو دارند و این موضوع، کار را برای کسب‌وکارهای کوچک سخت می‌کند.

  شما با بودجه کم قادر به رقابت در این بازارها نیستید! پس چاره چیست؟ شما باید بتوانید نشان دهید که چه چیزی محصول یا وب‌سایت شما را متمایز می‌کند.

  باید برای یافتن جایگاه خاص خودتان تلاش کنید و برای شروع رتبه گرفتن از همین خاص بودن و تمایز خود با رقبا استفاده کنید.

  پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی

  هدف شما این است که به مخاطب نشان دهید محصول، سایت و وبلاگ شما در عین خاص بودن چقدر جذاب است.

  یادتان هست که گفتم دلایل منحصر به فرد بودن محصول یا وبلاگ خود فکر کنید و آنها را بنویسید؟

  این اولین مرحله تحقیق کلمه کلیدی شما بود. مرحله بعدی ایجاد فهرستی از کلمات کلیدی است. تلاش کنید تا به ذهن کاربران هدف خود وارد شوید:

  • این افراد ممکن است دنبال چه چیزی باشند؟
  • برای رسیدن به محصول یا سایت شما چه عبارتی را جستجو می‌کنند؟

  پیدا کردن کلمه کلیدی اصلی کار سختی نیست اما یافتن کلمات کلیدی long tail ممکن است کمی چالش برانگیز باشد، ابزار ما در این مورد می‌تواند به شما کمک می‌کند!

  ابزار سئو کبوتر طراحی شده‌ تا سرعت کار شما را بالا ببرد، این ابزار می‌تواند به شما کمک کند کلمات کلیدی خود را مدیریت کنید و بهترین کلمات کلیدی طولانی را از بین آنها پیدا کنید و به سادگی در گوگل با هم مقایسه کنید.

  سخن پایانی و گام بعدی

  امیدوارم این مقاله پتانسیل فوق‌العاده بالای استفاده از کلمات کلیدی Long tail را به شما نشان داده باشد.

  حجم افرادی که به دنبال یک موضوع خاص و منحصر به فرد (که هدف شماست) باشند و از این طریق وب‌سایت شما را پیدا کنند، نسبتا کم خواهد بود اما همین افراد بالاترین شانس را برای خرید محصول شما و تبدیل شدن به یک بازدیدکننده دائمی دارند.

  بنابراین رتبه گرفتن در کلمات کلیدی طولانی می‌تواند سود‌آور باشد، اما دقت کنید که کلمات کلیدی لانگ تیل کاملا به محصولی که می‌فروشید مرتبط باشند.

  نظر شما در مورد این محتوا؟