گروه بندی کلمات کلیدی چیست

 • گروه بندی کلمات کلیدی (keyword grouping) یا خوشه سازی کلمات کلیدی یک از مراحل مهم تحقیق کلمات کلیدی است. تمام متخصصین سئو در گذشته با استفاده از فایل اکسل گروه بندی کلمات کلیدی را انجام می‌دادند که بسیار سخت و زمان‌بر بود. امروز به لطف ابزارهای سئو مانند ابزار سئو کبوتر، گروه بندی یا خوشه سازی بسیار راحت تر انجام می‌شود.

  در ادامه توضیح می‌دهم گروه بندی یا خوشه سازی کلمات کلیدی چیست و چگونه خیلی سریع و بدون استفاده از فایل اکسل این کار را انجام دهید.

  گروه بندی یا خوشه سازی کلمات کلیدی

  گروه بندی کلمات کلیدی چیست؟

  • گروه بندی کلمات کلیدی (یا خوشه سازی کلمات کلیدی)، عبارت است از کنارهم قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط
  • ارتباط کلمات کلیدی در ۲ حالت معنایی (مثلا: سئو و بهینه سازی سایت) و ظاهری (مثلا: سئو و سئو سایت) می باشد

  چرا گروه بندی کلمات کلیدی مهم است؟

  در پروسه تحقیق کلمات کلیدی، کیوردها را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کنیم و انسجامی ندارند. بنابراین نیاز داریم تا کلمات کلیدی را با توجه ظاهر کلمات، هدف جستجو و سئو معنایی گروه بندی کنیم.

  بعد از پروسه گروه بندی مشخص می‌شود هر کدام از موضوعات سایت چقدر مهم است و چقدر جای تولید محتوا دارد.

  ضمن اینکه در پروسه گروه بندی کلمات کلیدی، می‌توانیم مشخص کنیم در یک صفحه روی چه کیوردهایی ‌توانیم کار کنیم و رتبه بگیریم.

  اما یکی از پراهمیت‌ترین مزایایی که خوشه سازی کلمات کلیدی دارد این است که از کیورد کنیبالیزیشن جلوگیری می‌کند.

  هدف از خوشه سازی کلمات کلیدی چیست؟

  هدف از خوشه سازی کلمات کلیدی این است که شناخت عمیقی نسبت به تمام کلمات کلیدی حوزه کاری وبسایت پیدا کنیم و تشخیص دهیم برای هر کلمه کلیدی چه صفحه ای باید ساخت.

  از طرف دیگر می‌توانیم موضوعات مختلف سایت خود را در حالات مختلف دسته‌بندی کنیم و از این طریق سایت خود را در یک یا چند موضوع قوی کنیم.

  در ادامه با یک ویدیو توضیح می‌دهم چگونه می‌توانید خیلی سریع  و با استفاده از ابزار سئو کبوتر، کلمات کلیدی خود را گروه بندی و خوشه سازی کنید.

  متن ویدیو آموزش گروه بندی و خوشه سازی فقط با یک کلیک

  خیلی از افراد هستند که گروه بندی کلمات کلیدیشان را انجام نمی‌دهند. حتما می‌دانید که گروه بندی یا خوشه سازی یکی از مهمترین مراحل تحقیق کلمات کلیدی است.

  بخشی از این افراد اصلا نمی‌دانند که باید مرحله‌ای به نام گروه بندی یا خوشه سازی انجام بدهند و یک keyword پیدا می‌کنند و برایش محتوا می‌نویسند. بخش دیگری از این افراد با سختی این کار رو به رو می شوند و نمی‌توانند این سختی را برطرف کنند و کار را انجام دهند.

  و وقتی که گروه بندی یا خوشه سازی برای کلمات‌ کلیدی انجام نمی‌شود، چند مشکل مهم در سایتمان به وجود میاورد.

  • اول اینکه ساختار سایتمان را به هم می‌ریزد.
  • و مشکل بعد این است که کیورد کنیبالیزیشن در سایتمان به وجود میاورد.

  اما برای اینکه ما بتوانیم این مرحله گروه بندی و خوشه سازی را به راحتی رد کنیم، من به شما یک راه نشان میدهم که فقط با یک کلیک می‌توانید کلمات کلیدی‌ که پیدا کردید را به راحتی خوشه سازی کنید و بعد بتوانید برای هر کدام از این کلمات محتوای مناسب را تولید کنید.

  خب حالا چطور می خواهیم با یک کلیک خوشه سازی و گروه بندی کلمات کلیدیمان را انجام بدیم این کار خیلی ساده است وارد ابزار سئوکبوتر می‌شویم، من وارد اکانت خودم شدم در این ابزار و از قبل هم کلمات کلیدی‌ام را وارد این ابزار کردم، اگر شما هنوز کلمات کلیدیتان را وارد ابزار سئوکبوتر نکردید میتوانید این آموزش و آموزش های دیگر این ابزار را نگاه کنید.

  وقتی کلمات کلیدی‌ام وارد این ابزار شد کار خیلی ساده است، وارد بخش خوشه میشم و روی خوشه سازی کلیک می‌کنم و منتظر میمانم تا ابزار خوشه‌های محتوایی را به من بدهد.

  بله همینطور که می‌بینید، الان خوشه‌های من همینجا ساخته شده و علاوه بر اینکه خود خوشه‌ها را به همراه کلمات کلیدی دارم، حجم جستجوی کلمات کلیدی را هم دارم و برای هر کدام میدانم که باید چه صفحه‌ای درست کنم، چه عنوانی بنویسم و حتی کار را میتوانم از این هم بیشتر پیش ببرم، یعنی میتوانم مشخص کنم که برای هر صفحه روی چند کلمه کلیدی می‌خواهم کار کنم.

  مثلا الآن در صفحه ای که می خواهم برای سئو بسازم، میدانم روی این کلمات هم باید کار کنم و این کلمات هم درون صفحه باید استفاده بشوند، چون هدف جستجوشان با هدف جستجوی سئو یکی است.

  آموزش‌های ابزار سئو کبوتر در دسترستان است و میتوانید نگاه کنید و به راحتی سخت‌ترین کار مرحله تحقیق کلمات کلیدیتان را انجام دهید یعنی گروه بندی و خوشه سازی کلمات کلیدی.

  اگر از این ابزار استفاده نکنید هم میتوانید این کار را با یک فایل اکسل انجام دهید، تمام کلمات کلیدی را وارد فایل اکسل بکنید و به همین ترتیب خوشه سازیتان را انجام دهید.

  البته خوشه سازی هایی که ابزار سئوکبوتر انجام میدهد بر اساس کیورد است، مثلا سئو، هر کیوردی که درونش سئو باشد زیر آن لیست می‌شود و کار را خیلی جلو میندازد.

  گام بعدی این است که کلماتی که با سئو هدف جستجوی یکسانی دارند هم به سئو اضافه بشوند، که تمام آموزش های آن در مرکز آموزش ابزار سئوکبوتر وجود دارد.

  پس خیلی راحت ما الان گروه بندی کلمات کلیدیمان را انجام دادیم و به شما هم توصیه می کنم که حتماً یا با این ابزار یا با هر روش دیگری کلمات کلیدیتان را گروه بندی بکنید تا از کیورد کنیبالیزیشن و سایر مشکلاتی که در آینده سایت شما پیش میاید، جلوگیری کنید.

  امیدوارم که حتماً این کار را انجام دهید و مطالب سایتتان دقیقاً حول یک موضوع، خیلی مرتب و اصولی نوشته شود و در گوگل انشاالله رتبه های خوبی را دریافت بکنید.

  نظر شما در مورد این محتوا؟