هدف جستجو چیست

 • هدف جستجو (Search Intent) که به عنوان قصد جستجو، هدف جستجوگر یا قصد کاربر (user intent) نیز شناخته می‌شود؛ یکی از اصلی‌ترین رویکردهای گوگل برای رتبه‌بندی صفحات است. در ادامه خواهید دید هدف جستجو چیست و با انواع هدف جستجو آشنا می‌شوید.

  هدف جستجو

  دقیقا هدف جستجو چیست؟ Search intent

  • هدف جستجو یا قصد کاربر؛ دلیل اصلی کاربر برای جستجوی یک کلمه کلیدی است
  • اکنون صفحات، علاوه بر کلمه کلیدی باید برای هدف جستجو نیز بهینه باشد
  • گوگل با استفاده از الگوریتم‌های هامینگ‌برد و رنک‌برین هدف جستجو را تفسیر می‌کند
  • گوگل برای جستجوی هر کلمه کلیدی؛ نتایجی را نشان می دهد که با هدف جستجو مطابقت داشته باشد
  • برای یافتن هدف جستجوی یک کلمه کلیدی، باید نتایج اول گوگل را آنالیز کرد

  در طول سالها، گوگل به سختی تلاش کرده است تا الگوریتم خود را برای توانا شدن در تشخیص هدف جستجوی کاربران اصلاح کند.

  گوگل می‌خواهد صفحاتی را نشان دهد که بهترین تناسب را با عبارت جستجو دارند و هدف جستجو که پشت یک جستجو خاص است را پوشش دهد.

  به همین دلیل است که در هنگام ساختن یک صفحه، باید از تطابق محتوا با هدف جستجو مطمئن شوید.

  چرا هدف جستجو مهم است؟

  سئو یک روش عالی برای دریافت ترافیک زیاد برای سایت شما است. با قرار گرفتن در صفحه اول گوگل، افراد بیشتری را نسبت به سایت خود جذب می‌کنید. احتمالا هدف شما از راه‌اندازی وب‌سایت، فروش محصولات، جذب بازدیدکنندگان زیاد و کسب درآمد از طریق تبلیغات یا دیگر روش‌های کسب درآمد از سئو است.

  برای دریافت ترافیک بیشتر در سایت خود، کافی نیست محتوای خود را فقط برای کلمات کلیدی بهینه کنید. برای بالا بردن شانستان در کسب رتبه از گوگل باید صفحه شما برای هدف جستجو نیز بهینه باشد.

  ۴ مورد از انواع هدف جستجو

  ۴ نوع هدف جستجو با مثال

  چند نوع مشخص از هدف جستجو وجود دارد که این ۴ نوع رایج‌ترین انواع آن هستند:

  ۱. هدف اطلاعاتی ( informational intent )

  اول، هدف اطلاعاتی است. جستجوهای زیادی در اینترنت توسط افرادی انجام می‌گیرد که دنبال اطلاعات هستند که می‌تواند اطلاعاتی درمورد آب‌ و هوا، آموزش بچه‌ها، سئو و چیزهای دیگری باشد. افراد با هدف اطلاعاتی سوال ویژه‌ای دارند می‌خواهند درباره موضوع خاصی بدانند.

  باید آگاه باشید که مفهوم گوگل از هدف، خیلی فراتر از حقیقت نمایش نتایجی است که اطلاعاتی را درباره موضوع خاصی به شما می‌دهند. او می‌داند، برای مثال افرادی که (سس گوجه) را جستجو می‌کنند دنبال دستور تهیه آن هستند؛ نه تاریخچه تهیه سس.

  و گوگل متوجه می‌شود که اکثر افرادی که (apple) را تایپ می‌کنند، دنبال شرکت اپل هستند نه میوه سیب. گوگل حتی متوجه می‌شود که برای برخی از موضوعات مانند (نحوه ساختن آشیانه پرنده) بهتر است که شامل عکس‌ها و ویدیوهایی نیز باشد.

  ۲. هدف هدایتی (Navigational intent)

  نوع دوم از هدف جستجو را هدف هدایتی (جستجو برای یافتن وبسایت خاص) می‌نامند. افراد دارای این هدف می‌خواهند از وب‌سایت خاصی بازدید کنند. برای مثال، افرادی که دیجی‌کالا را جستجو می‌کنند، معمولا دنبال وبسایت دیجی‌کالا هستند.

  به خاطر داشته باشید کسب رتبه در یک جستجوی هدایتی تنها در صورتی برای شما مفید است که افراد واقعا دنبال سایت شما باشند. برای مثال، اگر یک محصول با نام آپارات داشته باشید و رتبه مناسبی نیز بگیرید، هیچ ترافیکی به سایت شما هدایت نمی‌شود. چرا که افراد به دنبال وبسایت آپارت هستند.

