url چیست

 • تاثیر url در سئو وقتی مشخص می‌شود که بدانیم حداقل ۳ آیتم رتبه‌بندی، مستقیما با url در ارتباط است.

  در سال ۱۹۹۰ توسط تیم برنرز لی به عنوان بخشی از URI ساخته شد. url مخفف کلمات Uniform Resource Locator و به معنای شناسانه منبع یکسان است که در زبان عامیانه به آن آدرس صفحه (web address) یا آدرس اینترنتی می‌گویند.

  در ادامه url را از پایه بررسی می‌کنیم و متوجه می‌شویم ساختار url چگونه است و چرا بهینه‌سازی آن برای سئو مهم است.

  دقیقا URL چیست؟

  • url یک رشته‌ متن است.
  • این رشته می‌تواند شامل حروف، اعداد و کرکترهای خاص باشد.
  • هر URL به یک پایگاه موجود در وب اشاره دارد
  • با استفاده از URL مکان یک منبع اینترنتی مانند یک صفحه وب را می‌توان مشخص کرد.
  • رشته متن موجود در URL حداکثر می‌تواند ۲۰۸۳ کرکتر باشد.

  هر مکان اینترنتی مانند وبسایت، دارای یک IP Address است (مانند ۱۷۶٫۲۲۸٫۹۱٫۷۶) که برای قابل فهم شدن برای انسان‌ها آن را با یک رشته متنی معادل می‌کنند. url در واقع یک رشته متنی قابل خواندن برای انسان‌ها به جای آدرس آی‌پی (IP Address) است.

  ساختار اغلب urlها از پروتکل (http یا https)، نام دامنه (domain name) و مسیر (path) تشکیل شده است. حالا باهم به بررسی اجزای تشکیل دهنده url می‌پردازیم.

   

  protocol://domain-name.top-level-domain/path

  ساختار url

  پروتکل (protocol): پروتکل‌ها مشخص می‌کنند که مرورگر چگونه باید اطلاعات مربوط به منبع را به دست آورد. پروتکل‌های استاندارد وب، http و https (کلمه s در انتهای http به معنای امن یا secure است) هستند.

  انواع دیگر پروتکل‌ها mailto (برای استفاده از سرویس ایمیل) و ftp (برای انتقال فایل) هستند.

  نام دامنه (Domain Name): نام قابل خواندن برای انسان‌ها به جای آدرس ip است که یک منبع در وب (در اکثر موارد یک سایت) را مشخص می‌کند.

  پسوندهای دامنه (TLD): به دامنه‌هایی که دارای مجوز رسمی از شرکت ICANN هستند دامنه سطح بالا (یا TLD Top Level Domain) گفته می‌شود. دامنه‌های سطح بالا مانند دسته‌بندی‌‌هایی برای وبسایت‌ها هستند.

  معروف‌ترین دامنه سطح بالا com. است. دیگر دامنه‌ها مانند edu. برای سایت‌های دانشگاهی و یا دامنه‌های gov. برای سایت‌های دولتی هستند. به غیر از این دامنه‌ها تعداد بسیار زیاد دیگری دامنه سطح بالا وجود دارد.

  مسیر (Path): شامل پوشه‌ها و یا زیرپوشه‌هایی است که در یک سایت وجود دارد.

  نکته: چنانچه url یک مکان اینترنتی را در آدرس‌بار مرورگرهای اینترنتی (مانند فایرفاکس و کروم) وارد کنیم، به صفحه مورد نظر هدایت خواهیم شد.

  چرا بهینه کردن url در سئو مهم است؟

  نقش اصلی URL در ساختار سایت و معماری سایت است و بهینه‌سازی URL یکی از نکات مروبط به سئو تکنیکال است. اما آیا بهینه کردن url موضوع مهمی است؟

  بله بسیار مهم است!

  سایت backlinko در لیستی که ۲۰۰ فاکتور رتبه‌بندی گوگل را بررسی کرده، url را جزو فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل معرفی کرده است.

  به طور دقیق‌‌تر موارد زیر به url مربوط هستند:

  • طول url: مورد ۵۴ در لیست است
  • مسیر url: در لیست مورد ۵۵ معرفی شده
  • کلمه کلیدی در url: مورد ۵۹ است

  بدین ترتیب با بهینه نکردن url مزیت‌های مهمی در سئو را از دست می‌دهید.

  ۳ تاثیر مهم URL در سئو

  ۱- بهبود تجربه کاربری

  یک url خوب به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متوجه شوند صفحه مقصد درباره چه چیزی است. مثال زیر به خوبی این مورد را نشان می‌دهد.

  https://safine.net/whatis-seo/url/

  در مثال بالا به طور واضح مشخص است که موضوع صفحه مقصد درباره چیست.

  ۲- رتبه‌بندی

  urlها یکی از عوامل رتبه‌بندی هستند که موتورهای جستجو هنگام تعیین ارتباط یک صفحه با جستجوی کاربر (search query) از آن استفاده می‌کنند.

  البته موتورهای جستجو به دامین آتوریتی (domain authority) اهمیت بیشتری می‌دهند اما بهینه کردن urlها هم می‌تواند به بهبود رتبه شما کمک کند.

  به طور مثال استفاده از کلمات کلیدی در url فاکتوری است که رتبه شما را بهبود می‌بخشد. گوگل به تازگی اعلام کرده است که استفاده از کلمه کلیدی در url یک عامل رتبه‌بندی کوچک است.

  ۳- لینک‌ها

  urlهایی که خوب نوشته شده‌اند می‌توانند در هنگام کپی پیست در انجمن‌ها، شبکه‌های اجتماعی و… انکر تکست (anchor text) خودشان باشند. urlهایی که از نظر معنایی درست نوشته نشده باشند، کاربر را از کلیک باز می‌دارند.

  مثالی از ساختار مناسب URL در سئو

  url دقیق و غیردقیق

  بهینه سازی url مطابق با اصول سئو

  تا به اینجا کاملا متوجه شدیم که url چیست و چرا باید آن را بهینه کنیم. حالا توجه شما را به ۴ نکته بهینه‌سازی URL جلب می‌کنم.

  • urlها را طوری بنویسید که ساده، دقیق و قابل درک هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران باشد.
  • urlها در حالی که باید به کاربر و موتورهای جستجو نشان دهند که صفحه مورد نظر درباره چیست در عین حال باید کوتاه باشند.
  • سعی کنید urlها را به زبان انگلیسی بنویسید. گوگل urlهای انگلیسی را بهتر درک می‌کند و همچنین این کار باعث کوتاه شدن طول url هم می‌شود. اما بعضی اوقات هم مجبوریم از urlهای فارسی استفاده کنیم.
  • از حروف کوچک در urlها استفاده کنید. در بعضی موارد استفاده از حروف بزرگ باعث ایجاد محتوای تکراری می‌شود.

  آدرس صفحه مناسب سئو یا SEO-friendly URLs

  شاید مهم‌ترین تاثیر URL در سئو مربوط به نمایان کردن ساختار سایت باشد. url ها یکی از عناصر مهم سازنده وب‌سایت شما هستند و در صورت بهینه بودن، می توانند به افزایش رتبه‌های وب‌سایت کمک کنند. استفاده از URL های گویا و واضح، شانس رتبه‌گیری صفحه را افزایش می‌دهد، قابل اعتمادتر به نظر می رسد و اشتراک‌گذاری را آسان‌تر می کند.

  نظر شما در مورد این محتوا؟