اصول اولیه سئو: مفاهیم پایه سئو که باید بیاموزیم

دوره رایگان آموزش سئو مبتدی

اصول و مفاهیم پایه سئو

درس اول دوره رایگان آموزش سئو مبتدی را به اصول اولیه سئو و مفاهیم پایه و مقدماتی سئو اختصاص دادم تا به درک مشترکی از سئو برسیم.

سئو یا SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است.

البته منظور از موتورهای جستجو در ۹۹ درصد اوقات گوگل است. اگر وب سایت خود را برای گوگل بهینه کنید، برای تمام موتورهای جستجو بهینه میشود.

سئو به زبان ساده یعنی وبسایتمان طوری طراحی شود که گوگل به راحتی موضوع سایت ما و صفحات سایت ما را متوجه شود.

علاوه بر این، تولید و نگارش مطالب سایت باید ما ‌آنقدر عالی باشند تا از وبسایت های دیگر و شبکه‌های اجتماعی مختلف به صفحات سایت ما لینک بدهند. یعنی خوانندگان خود را دعوت کنند تا از مطالب مفید سایت ما دیدن کنند.

۲ نکته مهم:

 1. سئو هیچ تکنیک جادویی، سریع و خارق‌العاده‌ای ندارد که با استفاده از آن خیلی سریع در نتیجه اول گوگل قرار بگیرید.
 2. تمام کارهایی که در سئو انجام می‌شود، در نهایت منجر به این می‌شود که کاربران به سایت شما بیایند و برای سایت شما ترافیک ایجاد می‌کند.
 3. مهم‌ترین کار این است: شما باید برنامه‌ای داشته باشید که بعد از ورود کاربران به سایت چطور می‌خواهید از آن‌ها کسب درآمد کنید.

رضایت کاربران مهمتر از تکنیک‌های سئو است

در مطالب مربوط به آموزش سئو همیشه تاکید داشته‌ام که در سئو خیلی مهم است که سایت ما ابتدا باید برای کاربران بهینه باشد سپس برای موتورهای جستجو بهینه شود.

این را به این علت عرض کردم که بعضا دیده می‌شود صاحبان سایت‌ها به جای اینکه روی آیتم‌های افزایش رضایت کاربران کار بکنند سعی می‌کنند با از بین بردن جذابیت سایت، سایت را فقط برای گوگل و رتبه گرفتن در این موتور جستجو بهینه کنند.

در واقع هر جا که باید بین تکنیک‌های سئو و کاربرپسند بودن سایت یکی را انتخاب کنید، حتما سعی کنید زیبایی سایت و بهبود تجربه کاربری را انتخاب کنید.

تعریف سئو به زبان ساده

سئو در واقع تمام کارهایی است که ما انجام میدهیم تا گوگل سایت ما را در نتایج خود نشان دهد و اشخاص از گوگل وارد وبسایت ما شوند.

به عنوان مثال وقتی فردی واژه دیجیتال مارکتینگ را در گوگل جستجو میکند ما به عنوان اولین سایت در گوگل نمایش داده شویم یا در صفحه اول باشیم.

چرا سئو مهم است؟

شما فرض کنید بهترین فروشگاه لوازم الکتریکی را دارید اما فروشگاه شما در نقطه ای از شهر است که دورافتاده است و مردم از آن خبر ندارند. در نتیجه شما برای این که اجناس خود را بفروشید باید فروشگاه شما ورودی یا اصطلاحا ترافیک داشته باشد.

برای اینکه ترافیک ایجاد کنید باید تبلیغ کنید تا مردم به فروشگاه شما بیایند. هر بار هم بخواهید تبلیغ کنید باید هزینه گزافی بپردازید.

اما فرض کنید مغازه شما در یکی از پرترددترین نقاط شهر است. مثلا در بازار اصلی شهر است. آنجا به خودی خود ورودی دارید و نیازی به تبلیغ ندارید.

با انجام صحیح سئو سایت وبسایت شما به پرترددترین مکان شهر تبدیل می‌شود.

ارسال ترافیک از گوگل به سایت کاری است که با سئو سایت انجام می‌دهیم.

سایت webfx.com آمار جالبی از اهمیت سئو در موفقیت کسب و کارها منتشر کرده است. این آمار از ۲۷۵ دیجیتال مارکتر بزرگ دنیا گرفته شده است. ۵۰% این افراد سئو را تاثیر گذارترین استراتژی در دیجیتال مارکتینگ تشخیص داده اند.

شما که وارد درس دوم آموزش سئو برای تازه‌کارها و مبتدیان شده‌اید حتما از اهمیت سئو سایت در موفقیت کسب و کارها اطلاع دارید.

اما قصد دارم در ادامه، به صورت موردی به چند نکته مهم درباره اهمیت بهینه‌سازی سایت و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل اشاره ‌کنم که دانستن آن خالی از لطف نیست.

