سئو کلاه خاکستری چیست

 • سئو اگر به درستی انجام شود، نتایج فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد و یک تجارت آنلاین را متحول می‌کند و سئو کلاه خاکستری (gray hat seo) بیشترین کاربرد را در بین انواع مختلف سئو دارد.

  در ادامه با تکنیک های سئو کلاه خاکستری آشنا می‌شوید و می‌آموزید چگونه با این روش‌ها ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید.

  سئو کلاه خاکستری چیست؟

  اگر مدتی است که پیگیر سئو هستید احتمالا از انواع مختلف اصلی سئو آگاهید:

  • سئو کلاه سفید (با روش‌های خوب سئو که پیرو قوانین سئو هستند سروکار دارد).
  • سئو کلاه سیاه (با شیوه‌های نادرست سئو که ممکن است سایت شما را جریمه کنند سروکار دارد).
  • سئو کلاه خاکستری (ترکیبی از دو مورد بالا است و البته بیشتر به سمت کلاه سفید تمایل دارد).

  هنگامی که توسط سئو کلاه سفید نتایج خوب و بلندمدتی را کسب می‌کنید، البته ممکن است بخواهید برخی از تکنیک‌های کلاه سیاه را هم امتحان کنید تا نتایج سئو شما سریع‌تر افزایش یابند. اینجا است که سئو کلاه خاکستری وارد عمل می‌شود.

  سئو کلاه خاکستری عمدتا با روش‌های مشکوکی سروکار دارد. برخی از آنها می توانند تبدیل به سئو کلاه سیاه شوند. می‌توانید این را تا حدودی خطرناک در نظر بگیرید. اما اگر از آن روش‌ها به درستی استفاده کنید، می‌توانند نتایج فوق‌العاده‌ای را برای شما به ارمغان بیاورند.

  سئو کلاه خاکستری

  شما می‌توانید سئو کلاه خاکستری را مجموعه تکنیک‌های مشکوکی بدانید که در واقع به بازدیدکنندگان وب‌سایت شما صدمه نمی‌زنند اما مانند یک معجزه عمل می‌کنند.

  بنابراین امتحان کردن آنها هیچ ایرادی ندارد. به خصوص هنگامی که به دنبال راه‌های ویژه‌ای برای افزایش ترافیک سایتتان از موتورهای جستجو هستید.

  بنابراین بیایید خیلی سریع درمورد ۱۰ تکنیک برتر سئو کلاه خاکستری که می‌توانید در سایت خود برای افزایش ترافیک جستجو استفاده کنید، صحبت کنیم.

  ۱. تکنیک جذب دامنه

  یکی از تکنیک‌های پرکاربرد، خرید دامنه‌های منقضی‌ شده است (که به عنوان جذب دامنه نیز شناخته شده است). در صورتی که به درستی انجام شود تاثیر مناسبی روی سئو سایت شما بگذارد.

  جذب دامنه چیست؟

  به زبان ساده، خرید دامنه با هدف بهبود سئو وب‌سایت شما، جذب دامنه شناخته می‌شود. جذب دامنه چیز جدیدی نیست. خرید دامنه‌های منقضی شده به منظور بهبود پروفایل بک‌لینک وب‌سایت شما، یکی از پرکاربردترین تکنیک‌های سئو است. این تکنیک توسط افراد بسیاری در سراسر جهان استفاده می‌شود.

  ما دو نوع جذب دامنه داریم:

  1. خرید دامنه‌های منقضی شده
  2. خرید دامنه‌های جدید

  مورد اول بسیار معروف است. زیرا می‌توانید دامنه‌های منقضی شده معتبری را بخرید که قبلا دارای پروفایل بک‌لینک خوب و بااعتباری بوده‌اند. هنگامی که نام دامنه‌های منقضی شده را برای پیوند به پست‌های وبلاگ یا صفحه اصلی خود خریداری می‌کنید، قطعا در رتبه‌بندی موتورهای جستجو خود افزایش خواهید داشت.

  هرچند، خرید تعداد بالایی از دامنه‌های منقضی شده فقط به قصد بهبود سئو وب‌سایت توصیه نمی‌شود. اما تزریق حجم بالای اعتبار از پروفایل بک‌لینک دامنه‌های منقضی شده مرتبط و مناسب، هرازگاهی می‌تواند به شما در افزایش رتبه وب‌سایت‌تان در موتورهای جستجوی مانند گوگل کمک کند.

  قبل از خرید دامنه‌های منقضی شده به منظور قرار گرفتن در صفحه اول گوگل، در اینجا چند نکته مهم است که باید به خاطر بسپارید.

  دامین اتوریتی دامنه را بیابید

  دامین اتوریتی معیار خوبی است که توسط سایت moz و البته ahrefs (دامین ریتینگ) ارائه می‌شود. بوسیله DA به راحتی می‌توانید از محبوبیت یک دامنه مطلع شوید. اگر خوب باشد (هر چیزی بالای ۳۰) می‌توانید پروفایل بک‌لینک آن دامنه خوب در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید به خرید آن دامنه منقضی شده فکر کنید.

