الگوریتم‌های گوگل: ۸ الگوریتم تاثیرگذار گوگل

الگوریتم گوگل
 • توجه داشته باشید که الگوریتم های گوگل همه تایید شده نیستند.

  گوگل بسیار مرموز است. در واقع خیلی از صحبت‌هایی که راجع به الگوریتم گوگل می‌شود نتیجه حدسیات است. در مقاله اصول اولیه سئو تا حدی به الگوریتم رنک‌برین پرداختیم اما در این مقاله، به معرفی دیگر الگوریتم‌های دیگر هم خواهیم پرداخت.

  گوگل معمولا اطلاعات دقیقی از الگوریتم های خود به کاربران نمی‌دهد و فقط یکسری اطلاعات کلی می‌دهد.

  الگوریتم‌های گوگل چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟

  هر الگوریتم گوگل مامور انجام یک کار دقیق است. یعنی مهندسان گوگل با ارائه جدیدترین الگوریتم‌های گوگل یا یک نقص را برطرف کنند یا یک قابلیت جدید اضافه می‌کنند.

  تعدادی از الگوریتم‌های گوگل تایید شده نیستند. یعنی رسما از طرف گوگل تایید نشده‌اند. در قسمت پایین مهم‌ترین و جدیدترین الگوریتم‌های گوگل را ملاحظه میکنید که توسط گوگل تایید شده اند.

  ۱٫ الگوریتم پاندا

  این الگوریتم در سال ۲۰۱۱ طراحی شد و مامور مبارزه با محتوای بی کیفیت شد. محتوای بی کیفیت محتوایی است که به کاربر سایت هیچ نتیجه‌ای نمیرساند. یعنی صاحب یک سایت برای رتبه گیری در گوگل یکسری متن بی سر و ته در یک صفحه میریخت و چون از یک کلمه مشخص در آن متن زیاد استفاده کرده بود در نتایج گوگل بالا میامد. این الگوریتم صفحات با این نوع محتوا را از نتایج جستجو حذف کرد.

  ۲. الگوریتم پنگوئن

  الگوریتم پنگوئن در سال ۲۰۱۲ طراحی شد و مامور مبارزه با بک‌لینک‌های مشکوک است. لینک‌ها کلماتی در سایت هستند که وقتی روی آن کلیک میکنیم به صفحه‌ دیگر هدایت می‌شویم. زمانی که سئوکارها فهمیدند یکی از مهم‌ترین دلایل رتبه گرفتن یک صفحه بک لینک گرفتن از دیگر سایت‌ها است شروع کردند به ساخت بک‌لینک‌های بی‌کیفیت. منظور از بک‌لینک بی‌کیفیت این است که ما از سایتی لینک بگیریم که موضوعش مرتبط با موضوع سایت ما نیست یا اینکه مطالب زیادی ندارد و فقط برای بک‌لینک دادن ساخته شده است.

  ۳٫ الگوریتم دزد دریایی

  یکی دیگر از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل الگوریتم دزد دریایی است. این الگوریتم هم در سال ۲۰۱۲ بوجود آمد. هدف این الگوریتم مبارزه با سایتهایی است که مطالب دیگران را کپی می‌کنند و در سایتشان قرار می‌دهند.

  ۴٫ الگوریتم مرغ مگس‌خوار

  در سال ۲۰۱۳ از یک الگوریتم متفاوت رونمایی شد. این الگوریتم بر مفهوم جستجو تمرکز دارد. یعنی وقتی شما واژه خرید موبایل را در گوگل جستجو می‌کنید، گوگل متوجه می‌شود که منظور شما از موبایل، تلفن همراه یا گوشی هم هست. در نتیجه صفحاتی که دارای کلمه خرید گوشی هستند نیز به کاربر پیشنهاد می‌دهد.

  ۵٫ الگوریتم کبوتر

  در سال ۲۰۱۴ و با اوج گرفتن استفاده از تلفن‌های همراه و جستجوهایی که از طریق تلفن همراه انجام میشد، گوگل از الگوریتم کبوتر رونمایی کرد. این الگوریتم به کاربران نتایج محلی را نمایش می‌دهد. به عنوان مثال: کاربری که از لاهیجان عبارت پیتزافروشی را جستجو می‌کند پیتزافرپشی‌های نزدیک او در شهر لاهیجان در نتایج گوگل ظاهر می‌شوند و نه پیتزا فروشی‌های دیگر شهرها.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر از بهینه‌سازی سایت برای جستجوهای محلی مقاله جامع سئو محلی را مطالعه نمایید.

  ۶٫ الگوریتم موبایل‌فرندلی

  در ادامه تمرکز گوگل روی جستجوهای از طریق تلفن همراه، اینبار گوگل در سال ۲۰۱۵ از الگوریتم موبایل‌فرندلی به معنای دوست موبایل طراحی کرد. یعنی به سایتهایی که طراحی آن‌ها برای نمایش در صفحات کوچک موبایل بهینه باشد، رتبه بهتری می‌دهد.

  در مقاله سئو موبایل، نحوه بهینه‌سازی سایت برای موبایل توضیح داده شده است.

  ۷. الگوریتم رنک‌برین

  به نظر من مهمترین الگوریتم گوگل این الگوریتم است. الگوریتم رنک‌برین در سال ۲۰۱۵ طراحی شد. این الگوریتم با الگوریتم‌های قبل از خود متفاوت است و یک ماشین یادگیری است. یعنی رفتار کاربران را در نتایج جستجو و همچنین درون سایت تجزیه و تحلیل می‌کند و نکاتی که کاربران زیادی تکرار کنند را به عنوان الگو ذخیره می‌کند. سپس رتبه یک سایت را افزایش می‌دهد یا کاهش می‌دهد.

  ۸. الگوریتم برت BERT (آخرین الگوریتم)

  الگوریتم برت جدیدترین الگوریتم‌ گوگل است و مخفف چهار کلمه Bidirectional Encoder Representations from Transformers است. این الگوریتم به نوعی مکمل هوش مصنوعی گوگل است و قصد دارد زبان انسان را بهتر بفهمد. این الگوریتم از ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹ بر روی نتایج انگلیسی گوگل تاثیر خود را نشان داد. الگوریتم BERT هنوز برای زبان فارسی اجرا نشده است اما به احتمال زیاد به زودی بر روی زبان فارسی هم فعال خواهد شد.

  الگوریتم BERT

  در مقاله الگوریتم برت به صورت کامل نحوه عملکرد این الگوریتم توضیح داده شده است.

  البته در این مقاله از سایت ماز که به زبان انگلیسی است تمام الگوریتم‌های تایید شده و تایید نشده گوگل که تاکنون معرفی شده‌اند را می‌توانید مشاهده نمایید.

  ۱
  ۲
  ۳
  ۴
  ۵
  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *