فیلم آموزش استفاده صحیح از تگ های H1 تا H6 با [۲ توصیه جان مولر]

آموزش استفاده صحیح از تگ های H1 تا H6 با

در فیلم آموزش تگ های هدینگ در سئو که حدود ۱۵ دقیقه است، مهدی محمدی توضیح می‌دهد تگ‌های هدینگ چیست و سپس طرز استفاده صحیح از تگ های H1 تا H6 را توضیح می‌دهد.

قوانین سئو در تولید محتوا روز به روز پیچیده تر می‌شود. هر روز سوالات جدیدی از قوانین سئو در تولید محتوا برای کاربران پیش می‌آید و به دنبال پاسخ سوالات تا دم در گوگل پیش می‌روند. یکی از کاربران اینترنت از جان مولر که یکی از متخصصین شرکت گوگل است در webmaster Hangouts در مورد روش بهینه چینش محتوای صفحات وب پرسیده بود و جان مولر این دو توصیه را به اشتراک گذاشت.

آیا محل قرار دادن تصویر در رتبه‌گیری موثر است؟

سوالی که پرسیده شد از جان مولر این بود که اگر در صفحات محصول سایت، تصاویر را پایین صفحه بیاوریم و متن‌ها را بالا ببریم بهتر است یا نه؟

محل قرار گیری تصاویر و متن در صفحه

اما سورپرایزی که پاسخ این سوال داشت این بود که خیر. جان مولر گفت: نه تاثیری نخواهد داشت و شخص پرسیده بود چرا و جان مولر پاسخ داده بود من فکر نمی‌کنم جابجایی محتواهای یک صفحه نقش زیادی داشته باشد در رتبه گرفتن آن صفحه. اما در ادامه می‌خواهیم این دو مورد را توضیح بدهیم که قوانین سئو در تولید محتوا چه هستند.

تاثیر جابجایی محتوای صفحه در سئو

۱. استفاده صحیح از هدینگ ها

موردی که گوگل در این مورد اشاره کرده این است که هدینگ ها محلی برای نوشتن و پر کردن کلمات کلیدی صفحه نیستند. خیلی از افراد تصور می‌کنند که اگر در یک صفحه همینطور کلمات کلیدی را زیاد استفاده بکنند باعث می‌شود که در آن صفحه در گوگل رتبه بگیرند که این تصور اشتباه است.

این روش قبلاً خیلی جواب می‌داد و یک راه مناسب برای رسیدن به رتبه یک بود اما اکنون این چنین نیست. در الگوریتم‌های جدید موتورهای جستجو هدینگها فقط یکی از راه‌هایی هستند که ما می‌توانیم کلمات کلیدی مان را به گوگل بگوییم. در گذشته این چنین نبود و هدینگ‌ها نقش خیلی بیشتری داشتند اما الان یکی از راه‌ها است.

چطور هدینگ بنویسیم که برای سئو بهتر باشد؟

هدینگ ها به یک صفحه ساختار می‌دهند و یک صفحه را بخش‌بندی می‌کنند. استفاده بهینه از هدینگ ها در سئو این است که مشخص کنیم یک قسمت محتوا در چه موردی می‌خواهد صحبت بکند. یک صفحه سایت معمولاً درباره یک موضوع اصلی نوشته می‌شود. صفحه‌ای که از نظر سئو بهینه باشد و حرفه‌ای نوشته شده باشد، هدینگ های آن صفحه به موضوعات فرعی آن موضوع اصلی می‌پردازد. بنابراین وقتی کاربر در گوگل جستجویی را درباره یک محصول انجام می‌دهد، اطلاعاتی که درباره آن محصول خاص نیاز دارد به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود. مثل تصاویر، قیمت، سایز، رنگ، نقد و بررسی و مواردی مثل این.

بنابراین اگر می‌خواهید یک صفحه حرفه‌ای داشته باشید باید مطالبی که می‌نویسید از جهات گوناگون نیازهای کاربر را در مورد آن موضوع دسته‌بندی کند و به او ارائه دهد.

اما پاسخی که جان مولر به نحوه استفاده صحیح از هدینگ‌ها داد این بود که: هدینگ ها از این جهت در صفحه مهم هستند که متن‌های زیر آن‌ها و تصاویر مربوط به هدینگ باشند و ما بتوانیم این ارتباط را متوجه شویم.

استفاده مناسب از هدینگ ها در صفحه

پاسخ مولر را بیشتر بشکافیم

در صفحه ای که ما برای یک کلمه کلیدی طراحی می‌کنیم باید هدینگ ها، تصاویر و متن‌ها اشاره به یک موضوع واحدی داشته باشند و سپس موضوعات مربوط به آن موضوع اصلی را پوشش دهند و در عین حال به هم دیگر مربوط باشند. هدینگ هایی که به صورت مستقیم به هم مربوط نیستند یک اشتباه بزرگ در سئو محسوب می‌شوند که خیلی از افرادی که صفحات سایت را طراحی می‌کنند این اشتباه را انجام می‌دهند.

نوشتن هدینگ‌های غیر مرتبط موجب می‌شود رتبه صفحات سایت شما در گوگل پایین بیاید و پاسخ دقیقی که مولر به سوال این کاربر داده بود این است که با تغییر متن‌ها و عکس‌های یک صفحه تغییر بزرگی در رتبه گیری صفحه به وجود نمی‌آید.

جان مولر: بینابینی شدن می‌تواند جلوی ایندکس شدن صفحه را بگیرد

بینابینی یا interstitial نمایش غیر منتظره و آزاردهنده تبلیغات به صورت پاپ‌آپ است. یعنی آنقدر صفحه شلوغ می‌شود که کاربر زمانی که به صفحه می‌آید نمی‌تواند مطلب را بخواند و سردرگم می‌شود. مثل استفاده از پاپ آپ های زیاد یا تبلیغات زیاد که متاسفانه خیلی زیاد شده است و جلوی خواندن متن توسط کاربر را می‌گیرد.

بینابینی یا interstitial

در این مورد مولر وقتی از از سایتی که توسط این کاربر معرفی شده بود بازدید کرد مشاهده کرده بود که یک مورد بینابینی در این قسمت وجود دارد. مولر به آن کاربر گفته بود: زمانی که من وارد این صفحه شما شدم بعد از یک مدت زمان که در صفحه بودم، به صورت اتوماتیک به یک قسمتی منتقل شدم که باید یک کشور را انتخاب می‌کردم. من نمی‌دانم که این کار را چطوری انجام دادید و با چه مکانیزمی این کار را انجام دادید اما بهتر بود این انتخاب کشور را طوری در صفحه قرار می‌دادید که کاربرها همانجا بتوانند کشورشان را انتخاب کنند و مزاحم خواندن مطلب برای کاربران نباشد و این کار باعث می‌شود که ربات‌های گوگل نتوانند صفحه شما را به خوبی ایندکس بکنند.

جان مولر توصیه کرده بود به این شخص که بهتر است برای اینکه بازدید کننده را ترغیب کند که کشور خودش را انتخاب کند یک به بنر یا رابط کاربری دیگری را انتخاب کند و از موارد بینابینی استفاده نکنند که مورد پنالتی گوگل قرار می‌گیرید.

نتیجه ای که از این قسمت می‌شد گرفت این بود که اگر بنا است که کاربران کشورشان را انتخاب کنند یا نوع دسته مقاله‌شان را انتخاب کنند بهتر است که یک گوشه ای از صفحه مان آیکون داشته باشیم که وقتی روی آن کلیک می‌کنند بتوانند مورد دلخواه خودشان را انتخاب کنند.

نتیجه‌گیری

نتیجه ای که از مقاله فیلم آموزش تگ های هدینگ در سئو می‌گیریم دو نکته است. اول اینکه در هدینگ ها از کلمات کلیدی زیادی استفاده نکنیم. همانطور که من در مقالات زیادی در سایت تحقیقاتی سفینه به این موضوع اشاره کرده‌ام که برای هر صفحه یک موضوع اصلی انتخاب کنید و سپس نکات فرعی که مربوط به نکته اصلی صفحه است را در هدینگ‌هایتان بیاورید و آن را با تصاویر و متن‌های مربوط به آن پوشش دهید.

نکته دوم اینکه صفحات را در دست کاربر قرار بدهیم و نباید چیزی به صورت اتوماتیک و بدون دستور کاربر به او نشان داده شود و برای خواندن مطلب مزاحمت ایجاد کند. حتی نباید زمان تعیین کنیم که اگر کاربر دو دقیقه در سایتمان بماند یک تبلیغ به او نشان داده شود. بلکه باید طوری این موارد در گوشه‌ای از سایت به صورت ثابت باشد که اگر کاربر خواست کلیک کند و انتخاب کند.

نظرات مربوط به: “فیلم آموزش استفاده صحیح از تگ های H1 تا H6 با [۲ توصیه جان مولر]

 1. میرهدایت موسوی گفته:

  سلام آقای محمدی
  وتشکر از مطالب و ویدیو های کاربردی شما، به عرض می رساند: همچنان قسمت کامنت های اینستاگرام بسته است
  شرکت برنامه نویس برای تولید محتوا یک محیط ویرایشگر برای تایپ و لینک عکس به همراه سه پنجره
  ( عنوان- کلید واژه ها – آدرس -توضیحات – متن توضیحات ) در اختیار مدیرسایت قرا داده است بر فرض کسی هم html بلد نباشد . چگونه تگ های هدینگ را اعمال کنیم؟

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام. احتمالا در قسمت متن توضیحات امکانی وجود دارد که می‌توانید تگ های هدینگ را اعمال نمایید. در غیر این صورت از طراح سایتتان بخواهید راهنمایی کند.

 2. هیرادکو گفته:

  سلام
  ما دو سایت داریم آیا میتوانیم تصاویر و فیلم پروژه ها را در دو سایت قرار دهیم .گوگل با این روش چه برخوردی میکند؟

  • مهدی محمدی گفته:

   کاری که شما انجام می‌دهید محتوای تکراری یا Cross domain duplicate است. گوگل در این موارد جریمه ای اعمال نمی‌کند. اگر صفحات با محتوای شبیه به هم داشته باشید گوگل یکی از این صفحات را ترتیب اثر می‌دهد و در نتایج جستجو بالا می‌آورد.
   چیزی که واضح است این است که اصالت محتوا یکی از آیتم‌های گوگل برای رتبه بندی است.
   گوگل به این توجه می‌کند که تصاویر و فیلم ها ابتدا در کدام سایت قرار گرفته و به آن سایت ارزش بیشتری می‌دهد و سایتی که همین تصاویر را کپی می‌کند قطعا ارزش کمتری از نظر گوگل خواهد داشت.
   پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات تکمیلی مقاله محتوای تکراری را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

آموزش نکات کلیدی سئو سایت، در کتاب الکترونیکی ۴ گام سریع

آیا می‌خواهید خیلی سریع، سایتتان را سئو کنید و هزاران بازدیدکننده از گوگل دریافت کنید؟ 
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link

کتاب را دانلود کردید؟

کتاب الکترونیکی سئو سایت در ۴ گام را دانلود کنید و در فرصت مناسب شروع کنید.
برای دریافت این کتاب الکترونیکی، آدرس ایمیل اصلی‌تان را وارد نمایید.
close-link