تگ هدینگ چیست؟ تگ های h1 تا h6 چه کاری در سئو انجام می‌دهند؟

تگ های هدینگ

تگ های هدینگ یا هدرها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوع یک صفحه از سایت ما را متوجه شوند. تگ های هدینگ به کاربران سایت ما نیز کمک می‌کنند تا از خواندن مقاله ما خسته نشوند و هر قسمت از مقاله را که دوست دارند را بخوانند. شاید فقط یک قسمت از مقاله ما برای یک کاربر جذاب باشد و قسمت دیگر مقاله ما برای یک کاربر دیگر جذاب باشد.

وقتی که ما صفحه‌ای درباره موضوعی آماده میکنیم، قطعا برای ما مهم است که در یک کلمه کلیدی خاص در گوگل بالا بیاییم و با استفاده از تگ های هدینگ باید به موتورهای جستجو بگوییم کدام کلمه برای مهم است. در ادامه این مقاله به صورت کامل تگ های هدینگ را مورد بررسی قرار می دهیم.

تگ های هدینگ چه هستند؟

تگ های هدینگ هم مانند دیگر اجزای صفحه سایت تکه کدهای HTML هستند که در مقاله سئو تکنیکال به صورت کامل به آن پرداخته‌آیم. ما هر قسمت از یک متن را می‌توانیم در یک تگ قرار دهیم. متنی که در تگ های هدینگ قرار بگیرد، به یک سطر مجزا در صفحه تبدیل می‌شود و ادامه متن به سطر بعدی منتقل می‌شود. البته در سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس نیازی نیست این کدها نوشته شوند. کاربر با انتخاب یک قسمت از متنی که نوشته است و با زدن یک دکمه متن را به تگ هدینگ تبدیل می‌کند.

تگ های هدینگ ۶ تگ هستند که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. در ادامه این تگ ها و کارآیی آن‌ها را توضیح می‌دهم.

تگ h1

از نظر ظاهری بزرگترین سایز متن را دارد. در بالاترین نقطه صفحه قرار می‌گیرد و نباید خیلی طولانی باشد. کلمه کلیدی اصلی صفحه ما بهتر است اولین حرف این تگ باشد. موضوع اصلی صفحه باید در این تگ ذکر شود. از تگ h1 نباید در هر صفحه بیش از یک بار استفاده کرد.

تگ h2

سایز کوچکتری نسبت به تگ h1 دارد. میتواند طولانی یا کوتاه باشد. کلمه کلیدی صفحه باید در ۸۰ درصد این تگ استفاده شود. منظورم این است که اگر ۱۰ تگ h2 در یک صفحه استفاده میکنیم باید در ۸ بار آن کلمه کلیدی ما یا مترادف کلمه کلیدی ما استفاده شود.

با استفاده از این تگ به مقاله ساختار می‌دهیم، یعنی مقاله را به قسمت های مخختلف تقسیم می‌کنیم. از موضوعات زیر مجموعه موضوع اصلی صفحه در آن استفاده می‌کنیم. استفاده از تگ h2 در یک صفحه هیچ محدودیتی ندارد و هر جا که لازم بود میتوانیم از آن استفاده کنیم. من پیشنهاد میکنم زیاد از این تگ استفاده کنید. اما شورش را در نیارید!

تگ h3, h4, h5 و h6

هر چقدر عدد بزرگ تر می‌شود، سایز کوچک‌تر می‌شود. میتواند طولانی یا کوتاه باشد. الزامی به استفاده زیاد از کلمات کلیدی در این تگ‌ها نداریم اما اگر استفاده کنیم بهتر است. موضوعات مهم صفحه که قابلیت حضور در تگ h2 را ندارند یا پیشنهادات به کاربر یا هر موردی که می‌خواهیم به چشم بیاید در این تگ ها قرار می‌دهیم. محدودیت استفاده ندارند و هر چقدر بیشتر استفاده کنیم بهتر است.

تگ های هدینگ چطور در سئو موثر هستند؟

استفاده صحیح از تگ های هدینگ باعث می‌شود هم کاربران سایت و هم موتورهای جستجو از خواندن صفحه لذت ببرند!

کاربران سایت حوصله خواند متن های بلند را ندارند. وقتی میبینند چندین پاراگراف پشت سر هم آمده‌اند، از صفحه سایت خارج می‌شوند و این خارج شدن علاوه بر اینکه باعث می‌شود احساس بدی در او ایجاد شود به موتورهای جسجو این پیام را میفرستد که محتوای سایت ما مناسب نیست و گوگل هم سایت ما را در نتایج جستجو نزول می‌دهد.

ربات های گوگل هم وقتی در یک صفحه پیمایش انجام می‌دهند با نگاه به تگ های هدینگ ما خیلی راحت تر موضوع صفحه را متوجه می‌شوند.

خوانا کردن متن با استفاده از تگ هدینگ

قابلیت استفاده از این تگ ها در سئو به دو قسمت ارتباط با کاربر و ارتباط با موتورهای جستجو تقسیم می‌شود. برای ارتباط بهتر با موتورهای جستجو مواردی را ذکر کردم که می‌خواهم تکمیل تر کنم. وقتی ما صفحه ای از سایت را آماده میکنیم در واقع در اکثر اوقات می‌خواهیم در یک کلمه کلیدی خاص در گوگل رتبه بگیریم. البته مواردی هم وجود دارد که میخواهیم یک موضوع جدید را معرفی بکنیم یا مشکلی را برطرف بکنیم و مواردی از این دست که زیاد روی کلمه کلیدی خاصی متمرکز نیستیم.

روش صحیح استفاده از تگ های هدینگ در نوشتن مقاله سئو شده

فرض من بر این است که می‌خواهید برای یک کلمه کلیدی مطلب بنویسید و در گوگل رتبه بگیرید. اگر کلمه کلیدی که انتخاب کردید رقابتی نباشد، مطلبی که شما مینویسید به نظر من باید حداقل ۷۰۰ کلمه داشته باشد. طبق قانون ۲درصد (چگالی کلمات کلیدی در یک صفحه) در یک مطلب ۷۰۰ کلمه ای حداکثر می‌توانید ۱۴ بار از یک کلمه کلیدی استفاده کنید. همانطور که در قسمت بالا عرض کردم از تگ h1 یکبار در صفحه میتوانید استفاده کنید و از لحاظ سئو بهتر است کلمه کلیدی صفحه در آن ذکر شده باشد. میماند ۱۳ بار.

طبق تجربه من در یک مطلب ۷۰۰ کلمه‌ای بین ۶ تا ۸ زیر عنوان استفاده می‌شود که در واقع همان تگ h2 است. حداقل در ۵ مرتبه هم عبارت کلیدی‌تان را در زیر عنوان‌ها استفاده کنید. هر زیر عنوان مگر در موارد استثنا دارای ۲ پاراگراف است و باید ۸ بار دیگر کلمه کلیدیمان را در بین پاراگراف ها تقسیم کنیم. دقت کنید که بهتر است در هر پاراگراف، کلمه کلیدی ما وجود داشته باشد.

اگر نیاز بود بیشتر از هدرها استفاده کنیم چکار کنیم؟

در مواردی که نیاز است از عبارت کلیدی خود بیشتر استفاده کنید میتوانید از عبارات مترادف استفاده کنید. طبق الگوریتم مرغ مگس‌خوار که در مطلب جدیدترین الگوریتم های گوگل توضیح داده ام گوگل بر مفهوم کلمات تمرکز دارد و کلمات مترادف را می‌تواند متوجه شود.

اگر به یادگیری سئو از پایه علاقه مند هستید، مقاله ۸ بخشی آموزش سئو مبتدی را مطالعه کنید. در این مقاله در ۸ بخش تمام سئو را از صفر تا صد توضیح داده‌ام.

اگر از تگ‌های هدینگ استفاده نکنیم چه می‌شود؟

اصلا فکرش را هم نکنید که از تگ های h1 و h2 استفاده نکنید. البته اگر از دیگر تگ های هدینگ استفاده نکنید مشکلی پیش نمی‌آید اما در این فکر باشید که زیاد استفاده کنید. بسیار در سئو موثر هستند. همانطور که بارها در این مقاله توضیح دادم این تگ‌ها علاوه بر اینکه صفحه ما را برای گوگل بهینه می‌کند باعث می‌شود صفحات سایت ما برای کاربر هم بهینه شده باشد.

کاربر نباید از خواندن مطالب ما عذاب بکشد. وقتی ما مطلب را بخش بندی می‌کنیم در واقع کاربر سایت ما هر بخشی که مناسب دید را می‌خواند.

تگ های هدینگ و رابط کاربری

اولین نکته ای که کاربر را در صفحه سایت شما نگه می‌دارد زیبایی و خوانایی صفحه است. اگر اینطور نباشد کاربر سریع از صفحه خارج شده و به سایت دیگری می‌رود. زیبایی که در صفحات باید ایجاد کنیم می‌تواند به وسیله تصویر، ویدیو، فونت و البته تگ های هدینگ صورت پذیرد.

به نظر من اگر تگ های هدینگ سایتتان تیره نباشد بهتر است. متن یک صفحه باید تیره باشد تا چشمان کاربر هنگام خواندن مطلب اذیت نشود اما هدینگ ها باید رنگ زیبایی داشته باشند که هم جلب توجه کنند و هم اینکه چشم نواز باشند. اگر رنگ اصلی سایتتان این قابلیت ها را دارد تگ های هدینگ را همرنگ رنگ اصلی سایتتان کنید.

نتیجه گیری

تگ های هدینگ تاثیر زیادی روی رتبه گیری سایت در گوگل دارند. تاثیرات استفاده مناسب از این تگ ها بر روی کاربران سایت و همچنین موتورهای جستجو نمایان است. سعی کنید از این تگ ها در صفحه سایت زیاد استفاده کنید و رنگ های چشم نواز را در آن‌ها به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link