ctr در سئو چیست و ctr مناسب برای سایت چیست؟

ctr در سئو

CTR مخفف Click-through rate و به معنای نرخ کلیک پس از دیده شدن است. CTR در سئو یک نسبت است از تعداد کلیک شدن یک سایت در نتایج جستجو بر تعداد دیده شدن. CTR یکی از نکات بسیار مهم و مورد توجه در سئو است. هنگام محاسبه CTR باید دو مولفه تعداد دیده شدن Impression و تعداد کلیک شدن Clicks را در نظر بگیریم.

برای محاسبه CTR نسبت تعداد کلیک بر تعداد دیده شدن را ضربدر صد می‌کنیم. فرض کنید سایت شما در نتایج جستجو به نمایش درآمده است و هزار کاربر سایت شما را در این نتایج دیده‌اند. از این هزار کاربر ۲۰۰ نفر روی سایت شما کلیک کرده‌اند و نتیجه به شکل زیر خواهد بود که ۲۰۰ تقسیم بر هزار ضربدر ۱۰۰ مساوی ۲۰ درصد. پس CTR شما ۲۰٪ خواهد بود.

محاسبه ctr سایت در سئو

CTR علاوه بر سئو در تبلیغات نیز موضوعیت دارد و افرادی که تبلیغات پولی می‌دهند یا فعالیت‌های ایمیل مارکتینگ انجام می‌دهند و یا سایر کمپین‌های تبلیغاتی را ترتیب می‌دهند حتماً نرخ کلیک یا CTR را محاسبه می‌کند که از نکات کلیدی موفقیت تبلیغات خواهد بود. در ادامه بیشتر می‌خواهیم راجع به CTR صحبت کنیم.

Impression در CTR چیست؟

Impression به معنای دیده شدن در نتایج جستجو است. به عنوان مثال اگر سایت شما در نتایج جستجوی گوگل هزار بار دیده شود Impression شما در آن کلمه کلیدی ۱۰۰۰ خواهد بود. تعداد بالای Impression در نتایج جستجو به خودی خود عامل موفقیت محسوب نمی‌شود. چیزی که در CTR مهم است این است که به ازای هر چند بار دیده شدن روی سایت شما کلیک می‌شود.

برای دیدن Impression سایت می‌توان از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کرد. در این ابزار بسیار کاربردی گوگل نرخ Impression و همچنین کلیک سایت به ازای هر کلمه کلیدی به شما نمایش داده می‌شود. نکته ای که در مورد Impression باید توجه داشته باشید این است که اگر سایت شما در نتیجه آخر صفحه سوم گوگل باشد و هر کاربری که به صفحه سوم بیاید حتی اگر تا نتیجه آخر اسکرول نکند یک دیده شدن برای شما ثبت خواهد شد.

نرخ Impression و CTR در گوگل سرچ کنسول

میانگین CTR برای یک وبسایت چقدر است؟

منظور از میانگین CTR این است که ما بدانیم صفحه ما در نتایج جستجو حدودا چقدر باید CTR داشته باشد. دانستن این میانگین به ما کمک می‌کند که اگر نرخ کلیک ما پایین بود در صدد بهبود آن برآییم.

طبق آماری که در این صفحه از سایت hubspot.com منتشر شده است، میانگین نرخ کلیک در جستجوهای معمولی ۱.۹۱٪ است و در تبلیغات کلیکی گوگل، ٪۰.۳۵ است.

میانگین CTR در نتایج جستجو

آیا CTR بر سئو تاثیر گذار است؟

طبق مشاهداتی که من داشته ام تاثیر CTR بر نتایج جستجو به عوامل دیگری نیز بستگی دارد، مثل مطالب سایت‌های رقیب و یا برتری بسیار زیاد CTR یک سایت نسبت به رقبا. این را از این جهت عرض کردم که تعدادی از آزمایشات نشان داده است که تاثیر گذار است و تعدای دیگر نشان داده است که تاثیر چندانی ندارد.

به عنوان مثال طبق این آزمایش CTR که در سایت searchengineland منتشر شده است و مربوط به سال ۲۰۱۵ است تاثیر افزایش کلیک روی یک نتیجه جستجو مقطعی و کوتاه مدت بوده است. و در نتیجه گیری این آزمایش ذکر شده است که گوگل از CTR فقط برای آزمایش و ارزیابی استفاده می‌کند و نه آیتمی که باعث افزایش رتبه سایت شود.

آیا CTR در رتبه بندی تاثیرگذار است؟

از طرف دیگر آزمایش دیگری که توسط رندفیشکین مدیر قبلی وبسایت moz.com انجام شده بود، نشان می‌داد که با ۲۰۰ کلیک روی سایتی که در رتبه هفتم است، آن سایت را به رتبه اول آورده است.

راه‌های افزایش CTR در سئو

ما همیشه باید در تلاش باشیم تا نرخ CTR سایتمان را افزایش دهیم. برای بهبود CTR کارهای مختلفی می‌توان انجام داد که در قسمت پایین ۶ مورد از پر اهمیت‌ترین آن‌ها را ذکر کرده‌ام.

  1. CTR امروز سایت خود را یادداشت کنید.
  2. عنوان صفحات را بهبود دهید.
  3. صفحات ضعیف از نظر CTR را پیدا کنید و عنوان‌ها مختلف را روی آن‌ها تست کنید.
  4. URL صفحات را بررسی کنید که از نظر مفهومی و تکنیکی مشکلی نداشته باشند.
  5. توضیحات متا دسکریپشن صفحات را بهبود دهید.
  6. از schema markup در صفحات استفاده کنید.

چرا CTR مهم است؟

در واقع CTR یکی از شاخصهای کلیدی عملکرد است که شما را از نتایج فعالیت‌های سئو و بازاریابی‌تان مطلع خواهد کرد. هرچقدر CTR پایین تر باشد یعنی تعداد افراد کمتری کلیک کرده‌اند و بالطبع هر چقدر تعداد کلیک کمتر باشد قطعاً تعداد افرادی که از ما خرید خواهند کرد هم کمتر خواهد بود.

عوامل موثر بر ضعف یا قوت CTR

در افزایش نرخ کلیک سایت در نتایج جستجو دو آیتم عنوان صفحه و توضیحات صفحه بیشترین تاثیر را دارند. علاوه بر این اگر بتوانید در زیر سایتتان در نتایج جستجو نشانه‌های schema markup را هم بیاورید بر نرخ کلیک تاثیر بیشتری خواهد داشت.

چطور می‌توانیم CTR بهتری داشته باشیم

موارد بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار در CTR عبارتند از محل نمایش محتوا، ارزشی که ارائه می‌دهید و انتخاب صحیح بازار هدف. حتی اگر شما یک تبلیغ خیلی خوب می‌نویسید و یک ارزش خیلی خوب را ارائه بدهید وقتی ببینید نرخ کلیک پایینی دارید نتیجه این است که شما بازار هدف مناسبی را برای آن تبلیغ انتخاب نکرده‌اید.

همیشه عوامل تکنیکی مثل عنوان های جذاب یا غیره در CTR تاثیرگذار نیستند. بعضی مواقع نرخ ضعیف CTR در سئو عوامل استراتژیک دارد. در قسمت پایین تعدادی از عواملی که تاثیر منفی بر CTR در سئو دارند را مشاهده میفرمایید.

  • هدفگذاری منطقه ای: هدف گذاری یک کسب و کار محلی روی بازار کشوری.
  • جمعیتی: مثلاً یک لباس‌فروشی مردانه، هم آقایان و هم خانم‌ها را در تبلیغات مورد هدف قرار بدهد.
  • اشتباه پلتفرمی: هنگامی که بازار هدف ما در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و آنجا هستند، ما برویم تبلیغات را در تلگرام بدهیم.

نتیجه گیری

CTR یک عامل کلیدی برای محاسبه موفقیت یک سایت در سئو است. حتی اگر CTR در افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو موثر نباشد، اما در جذب هر چه بیشتر افراد موثر است. برای افزایش نرخ CTR بهتر است روی نوشتن عنوان‌های جذاب و متا دسکریپشن‌های جامع و کوتاه کار کنید. امیدوارم توانسته باشم ctr در سئو را به صورت کامل توضیح بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link