اصول محتوا نویسی: ۹ اصل مهم از اصول سئو نویسی

اصول محتوا نویسی و اصول سئو نویسی

امروزه رعایت اصول محتوا نویسی برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل و افزایش فروش سایت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. در این مقاله به ۹ مورد از اصول سئو نویسی موثر می‌پردازیم که به افزایش کیفیت محتوای سایت شما کمک می‌کند.

مبنای تصمیمات تجاری خود را آمارها و استراتژی‌های قدیمی قرار ندهید. ابتدا مخاطب خود را بشناسید و هرگز از کیفیت غافل نشوید، بخصوص درمورد محتوای خود. با تغییر الگوریتم های گوگل و اطلاعات جدیدی که از این تغییرات دریافت شده، بسیار مهم است که محتوای سایت خود را به روز نگه‌دارید. اگر می‌خواهید کسب‌وکار اینترنتی موفقی داشته باشید با ما همراه باشید.

اما اصول محتوا نویسی چیست؟ و چرا تا این حد ضروری است؟

اگر با اصول محتوا نویسی آشنا نیستید و به بهترین نحو از این اصول استفاده نمی‌کنید متاسفانه از زمان عقب افتاده‌اید و از شرایط رقابتی حال حاضر در محتوا نویسی خبر ندارید. در سال ۲۰۲۱، مطالعه‌ای نشان داد که ۸۹٪ مشاغل، روی سئو سایت حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند و آن را قوی‌ترین شبکه دریافت ترافیک خود می‌دانند.

تکنیک‌های فروشی که یک دهه پیش به شما آموزش داده شده‌اند دیگر کارآیی ندارند. اگر می‌خواهید وبسایت شما فروش داشته باشد، راه دیگری جز تولید محتوای خوب ندارید.

چگونه می‌توان یک سئو نویس حرفه‌ای شد؟

اکنون ما می‌دانیم اینکه تنها محتوای سایت خوب نوشته شده باشد فایده چندانی ندار، بلکه باید طوری باشد تا چشم همگان را خیره به خود کند. این از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما چگونه باید این کار را انجام دهیم.

اولین قدم این است که برای آموزش خود وقت بگذارید. ما قبلا چندین بار درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم، ازجمله در دوره آموزش محتوا نویسی و سئو نویسی.

اما در اینجا قصد دارم چند نکته دیگر را نیز توضیح دهم. این اصول را رعایت کنید تا هنگامی که برای اولین بار می‌خواهید یک محتوا بنویسید موفق شوید.

۱. در مورد کلمات‌کلیدی خود تحقیق کنید

احتمالا قبلا واژه‌ای به نام کلمات کلیدی را شنیده‌اید. منظور؛ کلمات و عباراتی هستند که کاربران به منظور دست یافتن به محتوا در موتورهای جستجو تایپ می‌کنند.

قبل از شروع به نوشتن، مطمئن شوید حداقل یک یا دو کلمه‌کلیدی یا حتی بیشتر برای کار دارید. می‌توانید از ابزارهای پولی سئو نیز استفاده کنید (درصورتی که شبکه یا شرکت بزرگتری از سایت‌ داشته باشید، این امر ضروری است).

برای شروع کار می‌توانید از ابزار کیورد پلنر گوگل استفاده کنید که کاملا رایگان است و زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند.

هنگامی که کلمات کلیدی خود را از ابزار کیورد پلنر گوگل استخراج کردید به ابزاری نیاز دارید که کلمات را برای شما گروه‌بندی کند. برای اینکا می‌توانید از ابزار سئو کبوتر استفاده نمایید.

چگونه می‌توان یک کلمه‌کلیدی خوب پیدا کرد؟ پاسخ این است که در شروع کار؛ شما به کلمه‌کلیدی نیاز دارید که رقابتی نباشد و درعین حال به تجارت شما نیز مرتبط باشد تا بتوانید در گوگل رتبه بگیرید.

هنگامی که کلمات‌کلیدی شما آماده هستند، می‌توانید کار واقعی را آغاز کنید. آستین‌ها را بالا بزنید!

۲. سازماندهی و تهیه پیش‌نویس محتوا

برخی از نویسندگان حرفه‌ای از این مرحله چشم‌پوشی می‌کنند. اما سازماندهی محتوا و داشتن پیش‌نویس، بسیار حیاتی است.

این کار نه‌تنها به هم‌سویی افکار شما کمک می‌کند و در هنگام حواس‌پرتی شما را در مسیر اصلی نگه می‌دارد بلکه مرحله نوشتن را نیز سریع‌تر می‌کند.

