تگ هدینگ چیست؟

تگ های h1 تا h6 چه تاثیری در سئو دارند؟

تگ هدینگ در سئو

تگ های هدینگ یا هدرها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوع یک صفحه از سایت ما را متوجه شوند.

تگ های هدینگ به کاربران سایت ما نیز کمک می‌کنند تا از خواندن مقاله ما خسته نشوند و هر قسمت از مقاله را که دوست دارند را بخوانند.

شاید فقط یک قسمت از مقاله ما برای یک کاربر جذاب باشد و قسمت دیگر مقاله ما برای یک کاربر دیگر جذاب باشد.

در مقاله سئو محتوا، توضیح دادم که وقتی که ما صفحه‌ای درباره موضوعی آماده میکنیم، قطعا برای ما مهم است که در یک کلمه کلیدی خاص در گوگل بالا بیاییم و یکی از مهم‌ترین اجزای صفحه تگ‌های هدینگ هستند.

در ادامه، به صورت کامل تگ های هدینگ را مورد بررسی قرار می دهیم.

تگ های هدینگ چه هستند؟

تگ های هدینگ هم مانند دیگر اجزای صفحه سایت تکه کدهای HTML هستند که در دوره رایگان آموزش سئو مبتدی و بخش سئو تکنیکال به صورت کامل به آن پرداخته‌ایم.

ما هر قسمت از یک متن را می‌توانیم در یک تگ قرار دهیم. متنی که در تگ های هدینگ قرار بگیرد، به یک سطر مجزا در صفحه تبدیل می‌شود و ادامه متن به سطر بعدی منتقل می‌شود.

البته در سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس نیازی نیست این کدها نوشته شوند. کاربر با انتخاب یک قسمت از متنی که نوشته است و با زدن یک دکمه متن را به تگ هدینگ تبدیل می‌کند.

تگ های هدینگ ۶ تگ هستند که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. در ادامه این تگ ها و کارآیی آن‌ها را توضیح می‌دهم.

تگ h1

از نظر ظاهری بزرگترین سایز متن را دارد. در بالاترین نقطه صفحه قرار می‌گیرد و نباید خیلی طولانی باشد.

کلمه کلیدی اصلی صفحه ما بهتر است اولین حرف این تگ باشد. موضوع اصلی صفحه باید در این تگ ذکر شود.

تگ h2

سایز کوچکتری نسبت به تگ h1 دارد. میتواند طولانی یا کوتاه باشد. کلمه کلیدی صفحه باید در تعدادی از تگ‌های H2 استفاده شود.

در گذشته اینطور بود که باید یک کلمه کلیدی مرتب در صفحه تکرار می‌شد تا صفحه در گوگل رتبه بگیرد، اما اکنون نیازی به تکرار بیش از حد کلمه کلیدی نیست.

با استفاده تگ H2 به مقاله ساختار می‌دهیم، یعنی مقاله را به قسمت های مخختلف تقسیم می‌کنیم. از موضوعات زیر مجموعه موضوع اصلی صفحه در آن استفاده می‌کنیم.

استفاده از تگ h2 در یک صفحه هیچ محدودیتی ندارد و هر جا که لازم بود میتوانیم از آن استفاده کنیم.

تگ h3, h4, h5 و h6

هر چقدر عدد بزرگ تر می‌شود، سایز کوچک‌تر می‌شود. میتواند طولانی یا کوتاه باشد. الزامی به استفاده زیاد از کلمات کلیدی در این تگ‌ها نداریم اما اگر استفاده کنیم بهتر است.

موضوعات مهم صفحه که قابلیت حضور در تگ h2 را ندارند در این تگ ها قرار می‌گیرند. تگ‌های h3 تا h6 محدودیت استفاده ندارند.

تگ های هدینگ چطور در سئو موثر هستند؟

استفاده صحیح از تگ های هدینگ باعث می‌شود هم کاربران سایت و هم موتورهای جستجو از خواندن صفحه لذت ببرند!

کاربران سایت حوصله خواند متن های طولانی و یک شکل را ندارند. وقتی میبینند چندین پاراگراف پشت سر هم آمده‌اند، از صفحه سایت خارج می‌شوند و این خارج شدن علاوه بر اینکه باعث می‌شود احساس بدی در او ایجاد شود به موتورهای جسجو این پیام را میفرستد که محتوای سایت ما مناسب نیست و گوگل هم سایت ما را در نتایج جستجو نزول می‌دهد.

ربات های گوگل هم وقتی در یک صفحه پیمایش انجام می‌دهند با نگاه به تگ های هدینگ ما خیلی راحت تر موضوع صفحه را متوجه می‌شوند.

خوانا کردن متن با استفاده از تگ هدینگ

قابلیت استفاده از این تگ ها در سئو به دو قسمت ارتباط با کاربر و ارتباط با موتورهای جستجو تقسیم می‌شود. برای ارتباط بهتر با موتورهای جستجو مواردی را ذکر کردم که می‌خواهم تکمیل تر کنم.

وقتی ما صفحه ای از سایت را آماده میکنیم در واقع در اکثر اوقات می‌خواهیم در یک کلمه کلیدی خاص به صفحه اول گوگل برسیم. البته مواردی هم وجود دارد که میخواهیم یک موضوع جدید را معرفی بکنیم یا مشکلی را برطرف بکنیم و مواردی از این دست که زیاد روی کلمه کلیدی خاصی متمرکز نیستیم.

روش صحیح استفاده از تگ های هدینگ در نوشتن مقاله سئو شده

فرض من بر این است که می‌خواهید برای یک کلمه کلیدی مطلب بنویسید و در گوگل رتبه بگیرید.

اگر کلمه کلیدی که انتخاب کردید رقابتی نباشد، مطلبی که شما مینویسید به نظر من باید حداقل ۱۰۰۰ کلمه داشته باشد.

همانطور که در قسمت بالا عرض کردم از تگ h1 یکبار در صفحه میتوانید استفاده کنید و از لحاظ سئو بهتر است کلمه کلیدی صفحه در آن ذکر شده باشد.

طبق تجربه من در یک مطلب ۱۰۰۰ کلمه‌ای بین تا ۸ تا ۱۰ زیر عنوان استفاده می‌شود که در واقع همان تگ h2 است. حداقل ۲ مرتبه هم عبارت کلیدی‌تان را در زیر عنوان‌ها استفاده کنید.

هر زیر عنوان مگر در موارد استثنا دارای ۲ پاراگراف است و باید کلمه کلیدی و یا کلمات مترادف کلکه کلیدی را در بین پاراگراف ها تقسیم کنیم.

اگر نیاز بود بیشتر از هدرها استفاده کنیم چکار کنیم؟

در مواردی که نیاز است از عبارت کلیدی خود بیشتر استفاده کنید میتوانید از عبارات مترادف و معنایی استفاده کنید.

بعد از الگوریتم مرغ مگس‌خوار، گوگل که بر مفهوم کلمات و موضوع صفحه تمرکز دارد و کلمات مترادف را می‌تواند متوجه شود.

اگر از تگ‌های هدینگ استفاده نکنیم چه می‌شود؟

اصلا فکرش را هم نکنید که از تگ های هدینگ استفاده نکنید.

تگ های هدینگ بسیار در سئو موثر هستند. همانطور که بارها در این مقاله توضیح دادم این تگ‌ها علاوه بر اینکه صفحه ما را برای گوگل بهینه می‌کند باعث می‌شود صفحات سایت ما برای کاربر هم بهینه شده باشد.

کاربر نباید از خواندن مطالب ما عذاب بکشد. وقتی ما مطلب را بخش بندی می‌کنیم در واقع کاربر سایت ما هر بخشی که مناسب دید را می‌خواند.

تگ های هدینگ و رابط کاربری

اولین نکته ای که کاربر را در صفحه سایت شما نگه می‌دارد زیبایی و خوانایی صفحه است. اگر اینطور نباشد کاربر سریع از صفحه خارج شده و به سایت دیگری می‌رود.

زیبایی که در صفحات باید ایجاد کنیم می‌تواند به وسیله تصویر، ویدیو، فونت و البته تگ های هدینگ صورت پذیرد.

به نظر من اگر تگ های هدینگ سایتتان تیره باشد بهتر است. متن یک صفحه باید تیره باشد تا چشمان کاربر هنگام خواندن مطلب اذیت نشود.

نتیجه گیری

در یکی دیگر از موضوعات آموزش سئو، به تگ‌های هدینگ پرداختیم. تگ های هدینگ تاثیر زیادی روی رتبه گیری سایت در گوگل دارند. تاثیرات استفاده مناسب از این تگ ها بر روی کاربران سایت و همچنین موتورهای جستجو نمایان است. سعی کنید از تگ های هدینگ در صفحه سایت زیاد استفاده کنید.

2 دیدگاه مربوط به “تگ هدینگ چیست؟ تگ های h1 تا h6 چه تاثیری در سئو دارند؟

 1. میرهدایت موسوی گفته:

  سلام آقای محمدی
  وتشکر از مطالب و ویدیو های کاربردی شما، به عرض می رساند: همچنان قسمت کامنت های اینستاگرام بسته است
  شرکت برنامه نویس برای تولید محتوا یک محیط ویرایشگر برای تایپ و لینک عکس به همراه سه پنجره
  ( عنوان- کلید واژه ها – آدرس -توضیحات – متن توضیحات ) در اختیار مدیرسایت قرا داده است بر فرض کسی هم html بلد نباشد . چگونه تگ های هدینگ را اعمال کنیم؟

  • مهدی محمدی گفته:

   با سلام. احتمالا در قسمت متن توضیحات امکانی وجود دارد که می‌توانید تگ های هدینگ را اعمال نمایید. در غیر این صورت از طراح سایتتان بخواهید راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *