دلایل اهمیت سئو چیست

 • در این صفحه می‌خواهم به صورت کامل دلایل اهمیت سئو را توضیح دهم تا متوجه شوید چرا سئو مهم است. با من همراه باشید.

  با وجود اینکه تبلیغات پولی، رسانه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های تبلیغاتی آنلاین می توانند باعث ایجاد ورودی و ترافیک در وب‌سایت شوند، اما بیشتر ترافیک آنلاین توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو به سایت‌ها هدایت می‌شوند.

  با توجه به رشد چشمگیر کسب و کارهای اینترنتی و هجوم کسب و کارهای گوناگون به حوزه درآمدزایی از اینترنت، رقابت بسیار زیادی برای رتبه گرفتن در گوگل وجود دارد.

  سئو یکی از معدود کانال‌های ترافیک بازاریابی آنلاین است که اگر حرفه‌ای برنامه‌ریزی شود، می تواند به مرور هزینه‌های خود را جبران کند و چندین برابر سود پایدار ایجاد کند. اگر محتوای باکیفیتی ارائه دهید که قابلیت قرار گرفتن در صفحه اول گوگل را داشته باشد، بازدیدکنندگان شما و ورودی‌های شما از گوگل به صورت تصاعدی بالا می‌روند، در حالی که در تبلیغات، به بودجه مستمر نیاز دارد.

  واقعا چرا سئو مهم است؟

  شما فرض کنید بهترین فروشگاه لوازم الکتریکی را دارید اما فروشگاه شما در بیابانی دور افتاده است و مردم از آن خبر ندارند. در نتیجه شما برای این که اجناس خود را بفروشید باید برای فروشگاه خود ورودی یا اصطلاحا ترافیک ایجاد کنید.

  چرا سئو مهم است و توضیح اهمیت سئو برای رشد وبسایت و کسب و کار

  برای اینکه ترافیک ایجاد کنید باید تبلیغ کنید تا مردم به فروشگاه شما بیایند. هر بار هم بخواهید تبلیغ کنید باید هزینه گزافی بپردازید.

  اما فرض کنید مغازه شما در یکی از پرترددترین نقاط شهر است. مثلا در بازار اصلی شهر است. آنجا به خودی خود ورودی دارید و نیازی به تبلیغ ندارید.

  با انجام سئو سایت، وبسایت شما به پرترددترین مکان شهر تبدیل می‌شود!

  آیا سئو برای هر نوع سایت و تجارتی مهم است؟

  شاید از خود بپرسید که آیا سئو برای کسب و کار من هم مهم است؟

  شما ممکن است در حوزه‌ای حضور داشته باشید که رقابتی در آن وجود نداشته باشد و رتبه ۱ با تلاش ناچیزی بدست بیاید.

  شاید هم در کوران رقابت برای کسب رتبه ۱ هستید و از خود می‌پرسید آیا ارزشش را دارد؟ آیا گزینه دیگری غیر از سئو وجود ندارد؟

  پاسخ این است که شرایط و نوع تجارت شما مهم نیست، اگر یک وب سایت دارید، سئو مهم است.

  چه کسب و کار جدید تاسیس کرده باشید و یا برند شناخته شده‌ای باشید، چه کوچک و چه بزرگ، سئو برای موفقیت آنلاین شما بسیار مهم است. حتی اگر شما تنها سایت حوزه خود باشید، باز هم سئو مهم است.

  به قول معروف هرجوری به موضوع نگاه کنید، سئو برای موفقیت سایت شما مهم است.

  در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت سئو پرداخته‌ام.

  ۱. شما بر بازار کنترل ندارید

  شاید شما در حال حاضر رقبای قوی ندارید اما نمی‌توانید از ورود رقبای جدید به بازار جلوگیری کنید. با ورود یک رقیب جدید به بازار و قرار گرفتن در رتبه بالاتر از شما در گوگل، ممکن است مشتریان به سمت او بروند و تجارت شما این‌گونه آسیب ببیند.

  با سئو می‌توانید رتبه‌های خود را در گوگل حفظ کنید. یعنی زحمت‌هایی که کشیده‌اید باعث می‌شود تازه واردها نتوانند به راحتی با شما مقابله کنند. همچنین بیشتر ترافیک حوزه کاری خود را وارد سایت خود کنید که مستقیماً بر میزان فروش و سود شما تأثیر می‌گذارد.

  ۲. مردم از طریق گوگل خرید می‌کنند

  گوگل به عنوان مهم‌ترین مرجع جستجوی مردم نقش بسیار مهمی را در ارسال ترافیک به سایت‌ها و معرفی سایت‌ها ایفا می‌کند.

  بیشتر مردم وقتی احتیاج به خرید محصول و یا دریافت یک خدمت دارند یا حتی دنبال سایت خاصی می‌گردند، در گوگل جستجو می‌کنند و از چند وبسایت اول در نتایج جستجو انتخاب خود را انجام می‌دهند.

  حالا فرض کنید شما محصولات و یا خدمات عالی دارید.

  یک وبسایت با رابط کاربری زیبا هم دارید اما جای شما در نتایج جستجوی آن محصول یا خدمت مورد نظر در گوگل خالی است. برای اینکه به صدر گوگل بیایید احتیاج دارید سایت خود را سئو کنید.

  ۳. نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار در سئو بالا است

  یکی از نکات بسیار مهم و البته مقدماتی در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی، مفهوم جذب و تبدیل است. منظور از جذب، جذب علاقه‌مندان و منظور از تبدیل، تبدیل علاقه‌مندان به خریدار است.

  نرخ تبدیل در سئو بالا است

  منظور از نرخ تبدیل این است که از تعداد مشخصی از علاقه‌مندان که وارد سایت شما می‌شوند، چند درصد به خریدار تبدیل می‌شوند. مثلا اگر ۱۰۰ نفر وارد سایت شما شوند و از این ۱۰۰ نفر ۵ نفر خرید کنند، نرخ تبدیل سایت شما ۵٪ است. حالا شما باید تلاش کنید تعداد بیشتری از این بازدیدکنندگان به خریدار تبدیل شوند.

  کانال‌های استاندارد ورودی افراد به سایت ما به شرح زیر هستند:

  1. گوگل و دیگر موتورهای جستجو مانند بینگ، یاهو و …
  2. شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین و …
  3. تایپ آدرس دقیق سایت در مرورگر
  4. تبلیغات در دیگر سایت‌ها مانند تبلیغات کلیکی و زمانی
  5. ارسال ایمیل به اعضای سایت و یا لیست‌های ایمیل دیگر

  هر کدام از روش‌های بالا نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار متفاوتی دارند.

  خبر خوب این است که نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار در سئو بسیار بالا است.

  افرادی که از گوگل وارد سایت ما می‌شوند به این دلیل که خودشان جستجو را انجام داده‌اند و به دنبال دریافت خدمات یا محصولات به صورت سریع و آنی هستند، نرخ تبدیل بالاتری دارند.

  ۴. هزینه سئو به صرفه است

  قیمت سئو در مقایسه با قیمت تبلیغات در سایت‌های پربازدید بسیار ارزان است. اگر تا به حال در سایت‌های پربازدید تبلیغ کرده باشید، حتما با من موافق هستید که تبلیغات در سایت‌های مناسب بسیار گران است.

  علاوه بر گران بودن پلن‌های تبیلیغاتی، تبلیغات احتیاج به آزمون و خطا دارد. حالا اگر اصول اولیه و مقدماتی تبلیغات مانند تبلیغ نویسی و… را ندانیم این آزمون و خطاها با هزینه‌های بسیار بالایی انجام می‌شود.

  علاوه بر موارد بالا، ما نمی‌توانیم همیشه در یک سایت تبلیغ بدهیم و پیدا کردن مکان‌های جدید تبلیغات که بازدهی سرمایه بالایی داشته باشند هم بسیار زمان‌بر است.

  ۵. سئو همیشگی و ماندگار است

  درآمدزایی یک وبسایت نباید وابسته به تبلیغات در سایر سایت‌ها باشد. البته تبلیغات هدفمند و مناسب همیشه گزینه خوبی برای افزایش فروش است. اما مشکل اینجاست که ما همیشه نمی‌توانیم تبلیغات کنیم تا فروش داشته باشیم.

  در واقع با انجام سئو و نگهداری سئو سایت به مرحله‌ای می‌رسیم که همیشه مشتریان و ترافیک دائمی از گوگل خواهیم داشت.

  سئو برای کدام کسب و کارها اهمیت بیشتری دارد؟

  ممکن است بعضی وبسایت‌ها که در حوزه‌های کم رقابت حضور دارند نیاز کمتری به سئو داشته باشند و بعضی از حوزه‌های پر رقابت نیاز بیشتری به فعالیت سئو دارند.

  معمولا در شروع فعالیت نکات زیر بررسی می‌شند تا میزان سختی و آسانی مشخص شود:

  • وب‌سایت می‌خواهد برای چه کلمه کلیدی در گوگل رتبه کسب کند
  • میزان رقابت برای آن کلمات کلیدی چگونه است
  • آیا در گذشته عملیات سئویی روی این سایت انجام شده است یا خیر
  • ایا دامنه سایت در حال حاضر یا قبلا مورد مجازات‌های گوگل قرار گرفته است یا خیر

  حتی قبل از اینکه نکات بالا مورد بررسی قرار بگیرد، می‌توان تا حدی متوجه میزان اهمیت شد. مثلا وب‌سایتی که در حوزه پرورش درخت زیتون فعالیت می‌کند، نسبت به وبسایت فعال در حوزه پرورش قارچ کار راحت‌تری دارد.

  پس سئو مهم است و اهمیت سئو در ارسال ترافیک پایدار و باکیفیت از گوگل است. ترافیکی که رایگان است و نرخ تبدیل بالایی دارد.

  نظر شما در مورد این محتوا؟