چیزی که می‌خواهید بنویسید را مشخص کنید و سپس روی کاغذ بیاورید یا تایپ کنید. آن را طوری بنویسید که قابل درک باشد و هرگونه یادداشت یا استناد به منابع معتبر را که نیاز دارید را اضافه کنید.

۳. کلمات‌کلیدی را فراموش کنید!

مطمئنم گیج شده‌اید. من به شما گفتم کلمات‌کلیدی را برای محتوای خود بیابید و اکنون می‌خواهم آنها را فراموش کنید.

منظور من در اینجا این است که نباید فقط بر استفاده از کلمات‌کلیدی خود تمرکز کنید. آنچه که باید در ذهن شما باشد پرداختن به هدف جستجو است.

سوتفاهم نشود! شما برای رتبه گرفتن در گوگل به کلمات‌کلیدی نیاز دارید. اما براساس الگوریتم‌های کنونی گوگل، تخصصی بودن محتوا از ارزش بیشتری برخوردار است.

برای اینکه گوگل متوجه شود کلمات کلیدی محتوای شما کدام است، کافی است آن را در نقاط مهم صفحه و به صورت طبیعی به کار ببرید.

 • در سئو تایتل
 • یک بار در تگ h1
 • یک بار در ۱۰۰ کلمه اول مقاله
 • ۲ یا چند بار در تگ‌های h2 (بسته به طول مقاله)
 • ۲ یا چند بار در تگ‌های h3
 • در یک تصویر مقاله (در تصاویر دیگر کلمه مرتبط به کلمه کلیدی را می‌توانید استفاده کنید)
 • یک بار در ۱۰۰ کلمه آخر

۴. عمیق بنویسید و به خواننده توجه کنید

هرچه عمیق‌تر بنویسید بیشتر مورد پسند الگوریتم گوگل و خواننده قرار می‌گیرید. به یاد داشته باشید که همه چیز به نظر خواننده بستگی دارد.

این خوانندگان هستند که شرکت شما را کنترل می‌کنند. آنها برای رشد و حتی وجود شما ضروری هستند. بنابراین هنگام نوشتن سعی کنید به مسائل از دیدگاه خوانندگان خود نگاه کنید.

چند نکته را باید به ذهن بسپارید:

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
 • از چه کلمات کلیدی استفاده می‌کنند؟
 • به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟
 • چرا به این اطلاعات نیاز دارند؟

۵. زود به زود استراحت کنید

این قاعده‌ای است که در زندگی من نیز وجود دارد. هر زمان که نوک انگشتانم به صفحه‌کلید برخورد کردند و چشم‌های خسته‌ام متوجه شدند که نمی‌توانم صفحه‌کلید را حداقل در یک حرکت برای مدت طولانی نگه‌دارم، استراحت می‌کنم.

درحقیقت، تا آنجایی که می‌توانید استراحت کنید. نوشتن قدرت مغز را می‌گیرد و یک ذهن خسته نمی‌تواند خوب بنویسد.

همچنین نوشتن به خلاقیت نیاز دارد. راجع به شما نمی‌دانم اما من مایلم تا سریعا کار خود را ارائه دهم.

نمی‌گویم تنبل شوید اما اگر می‌توانید بین هر یک‌ساعت کار، چند دقیقه استراحت کنید.

درصورت مشغله زیاد، ممکن است این استراحت ۵ تا ۱۰ دقیقه یا حتی فقط ۶۰ ثانیه طول بکشد. اما استراحت کنید! مطمئن شوید هر چند ساعت یکبار استراحت بیشتری می‌کنید تا دوباره شارژ شوید.

نکته دیگر اینکه سعی کنید بین پروژه‌هایی که درحال کار بر روی آنها هستید خود را تقویت کنید.

۶. بهینه سازی لینک‌ها

این مرحله بسیار اهمیت دارد. دو نوع لینک سازی هستند که باید از آنها در محتوای خود استفاده کنید.

لینک سازی داخلی: لینک‌های داخلی به وب‌سایت شرکت شما برمی‌گردند. این لینک‌ها می توانند یک صفحه محصول، صفحه تماس یا یک پست وبلاگ مربوطه باشند.

لینک خروجی: لینک‌های منابع خارجی برای پشتیبانی از ادعای شما و ارائه عمق مقاله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بودن این لینک‌ها از اصول محتوا نویسی هستند و ضروری هستند. اما باید مراقب باشید. لینک دادن به سایت‌های غیرمعتبر به جای کمک آسیب می‌رساند.