  لینک‌های سمی را بررسی کنید

  هرگز نمی‌توانیم متوجه شویم که یک دامنه منقضی شده دارای چه نوع بک لینک هایی است. اگر از لینک‌های سمی و شکسته باشد، خرید آن به منظور اهداف سئو هیچ فایده‌ای ندارد. پس مطمئن شوید از ابزاری مانند Semrush, ahrefs و غیره برای یافتن منابع بک‌لینک دامنه استفاده می‌کنید.

  بنابراین چگونه می‌توانید دامنه‌های منقضی شده را پیدا کرده و برای بهبود سئو وب‌سایت خود خریداری کنید؟

  در اینجا برخی از نکات مفید برای یافتن دامنه‌های منقضی شده عالی به منظور بهبود سئو وب‌سایت شما آورده شده است.

  دامنه‌هایی را بیابید که حداقل ۳ سال سن دارند:

  یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای یافتن لینک ارزشمند دامنه‌های منقضی شده عالی، پیدا کردن سن آنهاست. اگر سن آنها بیشتر از ۳ سال ثبت شده باشد، مطمئنا در مقایسه با دامنه‌های اخیرا خریداری شده و منقضی شده، تاثیر مثبت‌تری بر موتورهای جستجو خواهند داشت.

  برای یافتن سن دامنه و سایر اطلاعات هر دامنه منقضی شده‌ای می‌توانید از Whois Domain lookup استفاده کنید.

  پروفایل بک‌لینک خود را تمیز کنید:

  همیشه برای یافتن پروفایل بک‌لینک دامنه‌های منقضی شده وقت بگذارید. زیرا اکثر آنها دارای پروفایل بک‌لینک نامرتبی هستند که یا اسپم است یا کاملا بی‌ربط به متن دامنه مورد نظر شما است. ابزارهای زیادی برای تجزیه‌و‌تحلیل پروفایل بک‌لینک یک دامنه وجود دارند. از جمله: Semrush, Serpstat, Ahrefs, Monitor, moz و غیره.

  از دامنه‌های دارای لینک‌های سمی دوری کنید

  دامنه‌های منقضی شده بسیاری وجود دارند که شامل بک‌لینک‌های سمی می‌شوند. آنها معمولا حاوی متون چینی، روسی، انگلیسی یا سایر زبان‌های خارجی هستند که برای سئو وب‌سایت شما بی‌فایده است. بنابراین اگر به دنبال خرید دامنه‌های منقضی شده با ارزش سئو هستید، از این مورد دوری کنید.

  از آرشیو اینترنت استفاده کنید:

  Wayback Machine که به عنوان آرشیو اینترنتی شناخته شده است شامل بیش‌ از ۳۰۰ میلیارد تاریخچه صفحات وب در اینترنت است. این گزینه برای تجزیه‌و‌تحلیل هر دامنه‌ای که می‌خواهید خریداری کنید مفید است.

  به دامنه‌های بین ۵۰ تا ۱۰۰ مراجعه کنید:

  دامنه‌های منقضی شده‌ای را خریداری کنید که دامنه‌های ارجاعی (Reffering Domain) آنها بیش از ۵۰ است. اینگونه مطمئن می‌شوید دامنه‌های منقضی شده‌ای را خریداری کرده‌اید که لینک‌هایی از بیش از ۵۰ سایت مختلف در اینترنت دارند.

  تغییر مسیر (ریدایرکت) ۳۰۱ را انجام دهید

  پس از انجام تحقیقات برای یافتن دامنه‌های منقضی شده عالی، وقت آن است که همه دامنه‌های خریداری شده را به وب‌سایت اصلی خود هدایت کنید.

  اینجا جایی است که باید از تغییر مسیر ۳۰۱ استفاده کنید.

  تغییر مسیر ۳۰۱ یک فرآیند هدایتی است. در این تغییر مسیر؛ آدرس صفحه به طور دائم به آدرس جدیدی مانند یک صفحه وب یا صفحه اصلی وب‌سایت انتقال می‌یابد. یعنی اگر کاربر آدرس oldexample.ir را وارد کند به طور اتوماتیک وارد example.ir می‌شود.

  ریدایرکت ۳۰۱ موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی می‌کند تا کاربران را به صفحه جدید هدایت کنند.

  مهم‌تر از همه این است که بیش از ۹۰٪ از ارزش لینک را به صفحه هدایت شده منتقل می‌کند. این امر برای خرید دامنه‌های منقضی شده به منظور بهبود سئو وب‌سایت شما عالی است.

  ریدایرکت ۳۰۱

  تصویر بالا توضیح می‌دهد که استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ به ربات‌های موتور جستجو نشان می‌دهد که صفحه به طور دائم منتقل شده است. موتورهای جستجو نیز اینگونه تفسیر می‌کنند که نه تنها مکان صفحه تغییر کرده بلکه محتوا را نیز می‌‌توان در URL جدید یافت.

  شما می‌توانید به راحتی با افزونه یواست اینکار را انجام دهید یا اینکه مقداری در صفحه کدنویسی کنید تا همه دامنه‌های منقضی شده‌ای که خریده‌اید به سایت حال حاضر شما ریدایرکت شوند. شما این دامنه‌ها را به وب‌سایت یا صفحه اصلی خود که می‌خواهید در آن اعتبار لینک یا پروفایل بک‌لینک خود را افزایش دهید منتقل می‌کنید.

  ۲. طول محتواهای قدیمی خود را افزایش دهید

  آیا تا به حال مقالاتی با بیش از ۳۰۰۰ کلمه نوشته‌اید؟ ما این کار را در سایت آموشگاه سئو سفینه زیاد انجام می‌دهیم. یکی از طولانی‌ترین مقالات ما شامل بیش از ۵۰۰۰ کلمه است که مربوط به آموزش سئو وردپرس است.

  اکثر مردم نمی‌دانند که محتوای طولانی برای دریافت ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو بسیار کارآمد است. اگر برای یک کلمه کلیدی رقابتی صفحه درست کرده‌اید و همیشه مقالات ۱۰۰۰ کلمه‌ای ایجاد می‌کنید، برای یک یا دو ماه شروع به تولید مقالات بیشتر از ۲۰۰۰ کلمه کنید. سپس متوجه خواهید شد که چرا محتوای طولانی عالی عمل می‌کند.

  بله، به نظر می‌رسد ایجاد مقالات ۲۰۰۰ کلمه‌ای بسیار کار می‌برد اما واقعا موثر است.

  به روز رسانی پست‌های وبلاگ با محتوای بیشتر، یکی از بهترین تکنیک‌هایی است که می‌توانید برای افزایش ترافیک طبیعی خود به کار برید.

  ایجاد محتوای طولانی شامل فواید زیر است:

  • می‌توانید بک‌لینک‌های بیشتری را جذب کنید.
  • برای مقالات طولانی‌تر، شانس اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی بیشتر است.
  • مطمئنا شاهد افزایش ترافیک سایتتان خواهید بود.

  بنابراین چگونه می‌توانید طول متوسط محتوای خود را افزایش دهید؟ چند نکته مهم را مدنظر داشته باشید:

  باید دقیقا بدانید چرا این کار را نجام می‌دهید

  قبل از شروع به گسترش طول پست‌های فعلی وبلاگ خود از اهداف خود مطمئن شوید. چرا می‌خواهید پست‌های طولانی منتشر کنید؟ آیا مشتری و فروش بیشتری می‌خواهید؟ یا‌ می‌خواهید بازدیدکنندگان بیشتری را از موتورهای جستجو دریافت کنید؟

  دانستن اهداف خود اولین قدم در موفقیت بازاریابی محتوا است. همچنین دریابید که محتوا برای چه کسانی است و با به‌روزرسانی محتوای خود، در تلاش برای رسیدن به چه اهدافی هستید. اینگونه می‌توانید به راحتی نتایج خود را پیگیری کنید.

  موضوع حرف اول را می‌زند

  موضوعاتی را بیابید که مناسب مخاطبان مورد نظر شما هستند. بهترین راه این است که کار را از ۱۰ پست برتر خود که بیشترین ترافیک را از موتورهای جستجو برای شما به ارمغان می‌آورند شروع کنید.

  برای یافتن صفحات برتر خود به ابزار سرچ کنسول مراجعه کنید و با افزایش محتوای آنها کار را شروع کنید. از آنجا که پست‌های برتر کنونی ترافیک را برای شما به ارمغان می‌آورند، به‌روزرسانی آنها با اطلاعات، کلمات‌کلیدی و تصاویر بیشتر حتی می‌تواند منجر به ترافیک بیشتری نیز شود.

  تحقیق اولیه بسیار مهم است

  ما مدت‌ها است که مطالب طولانی می‌نویسیم. ما از یک چیز برای ایجاد محتوای طولانی عالی مطمئن هستیم و آن هم این است که تحقیق اولیه همه چیز است. اگر زمان زیادی را صرف تحقیق می‌کنید، مطمئنا بسیاری از موضوعاتی را که می‌خواهید در محتوای خود قرار دهید پیدا می‌کنید.

  بنابراین اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع به نوشتن، زمان زیادی را صرف تحقیق درباره پست‌های خود کرده‌اید.

  ۳. وب ۲/۰ برای بک‌لینک‌سازی

  بک لینک سازی از طریق وب ۲/۰ جزء تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری است. در این روش کاربران می‌توانند با استفاده از فهرست‌های راهنما، سایت‌های ارسال محتوا، انجمن‌ها و… محتوا را تولید، تنظیم و ویرایش کنند. بنابراین بیایید اکنون درمورد اینکه وب ۲/۰ چیست و چگونه می‌توان از آن برای سئو و ساخت بک لینک‌ استفاده کرد، صحبت کنیم.

  وب ۲/۰ چیست؟

  وب ۱/۰ (اولین نسل آنلاین) عمدتا از صفحات ثابت استفاده می‌کند. مثل وب‌سایت‌های معمولی خودمان که تحت تسلط و مدیریت مدیر سایت و نویسندگان سایت است که افراد درون مجموعه خودمان هستند و کاربران در آن هیچ کنترلی بر تولید اطلاعات ندارند.

  وب ۲/۰ (نسل دوم) چیزی است که بیشتر از اطلاعات پویا (تولید شده توسط کاربران) تشکیل شده است. در آن کاربران می‌توانند تغییراتی را در محتوا ایجاد کنند تا بهتر شود.

  به عنوان مثال، اگر در صفحه‌ای که اطلاعات خوبی نیز دارد اطلاعات گمراه‌کننده‌ای پیدا کنید، می‌توانید آن صفحه را ویرایش کنید. این عمل زیر نظر وب ۲/۰ قرار می‌گیرد. زیرا شما قادر به تغییر دادن محتوا هستید. مانند سایت‌های medad.io در ایران و qoura.com و medium.com در فضای بین‌المللی

  مزایای وب ۲/۰ چیست؟

  از آنجا که وب ۲/۰ اجازه تولید محتوا را به کاربر می‌دهد، مزایای قابل توجه زیر را دارد.

  بک لینک سازی:

  بدیهی است که مردم عمدتا از وب ۲/۰ برای ایجاد بک لینک استفاده می‌کنند. بسیاری از لینک‌هایی که از وب ۲/۰ دریافت می‌کنید لینک نوفالو (nofollow) هستند اما ارزشمندند. به خاطر اینکه هنوز نمی‌توانید لینک‌های فالو (dofollow) بسازید و هنگام افزایش پروفایل بک‌لینک خود به لینک‌های متنوعی نیاز دارید، این لینک‌های نوفالو از ارزش برخوردارند.

  تعداد خیلی کمی سایت وب ۲/۰ وجود دارد که لینک فالو نیز ارائه می‌دهند (در قبال دریافت اندکی پول). این برای افزایش رتبه‌ها و سئو وب‌سایت شما عالی است.

  کیفیت ترافیک:

  اکثر این نوع سایت‌ها بازدیدکنندگان مناسبی را به وب‌سایت شما ارسال می‌کنند. این برای افزایش نرخ تبدیل کلی وب‌سایت شما بسیار عالی است. بنابراین مطمئن شوید که زمان خود را صرف سایت‌هایی می کنید که اکثر کاربران در آن فعال هستند. (به عنوان مثال سیستم‌‌هایی مانند medad.io که می‌توانید به محتوای خود لینک‌هایی را نیز اضافه کنید).

  هنگامی که به جای افزایش ترافیک بر افزایش مشارکت کاربران خود تمرکز می‌کنید، وب ۲/۰ موثرتر عمل می‌کند. بنابراین سعی کنید به جای اینکه بیشتر در این سیستم‌ها پست بگذارید، خودتان به منظور ترافیک بیشتر و مزایای سئو، در سیستم‌ عامل‌های سئو ۲/۰ مانند medad.io فعال باشید و پاسخگویی مناسبی داشته باشید.

  ۴. استفاده از PBN

  وقتی کسی از PBN صحبت می‌کند، همه به یاد تاثیرات زیاد آند و البته خطرات آن میفتند. بنابراین بیایید درمورد استفاده از PBN صحبت کنیم. تا ببینیم که آیا می‌توانید از آن برای ایجاد لینک موثر و افزایش رتبه وب‌سایت خود استفاده کنید یا نه.

  PBN چیست؟

  PBN مخفف عبارت Private Blog Network است. این قبلا یکی از استراتژی‌های معروف ایجاد بک لینک بود. با معرفی به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن، اکثر مردم استفاده از PBN را متوقف کردند.

  آیا PBN تکنیک سئو کلاه سیاه است یا سئو کلاه خاکستری؟

  اگر درحال ایجاد یک شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) فقط با استفاده از محتوای تکراری و بک‌لینک‌های نامربوط هستید، مطمئنا این تکنیک سئو کلاه سیاه است. اما اگر محتوای خوبی ایجاد می‌کنید که مربوط به موضوعی است که می‌خواهید از آن رتبه بگیرید، پس این سئو کلاه خاکستری است.

  اساسا دو روش استفاده از PBN برای بک‌لینک و سئو وجود دارد:

  ۱. روش اول کمک گرفتن از سایر شبکه‌های وبلاگ خصوصی است که دیگران ایجاد کرده‌اند. پس باید در قبال دریافت بک لینک هزینه پرداخت کنید. البته اکثر آنها خطرناک هستند. تعداد بسیار کمی از شبکه‌های PBN وجود دارند که لینک‌های بسیار مرتبط و مفیدی را ارائه می‌دهند تا اعتبار شما را واقعا و بدون خطر افزایش دهند.

  ۲. راه دیگر این است که شبکه وبلاگ عمومی خود را بسازید. این مورد واقعا بی‌خطر است. اما به زمان و تلاش زیادی از طرف شما نیاز دارد. اگر دنبال ایجاد یک وب‌سایت معتبر با دسترسی به یک PBN باکیفیت هستید، پس این روش برای شما مناسب است.

  می‌خواهید PBN شخصی بسازید؟ به این نکات دقت کنید:

  • دامنه‌های منقضی شده عالی را بیابید که از پروفایل بک‌لینک و اعتبار دامنه خوبی برخوردارند. اینگونه می‌توانید ایجاد وب‌سایت‌های تک صفحه‌ای را شروع کنید که مربوط به محتوای وب‌سایت اصلی شما است.
  • هرگز فرآیند ایجاد محتوا را خودکار نکنید. درعوض یک وب‌سایت تک صفحه‌ای با محتوای بسیار مفید و مرتبط ایجاد کنید.
  • مطمئن شوید که از تکنیک‌های ساخت لینک مانند بهبود لینک شکسته، پست مهمان، اطلاع رسانی به وبلاگ‌نویس‌ها و غیره برای جذب لینک‌های بیشتر به سایت‌های PBN خود استفاده می‌کنید. آنها در طولانی مدت به دارایی‌های سئو ارزشمندی برای شما تبدیل می‌شوند.

  ۵. چگالی کلمه کلیدی

  همه می‌دانند که تکرار بیش از حد کلمه‌کلیدی یکی از روش‌های بد سئو است. اما اگر بگوییم تکرار مناسب کلمات‌کلیدی برای افزایش ترافیک و رتبه موتورهای جستجو خوب است، چطور؟

  بله، تکرار بیش از حد کلمات‌کلیدی بد است. شما باید از آن اجتناب کنید. اما اگر تراکم کلمات‌کلیدی را کاملا رعایت کنید، می‌توانید بهترین نتایج را به دست آورید.

  حتما از کلمه‌کلیدی اصلی خود در مکان‌های زیر استفاده کنید:

  • عنوان سئو
  • تگ Alt تصویر
  • تگ‌های H2 و H3
  • URL صفحه
  • ابتدا و انتهای محتوا

  ما به شدت به شما توصیه می‌کنیم که از یک افزونه بهینه‌سازی عالی مانند Yoast SEO استفاده کنید. این افزونه ویژگی‌های عالی را ارائه می‌دهد تا به راحتی محتوای خود را برای کلمات‌کلیدی مورد نظر خود بهینه کنید.

  بنابراین تراکم مناسب برای کلمه‌کلیدی چقدر است؟

  تراکم کلمه‌کلیدی درصد تعداد دفعاتی است که یک کلمه‌کلیدی در صفحه وب قرار می‌گیرد. البته برای تراکم کلمات‌کلیدی استاندارد مشخصی وجود ندارد.

  مهم‌ترین مسئله این است که کلمه‌کلیدی مورد نظر شما باید در نقاط مهم مقاله که در بالا ذکر کردم وجود داشته باشد.

  همچنین به شدت توصیه می‌کنیم که کلمات‌کلیدی LSI را بیابید که به کلمه‌کلیدی اصلی که می‌خواهید آن را رتبه‌بندی کنید مرتبط است. اینگونه بدون تکرار کلمه‌کلیدی می‌توانید با استفاده از انواع کلمات‌کلیدی بسیار مرتبط، رتبه جستجوی بالاتری را در گوگل کسب کنید.

  برای اندازه‌گیری تراکم کلمه‌کلیدی خود از هیچ ابزار یا افزونه‌ای استفاده نکنید.

  ۶. به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

  اشتراک‌گذاری بیش از حد لینک‌های وب‌سایت شما (پست‌های جدید، پست‌های قدیمی، دیگر صفحات وبلاگ سایت شما) به سایت‌های شبکه‌های اجتماعی به نوعی سئو کلاه خاکستری است.

  این بدین معناست که اگر فقط یکبار پست‌های خود را در تمام سایت‌های شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا بک لینک دریافت کنند، خطری ندارد. در حقیقت، این عمل باعث می‌شود که رتبه جستجوی شما اندکی افزایش پیدا کند.

  چند سایت شبکه‌های اجتماعی مهم در ادامه معرفی شده است که می‌توانید با خیال راحت آخرین پست‌های وبلاگ خود را برای دریافت لینک‌های بیشتر در آن‌ها اشتراک‌گذاری کنید. (اگرچه لینک اکثر آنها نوفالو است اما همچنان به وب‌سایت شما ارزش می‌دهند.)

  • توییتر
  • لینکدین
  • پینترست
  • فیسبوک
  • Stumbleupon
  • Digg
  • Inbound
  • Scoop.it
  • Slashdot
  • Delicious

  چند مورد که باید هنگام به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی به خاطر بسپارید:

  ۱. تعامل مهم است

  وقتی بر همکاری با دیگر وبلاگ‌نویسان حرفه خود تمرکز می‌کنید، شبکه‌های اجتماعی بهتر عمل می‌کند. متاسفانه اکثر وبلاگ‌نویسان، از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی تنها به منظور تبلیغ پست‌های آخر خود استفاده می‌کنند. بدون اینکه یک دقیقه برای اشتراک‌گذاری یا خواندن مطالب دیگر وقت بگذارند.

  وقتی از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی فقط به منظور تبلیغ خود استفاده می‌کنید، چگونه می‌توانید انتظار نتایج سئو بهتری را داشته باشید؟ بنابراین مطمئن شوید که از طریق آنها با سایر وبلاگ‌نویسان ارتباط برقرار می‌کنید.

  ۲. از سایت‌های مرتبط استفاده کنید

  تعداد کمی از فضاها هستند که روزانه توسط هزاران وبلاگ‌نویس متبط به کار شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. جایی که نه تنها محتوای خود را تبلیغ می‌کنند بلکه مطالب یکدیگر را نیز به اشتراک گذاشته و تبلیغ می‌کنند. این همان چیزی است که هنگام پیوستن به یک سایت شبکه‌های اجتماعی باید به دنبال آن باشید. به این ترتیب سایت خود را برای سئو، ترافیک و نمایش بهتر توسعه می‌دهید.

  ۳. از عناوین و توضیحات منحصر به فرد استفاده کنید.

  استفاده از سرفصل‌ها و توضیحات متا مشابه، یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که بسیاری از افراد هنگام تبلیغ محتوای خود در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مرتکب می‌شوند.

  بنابراین هنگام اشتراک‌گذاری محتوای خود در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، باید عنوان و توضیحات متا منحصر به فردی را قرار دهید.

  ۷. تبادل لینک

  باز هم اکثر افراد فکر می‌کنند که تبادل لینک سئو کلاه سیاه است ولی اینطور نیست. این عمل؛ سئو کلاه خاکستری است. اجازه دهید کمی راجع به آن برای شما توضیح دهم.

  درحالی که تبادل لینک اتوماتیک یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه است، تبادل لینک دستی متعلق به سئو کلاه خاکستری است.

  تبادل لینک به چه معناست؟

  معاوضه لینک با سایر وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها به عنوان تبادل لینک شناخته شده است. این تکنیک سئو کلاه سفید نیست و بیشتر سئو کلاه خاکستری است. بسیاری از مردم به دلیل عدم مجازات از سوی گوگل از آن دوری می‌کنند.

  چگونه می توان بدون جریمه از طرف گوگل تبادل لینک کرد؟

  اگر درست عمل کنید می‌توانید با استفاده از تبادل لینک بک‌لینک‌هایی را از منابع مختلفی ایجاد کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید برای انجام تبادل لینک ایمن و بدون جریمه در نظر بگیرید.

  یک گروه کوچک ایجاد کنید

  می‌توانید لیستی از وبلاگ‌های مرتبط به حرفه خود پیدا کنید. سپس با هر وبلاگ‌نویس ارتباط برقرار کنید تا محتوای یکدیگر را تبلیغ کنید. همچنین می توانید یک گروه واتس‌اپ ایجاد کنید. هر زمان که شخصی چیز جالبی برای کاربران مورد نظر خود پیدا کرد، نظرات متقابل وبلاگ، به اشتراک‌گذاری لینک‌ها و لینک دادن به یکدیگر را انجام دهید.

  برای ایجاد یک گروه، به لیست بزرگی از افراد نیاز ندارید. زیرا خود می توانید ۱۰ تا ۲۰ وبلاگ‌نویس در حرفه خود بیابید که گروهی را در واتس‌اپ تشکیل دهند. سپس با اشتراک‌گذاری، لینک دادن و نظر دادن منظم در مطالب یکدیگر، کمک کردن به یکدیگر را آغاز کنید.

  بی‌وقفه به دیگر وبلاگ‌نویسان لینک دهید

  یکی از بهترین راه‌ها برای جذب لینک از وب‌سایت‌های دیگر، لینک دادن مکرر به سایر وب‌سایت‌ها از محتوای خودتان است. هروقت که به وب‌سایت دیگری لینک می‌دهید، مطمئن شوید که از طریق رسانه اجتماعی یا ایمیل به آنها اطلاع داده‌اید.

  به این ترتیب آنها متوجه می‌شوند که شما با لینک دادن درحال کمک به آنها هستید. اگر مرتبا این کار را انجام می‌دهید، گاهی اوقات می توانید از آنها درخواست لینکی به محتوای خود را داشته باشید.

  اگر آنها واقعا محتوای شما را جذاب و ارزشمند بدانند، قطعا جبران می‌کنند و صفحه شما را به محتوای دیگری لینک می‌دهند. همچنین می‌توانید درمورد نحوه انجام ارتباط وبلاگ‌نویسان برای دریافت لینک در سایت‌های دیگر بیشتر بخوانید.

  ۸. سایت خود را در فهرست های وب (وب‌دایرکتوری) ثبت کنید

  تعداد زیادی فهرست وب در اینترنت وجود دارد. می‌توانید از آنها برای دریافت بک‌لینک‌های باکیفیت و مناسب به صورت رایگان به وب‌سایت خود استفاده کنید.

  ثبت فهرست وب چیست؟

  ثبت فهرست، فرآیند فهرست‌بندی وب‌سایت شما در فهرست‌های مختلف وب است.

  سایت‌های ثبت فهرست بسیاری وجود دارند که بی‌تاثیرند. باید از آنها دوری کرد. اما اگر تحقیقات دقیقی انجام دهید، تعداد زیادی فهرست وب مفید خواهید یافت. می‌توانید از آنها برای بهبود سئو خود استفاده کنید.

  ۹. حساب‌های متعدد رسانه‌های اجتماعی

  آیا می دانستید که سیگنال‌های اجتماعی (سوشیال سیگنال) بر سئو وب‌سایت شما تاثیر مثبت می‌گذارند؟ بله، درست است. فقط به تصویر زیر از Search Metrics نگاهی بیاندازید.

  آمار تاثیرات سوشیال سیگنال

  تصویر بالا اهمیت سیگنال‌های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر را نشان می‌دهد.

  • به نظر می‌رسد اشتراک‌گذاری‌های فیس‌بوک بیشترین تاثیر را دارد (۳۷/۰).
  • توییتر از فیس‌بوک عقب‌تر است. اما همچنان ششمین عامل قوی در فهرست Search Metrics است. (۲۵/۰).

  چگونه می‌توانید از مزایای سیگنال‌های اجتماعی بهره‌مند شوید؟

  شما می‌توانید چندین حساب در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید تا لینک‌های فیس‌بوک خود، بازنویسی‌های توییتر، پین‌های Pinterest و غیره را افزایش دهید. زیرا این روش سئو کلاه خاکستری است.

  اگر محتوای شما بطور طبیعی بازنویسی‌ها و اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی زیادی را دریافت می‌کند، سئو کلاه سفید است.

  اما وقتی خودتان سعی می‌کنید دنبال‌کنندگان و اشتراک‌‌های اجتماعی خود را با ایجاد چندین حساب کاربری در رسانه‌های اجتماعی یا خرید لایک‌های فیس‌بوک افزایش دهید، این سئو کلاه خاکستری است.

  تنها چیزی که نیاز دارید این است که چندین حساب اضافی در همه سایت‌های اصلی رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و غیره ایجاد کنید. بیوگرافی و تصویری را اضافه کنید تا تبلیغ محتوای خود را شروع کنید.

  به این ترتیب هر زمان که مقاله جدیدی را در سایت خود منتشر می‌کنید، می‌توانید فورا لینک فیس‌بوک، پین‌های Pinterest، بازنویسی‌ها و…. بیشتری را دریافت کنید. (می‌توانید از ابزارهای رسانه اجتماعی مانند Buffer، Hoot Suite و غیره برای اتوماتیک کردن برنامه‌ریزی پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود استفاده کنید).

  اگر می‌خواهید متخصص حرفه خود شوید این روش توصیه نمی‌شود. زیرا اکثر مردم دیر یا زود متوجه می‌شوند که شما حضور رسانه اجتماعی خود را جعل کرده‌اید.

  ۱۰. میکروسایت‌ها را ایجاد کنید.

  متخصصان سئو بسیاری وجود دارند که از میکروسایت‌ها استفاده می‌کنند. آنها این کار را برای ساخت بک‌لینک‌ به وب‌سایت‌ اصلی انجام می‌دهند. اینگونه می‌توانند ترافیک و رتبه بالاتری از موتورهای جستجویی مانند گوگل کسب کنند.

  ایجاد میکروسایت‌ها به منظور تولید لینک برای یک وب‌سایت اصلی جز تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری است. اگر به درستی انجام شود می‌تواند امکان دیده شدن سایت شما از طریق موتورهای جستجو را بالا ببرد. همچنین بدون تقلب در دستورالعمل‌های گوگل، بک‌لینک‌های باکیفیتی را برای سایت اصلی شما به ارمغان می‌آورد.

  میکروسایت چیست؟

  یک میکروسایت می‌تواند یک وب‌سایت تک‌صفحه‌ای یا چند صفحه‌ای باشد. میکروسایت به عنوان یک شاخه مجزا برای یک وب‌سایت، برند یا نمایندگی فعالیت می‌کند. یک میکروسایت معمولا یک دامنه دارد. البته می‌تواند به عنوان زیر دامنه سایت اصلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  اگر درمورد نحوه ایجاد میکروسایت‌ها مشتاق هستید تا رتبه‌ وب‌سایت خود را در گوگل سریعا افزایش دهید، این نکات که اکثر متخصصان سئو از آن استفاده می‌کنند را رعایت کنید.

  ۱. میکروسایت‌های موفق مانند این که متعلق به هاب‌اسپات است را بررسی کنید تا از نحوه عملکرد خوب آنها در موتورهای جستجو آگاه شوید. این کار را قبل از شروع ساخت میکروسایت‌ انجام دهید.

  ۲. محتوای خود را تکراری نکنید. افراد فرایند تولید محتوای خود را با استفاده از افزونه‌های تولید محتوای خودکار یا محتوای تکراری، اتوماتیک می‌کنند. این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که اکثر مردم در هنگام ساخت میکروسایت‌ها مرتکب می شوند. این کار را نکنید!

  درعوض، محتوای منحصر به فردی ایجاد کنید که به موضوع اصلی وب‌سایت شما مربوط است. (بنابراین لینک‌ها بسیار مرتبط‌تر خواهند بود و به شما در بهبود سئو وب‌سایتتان کمک خواهند کرد).

  ۳. از گزینه مناسب میزبانی وب برای راه‌اندازی میکرو‌سایت‌های خود استفاده کنید. ما پارس‌پک را توصیه می‌کنیم. زیرا یکی از بهترین گزینه‌های میزبانی است سرعت، اعتبار و امنیت شما را تامین می‌کند.

  ۴. وقتی تازه شروع به کار می‌کنید، از کوچک شروع کنید. سعی نکنید همزمان تعداد زیادی میکروسایت ایجاد کنید. با یک میکروسایت شروع کنید. از آن نهایت استفاده را ببرید. سپس بر روی ساخت میکروسایت‌های بیشتر تمرکز کنید. اینگونه سئو و ترافیک اصلی وب‌سایت شما افزایش می‌یابد.

  یک تکنیک پرکاربرد دیگر در سئو کلاه خاکستری

  یک تکنیک پرکاربرد دیگر نیز در سئو کلاه خاکستری وجود دارد که اکنون درباره آن صحبت می‌کنیم.

  تغییرات کوچکی را در سایت خود ایجاد کنید.

  ایجاد تغییرات کوچک در سایت شما روشی است که اساسا خزنده‌های جستجوی گوگل را فریب می‌دهد. طوری به آنها وانمود می‌کند که شما درحال به‌روزرسانی سایت خود با آخرین و جدیدترین اطلاعات هستید. این امر مطمئنا به سئو شما کمک می‌کند. زیرا گوگل صفحات وب جدید و اغلب به روز شده را دوست دارد.

  اما این تکنیک سئو کلاه خاکستری کمی خطرناک است. زیرا احتمال دارد گوگل آن را به عنوان فعالیت مشکوک در نظر بگیرد و ممکن است باعث جریمه سایت شما شود. بنابراین مکررا این کار را انجام ندهید.

  در اینجا چند تغییر وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

  ۱. بهینه‌سازی نرخ کلیک

  بدون تردید، نرخ کلیک در دریافت رتبه‌های بالاتر کلمه‌کلیدی که می‌خواهید کسب رتبه کنید، نقش حیاتی دارد. هرچه افراد بیشتری روی نتایج شما در گوگل کلیک کنند، رتبه بهتری خواهید داشت. به همین سادگی! پس مطمئن شوید که توضیحات متا و تگ‌های عنوان پست‌های خود را کلیک خور طراحی کرده‌اید.

  ۲. تغییر در فوتر، سایدبار و منوی اصلی

  تغییر مکرر طراحی وب‌سایت شما سئو سایت شما را ضعیف می‌کند. اما اگر تغییرات کوچک و ناچیزی در منو خود ایجاد کنید، می‌توانید سریعا سئو خود را بهبود دهید.

  ۳. محتوای خود را حرفه‌ای تر ایجاد کنید

  اگر فقط از تگ‌های H3 در زیر عناوین خود استفاده می‌کنید، می‌توانید آنها را به تگ‌های H2 تغییر دهید (زیرا تگ‌های H2 در نتایج موتورهای جستجو از ارزش بیشتری برخوردارند). این نوع تغییرات کوچک قطعا می‌تواند امکان مشاهده محتوای شما از طریق موتورهای جستجو را بالا ببرد. بنابراین می‌توانید سئو وب‌سایت خود را بدون افزودن محتوای جدید بهبود بخشید.

  سوالات رایج

  انواع مختلف سئو چیست؟

  بطور کلی سه نوع تکنیک وجود دارد: سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری.

  سئو کلاه خاکستری چیست؟

  سئو کلاه خاکستری ترکیبی از روش‌های سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه است. تکنیک های سئو کلاه خاکستری می‌توانند رتبه سایت شما را بدون جریمه‌های گوگل ارتقا دهند.

  تفاوت بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری در چیست؟

  سئو کلاه سفید تماما درمورد روش‌های خوب سئو است. این روش‌ها کاملا تابع قوانین سئو هستند. درحالی که سئو کلاه خاکستری نیم‌نگاهی به روش‌های نامناسب سئو دارد که خطرناک‌اند و ممکن است منجر به جریمه سایت شما شوند.

  آیا سئو کلاه سیاه هنوز مفید است؟

  بله!!، علی‌رغم الگوریتم‌های درحال توسعه گوگل، ممکن است برخی از روش‌های پیشرفته سئو کلاه سیاه توسط گوگل از قلم بیافتند و از جریمه فرار کنند.

  نتیجه گیری

  در سئو کلاه خاکستری بهتر است همیشه روی آن تکنیک‌هایی تمرکز کنید که باعث جریمه از طرف الگوریتم‌های گوگل نمی‌شود. این تنها راهی است که در بلند مدت رتبه بهتری کسب می‌کنید.

  نظر شما درمورد تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری که در اینجا مطرح شد چیست؟ آیا سوال دارید یا تکنیک، نکات یا ترفندهای سئو خاکستری دیگری در ذهن دارید؟ نظرات خود را در قسمت زیر با من به اشتراک بگذارید.

  نظر شما در مورد این محتوا؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *