کلمات کلیدی در سئو چیست

 • کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی (Keywords – keyphrases) که به عنوان کلیدواژه نیز شناخته می‌شود، در پروسه تحقیق کلمات کلیدی پیدا می‌شوند. کلمات کلیدی سایت نقش بسیار مهمی در سئو بازی می‌کنند و رابط بین موتورهای جستجو، شخص جستجو کننده و صفحات وب‌سایت هستند.

  در این صفحه به صورت کامل متوجه می‌شوید کلمه کلیدی چیست، نقش کلمات کلیدی در سئو چیست و سپس با انواع کلمات کلیدی آشنا می‌شوید.

  کلمات کلیدی در سئو

  منظور از کلمات کلیدی در سئو چیست؟

  • منظور از کلمات کلیدی، کلمات یا عباراتی هستند که مردم در باکس مخصوص جستجوی موتورهای جستجو مانند گوگل وارد می‌کنند تا آنچه را که می‌خواهند پیدا کنند.
  • کلمه کلیدی یا کلیدواژه، می‌تواند از یک یا چندین کلمه تشکیل شده باشد.
  • کلمات کلیدی بیان‌کننده هدفی است که جستجوکننده در سر دارد. اهداف جستجویی که کاربر در سر دارد، به ۴ گروه اطلاعاتی، ناوبری (نام دقیق یک وب‌سایت)، تحقیقات قبل از خرید و اقدام خرید تقسیم می‌شود.
  • موتورهای جستجو کلمه کلیدی را درک می‌کنند، سپس بین اطلاعاتی که از قبل ذخیره کرده‌اند جستجو می‌کنند تا بهترین پاسخ را به جستجوکننده نشان دهند.
  • کلمات کلیدی در سئو؛ بر اساس ۴ مولفه پتانسیل درآمدزایی، حجم جستجوی ماهانه، سختی رتبه گرفتن در گوگل و روند جستجوی سالانه ارزش‌گذاری می‌شوند.

  ممکن است فردی در جستجوی خرید لپ‌تاپ asus باشد، پس در گوگل کلمه کلیدی “خرید لپ تاپ asus” را تایپ می‌کند. از نوع کلمه کلیدی که کاربر جستجو کرده و با نگاه به نتایج گوگل؛ به راحتی می‌توان متوجه شد، هدف جستجو این فرد، هدف تجاری است.

  چرا کلمات کلیدی در سئو مهم هستند؟

  کلمات کلیدی از این جهت مهم هستند که زبان رابط بین مردم، موتورهای جستجو و صفحات وب‌سایت شما هستند. هنگامی که افراد کلمات کلیدی را در گوگل تایپ می‌کنند؛ سایت شما می‌تواند به جستجو کنندگان نمایش داده شود و افراد وارد سایت شما شوند.

  وقتی محتوای صفحات خود را برای کلمات و عباراتی که افراد جستجو می‌کنند بهینه می‌کنید، وب‌سایت شما می‌تواند برای این کلیدواژه رتبه بالاتری داشته باشد. واضح است که رتبه بالاتر در SERP می تواند ترافیک بیشتری را به سمت وب‌سایت شما سوق دهد.

  به همین دلیل، یافتن کلمات کلیدی که افراد جستجو می‌کنند و مناسب تجارت شما هستند مرحله شماره ۱ هرگونه فعالیت سئو سایت است. در واقع سئو کردن سایت بدون در نظر گرفتن کلمات کلیدی غیر ممکن است.

  انواع کلمات کلیدی در سئو چیست؟

  کلمات کلیدی برای هر کدام از فعالیت‌های سئو ضروری است.

  دسته‌بندی انواع کلمات کلیدی به شما این امکان را می‌دهد تا معنای کلمه کلیدی را بشناسید و بدانید برای رتبه گرفتن در هر کلمه کلیدی باید چه صفحه‌ای در سایت ایجاد کنید.

  همچنین می‌توانید اهداف تجاری هر کلمه کلیدی را بشناسید و برای آن هدف‌گذاری‌های تجاری انجام دهید.

  کلمات کلیدی را می‌توان از جنبه‌های گوناگون دسته‌بندی کرد. ابتدا کلمات کلیدی را از نظر طول کلمات دسته بندی خواهیم کرد:

  ۱. کلمات کلیدی کوتاه (Head Terms)

  کلمات کلیدی کوتاه در اغلب موارد از یک حرف تشکیل می‌شوند. مثلا: سئو

  کاربرانی که کلمات کلیدی کوتاه را جستجو می‌کنند، معمولا در جستجوی محتوایی هستند که یک اطلاعات کلی از یک موضوع می‌دهد.

  کاربرانی که این کلمات را در گوگل جستجو می‌کنند معمولا دنبال خرید محصول یا خدمتی نیستند اما اگر حرفه‌ای عمل کنیم، می‌توانیم آن‌ها را به خریدار تبدیل کنیم.

  مشکل کلمات کلیدی کوتاه

  درست است که کلمات کلیدی کوتاه حجم جستجوی بالایی دارند اما مشکلات بسیار زیادی هم دارند.

  ۱. رقابت فوق‌العاده شدید برای رتبه‌گیری:

  کلمات کلیدی کوتاه؛ معمولا برای سایت‌های کوچک ارزش سرمایه‌گذاری ندارند. درست است که حجم جستجوی بسیار بالایی را دارند، اما برای رتبه گرفتن در این کلمات باید با سایت‌های فوق‌العاده بزرگ مانند خبرگزاری‌های دولتی، فروشگاه‌های آنلاین بزرگ و مجله‌های پرمحتوا رقابت کرد که کار بسیار سختی است.

  ۲. مشخص نبودن هدف کاربر

  ما نمیدانیم کاربرانی که با جستجوی کلمات کلیدی کوتاه وارد سایت ما شده‌اند چه هدفی دارند.

  مثلا شخصی که عبارت بازاریابی را در گوگل جستجو کرده واقعا دنبال چیست؟

  آیا می‌خواهد در کلاس‌های آموزش بازاریابی شرکت کند یا به دنبال استخدام بازاریاب است و هزاران حدس دیگر.

  ۲. کلمات کلیدی متوسط یا بدن (Body Keywords)

  مورد دوم؛ کلمات کلیدی طول متوسط هستند که بین ۲ تا ۳ حرف دارند. مثال: آموزش سئو یا سئو چیست

  کلمات کلیدی طول متوسط (در اکثر موارد) یک مقدار حوزه جستجوی پایین‌تری دارند. یعنی حجم جستجوی پایین‌تری به نسبت کلمات کلیدی کوتاه دارند. اما در عوض یک مقدار دقیق‌تر هستند.

  به نظر من کلمات کلیدی متوسط بسیار پرارزش هستند و همیشه پرارزش ترین نوع کلمات کلیدی هستند.

  ۳. کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords)

  کلمات کلیدی طولانی معمولا ۴ حرف یا بیشتر هستند. مثال: آموزش فتوشاپ حرفه ای به زبان فارسی

  کلمات کلیدی طولانی به نسبت کلمات کوتاه و متوسط حجم جستجوی بالایی ندارند اما پتانسیل درآمدزایی بالایی دارند.

  یعنی اگر سایت شما برای این نوع کلمات بهینه شده باشد افرادی که با جستجوی این کلمات به سایت شما می‌آیند به احتمال زیاد به خریدار تبدیل می‌شوند.

  مدل های دیگر کلمات کلیدی

  درست است که طول کلمات کلیدی برای اهداف سئو مهم هستند و می‌توان تقسیم‌بندی بر اساس طول کلمات را مهم دانست اما تقسیم بندی کلمات بر اساس موضوعات جستجو نیز می‌تواند دید خوبی به ما بدهد. در ادامه ۷ نوع دسته‌بندی را مشاهده خواهید کرد.

  ۱. کلمات کلیدی بر اساس جنسیت مشتریان

  اگر شما بازار هدف خود را دقیقا می‌شناسید، به راحتی می‌توانید از این کلمات کلیدی استفاده کنید و اگر نمی‌شناسید باید یک شخصیت خیالی ساده از بازار هدف خود درست کنید.

  آیا آن‌ها بیشتر مرد هستند یا زن؟ آن‌ها چند ساله هستند؟ آن‌ها اهل کجا هستند؟ شغل آن‌ها چیست؟ هرچه جزئیات بیشتری داشته باشید، می‌توانید بیشتر از این نوع کلمات کلیدی استفاده کنید.

  مثال: اگر بازار هدف شما آقایان هستند و حوزه تجارت شما کیف و کفش است، احتمالا باید کلمه کلیدی “خرید کیف مسافرتی مخصوص آقایان” را در کلمات کلیدی خود قرار دهید.

  ۲. کلمات کلیدی بر اساس جغرافیا

  با استفاده از کلمات کلیدی جغرافیایی می‌توانید محله، شهر، استان یا حتی کشوری خاص را هدف قرار دهید. این کلمات به ویژه برای مشاغل محلی کوچک‌تر که می‌خواهند بیشترین مشتری محلی را جذب کنند کاربرد دارد.

  فقط کافی است منطقه‌ای که تجارت شما در آن‌جا واقع است یا می‌تواند به آن‌جا سرویس بدهد را در کلمات کلیدی خود قرار دهید

  ۳. کلمات کلیدی LSI

  LSI مخفف latent semantic indexing و به معنای نمایه‌سازی معنای پنهان است. کلمات کلیدی LSI شاید از لحاظ ظاهر به کلمه کلیدی مربوط نباشند اما در معنا کاملا به کلمه کلیدی مربوط هستند. کار کردن روی کلمات کلیدی LSI می‌تواند بار معنایی سایت را بالا ببرد.

  برای استفاده از کلمات کلیدی LSI لازم است ابتدا کلمه کلیدی اصلی و ریشه را داشته باشید و سپس بر اساس آن کلمات کلیدی مرتبط را درست کنید.

  فرض کنید کلمه کلیدی اصلی شما اپل است. احتمالا کلمات LSI مرتبط می‌تواند آیفون و مک‌بوک باشد.

  ۴. کلمات کلیدی بر اساس هدف جستجو

  اگر یک کلمه کلیدی با یک هدف جستجو دارید، می‌توانید به راحتی اهداف جستجوی دیگر آن کلمه کلیدی را پیدا کنید و کلمات کلیدی مرتبط با آن را درست کنید.

  مثلا اگر کلمه کلیدی “روتوش عکس چیست” را دارید که یک کلمه کلیدی اطلاعاتی است، می‌توانید کلمه کلیدی “بهترین ابزار روتوش” که یک کلمه کلیدی با هدف جستجوی تحقیقات قبل از خرید است را درست کنید.

  ۵. کلمات کلیدی بر اساس نام محصول

  واضح است که اگر ما یک فروشگاه آنلاین داریم، برای هر محصول باید یک صفحه با نام محصول درست کنیم. پس هر محصول یک کلمه کلیدی می‌شود.

  اما منظور این است که نام محصول و صفحات دسته‌بندی محصول را حدالامکان با توجه به جستجویی که کاربران انجام می‌دهند درست کنیم.

  به عنوان مثال ممکن است محصول ما یک واژه فارسی داشته باشد و همنام لاتین نیز داشته باشد. شاید بهتر باشد ببینیم کاربران کدام را بیشتر جستجو می‌کنند و نام محصول را با توجه به آن تنظیم کنیم.

  ۶. کلمات کلیدی همیشه سبز

  کلمات کلیدی همیشه سبز کلماتی هستند که همیشه جستجو می‌شوند و متکی به زمان خاصی نیستند. البته حجم جستجو ممکن است مثلا در پاییز نسبت به تابستان بیشتر یا کمتر شود اما همیشه جستجو می‌شوند.

  تنها نکته‌ای در کلمات کلیدی همیشه سبز باید مد نظر قرار دهید این است که شاید نیاز باشد سالی یک بار محتوای آن صفحه را به روز کنید.

  ۷. کلمات کلیدی کوتاه مدت یا تازه (fresh keywords)

  وقتی به کلمات کلیدی تازه فکر می‌کنید، احتمالا باید به چیزی که اخیراً اتفاق افتاده یا تبلیغ شده فکر کنید.

  این کلمات معمولا متکی به وقایع و تاریخ هستند. مثلا سایت‌هایی که در حوزه فیلم و سریال فعال هستند با آمدن تریلر یک فیلم جدید می‌توانند کلمه کلیدی خود را درست کنند.

  خاصیت این کلمات کلیدی این است که حجم جستجو در مدت زمان کوتاهی (مثلا حدود زمان اکران فیلم) به اوج خود می‌رسد اما پس از آن به شدت کاهش می‌یابد.

  ادامه یادگیری

  اگر به موضوع کلمات کلیدی علاقه‌مند هستید، می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

  نظر شما در مورد این محتوا؟