سرپ (SERP) در سئو چیست

 • SERP یا SERPs مخفف Search Engine Result Page و به معنی صفحات نتایج موتور جستجو است. SERP ها معمولاً شامل نتایج ارگانیک، نتایج پولی Google Ads ، قطعات ویژه یا Featured Snippet (فقط برای جستجوهای انگلیسی)، نمودارهای دانش و نتایج ویدئویی می باشند.

  به عبارات دیگر؛ به صفحه‌ای که نتایج جستجو را نمایش می‌دهد SERP می‌گویند.

  علاوه بر عناصری که در بالا ذکر شد ممکن است گوگل صدها ویژگی دیگر را در serp به شما نمایش دهد، اما در کل به دو دسته نتایج رایگان و نتایج پولی تقسیم می‌شود.

  serp

  سایت‌هایی که در نتایج رایگان یا ارگانیک به نمایش در می‌آیند با انجام بهینه‌سازی یا سئو به این جایگاه رسیده‌اند و صفحاتی که در نتایج پولی به نمایش در می‌آیند با پرداخت پول به سیستم تبلیغ کلیکی گوگل یا Google ads به صورت موقت در بالای گوگل هستند.

  چرا SERP در سئو مهم است؟

  serp مشخص می‌کند سایت شما در کجای صفحه اول است و در صفحه اول گوگل چطور نمایش داده می‌شود.

  به عنوان مثال: فرض می‌کنیم یک کلمه کلیدی پر جستجو و مناسب پیدا کرده‌اید و می‌خواهید برای کسب رتبه در این کلمه کلیدی تلاش کنید.

  وقتی serp را نگاه می‌کنید و می‌بینید نتایج اول با تبلیغات گوگل، ویدیو یا حتی نقشه‌های گوگل پر شده‌اند. حالا شاید باید کمی تامل کنید که در صورت رتبه‌گیری شانس کلیک گرفتن دارید یا خیر؟ چرا که نتیجه اول طبیعی گوگل در زیر این عناصر به نمایش در می‌آید.

  یا از زاویه دیگر، باید تصمیم بگیرید برای این کلمه کلیدی چه استراتژی باید داشته باشید و چه نوع صفحه‌ای درست کنید تا کلیک بیشتری دریافت کنید.

  عناصر نتایج طبیعی در serp چیست؟

  عناصر استاندارد در نتیجه جستجوی ارگانیک گوگل شامل موارد زیر است:

  عناصر نتایج رایگان SERP

  البته گوگل ممکن است عناصر دیگری را به این عناصر طبیعی اضافه کند. عناصری مانند تاریخ، بردکرامپ، عناصر اسکیما مانند ستاره‌های ریتینگ، FAQ و…، لینک‌های راهنمای درون صفحه‌ای، تصاویر مرتب شده و… که با توجه به کلمه جستجو شده توسط کاربر و هدف جستجو به کاربر ارائه می‌شود.

  نظر شما در مورد این محتوا؟