ctr در سئو چیست

 • CTR مخفف Click-through rate و به معنای نرخ کلیک پس از دیده شدن است. CTR در سئو یعنی نرخ کلیک پس از دیده شدن صفحه سایت در نتایج جستجو.

  تاثیر CTR در سئو همیشه محل اختلاف است. عده‌ای می‌گویند افزایش CTR باعث افزایش رتبه سایت می‌شود و عده‌ای می‌گویند تاثیری ندارد.

  با توجه با آزمایش‌های انجام شده (در ادامه صفحه توضیح داده شده است) CTR را می‌توان یکی از سیگنال‌های تجربه کاربری در سئو به حساب آورد.

  چرا CTR مهم است؟

  در واقع CTR یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد است که شما را از نتایج فعالیت‌های سئو و بازاریابی‌تان مطلع خواهد کرد.

  هرچقدر CTR پایین‌تر باشد یعنی تعداد افراد کمتری کلیک کرده‌اند و بالطبع هر چقدر تعداد کلیک کمتر باشد قطعاً تعداد افرادی که از ما خرید خواهند کرد هم کمتر خواهد بود.

  فرمول محاسبه CTR

  CTR در سئو یک نسبت است از تعداد کلیک شدن روی یک سایت در نتایج جستجو بر تعداد دیده شدن آن سایت.

  هنگام محاسبه CTR باید دو مولفه تعداد دیده شدن Impression و تعداد کلیک شدن Clicks را در نظر بگیریم.

  فرض کنید سایت شما در نتایج جستجو به نمایش درآمده است و هزار کاربر سایت شما را در این نتایج دیده‌اند.

  حالا فرمول محاسبه CTR آن صفحه از سایت شما به شکل زیر است:

  اگر از این هزار کاربر که سایت شما را دیده‌اند، ۲۰۰ نفر روی سایت شما کلیک کرده‌ باشند نتیجه CTR این صفحه از سایت شما به شکل زیر خواهد بود.

  ۲۰۰ تقسیم بر هزار ضربدر ۱۰۰ مساوی ۲۰ درصد.

  پس CTR آن صفحه سایت شما ۲۰٪ خواهد بود.

  محاسبه ctr سایت در سئو

  CTR علاوه بر سئو در تبلیغات نیز موضوعیت دارد و افرادی که تبلیغات پولی PPC می‌دهند یا فعالیت‌های ایمیل مارکتینگ انجام می‌دهند و یا سایر کمپین‌های تبلیغاتی را ترتیب می‌دهند حتماً نرخ کلیک یا CTR را محاسبه می‌کند که از نکات کلیدی موفقیت تبلیغات خواهد بود.

  Impression در CTR چیست؟

  Impression به معنای دیده شدن در نتایج جستجو است. به عنوان مثال اگر سایت شما در نتایج جستجوی گوگل هزار بار دیده شود Impression شما در آن کلمه کلیدی ۱۰۰۰ خواهد بود.

  تعداد بالای Impression در نتایج جستجو به خودی خود عامل موفقیت محسوب نمی‌شود. چیزی که در CTR مهم است این است که به ازای هر چند بار دیده شدن روی سایت شما کلیک می‌شود.

  برای دیدن Impression سایت می‌توان از گوگل سرچ کنسول استفاده کرد.

  در این ابزار بسیار کاربردی گوگل، نرخ Impression و همچنین کلیک سایت به ازای هر کلمه کلیدی به شما نمایش داده می‌شود. نکته‌ای که در مورد Impression باید توجه داشته باشید این است که اگر سایت شما در نتیجه آخر صفحه سوم گوگل باشد و هر کاربری که به صفحه سوم بیاید حتی اگر تا نتیجه آخر اسکرول نکند یک دیده شدن برای شما ثبت خواهد شد.

  نرخ Impression و CTR در گوگل سرچ کنسول

  برای یادگیری رایگان گوگل سرچ کنسول می‌توانید وارد صفحه آموزش گوگل سرچ کنسول شوید.

  میانگین CTR برای یک وب‌سایت چقدر است؟

  منظور از میانگین CTR این است که ما بدانیم صفحه ما در نتایج جستجو حدودا چقدر باید CTR داشته باشد. دانستن این میانگین به ما کمک می‌کند که اگر نرخ کلیک ما پایین بود در صدد بهبود آن برآییم.

  طبق آماری که در این صفحه از سایت hubspot.com منتشر شده است، میانگین نرخ کلیک در جستجوهای معمولی ۹۱٪ است و در تبلیغات کلیکی گوگل، ٪۰.۳۵ است.

  نرخ CTR در نتایج گوگل رتبه ۱ تا ۱۹۰

  آیا CTR بر سئو تاثیر گذار است؟

  طبق مشاهداتی که من داشته ام تاثیر CTR بر نتایج جستجو به عوامل دیگری نیز بستگی دارد، مثل:

  • صفحات سایت‌های رقیب
  • برتری بسیار زیاد CTR یک صفحه نسبت به رقبا

  این را از این جهت عرض کردم که تعدادی از آزمایشات نشان داده است که ctr تاثیرگذار است و تعدای دیگر نشان داده است که تاثیر چندانی ندارد.

  به عنوان مثال طبق این آزمایش که در سایت searchengineland منتشر شده است و مربوط به سال ۲۰۱۵ است تاثیر افزایش کلیک روی یک نتیجه جستجو مقطعی و کوتاه مدت بوده است. و در نتیجه گیری این آزمایش ذکر شده است که گوگل از CTR فقط برای آزمایش و ارزیابی استفاده می‌کند و نه آیتمی که باعث افزایش رتبه سایت شود.

  آیا CTR در رتبه بندی تاثیرگذار است؟

  از طرف دیگر آزمایش دیگری که توسط رندفیشکین مدیر قبلی وبسایت moz.com انجام شده بود، نشان می‌داد که با ۲۰۰ کلیک روی سایتی که در رتبه هفتم است، آن سایت را به رتبه اول آورده است.

  راه‌های افزایش CTR در سئو

  ما همیشه باید در تلاش باشیم تا نرخ CTR سایتمان را افزایش دهیم. برای بهبود CTR کارهای مختلفی می‌توان انجام داد که در قسمت پایین ۶ مورد از پر اهمیت‌ترین آن‌ها را ذکر کرده‌ام.

  1. CTR امروز سایت خود را یادداشت کنید.
  2. عنوان صفحات را بهبود دهید.
  3. صفحات ضعیف از نظر CTR را پیدا کنید و عنوان‌ها مختلف را روی آن‌ها تست کنید.
  4. URL صفحات را بررسی کنید که از نظر مفهومی و تکنیکی مشکلی نداشته باشند.
  5. توضیحات متا دسکریپشن صفحات را بهبود دهید.
  6. از schema markup در صفحات استفاده کنید.

  نتیجه گیری

  CTR یک عامل کلیدی برای محاسبه موفقیت یک سایت در سئو است. حتی اگر CTR در افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو موثر نباشد، اما در جذب هر چه بیشتر افراد موثر است.

  برای افزایش نرخ CTR بهتر است روی نوشتن عنوان سئو و توضیحات متا جامع و کوتاه کار کنید. امیدوارم توانسته باشم ctr در سئو را به صورت کامل توضیح بدهم.

  نظر شما در مورد این محتوا؟