  ۳. هدف خرید (Transactional intent)

  سومین نوع از هدف جستجو، هدف خرید است. افراد زیادی به صورت اینترنتی خرید می‌کنند و وب را برای یافتن بهترین خرید جستجو می‌کنند. وقتی هدف آنها خریدن چیزی است پس آنها با هدف خرید درحال جستجو هستند.

  ۴. هدف تحقیق تجاری (CommericaI investigation)

  برخی افراد قصد خرید چیزی را در آینده (یا به همین زودی‌ها) دارند و از وب برای انجام جستجوی خود استفاده می‌کنند. بهترین ماشین لباسشویی کدام است؟ بهترین دوره سئو کدام است؟ درست است که این افراد دارای هدف تعاملی هستند اما به زمان و باور‌پذیری بیشتری نیاز دارند. این نوع از هدف جستجو معمولا اهداف جستجو تحقیق تجاری نامیده می‌شوند

  شناخت قصد جستجو با کلمات کلیدی

  کلماتی که افراد در جستجو‌ی خود استفاده می‌کنند، نشان‌دهنده هدف کاربر خواهند بود. با همین رویکرد شما می‌توانید از روی کلمات کلیدی هدف جستجو را تشخیص دهید یا اینکه برای هدف جستجوی خاص کلمه کلیدی بسازید.

  معمولا کلمات زیر همراه با کلیدواژه‌های هدف خرید وجود خواهد داشت:

  • خرید
  • مقدار
  • تخفیف
  • اسم محصول

  معمولا کلمات زیر نیز همراه با کلیدواژه‌های جستجوهای اطلاعاتی وجود دارند:

  • چیست
  • چگونه
  • بهترین راه
  • چرا

  نحوه بهینه‌سازی محتوا برای هدف جستجو

  شما باید مطمئن شوید که صفحات سایتتان متناسب با هدف جستجوی کاربر است. اگر یک صفحه برای یک کلیدواژه اطلاعاتی می‌خواهید درست کنید نباید یک صفحه محصول را برای آن هدف‌گذاری کنید. و اگر کاربران می‌خواهند محصول بخرند، آن‌ها را با مقالات طولانی خسته نکنید آنها را به صفحات فروشگاه خود هدایت کنید.

  بهینه‌سازی صفحات محصول برای کلمات کلیدی هدایتی تجاری ایده بسیار خوبی است. اگر مکمل بدنسازی را می‌فروشید، برای مثال می‌توانید صفحه (دسته‌بندی) محصولات را برای (خرید مکمل بدنسازی) بهینه کنید. شاید مقاله‌ای درباره مصرف مکمل نیز داشته باشید برای مثال، می‌توانید آن مقاله را برای کلمه کلیدی (نحوه مصرف مکمل بدنسازی) بهینه کنید.

  ملاک؛ صفحه نتایج گوگل است!

  تشخیص هدف جستجو می‌تواند یک چالش باشد و شاید از روی بعضی از کلمات کلیدی نتوانید هدف جستجو را تشخیص دهید. راه حل این است، اگر بخواهید بدانید که کدام هدف جستجو مناسب کلمات کلیدی شما است، باید از صفحات نتایج جستجو (serp) استفاده کنید. ابتدا کلمه کلیدی را جستجو می‌کنید و نتایج اول را بررسی می‌کنید تا متوجه شوید چه نوع صفحاتی رتبه گرفته‌اند.

  اگر می‌خواهید درمورد هدف جستجوی کاربر خود بیشتر بدانید و صفحات بهتری درست کنید، راه دیگر، پرسیدن از آن‌ها است. می‌توانید قبل از ساختن صفحه از کاربران خود بپرسید چرا این کلمه را جستجو می‌کنند و حتی بعد از ساختن صفحه و در بخش نظرات صفحه، می‌توانید از روی سوالات کاربران، هدف جستجو را عمیق‌تر متوجه شوید و پوشش دهید.

  سخن پایانی

  ضروری است که مطمئن شوید، محتوایی که می‌نویسید هم با کلمه کلیدی و هم با هدف جستجو کاربران شما سازگار باشد. اطمینان حاصل کنید که وقتی افراد اطلاعاتی را جستجو می‌کنند، محتوای شما اطلاعاتی باشد. ولی اگر دنبال خرید یکی از محصولات شما هستند، آنها را به صفحات فروش خود هدایت کنید.

  نظر شما در مورد این محتوا؟