با توجه به رشد چشمگیر کسب و کارهای اینترنتی و هجوم کسب و کارهای گوناگون به حوزه درآمدزایی از اینترنت، رقابت بسیار زیادی برای رتبه گرفتن در گوگل وجود دارد.

کسب و کارهای بزرگ و کوچک با توجه به پتانسیل‌های درآمدزایی از اینترنت، یک وبسایت تاسیس کرده‌اند و شروع به فعالیت آنلاین نموده‌اند.

۱. مردم از طریق گوگل خرید می‌کنند

گوگل به عنوان مهم‌ترین مرجع جستجوی مردم نقش بسیار مهمی را در این میان برای ارسال ترافیک به سایت‌ها و معرفی سایت‌ها ایفا می‌کند.

بیشتر مردم وقتی احتیاج به خرید محصول و یا دریافت یک خدمت دارند، خیلی سریع در گوگل جستجو می‌کنند و از چند وبسایت اول در نتایج جستجو خرید خود را انجام می‌دهند.

حالا فرض کنید شما محصولات و یا خدمات عالی دارید.

یک وبسایت با رابط کاربری (User Interface) زیبا هم دارید اما جای شما در نتایج جستجوی آن محصول یا خدمت مورد نظر خالی است. برای اینکه به صدر گوگل بیایید احتیاج دارید سایت خود را سئو کنید.

۲. نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار در سئو بالا است

یکی از نکات بسیار مهم و البته مقدماتی در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی، مفهوم جذب و تبدیل است. منظور از جذب، جذب علاقه‌مندان و منظور از تبدیل، تبدیل علاقه‌مندان به خریدار است.

بهبود نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به خریدار (Conversion Rate) یکی از مهمترین موضوعات دیجیتال مارکتینگ است. منظور از افزایش نرخ تبدیل این است که ما کاری کنیم تعداد بیشتری از افرادی که به سایت ما وارد می‌شوند از سایت ما خرید کنند.

مثلا اگر ۱۰۰ نفر وارد سایت ما شوند و از این ۱۰۰ نفر ۵ نفر خرید کنند، نرخ تبدیل سایت ما ۵٪ است.

سئو چه نقشی در دیجیتال مارکتینگ دارد؟

کانال‌های استاندارد ورودی افراد به سایت ما به شرح زیر هستند:

 1. گوگل
 2. شبکه‌های اجتماعی
 3. تایپ آدرس دقیق سایت در مرورگر
 4. تبلیغات در دیگر سایت‌ها
 5. ارسال ایمیل

هر کدام از روش‌های بالا نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار متفاوتی دارند.

نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار در سئو بسیار بالا است.افرادی که از گوگل وارد سایت ما می‌شوند به این دلیل که خودشان جستجو را انجام داده‌اند و به دنبال دریافت خدمات یا محصولات به صورت سریع و آنی هستند، بهتر از سایت ما خرید می‌کنند.

۳. هزینه یادگیری سئو به صرفه است

هزینه یادگیری و اجرای سئو در مقایسه با قیمت های تبلیغات در سایت‌های پربازدید بسیار ارزان است. اگر تا به حال در سایت‌های پربازدید تبلیغ کرده باشید، حتما با من موافق هستید که تبلیغات در سایت‌های مناسب بسیار گران است.

علاوه بر گران بودن پلن‌های تبیلیغاتی، تبلیغات احتیاج به آزمون و خطا دارد. حالا اگر مبتدی باشیم و اصول اولیه و مقدماتی تبلیغات مانند تبلیغ نویسی و … را ندانیم این آزمون و خطاها با هزینه‌های بسیار بالایی انجام می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، ما نمی‌توانیم همیشه در یک سایت تبلیغ بدهیم و پیدا کردن مکان‌های جدید تبلیغات که بازدهی سرمایه بالایی داشته باشند هم بسیار زمان‌بر است.

۴. سئو همیشگی و ماندگار است

درآمدزایی یک وبسایت نباید وابسته به تبلیغات در سایر سایت‌ها باشد. البته تبلیغات هدفمند و مناسب همیشه گزینه خوبی برای افزایش فروش است. اما مشکل اینجاست که ما همیشه نمی‌توانیم تبلیغات کنیم تا فروش داشته باشیم.

در واقع با انجام اصول اولیه سئو و نگه‌داری سئو سایت به مرحله‌ای می‌رسیم که همیشه مشتریان و ترافیک دائمی از گوگل خواهیم داشت.

آیا یادگیری سئو سخت است؟

برای اینکه به عنوان یک نوآموز و تازه کار، سئو را به صورت کامل بیاموزید همیشه باید در حال یادگیری باشید.

یکی از سوال‌های پرتکرار برای مبتدیان در سئو، این است که چقدر طول می‌کشد سئو را به صورت کامل بیاموزیم؟

پاسخ این است که زمان یادگیری سئو بستگی به این ۲ عامل دارد:

 1. برای یادگیری و آموختن عمیق سئو چقدر وقت میگذارید؟
 2. از سئو چه توقعی دارید و هدفتان از آموختن سئو چیست؟

۲ هدف کلی از یادگیری سئو

سئو سایت خودتان: بعضی از افراد سئو را برای این یاد میگیرند که سایت خودشان را سئو کنند. اگر از این دسته از افراد هستید شاید با شرکت در یک دوره جامع سئو به مقصود خود برسید.

سئو سایت دیگران: بعضی دیگر از افرد سئو را برای این می‌آموزند که وارد بازار کار سئو شوند. اگر می‌خواهید وارد بازار کار سئو شوید در درس ۰ دوره آموزش سئو مبتدی به ۸ روش کسب درآمد از سئو پرداخته‌ام که حتما خوانده‌اید.

اگر سئو را با هدف ورود به بازار فرا می‌گیرید، شرکت در یک دوره سئو شروع کار شماست و بعد از آن باید به صورت مداوم، در حال یادگیری سئو از طریق کتاب های جدید و مرجع سئو، شرکت در دوره‌های گوناگون سئوی داخلی و خارجی، مطالعه مقالات روز دنیا باشید.

نکته مهم این است شما می توانید مانند تمام کارهایی که تاکنون فکر می کردید سخت است اما انجام دادید، سئو را هم بیاموزید. کافی است کمی زمان بگذارید و سئو را یاد بگیرید.

دوره رایگان آموزش سئو مبتدی، یکی از بهترین منابعی است که می توانید از سطوح ابتدایی و مبتدی تا پیشرفته و حرفه‌ای سئو را بیاموزید.

ورود به دنیای جذاب سئو

تا به اینجا، بیشتر روی ذهن شما کار کردم و نکته تکنیکی خاصی از مفاهیم مقدماتی و تکنیکی سئو نگفتم.

امیدوارم هدفتان از یادگیری دانش SEO مشخص شده باشد و ذهنتان آماده فراگیری سئو باشد.

شروع مفاهیم تکنیکی سئو

از اینجا به بعد مباحث آموزشی سئو، کمی تکنیکی‌تر و فنی‌تر می‌شود و به مفاهیم تکنیکی سئو می‌پردازیم. البته به نکات مقدماتی.

سعی می‌کنیم شما را به صورت گام به گام پیش ببریم تا در نهایت یک سئو کار آبدیده شوید.

سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه سفید چیست؟

گوگل برای اینکه سایت ها را در نتایج جستجو نشان دهد از صاحبان سایت‌ها کارهایی را خواسته است تا انجام دهند.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یعنی ما تماما طبق معیارهای درخواستی گوگل رفتار کنیم.

مثلا یکی از معیارهایی که بسیار مورد توجه گوگل است این است که با استفاده زیاد از کلمات کلیدی در صفحه، در صدد فریب گوگل نباشیم.

اگر ما دقیقا کارها و تکنیک‌هایی که گوگل ار ما خواسته است را انجام دهیم سئو کلاه سفید انجام داده ایم.

سئو کلاه سیاه

اگر بخواهیم با کلک زدن و دور زدن تکنیک های واقعی به گوگل نشان دهیم که تکنیک های واقعی را پیاده سازی کرده ایم سئو کلاه سیاه انجام داده ایم.

مراحل انجام سئوی کلاه سفید همیشه سخت تر و طولانی تر از سئوی کلاه سیاه است. شاید آسان به نظر برسد که با سئوی کلاه سیاه خیلی سریع به هدفمان برسیم،

گاهی وقت ها شدنی است اما بسیار پر ریسک است. چنانچه گوگل متوجه موضوع شود، وبسایت ما را جریمه یا Penalty می‌کند.

جریمه شدن در گوگل تبعات سنگینی دارد که وبسایت ما از نتایج جستجو حذف می شود و مدتها باید تلاش کرد تا وبسایت رفع پنالتی شود.

در آخرین آپدیت گوگل عملیات زیر موجب پنالتی شدن وبسایت میشود:

 • تولید اتوماتیک محتوا (مثلا با ربات)
 • لینک سازی مصنوعی
 • کپی کردن مطالب از وبسایت های دیگر
 • کلک زدن به کاربر در نتیجه جستجو (کاربر در نتایج عنوانی را ببینید و وقتی به صفحه می آید ببیند صفحه مربوط به آن عنوان نیست)
 • صفحاتی که دارای محتوای واقعی و کاربرپسند نیستند. یعنی یک صفحه بدون معنی که برای کاربر هیچ ارزشی ندارد و فقط کلمات کلیدی در آن ریخته شده باشند.

سئو کردن سایت شامل چه قسمت‌هایی است؟

سئوی سایت شامل ۳ قسمت است

 1. سئو محتوا
 2. سئو تکنیکال
 3. دریافت بک لینک

برای هر یک از این قسمت‌ها یک فصل جداگانه طراحی کرده‌ایم و موردی از قلم نمیفتد.

الگوریتم های گوگل:

الگوریتم‌های گوگل (Google Algorithm) دستورالعمل‌های پیچیده‌ای هستند که مبنای رتبه بندی سایت‌ها در نتایج گوگل هستند.

گوگل از زمان تاسیس در سال ۱۹۹۸ تا کنون آپدیت ها و الگوریتم های زیادی را داشته است که در مقاله الگوریتم‌های گوگل به مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل به صورت کامل پرداخته‌ایم.

البته در طول این مقاله هم تعدادی از الگوریتم‌های مهم را توضیح می‌دهیم.

در این صفحه از سایت moz.com هم به صورت کامل به تمام الگوریتم‌ها و آپدیت‌های گوگل پرداخته شده است. (این مقاله به زبان انگلیسی است)

فلسفه به وجود آمدن الگوریتم های گوگل در دو چیز خلاصه میشود.

 1. مبارزه با اسپمرها (سئوکارهای کلاه سیاه)
 2. توسعه هسته گوگل

منبع درآمد گوگل از قسمت جستجوی آن است. هدف گوگل این است که مرتبط ترین و بهترین نتایج را به کاربران نشان دهد. اما همیشه اسپمرها سعی کرده اند تا با تکنیک های کلاه سیاه در صدر گوگل باشند. گوگل به محض همه گیر شدن یک ترفند کلاه سیاه با الگوریتم یا آپدیتی جدید سعی میکند با آن مبارزه کند.

الگوریتم RankBrain

با توجه به اینکه الگوریتم رنک برین مهم‌ترین الگوریتم گوگل است من تصمیم گرفتم این الگوریتم را در مختصری در همینجا توضیح دهم.

رنک برین یک ماشین یادگیری در الگوریتم اصلی گوگل است. این برنامه طوری طراحی شده است که همیشه در حال یادگیری از رفتار کاربران است. یعنی رفتار کاربران را در نتایج جستجوی گوگل و صفحات وب تجزیه و تحلیل می‌کند.

به عنوان مثال اگر ببیند نتیجه پنجم گوگل از نتیجه اول گوگل بیشتر کلیک می‌شود و تحلیل کند که این کلیک‌ها واقعی هستند، مطمئن باشید نتیجه اول خیلی زود تغییر می‌کند.

کسی دقیقاً همه نکات مورد توجه رنک‌برین در تجزیه و تحلیل‌ها را نمی‌داند. من در یک مطلب دیدم که پل هاهر (Paul Haahr) عضو ارشد تیم رتبه‌بندی گوگل گفته است که خود گوگل هم دقیقاً نمی‌داند RankBrain چگونه کار می‌کند. می‌توانید این مطلب کوتاه را در این صفحه بخوانید.

RankBrain

تاثیر معیارهای منطقی و رفتاری در RankBrain

با مطالعاتی که روی رنک برین انجام‌شده معیارهایی از رفتار این ماشین یادگیری استخراج شده است.

مبنای کار الگوریتم رنک برین تجزیه و تحلیل رفتار کاربران با نتایج جستجو SERP است.

مثال: آیا کاربر پس از ورود به سایت شما از گوگل، سریعا به نتایج جستجو بر میگردد یا از مطالب استفاده می‌کند؟

در قسمت زیر به چند آیتم رتبه‌بندی از نظر رنک برین اشاره شده است:

 • تعداد کلیک روی سایت شما (هنگامی که در نتایج جستجو هستید)
 • مدت زمان ورود کاربر از گوگل به صفحه شما، تا بازگشت به نتایج جستجو. (Dwell Time)
 • آیا کاربر سریع از سایت شما خارج می‌شود یا حداقل یک فعالیت در صفحه انجام می‌دهد. (Bounce Rate)
 • آیا کاربر بعد از این که در گوگل روی سایت شما کلیک می‌کند و وارد سایت شما می‌شود به صفحه نتایج گوگل برمی‌گردد و وارد یک سایت دیگر می‌شود؟ این یعنی سایت شما مطلب مفیدی نداشته. (Pogo-sticking)

گوگل چگونه سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کند؟

برایان دین در سایت Backlinko، توضیح داده است که گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور را برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجو در نظر می‌گیرد.

از جزییات نحوه رتبه‌بندی صفحات سایت توسط گوگل کسی خبر ندارد و این یک راز خیلی مهم برای گوگل است. به عنوان مثال کسی نمی داند گوگل دقیقا کدام آیتم‌ها را برای رتبه‌بندی یک سایت به عنوان نتیجه اول لحاظ میکند.

تمام اطلاعاتی که در سایت های مختلف جهان درباره سئو است بر اساس آزمون و خطا بدست آمده است. گوگل تنها کلیت کار یک آپدیت یا الگوریتم را اعلام می کند. به عنوان مثال در آپدیت جولای سال ۲۰۱۸ گوگل به صورت رسمی اعلام کرد هر چقدر سایت سریعتر بارگذاری شود در نتایج موبایل رتبه بهتری میگیرد.

نتیجه گیری بخش اول

تا اینجا ابتدا با اصول اولیه سئو و مفاهیم پایه سئو آشنا شدیم. سپس در مورد اهمیت سئو در موفقیت کسب و کار اینترنتی، روش کار الگوریتم‌های گوگل (مختصر توضیحی از رنک‌برین)، سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید توضیحاتی ارائه شد.

در ادامه درس اول دوره رایگان آموزش سئو برای مبتدیان، در مورد اصول اولیه کارکرد گوگل و دیگر موتورهای جستجو توضیح خواهم داد.

چنانچه در هر کدام از درس‌های آموزش سئو مبتدی کلمه تخصصی سئو می‌بینید و متوجه منظور کلمه نمی‌شوید می‌توانید از صفحه لغت نامه سئو معنی آن کلمه را دریابید.

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند؟


در این بخش توضیح می‌دهم موتورهای جستجو:

 1. چگونه صفحات سایت را پیدا می‌کنند
 2. چگونه اطلاعات صفحات را ذخیره می‌کنند
 3. چگونه با توجه معیارهای رتبه‌بندی و رنکینگ گوگل به صفحات رتبه می‌دهند

موتورهای جستجو با سایت ما چکار می‌کنند؟

چگونه سایت ها را رتبه‌بندی می‌کنند؟

اصلا از کجا می‌فهمند یک وب‌سایت جدید به وجود آمده؟

در ادامه درس اول به تمام این سؤالات پاسخ داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

۳ عمل اصلی موتورهای جستجو

موتورهای جستجو سیستم های کاملاً اتوماتیک هستند. تمام کارهای موتورهای جستجو توسط ربات‌ها انجام می‌شود. ربات‌های موتورهای جستجو توسط برنامه‌نویسان طراحی و کدنویسی شده‌اند.

ربات‌ به نام‌هایی مانند (Crawlers یا Spiders) هم معروف هستند. ربات یک مفهوم انتزاعی است و مَثل فیزیکی ندارد، اما به عنکبوت‌هایی که از یک تار به تار دیگر می‌روند شباهت بیشتری دارد.

گوگل و دیگر موتورهای جستجو مانند بینگ (bing.com) که موتور جستجوی شرکت مایکروسافت است و یاهو (yahoo.com) که موتور جستجوی شناخته شده‌ای است به وسیله ربات‌ها کار خود را انجام می‌دهند.

ربات‌های موتورهای جستجو ۳ عمل خزیدن، ایندکس کردن و رتبه‌بندی را انجام می‌دهند.

در ادامه به این ۳ مورد به طور کامل خواهیم پرداخت.

۱. خزیدن در وب (Crawling)

منظور از خزیدن ربات‌ها این است که ربات‌ها وارد صفحات سایت می‌شوند و از صفحه‌ای به صفحه دیگر می‌روند.

ربات‌ها با خزیدن و سپس دنبال کردن آدرس‌های موجود در صفحات اینترنت، صفحات جدید را پیدا میکنند و در گوگل ثبت می‌کنند.

google-bot

صفحات سایت برای خزیدن موتورهای جستجو هموار است!؟

کاری که شما باید در مرحله اول انجام دهید این است که ساختار محتوایی سایت خود را برای موتورهای جستجو هموار کنید.

یعنی ربات‌های موتورهای جستجو راحت بتوانند در صفحات مختلف سایت شما بگردند و از صفحه‌ای به صفحه دیگر بروند و تمام صفحات باید از طریق لینک به هم مرتبط شوند.

در راهنمای وب‌مستر گوگل روی این نکته تاکید شده است که، صفحات سایت باید از دیگر صفحات لینک داشته باشند تا گوگل آن‌ها را پیدا کند. 

البته منظور این نیست که همه صفحات به هم لینک داشته باشند، بلکه گوگل این نکته را تاکید کرده است که یکی از راه‌های پیدا کردن صفحات لینک است.

راهنمای وب‌مستر گوگل درباره سئو

در ادامه راهنمای گوگل هم توضیح داده شده است که راه دیگر برای معرفی صفحات به گوگل داشتن نقشه سایت است.

در مورد نقشه سایت در درس‌های بعد توضیحاتی داده خواهد شد.

لینک‌ چیست؟

لینک‌ها مکان‌هایی در صفحه هستند که وقتی روی آن‌ها کلیک کنیم به صفحه دیگری هدایت می‌شویم.

با استفاده از لینک ساختار سایتمان را برای خزش موتورهای جستجو هموار می‌کنیم. (در درس‌های بعدی به موضوع معماری سایت در سئو میپردازیم)

لینک‌ها مانند پیشنهاد هستند. درست مثل اینکه شما در یک فروشگاه خیلی بزرگ هستید. شخصی به شما پیشنهاد بازدید از فلان غرفه را می‌دهد. هر چقدر شخص معتبرتر باشد، اعتبار پیشنهاد او نیز بیشتر است. اگر شخص نزد شما بی‌اعتبار باشد حتی به آن غرفه سر هم نمی‌زنید.

۲. نمایه کردن (Indexing)

کار بعدی ربات‌ها ثبت کردن اطلاعات صفحات در گوگل است. وقتی ربات‌ها وارد صفحه‌ای می‌شوند در جستجوی این هستند که این صفحه برای کدام کلمه کلیدی و یا کدام مفهوم بهینه شده است.

ثبت شدن در نتایج گوگل کار چندان سختی نیست. ممکن است صفحه‌ای در گوگل ایندکس شده باشد اما در نتیجه صدم گول نمایش داده شود.

همان طور که میدانیم فقط صفحه اول گوگل مهم است و دیده شدن یک صفحه از سایت، حتی در صفحه دوم  گوگل نیز ارزش چندانی ندارد.

نرخ کلیک یا CTR در صفحه اول

نرخ کلیک در سئو (Click through rate) یک صفحه با فرمول زیر بدست می‌آید.

از ۱۰۰ نفر که صفحه را در نتایج جستجو دیده‌اند چند نفر روی آن کلیک کرده‌اند.

طبق آمار منتشرشده در وب‌سایت ماز در مورد کلیک‌ها در صفحه اول؛ حدود %۵۲ درصد کلیلک های صفحه اول گوگل روی نتیجه اول گوگل انجام‌شده و حدود %۳۲ روی نتیجه دوم. مابقی نتایج به ترتیب سیر نزولی دارند.

۳. رتبه‌بندی صفحات (Ranking)

منظور از رتبه‌بندی صفحات سایت در گوگل این است که با جستجوی هر کلمه کلیدی در گوگل، کدام سایت‌ها در نتایج اول تا آخر جستجو باشند.

مثلاً اگر کاربری واژه ایمیل مارکتینگ را در گوگل جستجو کرد کدام سایت در صفحه اول گوگل در رتبه اول باشد و کدام سایت در صفحه هفتادم گوگل و در رتبه سوم باشد.

گوگل برای رتبه‌بندی سایت ها الگوریتم‌های پیچیده‌ای دارد.

الگوریتم‌های گوگل دائماً در حال بروز رسانی هستند. در هر آپدیت نکاتی برجسته می‌شوند و نکات دیگری از اهمیت کمتری برخوردار می‌شوند.

مثلاً در الگوریتم کبوتر گوگل مؤلفه مکان خیلی مورد توجه قرار گرفته است. یعنی نتایج جستجو محلی شدند و اگر شخصی در گیلان و شهر رشت عبارت آموزشگاه زبان را جست‌وجو کند گوگل سعی می‌کند سایت‌هایی را نمایش دهد که در رشت هستند.

نتیجه‌گیری درس اول

در درس اول آموزش سئو برای مبتدیان، ۳ نکته اصلی را مورد بحث قرار دادیم.

 • آمادگی ذهنی برای ورود به دنیای سئو
 • اصول اولیه سئو از نظر تکنیکی
 • مفاهیم مقدماتی موتورهای جستجو

نتیجه‌ای که از درس اول دوست دارم بگیرید از ۲ جهت است:

 1. از نظر ذهنی: این است که با هدف وارد دنیای سئو شوید.
 2. از نظر فنی: ساختار سایت باید برای خزش، ایندکس و رتبه‌بندی آماده باشد. (در درس‌های بعد بیشتر توضیح داده می‌شود)

افراد تاثیرگذار در سئو

شناختن افراد متخصص در هر حوزه‌ای جذابیت دارد. از نظر فنی هم می‌توانید آن‌ها را بشناسید و رویکردها و اصول هر یک را در سئو متوجه شوید.

بعضی از این متخصصین، آموزش های مجازی سئو ارائه می‌دهند و بعضی خدمات سئو ارائه می‌دهند. بعضی دیگر مشاوره می‌دهند و بعضی متفکر سئو هستند.

پیشنهاد من این است علاوه بر پیگیری آموزش‌های این افراد، از طریق مطالعه کتاب‌هایشان و یا دوره‌های سئو، با روش‌های درآمدزایی آن‌ها نیز آشنا شوید.

متخصصین بین المللی سئو


در هر حرفه‌ای تعدادی از افراد تبدیل به سردمدار بازار می‌شوند.

سئو نیز از این قانون مثتثنا نیست.

در این قسمت می‌خواهم شما را در دنیای سئو با متخصصینی آشنا کنم که گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند و تبدیل به متخصصین معروف و با تجربه در حوزه سئو شده‌اند.

متخصصین بین المللی سئو

brian dean backlinko

برایان دین Brian Dean

بی شک اولین نفر در لیست متخصصین بین المللی سئو برایان دین است.

وبلاگ شخصی او backlinko.com است که بررسی‌های موردی و مقالات جامع در حوزه سئو از نقاط برجسته وبلاگ اوست.

rand fishkin moz sparktoro

رند فیشکین Rand Fishkin

نفر دوم لیست متخصصین سئو رند فیشکین است.

او بنیانگذار وبسایت moz.com است که سرگذشتی مانند استیو جابز داشته و از شرکت خود اخراج شد. رند فیشکین مجددا یک سایت با نام sparktoro.com راه اندازی کرده است که یک ابزار برای مارکتینگ است.

رند فیشکین یک کتاب معروف به نام lost and founder دارد. در این کتاب توضیح می‌دهد سیلیکون ولی چگونه افراد تازه کاری که می‌خواهند استارت‌آپ بزنند را گمراه می‌کند.

neil patel

نیل پاتل Neil Patel

نفر سوم لیست حرفه‌ای های سئو کسی نیست جز نیل پاتل.

وبلاگ شخصی او neilpatel.com است.

او یک مشاور سئو است و علاوه بر مشاوره سئو یک ابزار سئو به نام UbberSuggest هم دارد. البته این ابزار برای زبان فارسی کار نمی‌کند.

او یک کانال فعال در یوتیوب هم دارد که ویدیوهای آموزشی خود را در کانال یوتیوب خود قرار می‌دهد.

  bill slawski

بیل اسلاوسکی Bill Slawski

چهارمین نفر در لیست متخصصین سئو بیل اسلاوسکی است.

او بیش از ۲۰ سال است که در حوزه سئو فعالیت می‌کند و یکی از با تجربه‌های حوزه سئو است.

اسلاوسکی در سال ۲۰۰۹ وبسایت seobythesea.com را تاسیس کرد و در این وبسایت آموزش های سئو و خدمات سئو ارائه می‌دهد.

  AJ kohn

ای‌جی کن AJ Kohn

نفر پنجم لیست ما ای‌جی کن است.

او هم نزدیک به دو دهه است که در حوزه سئو فعالیت می‌کند.

وبلاگ شخصی او blindfiveyearold.com می‌باشد که در این وبلاگ مطالبی را می‌نویسد که هم برای متخصصین سئو و هم برای تازه‌کارها کاربردی است.

  danny sullivan

دنی سالیوان Danny Sullivan

نفر ششم کارآزموده‌های سئو دنی سالیوان است.

دنی سالیولن قبل از بوجود آمدن گوگل روی سئو کار می‌کرد!!

اولین مقاله او در حوزه سئو به سال ۱۹۹۶ بر می‌گردد. او سردبیر سابق وبسایت searchenginewatch.com است. همچنین او موسس وبسایت searchengineland.com است.

jeff quipp

جف کوییپ Jeff Quipp

هفتمین متخصص شناخته شده سئو جف کوییپ است.

جف کوییپ موسس وبسایت searchenginepeople.com است. این وبسایت یکی از معتبرترین وبسایت‌های سئو در کانادا است و بیش از ۱۰۰ کارمند دارد.

وبسایت او خدمات سئو ارائه می‌دهد. طراحی کاربری وبسایت جف کوییپ بسیار جذاب است. مخصوصا صفحه تماس با ما.

Guy Sheetrit

گای شیتریت Guy Sheetrit

جایگاه هشتم متخصصین معروف دنیا در حوزه سئو متعلق است به گای شیتریت.

گای شیتریت مدیرعامل (CEO) وبسایت overthetopseo.com است.

گای شیتریت مشاور سئو است. وبسایت او با شرکت‌های بزرگی مانند کوکاکولا و چاینیز موبایل همکاری دارد.

ایده‌ای که او دارد جالب است: او معتقد است همزمان با اجرای اصول سئو در سایت باید روی امنیت سایت هم کار کرد.

Eric Enge

اریک انج Eric Enge

جایگاه نهم لیست متخصص‌ها و با تجربه‌های سئو به اریک انج تعلق دارد.

وب‌سایت stonetemple.com متعلق به آقای اریک انج است. این وبسایت بیش از ۷۰ نفر تحلیل‌گر و کارمند فنی را در ختیار دارد.

یکی از نکات جالب در مورد وبسایت او این است که گوگل برای تحقیقات ماشین یادگیری رنک‌برین، این شرکت را به همکاری فراخواند.

John Muller

جان مولر John Muller

نفر دهم لیست متخصصین سئو با ۹ نفر قبلی فرق دارد. او جان مولر از شرکت گوگل است.

جان مولر یکی از متخصصین شرکت گوگل است که در وب‌مسترهنگ‌آوت Webmaster Hangout به سوالات افراد پاسخ می‌دهد.

پاسخ‌هایی که جان مولر به سوالات می‌دهد را می‌توان موضع رسمی شرکت گوگل و نحوه کار گوگل دانست.

البته بعضی از افراد معتقد هستند او در بعضی مواقع پاسخ‌های دقیق و مبتنی بر حقیقت نمی‌دهد.

شما هم دوست دارید متخصص سئو شوید و درآمد خود را افزایش دهید؟

دوره جامع سئو سفینه


این بخش مخصوص افرادی است که مصمم هستند سئو را به صورت کامل و در مدت دو ماه بیاموزند.

این دوره جامع سئو به صورت حضوری و غیر حضوری (آنلاین) توسط سایت سفینه برگزار می‌گردد.

به دوره جامع سئو سفینه خوش آمدید

در مدت ۲ ماه سئو را به صورت کاربردی بیاموزید و سپس وبسایتتان را به نتایج اول گوگل برسانید

یک پیشنهاد برای پیشرفت در سئو

در پایان درس دوم دوره رایگان آموزش سئو مبتدی می‌خواهم یک پیشنهاد به شما بدهم.

قبل از اینکه وارد درس دوم شوید همین الان پیش ثبت نام خود را در دوره جامع سئو سفینه انجام دهید

دوره جامع سئو سفینه چیست؟

دوره جامع سئو سفینه یک دوره کامل و کاربردی برای یادگیری سئو به صورت پیشرفته است.

این دوره سئو ۴ بار در سال برگزار می‌گردد. مدت زمان هر دوره ۲ ماه است.

محتوای دوره به صورت کاملا کاربردی و قدم به قدم طراحی شده است.

شما در عرض ۲ ماه می‌آموزید چطور یک وبسایت را از نقطه صفر تا نقطه ۱۰۰ سئو کنید و به نتایج اول گوگل برسانید.

شرکت در این دوره کاملا بدون ریسک است. دوره جامع سئو سفینه گارانتی بازگشت وجه دارد.

جهت دریافت اطلاعات کامل از سرفصل‌های آموزشی و شرایط دوره جامع سئو سفینه به صفحه دوره جامع سئو مراجعه نمایید.

همین الان پیش ثبت نام را انجام می‌دهم

مهم‌ترین سوالات پرتکرار شما

سئو در سال ۲۰۲۰ چیست؟

Search Engine Optimization یا SEO در سال ۲۰۲۰ بر چهار اصل استوار است. سئو در این سال چرخه‌ای است از موارد زیر:

 • تحلیل سایت خودمان و سایت‌های رقیب
 • تولید محتوای ارزشمند و عالی
 • رعایت تکنیک های سئو که همیشه مهم هستند
 • ارائه تجربه کاربری عالی برای علاقه‌مند کردن کاربران به سایت
چرا آموزش سئو مهم است؟

سئو مهم‌ترین عامل در ایجاد ترافیک برای سایت است.

کاربرانی که از طریق سئو وارد یک وب‌سایت می‌شوند، به این علت که در همان لحظه نیاز، جستجویی را در گوگل انجام داده‌اند، اگر پیشنهاد خوبی دریافت کنند به احتمال زیاد به خریدار تبدیل می‌شوند.

با یادگیری سئو می‌توانید کاری کنید با کمترین هزینه در نتایج اول گوگل باشید

بهترین راه یادگیری سریع سئو چیست؟

بهترین راه آموختن سریع سئو، شرکت در یک دوره سئو است. 

همین مقاله، درس اول از دوره رایگان آموزش سئو برای مبتدیان است. دوره رایگان آموزش سئو برای افراد تازه‌کار ۸ فصل است و به صورت گام به گام نکات مربوط به سئو را توضیح می‌دهد.

با شرکت در این دوره و مطالعه درس‌های آن، تا حد زیادی مسائل مربوط به سئو را می‌آموزید. 

اگر باز هم علاقه به یادگیری نکات عمیق‌تر و تکمیلی تر از سئو داشتید، می‌توانید در دوره جامع سئو سفینه شرکت کنید.

با شرکت در دوره جامع سئو سفینه، یک مسیر گام به گام و اصولی، برای سئو سایت را خواهید آموخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *