سرعت سایت و سئو

سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو تکنیکال است. تاثیر سرعت سایت بر افزایش رتبه‌های سایت بر کسی پوشیده نیست. سرعت سایت علاوه بر اینکه یکی از فاکتورهای مستقیم رتبه‌بندی گوگل است، می‌تواند در افزایش نرخ تبدیل سایت نیز موثر باشد.

سرعت سایت و سئو

دقیقا سرعت سایت چیست؟

 • سرعت سایت عبارت است از مدت زمان لازم برای بارگیری یک صفحه سایت
 • در سئو؛ سرعت هر کدام از صفحات سایت فقط بر همان صفحه تاثیرگذار است. (مثلا اگر سرعت صفحه اصلی سایت شما بالا باشد ربطی به دیگر صفحات ندارد.)
 • سرعت بارگذاری صفحه به عوامل مختلفی مانند سرور سایت، حجم فایل‌های صفحه و حجم تصاویر بستگی دارد
 • ابزارهای مختلفی برای تست سرعت سایت وجود دارد: مانند gtmetrix و google PageSpeed Insights

معیارهای اندازه‌گیری سرعت سایت چیست؟

همیشه بر سر اندازه‌گیری سرعت سایت مناقشه وجود دارد. از این جهت که معیار واحدی برای اندازه‌گیری سرعت سایت که مورد قبول همه باشد وجود ندارد. در ادامه سه ​​مورد از رایج‌ترین معیارهای اندازه‌گیری سرعت سایت آورده شده است:

 1. صفحه کامل بارگذاری شده (Fully Loaded Page): مدت زمانی است که طول می کشد تا ۱۰۰٪ صفحه بارگیری شود. این ساده ترین روش برای تعیین سرعت سایت است.
 2. دریافت اولین بایت صفحه (Time to First Byte): زمانی که مرورگر درخواست صفحه را ارسال می‌کند تا زمانی که اولین بایت اطلاعات را از سرور دریافت می کند. اگر تا به حال وارد صفحه‌ای شده‌اید و چند ثانیه به صفحه سفید خیره شده‌اید ، این زمان TTFB است.
 3. اولین رنگ معنادار (First Meaningful Paint/First Contextual Paint): مدت زمانی که طول می کشد تا یک صفحه به اندازه کافی منابع خود را بارگذاری کند تا کاربر بتواند محتوای آن صفحه را ببیند. به عنوان مثال ، فرض کنید شما یک پست وبلاگ دارید که بارگیری کامل آن ۵ ثانیه طول می کشد اما مدت زمان اولین رنگ معنادار صفحه ۱.۵ ثانیه طول می‌کشد.

همانطور که عرض شد؛ روشهای مختلفی برای اندازه‌گیری سرعت سایت وجود دارد و هیچ معیار “درستی” وجود ندارد که بر سایر موارد غلبه کند. همه آنها مزایا و معایبی دارند.

تاثیر سرعت سایت در سئو

گوگل از سال ۲۰۱۰ سرعت سایت را یکی از فاکتورهای سئو به حساب آورد. همچنین گوگل در سال ۲۰۱۸ بر اهمیت سرعت سایت افزود.

به عبارت بهتر؛ کند بودن سرعت سایت می‌تواند به رتبه‌های شما آسیب برساند.

شاید این سوال پیش بیاید گوگل از چه معیاری برای اندازه‌گیری سرعت صفحه استفاده می‌کند. آیا آنها بررسی می کنند که چقدر طول می کشد تا ۱۰۰٪ صفحه بارگیری شود؟ یا TTFB اهمیت دارد؟

تا سال ۲۰۲۰ گوگل هیچ اظهارنظر رسمی نکرده بود. اما در سال ۲۰۲۰ گوگل از معیارهایی رو نمایی کرد و گفت سایت‌ها تا سال ۲۰۲۱ فرصت دارند سایت خود را با این معیارها هماهنگ کند. نام این معیارها core web vitals بود.

علاوه بر نکاتی که در بالا ذکر شد؛ سرعت سایت تاثیرات مثبت دیگری نیز دارد.

 • سرعت سایت یکی از عوامل رتبه بندی است
 • خزش ربات‌های گوگل در سایت های سریع آسان‌تر است
 • سایت‌های با سرعت بالا؛ نرخ تبدیل بالاتری دارند
 • سرعت بالا، نرخ پرش (Bounce rate) را کاهش می دهد
 • تجربه کاربری را بهبود می بخشد

اکثر سایت‌ها سرعت مناسبی ندارند

متاسفانه، اکثر وب‌سایت‌ها در بخش سرعت سایت عملکرد ضعیفی دارند. این ضعف تاثیر مستقیمی بر ترافیک و درآمد آنها دارد.

کارهای بیشماری وجود دارند که یک کارشناس سئو می‌تواند در طول روز انجام دهد و این کارها تمامی ندارند. در نتیجه، انجام برخی از آنها به تاخیر می‌افتند.

یکی از آن کارهایی که اکثر اوقات عقب می‌افتد، بهینه سازی سرعت سایت است. درک این مسئله آسان است. زیرا باید کارهای جزئی زیادی برای بهینه سازی سرعت سایت انجام شود و انجام این کارها کمی خسته کننده است. در صورتی که می‌توانند با صرف چند ساعت یا حتی کمتر؛ سرعت سایت خود را بهبود بخشند.