تقویم محتوا چیست

 • ساخت تقویم محتوا (content calenadar یا editorial calendar) حرفه ای و مبتنی بر اصول سئو یکی از مراحل مهم و پایانی تحقیق کلمات کلیدی است. خیلی از افراد با غفلت از ساخت تقویم محتوایی؛ ساختار سایت خود را نابود می‌کنند.

  ساخت تقویم تولید محتوا یکی از عوامل موفقیت در بازاریابی محتوا است. در بازاریابی محتوا باید دقیقا مشخص باشد محتوا چگونه باید برای فضاهای مختلف مانند وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، توییتر و…) و حتی فضای آفلاین تولید و توزیع شود. در این صفحه تمرکز ما بر روی ساخت تقویم محتوایی حرفه ای برای وب‌سایت است.

  در این صفحه ابتدا می‌آموزید تقویم محتوایی چیست و سپس آموزش ساخت تقویم محتوایی را مشاهده خواهید کرد.

  تقویم محتوا چیست؟ (Content Calendar)

  • تقویم محتوا یک برنامه زمان‌بندی شده ماهانه یا سالانه برای انتشار محتواها در آینده است.
  • در واقع می‌توان گفت تقویم محتوایی؛ یک برنامه‌ریزی منظم برای مدت مشخص است که شامل میزان محتواهای لازم برای تولید، طراحی، ویرایش و انتشار به همراه جزئیاتی مثل تاریخ انتشار و تقسیم‌بندی کار بین افراد تیم است.
  • معمولا ساخت تقویم محتوایی با ابزارهای خاصی مانند نرم افزار اکسل و ابزارهای آنلاین مانند ابزار هاب‌اسپات و ابزار سئو کبوتر انجام می‌شود.
  • تقویم محتوایی مطابق با استراتژی تولید محتوای کسب و کار ایجاد می‌شود.
  • خروجی تقویم تولید محتوا یک قالب یا template قابل پرینت است که به صورت واضح همه چیز در آن مشخص است.
  • تقویم محتوای سایت باید مطابق با اصول سئو طراحی شود.
  • نتیجه استفاده از تقویم محتوای حرفه ای؛ افزایش رتبه ‌های سایت در نتایج موتورهای جستجو است.
  • تقویم محتوا برای روزنامه، مجله، وبلاگ، خبرنامه ایمیل و رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود.

  چرا تقویم محتوا مهم است؟

  1. تقویم محتوا تضمین می کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می شوند
  2. تقویم محتوا ساختار سایتتان را مرتب نگه می‌دارد
  3. تقویم محتوا کار گروهی و تعامل بین افراد را آسان می‌کند
  4. تقویم محتوا یک تصویر کلی از آینده کار به شما می دهد
  5. تقویم محتوا جلوی بوجود آمدن مشکلاتی مثل کیورد کنیبالیزیشن را می‌گیرد

  از چه ابزاری برای ساخت تقویم محتوا استفاده کنم؟

  ابزارهای گوناگونی برای اینکار وجود دارند مانند هاب‌اسپات، نرم افزار اکسل و گوگل‌داکس. اما ابزاری که برای ساخت تقویم محتوا مبتنی بر اصول سئو به شما پیشنهاد می‌کنیم ابزار سئو کبوتر است که توسط سایت سفینه و مبتنی بر اصول سئو ساخته شده است. می‌توانید بصورت رایگان آن را امتحان کنید.

  متن ویدیو ساخت تقویم محتوایی

  به نام خدا سلام.

  یکی از مهمترین مشکلاتی که در تولید محتوا به وجود میاد تولید محتوای رندوم برای سایت است.

  یعنی ما هر وقت یک کلمه کلیدی پیدا کردیم، سریع بریم برای اون کلمه یک محتوایی تولید بکنیم که این کاملاً اشتباه است و باعث میشه نه تنها در اون کلمه کلیدی بلکه در سایر محتواهایی که درون سایتمون هست هم رتبه مناسبی به دست نیاریم!

  [۰۰:۲۸] نظم محتوا

  اما چه راهکاری وجود دارد برای اینکه محتواهای ما کاملاً منظم تولید بشه؟ راهکار اصلی تولید محتوا مربوط میشه به ساخت برنامه محتوا یا تقویم محتوا

  [۰۰:۴۲] تقویم محتوا

  یعنی ما باید برای محتواهای سایتمون تقویم محتوا داشته باشیم، خیلی از افراد فکر میکنن تقویم محتوا فقط یعنی زمانبندی بکنیم یعنی این هفته مثلاً دو تا مقاله هفته بعد سه تا مقاله، این جوری نیست.

  تقویم محتوا یک بخشیش زمانبندیه، بخش دیگرش که خیلی مهمتر هست، این هست که ما طبق یک اصول و طبق یک استراتژی، محتواهامون رو تولید بکنیم و برنامه ریزی بکنیم.

  [۰۱:۱۴] یک مثال

  یک مثال بزنم، مثلا ما در تقویم محتوای این ماهمون هدف گذاری می‌کنیم روی رژیم لاغری رتبه بگیریم. حالا برای این تقویم محتوای این ماهمون، متوجه میشیم ۵ تا کلمه کلیدی طولانی برای رژیم لاغری وجود داره، مثلاً رژیم لاغری با طب سنتی، رژیم لاغری سریع، رژیم لاغری با گیاهان دارویی، رژیم لاغری با هر چیز دیگه‌ای.

  کیوردهای لانگ تیل رژیم لاغری رو وقتی پیدا کردیم، ابتدا صفحه رژیم لاغری رو در تقویم محتوامون قرار میدیم، این صفحه رو می‌نویسیم و سپس صفحاتی که قراره این سفر را ساپورت کند و پوشش بدن رو در تقویم محتوامون قرار می‌دیم که در ادامه این صفحه تولید بشن، حالا اگر ما یک تیم بزرگ داشته باشیم برای تولید محتوامون، ممکنه برای هر نفر یک موضوع و یک تاپیک رو انتخاب بکنیم و به او اختصاص بدهیم. گروه بندی کلمات کلیدی چیست

  [۰۲:۱۵] چطور تقویم محتوا درست کنیم؟

  اما چطور تقویم محتوا باید درست بکنیم؟ ابزارهای زیادی برای این کار وجود داره اما منسجم با کلمات کلیدیمون نیست.

  ما در ابزار سئو کبوتر اینکارو به راحتی میتونیم انجام بدیم که در ادامه با هم مشاهده می‌کنیم چطور باید ساخت تقویم محتوا انجام بپذیره.

  [۰۲:۳۲] معرفی ابزار سئو کبوتر

  خب برای اینکه ما برنامه محتوا یا تقویم محتوای حرفه‌ای درست بکنیم باید از ابزار سئو کبوتر استفاده کنیم البته ابزارهای دیگه‌ای هم هستن اما من به شما این ابزار رو پیشنهاد می‌کنم، ابزاریه که خودمون درستش کردیم و کاملاً بر اساس سئو هستش.

  خب خوشمون رو که درست کردیم، آموزش ها هم هست اینجا، ما خوشه های محتوایی رو از قبل درست کردیم یعنی ابزار برای ما درست کرده، ما مرتبشون کردیم، که دوباره عرض می‌کنم آموزش‌هاش اینجا هست، حتما میتونید ببینید چطور باید خوشه سازی و اینکارها رو انجام بدید.

  [۰۳:۰۸] کار با ابزار کبوتر برای ساخت تقویم محتوا

  وقتی ما خوشه‌هامون ساخته شد و متوجه شدیم که چطور باید صفحاتمون رو درست بکنیم، وارد صفحه لیست میشیم. اینجا فیلترهای گوناگونی وجود داره من مثلاً این رو میذارم فقط صفحات مستقل، یعنی فقط کیوردهایی که می خوایم براشون صفحه درست بکنیم، اینها رو به من نشون بده.

  و اینجا یک فیلتر هم میذارم، به عنوان مثال من می خوام این هفته یا این ماه یا این چند ماه رو فقط روی مفاهیم مربوط به بک لینک کار بکنم، برای حوزه بک لینک، موضوع بک لینک، صفحه درست بکنم.

  بک لینکو اینجا فیلتر می کنم و اینجا میگم خب من اولین صفحه‌ای که میخوام برای بک لینک درست کنم مثلا صفحه ساخت بک لینک است که حالا اینها رو میتونیم با توجه به سلیقه خودمون، حجم جستجو، ارزش کلمه کلیدی و اینکه کدوم کلمه کلیدی این قابلیت رو داره که صفحه مرکزی موضوع بک لینک باشه انتخاب می‌کنیم. مثلاً من صفحه مرکزی رو میذارم ساخت بک لینک.

  [۰۴:۱۸] ویژگی ها

  روی ساخت بک لینک، روی زمانبندی کلیک می‌کنم، نویسنده خودم، در چه تاریخی منتشر شود؟ مثلاً تاریخ فردا، چون نویسنده خودم هستم دیگه نمینویسم، اگر سایت ما سایت بزرگی باشه و نویسنده‌ محتوا زیادی داشته باشیم اینجا میتونیم نویسنده‌هایی که از قبل وارد کردیم رو انتخاب بکنیم. مثلا توضیح برای نویسنده می‌نویسم: حتما قبل از انتشار به مدیر بخش اطلاع داده شود مثلاً جهت بازبینی.

  حالا یک چیزی من نوشتم اینجا، یک پیغامی برای نویسنده و این رو مثلا میگیم ۱۷/۷ منتشر بشه، تایید رو میزنیم و عملیات با موفقیت انجام شد.

  میخوام صفحه دیگه‌ای که برای این کیورد درست کنم، برای این تاپیک، مثلا صفحه بک لینک pvn، دوباره همینطوری زمانبندیش رو میزنم و تاریخ بهش اختصاص میدم.

  [۰۵:۳۳] برنامه منظم محتوایی

  الان دقیقا من می‌دونم می خوام در هفته آینده یا دو هفته آینده روی تاپیک بک لینک کار بکنم و تمام صفحات قراره همدیگه رو تقویت بکنند، با این رویکرد تقویم محتواییم کاملاً منسجم و مبتنی بر سئو میشه و در صفحه برنامه محتوا هم، اینجا میتونم تاریخش رو یا اولویت انتشارش رو جا‌به‌جا بکنم.

  میتونم خروجی بگیرم و به نویسنده‌هام بدم، میتونم در ابزار سئو کبوتر به نویسنده‌هام دسترسی بدم بیان اینجا مقاله‌شون رو ببینند دراون چه مطالبی باید بنویسند.

  این برای سایت‌هایی هست که سایت‌های بزرگی هستند و چندین نویسنده دارند، هر کدوم با اکانت خودشون وارد بشن در آموزش ابزار سئو کبوتر به صورت کامل، من این نکات رو توضیح دادم و شما می‌تونید این نکات رو آموزششو ببینید.

  [۰۶:۳۲] مدیریت جزئیات در تقویم تولید محتوا

  خب الان تقویم محتوایی من ساخته شده حتی میتونم برای صفحاتم در تقویم محتوایی مشخص کنم که چه URLای داشته باشن چه عنوانی داشته باشن و هر چیزی که برای ساخت یک صفحه نیاز هست. مثلا الان یک بار دیگه بک لینک رو من سرچ بکنم و فقط صفحات مستقل…

  ببنید من اینجا میتونم موضوع بالادستی و پایین دستی که البته در خوشه باید بهش اختصاص می‌دادم، اینجا می تونم عنوان بدم به صفحه، مثلا بنویسم آقای نویسنده یا خودم، حتی چند وقت بعد می خوام مقاله رو بنویسم سر موعد، موضوع، عنوان سئو صفحه این باشه ساخت بک لینک، بهترین روش های ساخت بک لینک، چرا این موضوع اینجا مهمه؟

  به این علت که من اینجا دارم به تمام صفحاتم موضوع میدم، عنوان میدم به صفحاتش و این باعث میشه که کیورد کنیبالیزیشن به وجود نیاد و دقیقاً بدونم در هر صفحه قراره روی چه موضوعی کار بشه، روی چه رویکردی کار بشه و میتونم آدرس صفحه‌هارو بهش بدم، اگر بخوام یک بخش جدایی در سایتم درست بکنم، اینجا آدرس‌هاشو میدم، دقیقا URL ها مشخصه. url چیست

  [۰۷:۵۹] مدیریت لینک سازی داخلی

  به کدوم صفحات قرار لینک سازی داخلی داشته باشه، مثلا من اگر صفحه “ساخت بک لینک” صفحه مرکزی کیورد ساخت بک لینکم باشه، از تمام این صفحات به صفحه “ساخت بک لینک” باید لینک خروجی بدم، الان مثلا میگم از صفحه “گرفتن بک لینک” فرض می کنیم درست کردم، میگم به صفحه ساخت بک لینک، لینک خروجی باید داشته باشه با این کار دیگه یادم نمیره که من اگر صفحه “گرفتن بک لینک” رو ساختم حتماً باید به صفحه “ساخت بک لینک” یک لینک داشته باشه.

  و حتی میتونم بگم خب برای صفحه ساخت بک لینک یک رپورتاژ نیاز دارم مثلا از سایت خبر نیوز یا هر چند تا سایت دیگه ای که اینجا هست، حتی رپورتاژ یا بک لینک‌هاشم میتونم مشخص بکنم و هر توضیحات دیگه که میخوام بعدا یادم باشه اینجا می تونم بنویسم.

  [۰۹:۰۰] نتیجه گیری

  پس این کار باعث میشه که ما تقویم محتوامون کاملا حرفه‌ای و بر اساس اصول سئو محتوا چیده بشه و رتبه بسیار مناسبی رو بتونیم کسب بکنیم امیدوارم تقویم محتواتون رو هر چه سریعتر درست بکنید و تقویم محتواتون بر اساس موضوع و زمان‌بندی انتشار پست ها ساخته بشه تا بهترین نتیجه رو بتونید بگیرید با تشکر از شما خدانگهدار.

  حرف آخر

  در کل وجود یک برنامه محتوایی برای نظم سایت ضروری است و ما سعی کردیم در این صفحه ساخت تقویم محتوایی حرفه ای مبتنی بر اصول سئو را با معرفی روشی آسان و سریع برای ساخت تقویم تولید محتوا معرفی کنیم.

  نظر شما در مورد این محتوا؟