بسته به خود محتوا، یک مقاله ۱۰۰۰ کلمه‌ای شامل ۱ تا ۳ لینک داخلی و به تعداد کافی لینک خارجی می‌شود.

۷. ویرایش، سپس دوباره ویرایش

یکی دیگر از مراحل مورد نیاز که بسیاری از آن غافل هستند، ویرایش است. شما باید کار خود را ویرایش کنید.

پس از اینکه متن خود را ویرایش کردید، یکی از آن استراحت‌هایی را که ذکر کردم انجام دهید. شاید بهتر باشد بر روی پروژه دیگری که در دست دارید کار کنید.

سپس برگردید و دوباره ویرایش کنید. شاید حتی پس از این ویرایش دوباره همین مراحل را پشت سر بگذارید.

شما هرگز نمی‌خواهید چیز مهمی را از دست دهید. جا افتادن یک کاما می تواند کل متن شما را خراب کند. اگر هنوز مطمئن نیستید که همه چیز را درست قرار داده‌اید، یکبار دیگر بررسی کنید. اشکالی ندارد.

۸. از رسانه‌های اجتماعی به خوبی استفاده کنید.

در اینجا نکته‌ای برای افزایش رتبه محتوای شما پس از اتمام کار وجود دارد. اینستاگرام، توییتر و فیس‌بوک همگی غول‌های رسانه اجتماعی هستند که برندها برای تبلیغ محتوای خود از آنها استفاده می‌کنند.

این یک راه آسان و رایگان برای دریافت بک لینک و برقراری ارتباط با مخاطبان است. ناگفته نماند که این امر نیز ضروری است.

یک یا دو حساب کاربری ایجاد کنید یا هر کار دیگری که می‌توانید انجام دهید. مطمئن شوید که مطالب را حداقل به صورت هفتگی ارسال می‌کنید. در بهترین حالت، شما از چند بار در هفته تا حداکثر ۲۱ بار در روز پست ارسال خواهید کرد.

این راه مناسبی است که می‌توانید با مخاطب خود به خوبی ارتباط برقرار کنید.

۹. اورجینال بنویسید

خوانندگان درحال غرق شدن در وبلاگ‌هایی اند که کپی نسخه‌های دیگر نوشته‌ها هستند. گاهی از تجربیات و با اطلاعات خودتان بنویسید.

و اگر می‌خواهید مقاله‌ای را ترجمه کنید، سعی کنید تمام مقالات سایت‌های خارجی در آن موضوع را نگاه کنید و گزینه‌ای که هنوز سایت‌های رقیبتان ترجمه نکرده‌اند انتخاب کنید.

نکته مهم این است که کلمه‌کلیدی اصلی خود را در گوگل جستجو کنید. همه ۱۰ نتیجه ظاهر شده در صفحه اول را باز کنید. آنها را بخوانید تا تحقیقات شما آغاز شود.

همچنین می‌توانید کلمات‌کلیدی خاصی را به علاوه (آمارها statistics) یا (حقایق facts) جستجو کنید تا اطلاعات مربوط به مقاله خود را بیابید.

زمان آن رسیده است که از اصول سئو نویسی استفاده کنید

اگر می‌خواهید کسب‌وکار شما از طریق کسب بازدیدکننده از گوگل به اوج برسد، اصول سئو نویسی را کاملا رعایت کنید. اگر با این اصول می‌خواهید به صورت کامل آشنا شوید باید تمایل به یادگیری داشته باشید و همیشه در جریان موضوعات روز مربوط به کار خود باشید و در جزییات مقاله بسیار سخت‌گیر باشید.

هنگامی که محتوای شما رتبه می‌گیرد، دیگر مجبور نیستید تمام وقت خود را صرف تبلیغات محصولات خود به دیگران کنید. مردم با مطالعه محتوای شما به سراغ شما خواهند آمد.

به این صفحه چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
مهدی محمدی

مهدی محمدی
مدرس و مشاور سئو

مهدی محمدی موسس و مدیر آکادمی سئو سفینه است. کار اصلی مهدی محمدی آموزش سئو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان امتحان کنید!
عضویت در خبرنامه
close-link
ثبت نام زودهنگام با مزایای ویژه

دوره جامع سئو سفینه

در لیست انتظار قرار بگیرید و از مزایایی برخوردار شوید که دیگران از آن بی‌بهره‌اند!
مرا هم در لیست قرار دهید
close-link
تخفیف ویژه این ماه: ۵۰٪ تخفیف برای پلن‌های حرفه‌ای ابزار سئو کبوتر
close-image