ساختار سایت در سئو: آموزش معماری مناسب سایت در سئو

ساختار سایت

ساختار سایت یا معماری سایت به بازدیدکنندگان سایت شما کمک میکند تا بهتر از سایت شما استفاده کنند. اگر ساختار سایت خود را حرفه‌ای انجام دهید ربات‌های گوگل هم بهتر میتوانند صفحات سایت شما را پیمایش کنند.

معماری سایت، اگر با اصول سئو همراه باشد، یک فرصت بی‌نظیر است که بدون هیچ هزینه‌ای، به ما در رسیدن به صفحه اول گوگل کمک می‌کند.

در ادامه موضوعات سئو محتوا به صورت کامل به ساختار سایت می‌پردازیم و متوجه می‌شویم چطور یک ساختار سایت حرفه‌ای برای خود ایجاد کنید؟

همانطور که در عنوان مطلب آمده است ساختار سایت روی تجربه کاربران سایت و سئوی سایت تاثیر مستقیم دارد. اما قبل از آن بهتر است بدانیم منظور از ساختار سایت چیست؟

ساختار سایت چیست؟

ساختار سایت یا معماری محتوای سایت یعنی: دسته‌بندی صحیح محتواهای داخل سایت.

نتیجه معماری صحیح سایت می‌شود: ایجاد مسیر آسان برای پیمایش سایت توسط کاربران و موتورهای جستجو.

هنگامی که می‌خواهیم یک سایت را طراحی کنیم باید یک اصلوب و طرح داشته باشیم. بهتر است این طرح که به آن ساختار سایت می‌گوییم با اصول روز سئو و طراحی سایت درست شده باشد.

تولید محتوا

در مقاله تحقیق کلمات کلیدی و در بخش شاخه‌سازی کلمات کلیدی، بخش اعظم ساختارسازی سایت را توضیح دادیم.

در واقع، وقتی هدفگذاری کلمات کلیدی و keyword Targeting انجام شود بخش مهم ساختارسازی سایت انجام می‌شود.

تمام محتوایی که در یک سایت قرار می‌گیرد باید دارای دسته‌بندی باشد. یعنی اگر ما در حوزه بازاریابی اینترنتی قرار است در سایت مطلب بنویسیم، باید ابتدا مطالب را دسته‌بندی کنیم.

به عنوان مثال تمام محتوای سایت ما در دو دسته بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی قرار بگیرد. سپس هر کدام از دسته‌ها دوباره به دسته‌های دیگری تقسیم شوند.

تصویر زیر مربوط به آموزش وب‌مستر گوگل می‌باشد. همانطور که میبینید از نظر گوگل؛ وبسایت بهتر است به صورت منطقی، پوشه‌بندی شود.

ساختار و معماری صحیح سایت در سئو از نظر گوگل

هر محتوا با توجه به نوع کارکرد خود و موضوع اصلی خود در زیر یک پوشه سایت قرار بگیرد.

اگر ساختار سایت به این صورت باشد، پیمایش سایت برای ربات‌های گوگل راحت‌تر و قابل فهم‌تر می‌شود.

ساختارسازی صحیح سایت از نظر سئو، علاوه بر اینکه به مخاطبان ما کمک می‌کند تا راحت‌تر در سایت ما مطالب مورد نظرشان را پیدا کنند، به ربات‌های گوگل هم کمک می‌کند تا مطالب سایت ما را بهتر رصد کنند و در نتیجه صفحات سایت ما رتبه بهتری در گوگل میگیرند.

لینک سازی داخلی (Internal Link)

لینک‌دادن دقیقاً مثل معرفی کردن است. تا حالا برای شما اتفاق افتاده است برای استخدام به جایی بروید و از شما معرف بخواهند؟ حالا هر چقدر معرف معتبرتر باشد احتمال استخدام بالاتر می‌رود. در موتورهای جستجو هم دقیقاً همین مصداق وجود دارد.

در بالاتر رفتن رتبه یک صفحه در گوکل یکی از مؤلفه‌های فوق‌العاده مهم این است که صفحات سایت که از لحاظ موضوعی به هم مربوط هستند به هم لینک شده باشند.

نکته مهم دیگر این است که صفحات مهم سایت باید لینک دریافتی زیادی داشته باشند.

۲ نکته مهم برای معماری محتوای سایت

۱. توجه داشته باشید که سایت خود را ابتدا باید برای رضایت کاربرانتان طراحی کنید و سپس موتورهای جستجو.

۲. همیشه سعی کنید در معماری سایت یک تعادلی بین تجربه خوب کاربر (User Experience) و موتورهای جستجو رعایت شود.

اهمیت ساختار سایت برای کاربران و گوگل

ساختار سایت موضوع فوق‌العاده مهمی در سئو سایت است. سایت یوآست یک مقاله جالب درباره ساختار سایت نوشته است.

در بخشی از آن یک نکته قابل توجه وجود دارد که اگر سایت شما دارای ساختار مناسبی نباشد مجبور هستید با محتوای خودتان مبارزه کنید.

چیزی که گوگل از ما می‌خواهد این است که برای هر کلمه کلیدی، یک صفحه داشته باشیم. اگر ساختار سایت مناسب نباشد و صفحات با کلمات کلیدی و هدف جستجوی شبیه به هم در سایت وجود داشته باشند، کیورد کنیبالیزیشن Keyword Cannibalization اتفاق می‌افتد.

ساختار سایت و بهبود تجربه کاربران سایت

در مقاله اصول اولیه سئو توضیح دادهم که ساختار سایت ما باید در درجه اول برای کاربران سایت بهینه باشد. یعنی کاربر در هر نقطه‌ای از سایت ما بود بتواند به قسمت‌های دیگر به راحتی برود.

رفتن به قسمت‌های دیگر سایت با لینک انجام می‌شود. یعنی کاربر هر لحظه که خواست به قسمت دیگری از سایت ما سر بزند با دو کلیک بتواند این کار را انجام دهد.

اگر سایت ما به این صورت طراحی شود برای کاربر ایده‌آل است. اگر ما طوری ساختار سایت را طراحی کنیم که نیاز نباشد کاربر فکر کند و همه چیز در دسترس او باشد ساختار سایت ما حرفه‌ای است.

ساختار سایت چه تاثیری در سئو دارد؟

گوگل همیشه در این تلاش است که مثل یک انسان واقعی پیشنهاد دهد. یعنی وقتی کاربر یک جستجویی در گوگل می‌کند دقیق ترین جواب را دریافت کند. اما هنوز خیلی مانده تا به آن‌جا برسد. به همین علت ما باید با یک ساختار سایت حرفه‌ای به گوگل کمک کنیم تا موضوعات سایت ما را متوجه شود.

اگر گوگل موضوعات سایت ما را آن طور که ما می‌خواهیم متوجه شود به راحتی صفحات ما را ایندکس می‌کند و در نتایج جستجو بالا می‌آورد.

از کجا ایجاد ساختار سایت شروع کنیم؟

اولین کاری که باید برای ایجاد یا اصلاح ساختار سایت انجام دهیم این است که موضوع یا موضوعات اصلی سایت خود را انتخاب کنیم.

در مقاله جامع تحقیق کلمات کلیدی به طور کامل توضیح داده‌ام که چطور باید کلمات کلیدی مهم و استراتژیک سایت را پیدا کرد و سپس استراتژی سئو سایت را بر پایه آن بنا نهاد.

سایت ما درباره چه موضوعی قرار است محتوا تولید کند؟ اگر فروشگاه آنلاین هستیم یا اگر یک وبلاگ هستیم کدام موضوعات موضوعات اصلی سایت ما هستند؟

دسته بندی های موضوعی ما باید بر اساس محبوبیت بین بازار هدف ما و جستجوهای آنان در گوگل باشند.

ما یک فروشگاه لوازم خانگی را میتوانیم چند نوع دسته بندی کنیم اما باید شما دقیق بدانید کدام دسته ها برای کاربران شناخته شده است و در گوگل جستجوی بیشتری دارد.

فرض کنید ما یک فروشگاه آنلاین هستیم که لوازم خانگی میفروشیم. میتوانیم دسته بندی سایت خود را به چندین شکل انجام دهیم. مثال:

 • لوازم برقی، لوازم غیر برقی
 • لوازم خارجی، لوازم ایرانی
 • لوازم خانگی گران، لوازم خانگی ارزان
 • و …

در ادامه به شما میگویم چطور خیلی دقیق موضوعات اصلی سایت خود را انتخاب کنید.

ساختار سازی سایت بر اساس جستجوهای مردم در گوگل

بهترین راه انتخاب موضوعات اصلی سایت این است که موضوعات سایت خود را بر اساس جستجوهای مردم در گوگل انتخاب کنید. برای اینکه متوجه شوید کدام کلمات در گوگل بیشتر جستجو می‌شوند باید با استفاده از ابزار آنلاین سئو این کار را انجام دهید.

وقتی کلمات کلیدی سایت خود را انتخاب کردیم وقت آن است که کلمات کلیدی را در شاخه کلمات کلیدی قرار دهیم. در مقاله آموزش سئو به این موضوع به صورت کامل پرداخته شده است. در این مقاله توضیح داده ام که چطور باید کلمات کلیدی سایت خودمان را انتخاب کنیم.

شاخه سازی و لینک سازی موضوعات اصلی سایت

حالا بر اساس شاخه کلمات کلیدی ساختار سایت خود را مشخص می‌کنیم. ساختار سایت ما در واقع چیزی شبیه به شکل زیر باید باشد. یک درخت برعکس.

ساختار سایت

در واقع هر یک از برگ‌های شاخه یک صفحه هستند. یعنی هر یک از قسمت‌های ساختار سایت ما یک صفحه از سایت ما است. مثل صفحه مقالات، صفحه محصولات و …

تولید محتوا و ساخت صفحات طبق ساختار سایت

اگر هنوز صفحه‌ای برای هر یک از برگ‌ها درست نکرده‌اید باید ابتدا صفحه درست کنید و اگر درست کرده‌اید وارد گام بعدی شوید.

وقتی برای صفحات اصلی محتوا تولید کردیم و صفحه ساختیم حالا میتوانیم ساختار سایت خود را نمایان کنیم. هم برای مردم و هم برای گوگل.

آدرس یا URL صفحه

تعیین URL صفحه یکی از مهم‌ترین نکات در ایجاد ساختار برای سایت است. در واقع برای ساختارسازی صحیح سایت  احتیاج به دانش کافی در مباحث سئو تکنیکال و سئو محتوا داریم.

یکی از سوالاتی که دوستانی که میخواهند سئو سایتشان را شروع بکنند همیشه میپرسند این است که ما url های سایت مان را بر چه ساختاری بگذاریم.

پاسخ این است که url های سایت بسته به موضوع سایت فرق میکند یعنی ما یک نوع url را برای همه سایت ها نمیتوانیم پیشنهاد کنیم.

هر سایت وابسته به ساختارش باید نوع url بهینه خودش را انتخاب کند و پیاده سازی بکند در این آموزش به شما توضیح میدم چطور بهترین url را با توجه به ساختار سایتتان و برای سایتتان ایجاد کنید.

URL یا آدرس صفحه چیست؟

URL آدرس مستقیم یک صفحه از سایت است.

برای دستیابی به یک صفحه از وبسایت کافی است آدرس آن صفحه را در مرورگر تایپ کنیم تا به صفحه مورد نظر هدایت شویم،

بهتر است هر صفحه از وبسایت فقط یک URL داشته باشد. فرض کنید یک مطلب، یا محصول جدید به سایت اضافه کرده‌ایم و حالا می‌خواهیم آن صفحه را در اینستاگرام یا تلگرام به افراد معرفی کنیم. کافیست url آن صفحه را به اشتراک بگذاریم.

مثال:

example.com/your-page

۳ نوع URL

به صورت کلی ما سه نوع URL داریم.

۱. ‏url های بی معنی – این URL  ها معنی خاصی را ندارند. مثلاً یک صفحه داریم درباره گوشی اپل و url مان ربطی به گوشی اپل ندارد. این آدرس ها معمولا تعدادی حروف، اعداد و یا پارامتر هستند که هیچ ربطی به موضوع صفحه ندارند. این نوع url پیشنهاد نمیشه.

example.com/?id=1234&c=abcd

۲. url یک دو سطحی – بعد از آدرس سایت، پوشه موضع می‌آید و سپس موضوع صفحه در url می‌آید. به صورت انگلیسی یا فارسی.

example.com/blog/page-url

۳. ‏url های موضوع صفحه و پوشه –  ما میتوانیم url ها را طوری درست کنیم که به گوگل بفهمانیم این صفحه زیر مجموعه یک موضوع خاص است.

example.com/books/seo-books/link-building

در ادامه با من همراه باشید تا این سه نوع url را توضیح بدهم و شما بتوانید بهترین نوع url برای سایتتان را انتخاب کنید.

کدام نوع URL برای سایت من مناسب است؟

نکاتی که در ادامه درباره ساختار URL می‌گویم صرفا پیشنهاد است و باید خودتان تحلیل کنید و ببینید کدام گزینه مناسب شما است.

 • اگر در سایتتان فقط به یک موضوع میپردازید URL نوع دوم مناسب شما است.
 • اگر سایت شما به چند موضوع میپردازد باید از روش سوم استفاده کنید و url های سایتتان پوشه بندی شده باشد.

یعنی اگر موضوعات سایت شما مربوط به مثلاً فروش گوشی آیفون فروش گوشی اپل و یا سامسونگ هست. باید url هاتون فولدری باشد.

به این صورت که کاربر وقتی میخواهد وارد آن صفحه بشود آدرس آن صفحه در پوشه قرار میگیرد. وقتی شما یک سایتی دارید وقتی یک اسلش میخورد و مینویسید اپل و دوباره یک اسلش و یک توضیحی را میدهید گوگل متوجه میشود این صفحه مربوط به اپل هست یعنی موضوع شما مربوط به اپل است و شما تمام موضوعات مربوط به اپل‌تان باید در این پوشه قرار بگیرد.

example.com/product/apple/iphone-6

اما وقتی مثلاً شما موضوع دیگر سایتتان سامسونگ هست و میخواهید یک مقاله یا یک محصول در مورد سامسونگ داشته باشید بهتر است قبل از ‌‏url صفحه یک پوشه داشته باشید. مثلاً:

example.com/product/samsung/page-name

اینطوری گوگل متوجه میشود که سایت شما راجع به دو موضوع کار میکند اپل و سامسونگ. حالا این مطالبی که من گفتم مثال بود شما میتوانید با توجه به موضوع سایتتان آن را دسته‌بندی بکنید.

همانطور که گفته شد اگر به یک موضوع میپردازید لازم نیست پوشه بندی بکنید و از روش نوع دوم استفاده کنید.

اما مورد اول که من پیشنهاد نمیکنم در سایتتان استفاده کنید مورد پارامتری هست. موارد پارامتری برای سایت هایی هستند یا بهتر بگویم برای صفحاتی هستند از سایت که ما نیاز نداریم گوگل آن‌ها را ایندکس بکند.

مثلا میتوانیم قسمت پنل کاربری سایت مان که برای هر کاربر مجزا است و احتیاج به یوزرنیم و پسورد دارد حالت پارامتری داشته باشد و گوگل نیازی نباشد که آن صفحه را با توجه به url بسنجد.

اگر URL های سایتمان پارامتری هستند چکار کنیم؟

اگر  url های سایت ما در حال حاضر پارامتری است و تغییر آن به حالت پوشه ای یا موضوعی برای ما هزینه بر است یا زمانبر هست که سایتمان را بخواهیم تغییر بدهیم، در این حالت بهتر است در قسمت سرچ کنسول گوگل، پارامتر مربوطه و تکراری را به گوگل معرفی کنیم تا گوگل آن پارامتر را در نظر نگیرد.

۲ نکته مهم در مورد URL بهینه برای سئو

۱. سعی کنید url هایی که برای صفحاتتان انتخاب میکنید کوتاه باشد یعنی به اندازه‌ای باشد که در صفحه مرورگر کاربر مشخص باشد. گوگل هم ‏url کوتاه را بهتر از url طولانی مورد توجه قرار میدهد.

۲. سعی کنید url شما انگلیسی باشد اگر سایتتان حتی فارسی هست سعی کنید واژه مترادف عنوان صفحه را پیدا کنید و ترجمه انگلیسی آن را در url صفحه قرار بدهید.

کرکتر کدهای URL های انگلیسی بسیار کوتاه‌تر هستند. البته گاهی اوقات مجبور می شویم از url‌ های فارسی هم استفاده کنیم.

لینک‌های شکسته (Broken Link) را ترمیم کنید

هر چند وقت یکبار باید بررسی کنید لینک شکسته در سایت شما وجود نداشته باشد.

لینک های شکسته لینک‌هایی هستند که کاربر با کلیک بر روی آن به یک صفحه از سایت هدایت می‌شود که وجود ندارد و با ارور مواجه می‌شود.

این لینک های خراب و شکسته، برای پیمایش کاربر و ربات‌های گوگل ناامیدکننده هستند. وقتی کاربر روی یکی از این لینک ها کلیک می‌کند و به ناکجاآباد می‌رود با احساس خیلی بدی مواجه می‌شود.

درصد بالایی از لینک های شکسته به علت تغییر آدرس صفحات سایت است. اگر با لینک های شکسته مواجه شدید آن را به صفحه واقعی آن مطلب هدایت کنید.

چطور لینک های شکسته را پیدا کنم؟

وب‌سایت brokenlinkcheck به صورت رایگان لینک های خراب شما را پیداکرده و به شما نشان می‌دهد. وب‌سایت‌های دیگری نیز هستند که این کار را برای شما با دریافت پول انجام می‌دهند که تعدادشان زیاد است و البته خدمات بهتری نیز می‌دهند.

اگر ویزا کارد یا پی پال ندارید وبسایت هایی در کشور هستند که خرید شما را از وب‌سایت‌های بین المللی انجام می‌دهند و کارمزد اندکی می‌گیرند.

برای پیدا کردن سایت‌های بیشتر در زمینه لینک های شکسته، عبارت broken link checker را در گوگل جستجو نمایید.

صفحه اصلی در ساختار سایت

صفحه اصلی شاهرگ سایت است. از این رگ باید هدایت افراد به قسمت‌های مختلف انجام شود.

هر صفحه‌ای از سایت ما که از صفحه اصلی به آن لینک بدهیم در واقع به گوگل و حتی مردم میگوییم که آن صفحه برای ما مهم است.

پس در صفحه اصلی خیلی واضح و طوری که کاربران سایت به راحتی متوجه شوند موضوعات اصلی سایت را زیر هم میچینیم. هر جا که نیاز بود از متن استفاده میکنیم و هر جا که نیاز بود از عکس استفاده می‌کنیم و به صفحات مهم سایت لینک می‌دهیم.

ساختار سایت در بحث بک‌لینک هم مهم است. از آنجا که بیشتر بک‌لینک‌های دریافتی یک سایت به صفحه اصلی هستند، خیلی مهم است که صفحه اصلی به صفحات مهم لینک داشته باشد تا ارزش دریافتی به صفحات مهم تزریق شود.

نقش منوها در ساختار سایت

وقتی صفحه اصلی کامل شد نوبت به منوی اصلی سایت است که در تمام صفحات قابل دید و دسترس است. در واقع در منوی اصلی هم همان کار را انجام می‌دهیم که در صفحه اصلی انجام دادیم.

یعنی از منوی اصلی سایت به صفحات مهم سایت و سرشاخه‌های سایت لینک می‌دهیم.

بهترین حالت آن است که منوی ما زیر منو نداشته باشد و کاربر با کلیک بر یک منو وارد صفحه ای شود و از آنجا دوباره موضوع را انتخاب کند و کلیک کند. اما اگر مجبور شدید اشکال ندارد اگر زیر منو بگذارید.

لینک های مهم سایت را در منو قرار دهید

مطالب سایتتان را دسته‌بندی کنید و سر شاخه هر مطلب را در منو قرار دهید. اگر سایت شما فروشگاه آنلاین است، بسته به وسعت محصولات شما منوها متغیر خواهند بود.

یعنی می‌توانید هر دسته را یک آیتم منو کنید، اگر دسته‌های سایتتان زیاد هستند،‌ دسته‌های مهم را در منو قرار دهید و یک منو وبلاگ هم داشته باشید.

بهینه کردن چیدمان منوهای سایت باعث می‌شود تا کاربران با کلیک روی هر آیتم وارد آن بخش شوند و مطالب را به راحتی پیدا کنند.

توجه: چیدمان منوهای سایت یک مبحث کاملاً استراتژیک و مهم است.

صفحات مهم باید از همه جای سایت قابل دسترس باشند

هر سایت یک سری سفحات مهم دارد که برای سایت مهم است که در آن صفحه رتبه بگیرد و در گوگل بالا بیاید. این صفحات باید در نوار کناری صفحات یا در فوتر سایت، لینک شده باشند که کاربر بتواند سریع به ان صفحه برود.

صفحاتی که از نقاط مختلف سایت در دسترس باشند برای گوگل مهم هستند. در واقع با لینک‌دادن زیاد به یک صفحه، به گوگل میگوییم این صفحات مهم سایت ما هستند.

مسیر راهنمای کاربر یا (Breadcrumbs)

حتما دیده‌اید وقتی در سایتی قرار دارید و مطلبی میخوانید در بالا یا پایین مقاله زنجیره ای از صفحات به هم پیوسته وجود دارد که در واقع مسیر صفحه سایت است.

ساختار سایت و بردکرامپس

این مسیر به کاربر و همچنین گوگل کمک می‌کند تا سریعتر و بهتر صفحات را پیمایش کنند و به مقصد برسند. البته بردکرامپ کاربردهای بیشتری در سئو دارد که در مقالات آتی سایت سفینه بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت.

۳ کلیک تا مقصد

اگر میخواهید ببینید ساختار سایت شما عالی است یا نه، تست کنید ببینید کاربر می‌تواند با حداکثر با ۳ کلیک به صفحه دلخواه خود برود یا نه؟ اگر چنین بود سایت شما دارای ساختار عالی برای کاربر و گوگل است.

نتیجه گیری

در این مقاله راجع به ساختارسازی سایت و تاثیر آن بر کاربران و سئو سایت صحبت کردیم. از ابتدا شروع کردیم که باید موضوعات مهم سایت را با توجه به جستجوهای مردم در گوگل انتخاب کنیم و سپس طبق آن صفحات سایت و ساختار سایت را بچینییم.

همچنین توضیح دادیم که صفحه اصلی و منوی اصلی دو مولفه مهم در ساختار سایت حرفه‌ای هستند و به این نکته کلیدی اشاره کردیم که هر صفحه‌ای از سایت ما که لینک آن در صفحه اصلی یا منوی اصلی باشد از نظر گوگل یک صفحه مهم به حساب می‌آید.

اگر سوال یا نظری در مورد ساختار سایت دارید در پایین قرار دهید. قول می‌دهم خیلی سریع پاسخ سوالات را بدهم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

2 دیدگاه مربوط به “ساختار سایت در سئو: آموزش معماری مناسب سایت در سئو

 1. سالار گفته:

  سلام.
  برای ساختار سازی url های سایت باید از ابزار استفاده کنیم و اگر اره اگه میشه معرفی کنید.

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام و وقت بخیر.
   اگر از وردپرس استفاده می‌کنید میتوانید در قسمت تنظیمات > پیوندهای یکتا ساختار URL ها را مشخص کنید.
   اگر از دیگر CMS ها مانند جوملا یا … استفاده می‌کنید قطعا مکانیزم یا افرونه‌ای برای تعریف ساختار URL ها دارد.

   نکته مهم این است که نوع ساختارسازی سایت شما بستگی به نوع سایت شما و هدفگذاری شما روی کلمات کلیدی دارد.
   مثلا یک سایت که محتوای زیاد و روتین تولید می‌کند؛ می‌تواند کیوردهای سخت را روی صفحه کتگوری هدفگذاری کند و ساختار سایت را بر اساس کتگوری تعریف کند و یک سایت که تولید محتوای روتین و زیاد ندارد بهتر است روی صفحه مقاله یا محصول که محتوای عمیق و طولانی دارد؛ هدفگذاری کلمات کلیدی سخت را انجام دهد.
   پیشنهاد می‌کنم ویدیوهای درس سئو محتوا از دوره رایگان آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته را تماشا نمایید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *